Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 4 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Varicocoella
PostPoslato: Uto Apr 15, 2008 3:13 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Feb 15, 2008 8:22 pm
Postovi: 18
Mom detetu, (13.g.), na levom testisu ustanovljena varicocella. Dr. rekao da može da se operiše tek kad bude imao 20 god. Zašto se mora čekati do tad i imali to kakve veze sa plodnošću? Koliko je to teška operacija?
:cry:

Vrlo sam zabrinuta, pa bih molila da mi neko stručan ili sa iskustvom odgovori. :cry: :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 15, 2008 3:43 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Jan 14, 2007 9:06 pm
Postovi: 427
Pošto sam je ja opersao onda dozvoli da ti kažem malo o tome.

Operacija varikokele ( varikocele ) nije uopšte opasna i uglavnom se izlazi ili istog dana posle operacije ili sutra - dan što podrazumeva da te ne iznose iz bolnice nego izlaziš na sopstvenim nogama. Ne dira se ništa na testisima gde se nalazi problematična vena koja je proširena nego se rez pravi malo iznad leve prepone i tu se pronadje oštećena vena i samo se podveže ( ili prevedeno samo se zaveže čvor preko nje da bi se zaustavio protok krvi kroz nju ) u kom slučaju sporedne vene preuzimaju njenu funkciju.
Dakle problem kod tvog sina je to što on ima to proširenje i što prevelika količina krvi dolazi do testisa gde ga zagrejava na temperaturu koja je malo veća nego što bi trebalo. Možda ne znaš ali temperatura testisa mora da bude malo niža za koji stepen u odnosu na ostatak našeg tela da bi se omogućila nesmetana proizvodnja spermatozoida. ( zato se testisi nalaze van tela ).
To može ali i ne mora da predstavlja problem kod stvaranja spermatozoida. Koliko sam ja upućen postoje tri gradusa oštećenja te vene gradirani od 1 -3 gde je 3 -ći najveći stepen oštećenja. Ono što još nije razjašnjeno je to zašto neke osobe koji imaju najteži stepen oštećena nemaju nikakvih problema sa spermatogenezom dok druge sa najmanjim stepenom oštećena imaju čak jako velikih problema po pitanju stvaranja spermatozoida što se rešava operacijom koja je , ponavljam , jedna od najlakših koja postoji !!!
Dakle nemaš razloga za paniku pa prema tome poslušaj tvog lekara i sačekaj da tvoj sin u tom dobu uradi spermogram kako bi se videlo da li uopšte ima potrebe za operacijom.
Mislim da se operacija ne radi u tom uzrastu upravo iz razloga što se ( pretpostavljam ) tada ne može videti da li varikocela predstavlja problem jer je osoba jako mlada i njeno sazrevanje tek tada počinje.

Znači jednostavno rečeno : Nemaš razloga uopšte da se nerviraš povodom tog " problema " jer jako puno muškaraca ima taj problem koji se rešava onda kada je to potrebno i ako je potrebno !

Nadam se da sam ti barem malo razjasnio problem a prevashodno smirio !

_________________
Zdravlje je najveće bogatstvo !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 15, 2008 3:57 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Varikokela

Definicija
Varikokela je proširenje venskog spleta (plexus pampiniformis) u moshnici i unutarnje semenske vene (vena spermatica interna) koji odvode vensku krv iz semenika (testisa). Najčešće nema kliničkih simptoma, ali je značajan chinilac u nastanku neplodnosti.

Lako se dijagnostikuje i jednostavno lechi hirurški.


Značenje varikokele poznato je već hilajdu godina. Grčki lečnik Celzus u prvom je veku opisao ovo stanje. Ambroise Pare, najpoznatiji hirurg renesanse u 16. je veku opet opisao ovu abnormalnost krvnih žila. Britanski hirurg Barfield je u 19. veku povezao varikokelu i neplodnost te oporavak plodnosti nakon hirurškog lečenja.


Anatomija muškog spolnog sastava

Semenici, testisi, parni su muški spolni organi koji ne sadrže samo spermije već i celije koje ih proizvode (spermatogonije) i hrane (Sertolijeve stanice), kao i celije koje proizvode muški polni hormon testosteron (Leydigove stanice). Testisi su smješteni u vreći zvanoj mošnja (scrotum).
Pasemenik (epididymis) je struktura građena od sastava kanalića, a služi kao spremnik spermatozoida. Spermatozoidi putuju kroz semenovod (vas deferens) do prostate. Semenovod je većim delom smešten u trbušnoj šupljini, a nalazi se unutar semenskog snopa koji osim semenovoda sadrži krvne i limfne žile te živce.

Venski splet, plexus pampiniformis, sastoji se od vena semenskog snopa. Ove vene odvode krv iz semenika, pasjemenika i sjemenovoda te postaju spermatične vene koje se ulijevaju u bubrežne vene. Ponekad ovaj venski splet postaje proširen i izvijugan, kao i varikozne vene na nogama i to stanje se naziva varikokela.

Dob i pol
Javlja se kod osoba muškog pola obično između 15. i 20. godine života.

Učestalost
U opshtoj populaciji varikokela se javlja u 10-20% slučajeva te kod 40% neplodnih muškaraca.

Podela

Varikokele se prema veličini dele u male, srednje i velike.
- male - primećuju se samo pri napinjanju ili nošenju teških predmeta kad je otežano oticanje venske krvi pa se varikokela povećava
- srednje - mogu se dijagnostikovati pipanjem testisa
- velike - uočavaju se samim pogledom na testis

Prema strani koju zahvataju varikokele se mogu nalaziti na levoj, desnoj strani ili biti obostrane.
Varikokele su mnogo češće na levoj strani (90%) nego na desnoj zbog nekoliko anatomskih razloga:
- ugao pod kojim leva vena testisa ulazi u bubrežnu venu
- manjak zalizaka koji bi sprečili vraćanje venske krvi na spoju testikularne i bubrežne vene
- povećan tlak u bubrežnoj veni zbog pritiska gornje mezenterijske arterije i aorte

Uzrok

Varikokele su redovito nepoznata uzroka jer u većine osoba nema popratnih bolesti niti procesa. Razlog proširenju je mehanički, zbog opisanih osobitosti građe. Međutim, varikokele mogu biti posledica bolesti gornjih mokraćnih putova, najčešće tumora bubrega. U prilog tumora najčešće govori iznenadan nastup varikokele.
Poremećaj cirkulacije dovodi do vraćanja krvi natrag iz bubrežne cirkulacije u testise zbog čega se vene šire.

Simptomi

Varikokela je obično bez simptoma. Često se otkriva prilikom obrade neplodnosti. Bolesnici se ponekad žale na osećaj težine ili bol u mošnji. Pri opipu mošnja je nalik na vreću punu glista. Na koži mošnje mogu se javiti znojenje, upala kože, crvenilo i ojedine.
Varikokela smanjuje plodnost, ali ne kod svih muškaraca. Kod mlađih muškaraca je bitno pogoršava li se stanje jer varikokela ponekad može dovesti do atrofije (odumiranja) testisa.

Dijagnoza
Za prepoznavanje varikokele najvažniji je pregled i pipanje testisa. Dijagnoza se najčešće postavlja opipavanjem testisa dok muškarac stoji na nogama. Na opip varikokela izgleda poput vreće pune crvi ili glista, a često nestaje nakon što pacijent legne. Ponekad je varikokela tako velika da se uočava samim promatranjem. Testis na strani varikokele je često manji nego suprotni testis. Pretraga izbora za potvrdu dijagnoze jest ultrazvučno snimanje, tzv. kolor-Doppler ultrazvuk kojim se može prikazati protok krvi u snimanom području tijela. Kad se sumnja na bolesti u trbušnoj šupljini koje sekundarno uzrokuju varikokelu može se uraditi kompjutorska tomografija (CT).
Varikokele se mogu dokazivati i drugim metodama kao što je venografija, radionuklidna angiografija, termografija i običan ultrazvuk. Iako je točna definicija veličine predmet rasprava, većina kirurga smatra kako se varikokelom može smatrati stanje kad su vene u promjeru široke 3 mm ili više.

Lečenje
Zasad ne postoje lekovi koji bi učinkovito lečili varikokelu iako se intenzivno istražuju antioksidanti kao potencijalni nehirurški lekovi.
Lečenje u većine osoba s varikokelom nije potrebno. Ako su izraženi lakši bolovi i neugodan osećaj u preponama preporučuje se nošenje steznika ili podupirača (suspenzorija). Kod većih varikokela potreban je hirurški zahvat.
Hirurški zahvat se provodi u sledećim slučajevima:
- jaka bol u testisima koja ne odgovara na drugačije lečenje
- poremećaj funkcije testisa - smanjena kvaliteta semena
- smanjenje (atrofija) testisa (volumen manji od 20 ml, duljina manja od 4 cm)

Varikokela je uzrok neplodnosti koji se najlakše ispravlja pa je kod osoba s abnormalnostima kvalitete semena hirurški zahvat potrebno ozbiljno razmotriti kao mogućnost lečenja neplodnosti.
Hirurški se zahvat može obaviti u opshtoj ili lokalnoj anesteziji. Hirurzi koriste nekoliko pristupa u lečenju pri čemu mogu koristiti povećala ili operacijski mikroskop.
Najčešće se koriste preponski pristup (transingvinalni), trbušni (retroperitonealni) i ispod preponski (infraingvinalni).

Sve proširene vene se trajno podvezuju. Operacijskim putem se podvežu vene ili ređe odstranjuje cela varikokela.
Varikokela se može lečiti i interventnim radiološkim metodama gdje se u venu ulazi kateterom koji krvnom strujom dolazi u testis i pod kontrolom rendgenskih snimki emboliziraju se proširene vene različitim sredstvima.

Budući se radi o lakšoj operaciji pacijenti se već nakon nekoliko dana mogu vratiti na posao. Zavoji se skidaju nakon dva dana, a mali komadi trake ostavljaju 7-10 dana. Kupanje i tuširanje je dozvoljeno 48 sati nakon zahvata. Prehrana treba biti normalna i uravnotežena nakon povratka kući. Počinje se tekućom hranom te postupno prelazi na krutu. Po potrebi se uzimaju lekovi protiv bolova. Sportske aktivnosti potrebno je izbegavati najmanje dve nedelje, a nakon toga ih postupno uvoditi. Najmanje 7 dana potrebno je suzdržavanje od seksualnih odnosa.

Komplikacije hirurškog zahvata su retke. Normalno se nakon zahvat javljaju slijedeći blaži problemi:
- pojavu modrica i blage promene boje oko hirurškog reza što spontano nestaje
- osećaj težine oko i ispod hirurškog reza što nestaje nakon prosečno tri nedelje
- blago crvenilo i osetljivost oko hirurškog reza deo su normalnog procesa zarastanja te polako nestaju nakon nekoliko dana
- mala količina ružičastog iscetka može izlaziti iz hirurške rane nekoliko dana
- grlobolja, glavobolja, mučnina, zatvor i opshta slabost mogu se pojaviti kao reakcija na anesteziju. Ovi simptomi nestaju unutar 24 sata.

Komplikacije koje zahtevaju lečničku intervenciju su:
- infekcija hirurške rane; najčešće se razvije 3-5 dana nakon zahvata. Pacijenti imaju povišenu telesnu temperaturu, a mesto reza postaje jako crveno, otečeno, toplo i bolno s često obilnim iscjetkom. Antibiotici su potrebni i uglavnom dovoljni.
- hematom; obilno nakupljanje krvi pod kožom koje uzrokuje intenzivne promene boje, bol i izbočinu
- u 2-5% bolesnika nakon ovog hirurškog zahvata nastaje hidrokela - nakupljanje tekućine oko semenika
- varikokele ponovno nastaju u prosečno 10% bolesnika

Kontrola nakon operacije provodi se kod hirurga po dogovoru, a kvaliteta semena proverava 3-4 meseca nakon zahvata. Budući razvoj spermija prosečno traje 72 dana, potrebno je proći duže vremena da bi se procenio učinak zahvata na oporavak kvalitete i količine spermija.

Varikokela i neplodnost
Ponekad muškarci s velikom varikokelom uopće nemaju smanjenu plodnost, a ponekad oni s vrlo malom varikokelom koja se klinički jedva primećuje imaju značajno umanjenu kvalitetu semena.
Zbog toga je uticaj varikokele na kvalitetu i broj spermija teško definisati i predvideti. Uzorak semena koji pokazuje smanjen broj spermatozoida i njihovu slabiju pokretljivost često se naziva ˝stres uzorak˝ (engl. stress pattern).
Nije poznat tačan mehanizam kojim varikokela oštećuje strukturu spermatozoida, njihovu funkciju i proizvodnju, ali se pretpostavlja kako ima veze s temperaturom, pritiskom, manjkom kiseonika i otrovima. Nizom istraživanja nijedna od ovih teorija nije neupitno dokazana U mošnicii je temperatura niža nego u drugim delovima tela jer su za razvoj spermija potrebni takvi toplinski uslovi. Proširenje krvnih žila povećava temperaturu tog područja i štetno deluje na spermice i njihov razvoj.

Nakon hirurškog odstranjenja varikokele kod prosečno 60-70% bolesnika popravljaju se rezultati analize semena, a 40-60% dotad neplodnih muškaraca s partnericom postiže trudnoću. Budući razvoj spermija, spermatogeneza, traje 72 dana, prvi rezultati povećanja plodnosti mogu se očekivati tek 3-4 meseca nakon hirurškog zahvata.

Iako su 1992. nauchnici razvili novu metodu veshtachke oplodnje zvanu ICSI - intracitoplasmatic sperm injection (unutarcitoplazmatska injekcija spermija) kojom se samo jedan spermatozoidi uvodi u žensku jajnu celiju i postiže oplodnja, kod muškaraca smanjene plodnosti je popravak varikokele mnogo jeftiniji i jednostavniji zahvat.

dr. med. Livia Puljak

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 15, 2008 7:45 pm 
Korisnikov avatar OffLine Moderator
Pridružio se: Ned Jan 29, 2006 9:59 pm
Postovi: 1910
Sadrzaj ove teme sam postavila kao lepljivu,zato je na ovom mestu zatvaram.

_________________
Molim,postavljajte vasa pitanja na forumu jer slanjem meni na pp imate manje sansi da vam bude odgovoreno.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 157 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: