Verujem da ste svi čuli barem jednom za dijagnozu pod nazivom teniski lakat. Ovakav naziv nas navodi da mislimo da samo teniseri mogu oboleti ali to zapravo nije tako. Teniski lakat ili lateralni epikondilitis je veoma često oboljenje koje može zahvatiti oba pola, sve profesije.
Mišići su najosetljiviji deo našeg loko-motornog sistema pa je sasvim logično da će oni prvi stradati usled neke povrede. Mišići mogu pretrpeti povredu u smislu istegnuća, rupture, kontuzije ili posttraumatskog osificirajućeg miozitisa. Istegnuće je najčešća povreda mišićnih vlakana.
Povrede mekih tkiva ipak najčešće nastale prilikom aktivnosti svakodnevnog života. Kako nije dobro nositi potpuno ravnu obuću jer tako rizikujemo povrede kičmenog stuba i kolena, tako nošenje visokih potpetica može dovesti do povrede skočnog zgloba ili uganuća.
Nesvestica je veoma čest simptom, zna se javiti kao akutan i trenutan prekid svesti usled kakve fizičke povrede ili kao simptom nekog dugotrajnog degenerativnog procesa. Nesvestica predstavlja kratkotrajan prekid svesti, u trajanju od par sekundi do par desetina minuta.
Svaka fizička aktivnost zahteva uključenost svih mišića i ligamenata, zglobova i svih zglobnih veza, stoga je veoma bitno da pre bilo koje fizičke aktivnosti dobro zagrejemo svoj loko-motorni aparat. Ukoliko pravilno istegnemo i zagrejemo mišiće i ligamente moćićemo svaku aktivnost da izvedemo.
Bolovi u mišićima su posledica povreda mišićnih vlakana. Svaki mišić u ljudkom telu ima određeni stepen elastičnosti, određenu snagu, i izdržljivost i ukoliko mišić izložimo otporu, težinama, položajima, koji prevazilaze te granice onda dolazi do povrede mišića.
U povrću i voću uvek možemo naći saveznika ukoliko je naš cilj da budemo zdravi. Neki od fitonutrijenata koji se nalaze u njima su terpenoidi u koje spadaju koenzim Q10, i vitamin A, zatim fitosteroli, flavonoidi koji biljkama daju pigment a imaju izrazito antioksidantno dejstvo.
Ukoliko smo u prilici da pružimo nekome prvu pomoć kada je u pitanju prelom kosti veoma je bitno ne pomerati povređenog dok se potpuno ne učvrsti i imobiliše povređeni deo tela pomoćnim metodama imobilizacije, pacijenta isto tako ne treba da pomeramo ukoliko to nije neophodno.