Prekid disanja (apneja) u snu je poremećaj spavanja koji nije tako lako dijagnostikovati. Ipak pojedini simptomi mogu ukazati na ovaj neprijatan problem.
Kafu najčešće pijemo kada nam je potrebno da se razbudimo. Međutim, šta se dešava kada tokom dana popijemo kafu i zatim nakratko odremamo? Dva manja istraživanja su pokazala da ova kombinacija brzo...
Jedan od glavnih pratećih simptoma apneje u snu jeste hrkanje, i to glasno hrkanje koje se iznenada zaustavalja da bi se za desetak sekundi naglo i bučno nastavilo.
Više istraživanja je pokazalo da popodnevna dremka pozitivno utiče na zdravlje - odagnava umor, poboljšava koncentraciju, opušta i doprinosi kardiovaskularnom zdravlju.
Prema rezultatima nedavne američke studije, muškarci čija je ishrana bogata mastima imaju veće šanse da se tokom dana osećaju pospano, da se žale na loš san, kao i da pate od apneje u snu.
Benzodiazepini (bensedin, bromazepam, lorazepam, itd.) su lekovi za smirenje koji se najčešće prepisuju kod anksioznosti i nesanice. Međutim, stručnjaci ukazuju na to da su ovi lekovi pogodni samo za kratkotrajno lečenje.
Posle prelaska na letnje računanje vremena, moguće je da ćete biti umorni i pospani u toku dana, posebno ako inače nedovoljno spavate i ako uveče imate običaj da konzumirate alkohol i napitke koji sadrže kofein.
U noći između subote i nedelje prešli smo na letnje računanje vremena usled čega smo izgubili sat vremena sna. Naučne studije su pokazale da ova promena remeti naš bioritam.
Ukoliko ljudski organizam nema dovoljnu količinu vitamina B1 može doći do pojave sledećih simptoma, bezvoljnost, pospanost, gubitak apetita, bolovi u mišićima slični bolovima kada imamo grip, a mogu se javiti i opstipacija i poremećaji u varenju.
Copyright ©2002- Doktor.rs