Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Ahilova tetiva
PostPoslato: Uto Okt 06, 2009 2:38 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 06, 2009 2:07 am
Postovi: 3
Zdravo svima! Pre 7 meseci povredio sam ahilovu tetivu leve noge. Bavim se sportom ceo zivot (fudbal, trenirao godinama, sada igram redovno, na tvrdim podlogoma, beton, vestacka trava, parket...). Tetivu sam povredio ne znajuci da sam je povredio, osecao sam bol samo pod nekim opterecenjima, npr . tokom sutiranja lopte... Tetiva je otekla, jos tog dana kada sam je povredio.
Posle mesec dana, odlucio da se javim lekaru opste prakse. Dat mi je Bio freeze gel, i konstatacija da mirujem da ce me proci za 10-tak dana. Gel sam redovno utrljavao na tetivu. Posle 10 dana, isto je. Poslat kod ortopeda, snimao nogu, nema nista na snimku, opet dat gel i mirovanje. Opet nije bilo poboljsanja. Posle 2 meseca javio se fizijatru, fizikalna terapija elektroliza i jos 1 terapija, oni je zovu "neurosan", 10 dana. Odradjena terapija, nije bilo nikakvog efekta. Promenjena mi terapija, 10 dana, elektroliza, laser i jos neka na struju (stvarno ne znam koja, 4 elektrode se vezuju za nogu). Terapija odradjena nije bilo efekta. Posle 10 dana, produzeno jos 10 dana, nema efekta ni tada. Potreban mi je savet sta da radim i kome da se obratim za neko adekvatnije lecenje. Neka privatna klinika ili tako nesto...
Otok na tetivi i dalje stoji, u stanju mirovanja bol ne postoji, ali trcanje mi smeta. Javlja se bol na tetivi odozdo na gore. 7 meseci nisam potrcao, mirovao, koliko je to bilo moguce, sve u nadi da ce se terapije odraziti kako bi trebalo da se odraze. Zivce sa doktorima sam izgubio, cekanje po 4-5 sati na pregled i po 2 sata na terapiju ponekad je nepodnosljivo.
Potreban savet kako izleciti, kome se javiti, sta raditi dalje.
Nadam se da cete mi pomoci.
UE pacijent


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ahilova tetiva
PostPoslato: Uto Okt 06, 2009 11:06 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Nigde niste pomenuli dijagnozu?

U kakvom je stanju sada tetiva? I zashto ste chekali mesec dana pre nego ste se javili doktoru? Povrede ligamenata su ponekad opasnije od preloma kostiju.

Morate napisati trenutno stanje, obim pokreta, jachinu mishica, da li s ekrecete bez problema i bolova, da je moguce to stopalo pasivno istegnuti kao i zdravo...

I pre svega morate napisati dijagnozu!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ahilova tetiva
PostPoslato: Uto Okt 06, 2009 11:58 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 06, 2009 2:07 am
Postovi: 3
Dg: Idem (St. post distorsione art t/c sin gr I)
Zasto sam cekao mesec dana ? Prvo se pojavio bol, bez otoka, kada se otok pojavio tada sam otisao lekaru.
Krecem se bez bolova i problema. Normalno. Ne ramljem. Otok je jos uvek tu. Imam problem pri trcanju. Bolovi nastaju od pete pa gore prema otoku. Stopalo je moguce pasivno istegnuti kao i zdravo, moguce je sve raditi kao i sa zdravim stopalom. Problemi nastaju pri nekom opterecenju (trcanje, skakanje). Tada se javlja bol, koji nije nesnosan, ali ipak onemogucava normalno trcanje, skakanje...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ahilova tetiva
PostPoslato: Uto Okt 06, 2009 2:34 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
pa u pitanju je distorzija talocruralnog zgloba, ne oshtecenje ahilove tetive.

distorzija sama po sebi ce srasti tako shto ce pacijent suprotnu nogu opterecivati a aficiranu shtedeti i tako dovesti do slabljenja mishica bolesne noge i tako povuci sa sobom tegobe tipa pojave bola, sabijanja zgloba, brzeg zamaranja segmenta...

Zastarele povrede ovog tipa se tretiraju ali dugo i ne sa velikim pomacima, trebalo je pocheti sa terapijama od prvog dana od povrde, ali gotovo sada, obratite se fizijatru koji ima iskustva u lechenju sportskih povreda, ili iskusnom terapeutu koji ce vam ispitati zglob i otkriti shta je sada konkretno problem, da li samo slabost mishica i opterecenje kost-od kost, ili je doshlo i do promene u polozaju kostiju, ligamenata, i da se ispita koji su mishici zlabi i raditi na jachanju mishica i trakciji zgloba uz tretmane fizikalne medicine, zutu svetlost, laser, UZ, magnet. KOliko sam videla u prethodnim terapijama nije bilo magneta i UZ? Samo elktroterapija, koja ima trenutni efekat, do 2h posle tretmana. I niste nikakve vezbe radili tada sa terapeutima??

A vi sa trchanjem odmorite, nosite bandazu na tom zglobu ako bash budete trchali i bez zagrevanaj od 15 minuta ne pochinjite nikakav tezi trening sa ovakvim zglobom. Inace ce se tegobe samo povecavati.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ahilova tetiva
PostPoslato: Uto Okt 06, 2009 10:28 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 06, 2009 2:07 am
Postovi: 3
Na zalost nikakve vezbe sa terapeutima nisam radio, niti terapiju magnetima i UZ.
Na moje pitanje, sta mi se desilo sa nogom, rekli su da je u pitanju Ahilova.
Pokusacu da pronadjem nekog strucnijeg i iskusnijeg terapeuta...
Imate neku preporuku, neka klinika koja se bavi time ili sta vec? Sto blize Zapadnoj Srbiji, moze i BG.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ahilova tetiva
PostPoslato: Pet Okt 23, 2009 1:44 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Okt 23, 2009 1:36 pm
Postovi: 1
Lokacija: Beograd
zdravo,

ja sam pre 2-3 meseca poceo da osecam blage bolove u predelu ahilove tetive (tacnije na spajanju pete i tetive), ali
nisu bili konstanti nego ponekad i bol nije bio jak

nisam mnogo obracao paznju nego sam nastavio sa fizickim aktivnostima (igram basket 1-2 nedeljno, vozao rolere)

cak sam nabavio i vijachu i preskakao je :(

medjutim tetiva je bolela sve vishe i vishe, da bi jedan dan na basketu skontao da ne mogu da hodam od bolova

tetiva je pocela da boli maltene svaki dan i nocu i danju, bio sam na ortopediji na banjici gde je doktor konstatovao
upalu ahilove tetive (ne znam sad napamet dijagnozu), nakon cega sam poceo sa fizikalnom terapijom, sa terapijom sam zavrsio pre 2 dana (ukupno 13 dana terapije), neke 2 vrste struja

sad pocinjem sa vezbanjem (istezanje tetive kroz 3-4 vrste) ali tetiva i dalje boli tj boli od pete pa na gore, i to u valovima

da li se preporucuje neka mast / dodatna terapija strujom / neke specijalne vezbe?

cuo sam da je neka "burova mast" dobra za te stvari, da li neko ima iskustva sa njom?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: