Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Ezofagogastroduodenoskopija
PostPoslato: Ned Feb 22, 2009 1:31 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 17, 2007 5:11 pm
Postovi: 365
Koliko slova covece.. Elem.. Ja bio da zakazem gastroskopiju,a oni mi dali papir za ovo.. Saglasnost da znam kako se radi i koje su moguce komplikacije..

E pa ja nemam pojma sta je ovo,i kako se radi.. Ako bi neko mogao da mi objasni =))


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 22, 2009 1:20 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Feb 17, 2006 1:08 am
Postovi: 128
Pa to je ustvari i pravilan naziv ili skraćeno EGD skopija.Koji je put, kojim prolazi sonda?Šta se sve snima EGD skopijom i zašto se snima ......pa uzimanje isečka sa......... Nesnima se samo želudac. :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 22, 2009 1:26 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 17, 2007 5:11 pm
Postovi: 365
OK :) A dakle u sustini oni ce da mi guraju neko crevo kroz usta skroz dole i onda da otkinu deo necega za analize :)

Shvatio sam da to nije bolno,ali da je vrlo neprijatno.. E sad.. Cuo sam da ne traje dugo.. Ali koliko je to dugo? Pola minuta? Minut? Pet minuta?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 23, 2009 3:35 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Feb 17, 2006 1:08 am
Postovi: 128
Da.Ide ˝crevo˝ sa optičkom kamerom na vrhu ,koja snima unutrašnjost i sa ˝kleštima˝ koja mogu uzeti isečak sa datog mesta.Sonda je debljine prsta.Ulazi kroz usta ,pa preko jednjaka(Ezofagusa) u želudac (Gaster) i na izlazu oz želudca (pilorusa) u dvanaetopalačno (Duodenum).Zato je EGD skopija.Celim putem snima se sluzokoža-promene na pomenutim organima.Isečak se uzima ako ima nekih ˝nepravilnih˝ pojava-izraslina i u slučaju Dg. HP infekcije.Inače ne.Sama skopija je malo neprijatna (tera na povraćanje,nadimanje) ali ne traje dugo (oko 5-10 minuta).Zavisi kako ˝sarađuješ˝ prilikom gutanja sonde. :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 23, 2009 3:55 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 17, 2007 5:11 pm
Postovi: 365
Hvala na informaciji.. :) Nista cekam taj cetvrti mart.. Kad su mnogi to preziveli mogu i ja.. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 25, 2009 8:44 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Dec 05, 2008 10:41 pm
Postovi: 10
Jel' mogu da pitam samo kako se snima debelo crevo??
Molim vas pomozite!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 25, 2009 9:06 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Dec 05, 2008 10:41 pm
Postovi: 10
izvinjavam se, nasla sam odgovor na sledecoj strani. pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Feb 27, 2009 9:09 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Mar 13, 2007 3:55 pm
Postovi: 75
Lokacija: Beograd
Bila sam na edgs pre neki dan.
Nista ne boli i nije bilo mnogo neprijatno.Samo me malo teralo na podrigivanje i to je sve.
Trajalo je samo 1 minut mozda i cetrdesetak sek.
I jos jednom zaista nije strasno i biopsija se ne oseti.
Samo nemoj da jedes uvece.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Feb 27, 2009 9:14 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 17, 2007 5:11 pm
Postovi: 365
Meni ovi rekli da mogu uvece da jedem do nekih 8-9,a ujutru tj. taj dan nikako,ni voda ni hrana nista..

Nadam se da ce i meni biti tako lagano kao i tebi =)))


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Feb 28, 2009 9:43 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Mar 13, 2007 3:55 pm
Postovi: 75
Lokacija: Beograd
Ako mozes nemoj ipak da jedes posle 18h.
A ujutru sam popila caj i pila vodu i sve je bilo uredu,nit su se oni zalili nit je meni smetalo.
Srecno :D :D :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 08, 2009 1:48 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 17, 2007 5:11 pm
Postovi: 365
Ja uradio ovo..

Jednjak je normalne sirine lumena,u distalnom delu zani ezofagitisa gr.A. Na prednjem zidu zona hipermije koja moze odgovarati Barretovoj sluznici. U antropiloricnom predelu sluznica zeluca je lako hipermicna. U lumenu nesto zelenkastog sadrzaja. Peristaltika ocuvana. Pilorus pravilan,zjapi. Bulbus i dalje do d2 nalaz uredan.

ZAKLJUCAK: reflux oesophagitis gr. A
gastritis chr.

Terapija: controloc 40mg 2 nedelje 2x1,posle 1x1

Cisap 2-3 puta pola sata pre velikih obroka.

Dao mi je kao i uput za ultrazvuk trbuha,ali ne vidim kakve veze to ima sa ovim? Sta se tu tacno gleda? I onamo kad sam bio nesto mi spomenuli termin u junu,ako ne i julu.. Rekoh bas fino..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 08, 2009 1:49 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 17, 2007 5:11 pm
Postovi: 365
E da.. Ako neko moze da prokomentarise ove nalaze,lekove,i ovaj ultra zvuk :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 08, 2009 12:33 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Feb 17, 2006 1:08 am
Postovi: 128
reflux.....vraca ti se malo kiseline iz zeludca u jednjak sto izaziva upalu,bol u grudima,......iritira sluzokozu.Gastritis je upala zeludca izazvana pojacanim lucenjem kiseline (ili prisustvom HP,ali tebi cini mi se nije dijagnostikovan).Controloc sluzi za suzbijanje kiseline,oblaze i stiti sluzokozu,......Kontrola za 6 meseci.Pridrzavaj se ishrane i Th,sto manje cigareta ,kofeina,alkohola,.....Barettov jednjak (zasad ga nemas postoji samo deo koji moze preci u .........,sto neznaci da ga nemozes imati ako se nebudes pridrzavao.......) odgovara prekanceroznom stanju jednjaka.Nije srtasno ,ali izvesno vreme povedi malo vise racuna o svemu pomenutom.Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 08, 2009 3:17 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 17, 2007 5:11 pm
Postovi: 365
Mozes li malo vise da mi objasnis taj pojam Barretov jednjak,i to prekancerozno stanje? Iskreno po malo si me uplasio?

Ja vec godinu dana i vise zivim na HDD rezimu ishrane..

Doduse idem u teretanu tako da unosim veliku kolicinu kalorija ali dnevno uzimam 5-7 obroka tako da nikada ne jedem obilne obroke.. Jedino je obilan obrok pre treninga,kada pojedem 200 gr mesa,i recimo 120 grama pirinca.. Posle toga obavezno odem u setnju,da se hrana lakse spusti u 12-opalacno..

Inace ishrana mi se sastoji: ugljeni hidrati (krompir,pirinac,ovsane,crni hleb,jecmena testenina itd.. )

Dobre masti (maslinovo ulje,bademi,omega 3)

Vlakna (sargarepe,kupus,brokoli,spanac..)

Proteini (belo meso,crveno,riba,kuvana jaja,ella sir(0% masti 0% UH,12 % proteina)

Cigare ne pusim vec 18 meseci,alkohol mozda uzmem jedno pivo mesecno uz rucak,slatkise i cipsove skoro nikad,pijem puno vode itd..

Lezem 3 sata posle poslednjeg obroka (jedem oko 9,spavam oko 12)

Nikada posle jela ne lezem..


Samo me sad plasi to sto ste rekli prekancerozno stanje? Znam da sam citao da ovo stanje moze lako dovesti do kancera.. Sto jednjaka,sto unutra sluznice nosa itd itd.. Da moze napravi haos..

A ja od ovoga bolujem pa mozda 3-4 godine ali sam tek skoro saznao da od toga bolujem..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 08, 2009 3:24 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 17, 2007 5:11 pm
Postovi: 365
Takodje da napomenem da mi je trening 2 sata posle obroka,i da pitam kako i gde mogu da nabavim-napravim krevet sa uzdignutim poglavljem?

Ja spavam samo na jastuku,i ne znam tacno sta znaci to uzdignuto poglavlje? Znam da to imaju oni bolnicki kreveti ali sigurno da necu kuci da spavam na bolnickom krevetu..

Ako neko ima neko resenje?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 81 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: