Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: akutni pankreatitis
PostPoslato: Čet Mar 27, 2008 2:00 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 27, 2008 1:49 pm
Postovi: 6
Postovani molim za pomoc jer ne znam vise sta bih od brige. Moj tata je pre 15 dana primljen u bolnicu sa dijagnozom akutnog pankreatitisa, i dva dana je stanje bilo jako kriticno. Na intenzivnoj nezi je bio 7 dana a onda preabcen na odeljenje i navodono je krenulo na bolje. Ja sam otputovala da ga vidim i za tih 7 dana koliko sam bila tamo delovalo je da sve ide na bolje. Medjutim juce kazu da se stanje pogorsalo, vracen je na intenzivnu negu, intubiran jer kazu da ima vode na plucima. Zvala sam i razgovarala sa doktorom koji kaze da mu danas rade ponovo sve analize i treba da ga vode na skener da vide u kojoj meri je nekroza zahvatila pankreas. Zaboravih da kazem da tata nije alkoholicar, cak sta vise uopste ne pije niti je imao kamen u zucnoj kesi. Dakle uzrok zbog koga je do ovoga doslo je nepoznat trenutno. Doktor kaze da se verovatno radi o nekoj infekciji kao komplikaciji ali ne moze nista vise da mi kaze, ceka rezultate. Onda ce se konsultovati sa jos nekim lekarima i videti da li ce ga opersati. Tata inace ima 52 godine.
Moje pitanje je kakve su prognoze, ukoliko se ista moze reci? Uzasno mi je tesko jer ne znam kako da pomognem a uradila bih sta god da treba! On je inace hospitalizovan na VMA u Beogradu. Da li je to sto je intubiran i sto je na intenzivnoj nezi veoma zabrinjavajuce? Pokusavam da mislim samo pozitivno i stalno trazim po internetu informacije o ovoj bolesti, pa tako dodjoh i do ovde.
Molim Vas odgovorite i pomozite! Puno pozdrava i unapred hvala
Mirjana


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 27, 2008 4:49 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Vrlo teska bolest sa ozbiljnim poremecajima opsteg stanja,a prica obicno pocinje ovako:zbog konkremenata ili alkoholizma(koji su najcesi uzroci mada ga mogu izazvati i virusi i razliciti lekovi) enzimi pankreasa koji se izlucuju u inaktivnom obliku da bi se tek u duodenumu aktivirali regurgitiraju nazad u Wirsungov kanal i aktiviraju proenzime u pankreasu(himotripsinogen,tripsinogen,proelastazu,prolipazu,profosfolipaze,
proamilazu)koje zatim pocinju da "vare"pankreas kao sto bi u duodenumu varile hranu,izazivajuci masnu nekrozu,uz gubitak tecnosti pri cemu se enzimi i sistemski resorbuju ostecujuci srce,pluca,bubrege,jetru,zeludac.U plucima pored toga sto hidrolizuju surfaktant i izazivaju kolaps alveola ostecuju i alveolo-kapilarnu membranu izazivajuci ARDS,u zelucu izazivaju krvarenja,a zbog masivnog gubitka tecnosti sa ili bez krvarenja pacijenti postaju hemodinamski dekompenzovani sa pojavom srcane i bubrezne insuficijencije zbog hipoperfuzije ovih organa koji su inace vrlo osetljivi na pad krvnog pritiska.Terapija podrazumeva intenzivne mere reanimacije(pre svega monitoring centralnog venskog pritiska i ostalih vitalnih funkcija pre svega parcijalnog pritiska kiseonoka i diureze)korekciju hipovolemije infuzijama kristaloidnih i koloidnih rastvora,H2 antagoniste ili blokatore protonske pumpe za prevenciju gastrointestinalnih krvarenja ,oksigenoterapija kod hipoksemije.Sto se tice
operacije vaseg oca vrlo je vazno da on laicki receno bude stabilan:Znaci sa normalnom kardiorespiratornom funkcijom(tenzija preko 90-100 mmHg,parcijalni pritisak kiseonika 80-100 mmHg i diureza >1.5 L /dnevno)jer pacijenti sa kompromitovanim vitalnim funkcijama su u velikom riziku zbog uvodjenja u anesteziju i gubitka tecnosti/krvi u toku operacije,pa moraju biti HD kompenzovani ,a i pod rizikom su u postoperativnom toku.U zavisnosti koji tip pankreatitisa je u pitanju(hemoragicni/nekroticni)operacija se preduzima zbog debridmenta nekroticnih masa /zaustavljanja krvarenja.Takodje u toku pankreatitisa se sprovodi antibiotska profilaksa jer nekroza moze da bude sterilna i inficirana ,a inficirana nekroza vrlo cesto prerasta u sepsu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 27, 2008 5:20 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 27, 2008 1:49 pm
Postovi: 6
hvala puno na odgovoru. tata je kazu stabilan i svestan i jos uvek cekaju rezultate skenera da bi odlucili hoce li operisati ili ne. Ja se najiskrenije nadam da ce se to ipak resiti i da ce se on iz ovoga izvuci, ni na sta drugo ne zelim ni da mislim. Znam da je tesko oboljenje i ozbiljno ali verujem da moze da iz toga izadje i da se oporavi. Verujem da ipak postoje sanse za to. Uzasno mi je tesko, ne znam sta bih sa sobom, pogotovo sto sam tako daleko. Ako iko zeli bilo sta da doda na ovu temu neka to i uradi slobodno. Sve sto saznam o ovome mi puno znaci a pogotovo neka pozitivna rec.
Hvala puno unapred!
Mirjana


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 03, 2008 10:09 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 03, 2008 9:47 am
Postovi: 4
Iskreno se nadam da ce mi neko moci dati neki savet,naime rec je o mojoj majci,takodje dijagnostikovan akutni pankreatitis,na osnovu ultrazvuka,gde je nalaz :uvecan i nehomogen pankreas(valjda samo glava),pravilnih kontura,bez promena retroperitonealno,kamen u zucnoj kesi velicine 4 cm,sa mikrolitima u kanalu.Lekarka je rekla da se obrati hirurgu,ali da ona misli da prvo treba smiriti upalu,preporucena restriktivna ishrana.Inace ,pre 3 meseca se takodje javljala lekarima radi bolova ispod desnog rebarnog luka,i dobila je savet da smrsa pa da se spremi za operaciju.Mene zabrinjava sto nije dobila uput za bolnicko lecenje,niti ikakve lekove,a pre 3 dana je radi muke i povracanja i visokog pritiska zavrsila u hitnoj (pre uz),pa me interesuje kako se leci akutni pank. i da li gresim sto mislim da treba biti smestena u bolnicu.Hvala na bilo kakvom odgovoru!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 03, 2008 12:27 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 27, 2008 1:49 pm
Postovi: 6
Zdravo od mene.

Nisam bas neki ekspert za ovo pitanje ali sam dosta citala o ovoj bolesti jer kao sto vidis moj otac je od toga bolovao.
Najpre dobar je znak to sto znaju od cega je nastao. KOliko sam te razumela u pitanju je kamen u zunoj kesi i zucnim kanalima. Oni su verovatno zatvorili izlaz za pankreasne sokove i zato je doslo do upale. Cudno jeste sto je nisu odmah ostavili na lecenje i razmotrili operaciju da bi se uzrocnik otklonio.
Taj oblik koji si ti opisala ovde nije onaj najkriticniji pa ne bi trebalo previse da brines ali mislim da definitivno treba da pojuris i nadjes nekog ozbiljnog lekara da je pregleda i da joj da neku terapiju.
Gde se vi nalazite? U kom gradu?

Na moju veliku zalost mom tati nisu mogli da nadju uzrocnika. Borili su se da saniraju upalu ali to nije bas dobro islo. Iskomplikovalo se puno toga. Na kraju su ga operisali ali pankreasni sokovi su se toliko izlili da su unistili puno toga. Dan posle operacije je preminuo...
I dalje nisam svesna svega sto se dogodilo niti mogu da verujem u sve to.
Moj iskreni savet ti je da ne ostavis to samo tako jer akutni pankreatitis je teska i podmukla bolest. Ne prepustaj je slucaju.

Puno pozdrava i nadam se da ce tvoja mama biti dobro. Ako te bilo sta zanima ti pitaj. Pomoci cu koliko mogu.
Mirjana


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 03, 2008 1:40 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 03, 2008 9:47 am
Postovi: 4
Draga Mirjana jako su me potresle tvoje reci,mnogo mi je zao zbog tvog oca...Ja se stvarno nadam da je moja majka jos na vreme otisla kod lekara,ali sam zaista ogorcena na neazurnost danasnjih doktora,da je kojim slucajem poznata licnost sumnjam da bi nas drzali tako u neznanju i setali od doktora do doktora,nego problem je sto je u crnoj gori.Nadam se da ce hirurg kod koga je upucena imati malo vise obzira i ostaviti na bolnickom lecenju.Tebi hvala puno,i sta drugo da ti kazem,nego da budes jaka...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 03, 2008 2:43 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Mar 19, 2008 4:59 pm
Postovi: 134
Lokacija: N.Beograd
Nazalost, jos jedna tuzna prica! nemogu da nadju uzrok, to je najveci problem!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 04, 2008 9:19 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 03, 2008 9:47 am
Postovi: 4
Tek u ponedeljak treba da je prime u bolnicu radi laparaskopskog uklanjanja zucne kese,ako ima neko od doktora molim vas da da misljenje je li to moze da ceka toliko,i da li je obavezan ct posto ga u bolnici ne spominju.Doktor je na osnovu palpatorne neosetljivosti rekao da to nije strasno,je li moguce tako nesto reci kod akutnog pankreatitisa samo na osnovu palpacije???


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 09, 2008 11:51 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 27, 2008 1:49 pm
Postovi: 6
Zdravo mmis!

Kako je sa tvojom mamom? ima li poboljsanja?
Puno pozdrava i uz tebe sam.

Mirjana


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 27, 2008 12:32 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Sep 26, 2008 11:19 pm
Postovi: 2
Nadam se da neko moze da mi pomogne. Imam 17 godina. Pocetkom ove godine sam primljena u bolnicu sa dijagnozom pancreatitis acuta,diabetes mellitus. Provela sam 17 dana na intenzivnoj nezi i oko mesec dana na odeljenju. Stanje je bilo jako kriticno,a sve je izazvao kamen u zucnoj kesi. Nakon dva meseca uradjen je ERCP i laparoskopska operacija zucne kese. I neko vreme je bilo sve u redu. Pre nedelju dana su ponovo pocele tegobe, bolovi,mucnine i povracanje. Uradila sam ultrazvuk abdomena i na tom pregledu se pankreas nije video. Doktor je rekao da primecuje samo talasaste konture,ali da ne moze da vidi pankreas. Do sada sam ultrazvuk radila mnogo puta i uvek je mogao da se vidi pankreas. Kako je moguce da se sada ne vidi? Da li je to dobro ili lose? Mnogo sam uplasena. Da li postoji mogucnost da ponovo imam problema sa pankreasom? :( Doktor je savetovao da uradim CT ili MRI


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: molim te izvini
PostPoslato: Pon Nov 03, 2008 1:21 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Okt 31, 2008 3:38 pm
Postovi: 15
Mirjana sada sam pročitala da ti je otac preminuo,toliko mi je žao zbog tvog oca.
Molim te izvini jer sam baš dana pitala kako je on ne pročitavši sve tvoje odgovore.Molim te da se ne ljutiš,stvarno nisam bezobzirna i bezosećajna osoba,požurila sam u očajno situaciji da pronađem odgovor na svoja pitanja a zanemarila sam sve tvoje predhodne odgovore.
Molim te još jednom da mi oprosiš!

Kako si ti?

Maja Crnjanski


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: U redu je
PostPoslato: Uto Nov 04, 2008 11:31 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 27, 2008 1:49 pm
Postovi: 6
Nema problema Majo ne zameram ti veruj mi. Znam u kakvoj si frci i koliko si zabrinuta. Ja sam onako, nekad podnosljivo nekad nepodnosljivo ali to je sve posledica svega sto se desilo. Svesna sam da moram dalje, imam muza i dete i moram da se borim. Tu je i mama koja je ostala sama i moram i zbog nje. Nije lako uopste ali ziv covek svasta pretrpi.

Dobar je znak da su povracanja kod tvog tate prestala i verujem da ce to sve doci na svoje. Samo on mora da prestane da pije. A i naravno da mu je bitna podrska od vas najblizih.
Javljaj kako napreduje oporavak.
Cujemo se na msn-u.
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: akutni pankreatitis
PostPoslato: Sub Feb 02, 2013 5:40 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Feb 02, 2013 5:34 pm
Postovi: 1
Mom bratu koji je skoro mesec dana na VMA u Beogradu data je dijagnoza Nerkoza pankreasa.Za tih mesec dana bio je i bolje i gore.Uradjene su tri operacije,deo pankreasa je otklonjen ali se iznova javlja gnoj u drenazi.Interesuje me da li je to neka vrsta raka ili je nesto drugo u pitanju jer od doktora ne dobijam potpun odgovor.
Samo da dodam da on nije alkoholicar,cak veoma retko pije alkohol ali je pusac ako to nesto znaci.
Hvala unapred.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: akutni pankreatitis
PostPoslato: Sre Feb 06, 2013 2:53 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
akutni pankreatitis nije maligna bolest - rec je o upali pankreasa, sigurno je radjena patohistologija tokom operacija, tako da bi maligne celije bile dokazane.
bolest je teska i neizvesnog ishoda.

_________________
Moj YouTube kanal, na kome cu odgovarati na Vasa pitanja:
https://www.youtube.com/channel/UCofiOKZJ3l4XBTjpRaYrbtw/feed
Facebook: https://www.facebook.com/Internet-doktor-1034611066561672/


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 45 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: