Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: neupucena
PostPoslato: Pon Mar 02, 2009 3:03 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Mar 02, 2009 2:35 am
Postovi: 2
Pozdrav svima! Nasla sam brdo nekih dislusija o pneumotoraxu, ali ne i odgovor na moje "interesantno" pitanje. Da li svako pucanje plucne maramice mora da se operise ili moze, nekom magijom, sama da zaraste? Molim vas za odgovor sto pre. Hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: PNTh
PostPoslato: Pon Mar 02, 2009 7:49 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Dec 26, 2008 9:42 am
Postovi: 333
Zakljucila sam da te interesuje tzv spontani PNTh.
Nacin lecenja zavisi od stepena kolapsa pogodjenog pluca:
Ako postoji delimicni kolaps - obicno se bolesnik hospitalizuje da bi se pratilo stanje.U ovom slucajevima se ocekuje da "rupa" na visceralnoj pleuri( plucna maramica koja pokriva samo plucno tkivo- dok se parijetalnom pleurom naziva pleura koja iznutra pokriva torasnu duplju.Izmedju ove dve pleure ne postoji prostor vec visceralna zajedno sa plucem "klizi"- zavisno od disajnog pokreta.U ovom slucaju dolazi do resorpcije vazduha po tipu resorpcije u zatvorenom prostoru(fizika!).

- ako celo plucno krilo "padne" -kolabira kroz toraksni zid(najcesce u II medjurebarnom prostoru s'preda, kroz specijalnu spravicu-troakar kojim se probija toraksni zid i uvlaci dren koji se spaja sa vakumom -tzv "podvodna drenaza" te se vazdug izvlaci iz pleuralnog prostora a pluce se reekspandira(ponovo prosiri).U medjuvremenu se ocekuje zatvaranje "rupe" na pleuri sto se prati i prepoznaje po tome sto vakum vise ne izvlaci vazdusne mehurice .Kada se to desi dren se zatvara(klemuje" ostavi tako i ako nadalje (kontrolise se rentgenom) ne padne pluce...dren se vadi nakon 2-3 dana od klemovanja...rupa na torasku se zasije sa 1-2 sava i bolesnik otpusta kuci , obicno nakon desetak dana.
I SAVETUJE MU SE DA NE PUSI(mada i urodjenomze postojati po neka bula koja kada pukne dovodi do PNTh(ali je pusenje glavni krivac!!!)...

- kod pusaca u kojih se u sklopu ( procitaj tekst o mehanizmu stvaranja emfizema na ovom forumu) emfizema stvore bule a budu lokalizovane odmah ispod visceralne pleure najcesci su uzrok spontanih PNTH.
Zavisno od velicine i broja bula kao i njihove lokalizacije ...moze se odluciti da se asistiranom videotorakoskopijom -uvlacenjem instrumenta-torakoskopa kroz zid toraksa "spale" te malobrojne bule!).

-Kod razvijenog i odmaklog panlobularnog emfizema moze se (ali se retko radi) kroz torakotomiju(otvaranje grudnog kosa) resecirati najvise izrazeno emfizemsko polje da bi se koliko toliko pomoglo bolesniku.
No kako je panlobularni emfizem najcesce nastao zbog deficita alfa-1 antitripsina ( on normalno stiti pluca od dejstva proteza koje se nalaze u belim krvnim celijama i iz njih oslobadjaju ).Uloga elastaza je da "vare" elasticna vlakna.Kada nema ove zastite razvija se ovaj tip emfizema ( obicno kod maldjih - uzrasta od 20 do 45 godina).I ovde je pusenje veoma vazan faktor jer deficit zavisno od nasledjenog fenotipa moze biti razlicitog stepena ...

Umorih se...Kada procitam ovaj tekst mozda cu jod po nesto dodati ...Za neki dan cu napisati i tekst o alfa-1 antitripsinu i postovati ga na ovom podforumuOvde nije bilo reci o tzv tenzionom PNTH, o obostranom PNTH , o traumatskom PNTH...(sva tri predstavljaju veoma urgentna stanja posebno obostrani kolaps pluca(redak ali...opasan!).
Pozdrav.R.

_________________
Ako si licem okrenut prema suncu sve će senke biti iza tebe.R.:)))


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 03, 2009 2:19 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Mar 02, 2009 2:35 am
Postovi: 2
Hvala najlepse! Slazem se za pusenje tako da cu, nadam se, nekako uticati da drug prestane. U svakom slucaju, zelela bih jos nesto da saznam o tome, tako da se nadam dodatku. Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 38 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: