Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1 Post ] 
Autor Poruka
 Tema posta: motivacija
PostPoslato: Pet Okt 16, 2009 2:07 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Nov 25, 2006 6:53 am
Postovi: 1809
Lokacija: canada
Pitala sam kako da se motivisem,da bih kenula sam dijetom?
Dobila sam odgovor ali sam i dalje kopala po kompjuteru.Ja imam problema sa motivacijim i ako sam prije bila 52 kile a sada imam 90.Cestitam svakom ko je ima,meni treba i zato zelim cuti od drugih.Svaki pocetak je tezak,to svako zna ali kako zapoceti to mene interesuje.Jedan dan imam morivacije,drugi dan ne i tako dan za danom sve deblja i deblja.Znam reci cete pa sta cekas?/////da neko vezba za tebe ili da jede za tebe,verujte mi nemam pojma sta cekam,verovatno da mi se smuci ova debljina i pantalone gde salo kipi na sve strane pa da krenem odlucno.Stalno mi podsvest kaze;e dzaba ti je jer neces biti mrsava kao prije,eto vec u samom pocetku kiks.Nismo svi isti,nekada od 52 kile nisam razumela debelog kao sto sam ja,eh iskreno nije me zanimalo jer sam se durila svojim izgledom.Meni je problem kako i sta da radim kada sam gladna,kako da odredim granicu jer kao sto sam i rekla mozda jedem dok ne osetim pantalone ce mi puci,raskopcavaj se,e onda presvlaci se u trenerku da vise stane.Verujem da svi debeli kao ja znaju o cemu pricam,zato sam nasla nesto sto ce biti ugodno svima da citaju ko ima takvih problema.Procitala sam negde nikada ne kazi,e trebam skinuti 30 kila,nego,hajde da probam od ponedeljka do nedelje da skinem 1 kilogram.Malo cu pokusati da regulisem ishranu,eto to je sve a nikako moram izgubiti 30 :o ili 40 skoro kao ja.......
e ajmo sada da vam kopiram ovaj tekst:

Da bi čovek uspeo u dijeti i kasnije u održavanju vitkosti potrebno je nekoliko stvari: dobra motivacija, pravilan stav prema ishrani, dobre prehrambene navike, kontrola emocija i misli, znanje o tome šta i kako jesti i sl. Sve to je moguće naučiti i uvežbati.

Određeni režim ishrane i fizička aktivnost jednostavno nisu dovoljni za postizanje željenih rezulatata- ako želiš da oslabiš, podjednako je važan i tvoj odnos prema celoj priči- što si pozitivnija i rezultat će biti bolji

Ako si ovih dana rešila da se po ko zna koji put baciš na dijetu ne bi li konačno obukla kupaći koji su videla u izlogu i pala u nesvest kako je dobar, važno je da te podsetimo kako određeni režim ishrane i fizička aktivnost jednostavno nisu dovoljni za postizanje željenih rezulatata. Podjednako je važan i tvoj odnos prema celoj priči- što si pozitivnija i rezultat će biti bolji. S druge strane, negativno razmišljanje neće te odvesti baš daleko; ako sebi stalno ponavljaš da ti to ne možeš, da nema šanse da se konačno rešiš viška kilograma- tako će ti i biti. A ako je tvoj problem upravo slaba motivacija i nedostatak volje da istraješ u dijeti, evo nekoliko saveta koji bi ti mogli biti od koristi.
Za početak, nemoj sebe optuživati za svaki sitan “prestup” koji napraviš- kad recimo pojedeš kolač, umesto da sebe okrivljuješ zbog toga, jednostavno reci kako si ti baš tako htela i kako je to tvoj izbor. Takvim razmišljanjem ostaćeš dovoljno snažna i istrajna, jer ćeš verovati kako stvari držiš pod kontrolom i kako ti odlučuješ o tome kako će tvoja dijeta izgledati.
Zgodan je i trik da sebi, umesto da stalno ponavljaš kako nema šanse da smršaš, jednostavno kažeš kako ne možeš da skineš recimo dva kilograma. Kao prvo, svi (pa i ti, verovala ili ne) mogu da smršaju, pri čemu ako budeš tako negativno razmišljala samo ćeš sebe blokirati. Važno je da sebi postaviš realne ciljeve koje možeš da ostvariš- kreni od malih koraka, a kada jednom uspeš, dobićeš krila i mnogo će ti biti lakše da istraješ do kraja.
Od velike koristi će ti biti i promena razmišljanja u smislu da sebi ne ponavljaš kako nešto od hrane ne smeš da jedeš, već da to jednostavno ne želiš. Jer, dokle god budeš pazila na količine hrane koju unosiš, zapravo ti ništa neće biti strogo zabranjeno. Isto tako, sve dok na silu budeš sebi uskraćivala neka jela, samo ćeš još više želeti baš to da ne bi smela. Uostalom, priča o zabranjenom voću nam je svima već tako dobro poznata…

Kreni u šetnju, uradi nekoliko trbušnjaka, vozi bicikl. Jednom kad kreneš, svakim danom će ti biti sve lakše, a još kad dođu i prvi rezulati- veruj nam, pitaćeš se šta si čekala dotad

Bez obzira na to što svi vrlo dobro znamo koliko je vežbanje dobro za naše zdravlje i lep izgled, kad na dnevni red dođu konkretni potezi, odnosno, prelazak s reči na delo – većina nas odustane. Stručnjaci kažu da je to stoga što imamo problem s pravom motivacijom, a evo i nekoliko stvari koje oni izdvajaju kao prave pokretače, uz pomoć kojih bi vežbanje trebalo da nam bude manje mrsko i komplikovano.

Prva i osnovna stvar je da od odlaganja nema koristi – pokreni se što pre i prestani da izmišljaš milion razloga zbog kojih kao “nemaš vremena”, “nisi u mogućnosti”, “daleko ti je teretana”, “previše ti je sve to skupo”, “kasno je da krećeš kad već dosad nisi”… Umesto toga, kreni u šetnju, uradi nekoliko trbušnjaka, vozi bicikl. Jednom kad kreneš, svakim danom će ti biti sve lakše, a još kad dođu i prvi rezulati – veruj nam, pitaćeš se šta si čekala dotad.

Isto tako, jako je važno da izabereš tip rekreacije koji ti najviše odgovara. Ako si individualac, vežbaj ili kod svoje kuće ili trči pred reke, a ako ti više prija društvo – upiši se u teretanu ili kreni na aerobik.

Naravno da je svaki početak težak. Još ako padne kiša – ma nema šanse da ćeš ići na trening ili trčanje. U takvim situacijama probaj da zavaraš sebe – reci kako ćeš izaći samo na kratko, tek da malo protegneš noge i udahneš svežeg vazduha, a onda kad si jednom izašla – ostatak je pesma; telo će se brzo zagrejati i biti spremno za bar nekih pola sata sporta. Veruj nam, ovaj trik uvek upali.

I za kraj ono najvažnije – nemoj nikako da vežbaš zato što si rešila da sebe kazniš zbog još jedne pojedene čokolade. Kažnjavanje neće doneti željeni raspoloženju, što će sasvim sigurno doprineti i tome da sebe više poštuješ i voliš. A to je već pravi motiv.

P. S. A ako ovi trikovi u tvom slučaju nisu dali željeni rezultat, uvek ti ostaje još jedan- kupi neku strava trenerku i ultra moderne patike. Videćeš da u tom slučaju i vežbanje poprima jednu novu, puno atraktivniju, dimenziju.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1 Post ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: