Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Hemioterapija posle operacije
PostPoslato: Sub Jun 02, 2007 7:46 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jun 02, 2007 7:32 pm
Postovi: 10
Moj otac je operisao rak debelog creva sa metastazom na jetri pre više od mesec dana. Prilično je smršao posle operacije sa 67kg na 60kg. Slabo jede i muka mu je a još nije ni počeo sa hemioterapiom. Kada bi trebalo početi sa hemioterapijom? Koji lekovi se koriste? Da li je 5FU najbolji izbor na početku, ili odmah preći na neke druge citostatike? Kakvi su citostatici Eloxatin, Xeloda i Avastin u borbi protiv ove vrste raka? Kakvu ishranu da primenjuje pre i u toku primanja hemioterapije? Pričao sam sa njegovim lekarom ali bih želeo da čujem još nečije mišljenje i iskustvo?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 08, 2007 12:07 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jun 02, 2007 7:32 pm
Postovi: 10
Zar nikoga nema da odgovori na bar neko od ovih pitanja? Danas su stigli rezultati krvi. CEA 176.80 a piše da je dozvoljeno manje od 5. CA 19-9: 86.30 a dozvoljeno je ispod 37. Šta da radim? Na hemioterapiju kreće tek za 2 nedelje. Da li da nekako negde da tražim da počne ranije sa njom?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 08, 2007 1:03 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Feb 28, 2007 8:12 pm
Postovi: 272
Standardni protokol je sa 5FU, kasnije ima mesta i za Xelodu.
Tu markeri visoki,ukazuju na aktivnost tumora.
A zašto hemioterapija tek za dve nedelje? A dnevna bolnica?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 08, 2007 2:02 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jun 02, 2007 7:32 pm
Postovi: 10
Ne shvatam zašto su Tu markeri visoki kad su njemu odstranjeni tumori sa debelog creva i jetre prilikom operacije? Ne bi trebalo da ima još neku metastazu. Pre operacije Tu Markeri su bili CEA = 22.6ng/ml a CA19-9 > 1000 U/ml. Posle operacije CEA = 176.8 ug/L, CA19-9(GI) = 86.3 kU/L. (Nisu rađeni u istoj laboratoriji, vidim i jedinice mere im se razlikuju, ali referentne vrednosti su iste)

U dnevnoj bolnici su nam pre nekih nedelju dana zakazali hemioterapiju za 19.06. To će biti nešto više od 2 meseca od operacije. Danas sam bio tamo i rekli su mi: "Pa 19-ti je za 10 dana, to nije za 10 godina." Razumem da imaju previše pacijenata, ali koliko sam čuo ima i drugih mesta gde se može primiti hemioterapija, ako je važno da se počne sa njom što pre?

Pored toga ocu je ovih dana urađen ultrazvuk abdomena i ustanovljeno je da jedan bubreg ima zakrčenje mokraćnih kanala. Takođe, počela je da ga boli kičma odmah posle operacije i zbog toga se slabo kreće i uglavnom leži. Pre operacije je sve bilo ok što se bubrega i kičme tiče. Vrlo sam zabrinut, a nisam siguran koji bi lekar zapravo trebao da prati moga oca. Da li hirurg koji ga je operisao ili lekar koga bi trebalo da mu dodele prilikom prve hemioterapije? Uradićemo i skener sledeće nedelje samo da saznam gde i kako.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 113 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: