Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Dijabetes tipa I
PostPoslato: Pon Avg 27, 2007 1:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Avg 27, 2007 1:20 pm
Postovi: 7
Pozdrav,

jos uvek uplasena i prestravljena, pisem u nadi da ce mi neko odgovoriti i dati korisne informacije.
Nedavno sam saznala da moj momak ima dijabetes tipa 1. on je to od mene dobro krio (iako smo u vezi 2 godine). sasvim slucajno sam otkrila njegove pretpostavljam injekcije (insulinski šok).
priznao mi je da mu je dijabetes konstatovan u 8 godini zivota i da sa njim zivi vec 20 godina. 4 puta dnevno uzima te injekcije. imao je malu lasersku operaciju na ocima (ima malu dioptriju od 0.75 i 1). osim ovoga kaze da nije do sada imao nikakvih problema. oboje smo aktivni sportisti, i vodimo relativno zdrav nacin zivota. on inace izbegava slatko, ali strasno voli meso. i osim toga nisam primetila nista drugo neobicno.
pokusala sam da pronadjem literaturu na internetu vezanu za dijabetes, ali ona se uglavnom odnosi na tip 2, dok je tip 1 veoma slabo pojasnjen.
veoma me plase komplikacije koje se mogu javiti...

nadam se da razumete moj strah, jer je to covek sa kojim sam nameravala provesti ostatak zivota.

ako moze neko da mi da malo jasnija pojasnjenja u vezi sa dijabetesom tipa 1, da li se nuzno javljaju komplikacije, koju zivotnu dob moze osoba da dozivi i kako ja mogu da pomognem?

unapred zahvalna svima


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Avg 27, 2007 2:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Avg 27, 2007 1:20 pm
Postovi: 7
U neznanju sam napisala da su one injekcije insulinski šok. Provjerila sam, radi se o tzv. PEN injekcijama kojima se ubrzigava inzulin.

izvinjavam se i molim vas da mi se odazovete, jer svaka informacija ili sugestija je dobrodošla.

Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Avg 27, 2007 9:48 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 20, 2005 2:46 pm
Postovi: 435
Lokacija: Luksemburg
Cemu strah? Nema razloga za paniku. Da li ti njega volis? Da? Pa u cemu je onda problem?! Sta mislis da ti sutra dobijes, hmm, recimo astmu ili epilepsiju ili bilo sta.. Stavi se malo na njegovo mjesto.

Mada mislim da je jako glupo sto je to krio od tebe, pogotovo jer tako dugo zivi sa dijabetesom da bi trebao da bude sasvim lagodan sa njim. Osim toga, zapocinjati vezu, a kriti nesto sto je dio tebe je jos gluplje. Ali ajde.

Kao sto rekoh, to sto voli meso nema nikakve veze.. meso moze da jede do mile volje, i ko ga ne volih ehh :lol:

Ako znas engleski, na internetu imas brdo literature, a imas i sajt na srpskom na adresi http://www.diabeta.net/ . Tamo mozes naci osnovne informacije, a rizik za komplikacije postoji ako se ne cuva, tj ako ne drzi secer u krvi u granicama normale, jer njemu pankreas ne proizvodi inzulin kao zdravim osobama pa on mora da ga uzima preko sprica kad jede itd.
Rizik da djeca imaju dijabetes je veoma mala ako ga on nema u porodici, a i da ima, zakljuceno je da nasljedni dijabetes obicno preskace jedno koljeno.

Nego, procitaj, pitaj NJEGA o svemu sto te interesuje, jednostavno mu objasni da nema razloga da nesto krije od osobe koju voli i koja ga voli (nadam se ;) ). Salu na stranu, nema razloga za brigu. Uzivajte u zivotu, mozda sutra bude smak svijeta i dzaba provedoste zadnje dane u brizi..ehh :)

Zaboravih da dodam konkretan odgovor na jedno od tvojih pitanja, lako moze da te nadzivi - dijabetes mu ne skracuje zivot. Isto tako moze da ga ima sto godina bez komplikacija. Ali sve zavisi od osobe do osobe, kakve zdravstvene predispozicije ima i kako se cuva. Ja znam ljude koji dijabetes imaju vise od 50 godina bez ijedne komplikacije, jos su koristili tretmane koji su bili dostupni 50-ih godina proslog vijeka.. onda znas koliko je sada bolje. Eto toliko.

_________________
Tip 1 od sept 1990. Minimed & Humalog od feb 1998.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 28, 2007 7:56 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Avg 27, 2007 1:20 pm
Postovi: 7
Hvala na odgovoru,

da, pricala sam sa njim otvoreno i saznala neke informacije. naravno, JA sada moram da se naviknem da zivim sa tim, jer ono sto je njegovo i moje je.
u glavnom, secer mu vrlo retko bude 8-9, jucer je bio recimo 4,8. Acetona nije imao u mokraci vise od 8 godina. Srce je pregledao prije 2 godine, oci redovno pregleda 2 puta godisnje. ja ga nagovaram da ide izvaditi i kolesterol i jos neke nalaze.
Meni je recimo najteze, sto se trenutno ne mogu opustiti i ne razmisljati o tome. Da li ce se nesto desiti, da li se on dobro oseca, koliki mu je danas secer...itd. Ali valjda sve dodje sa vremenom.

Hvala na podrsci


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 28, 2007 10:25 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 20, 2005 2:46 pm
Postovi: 435
Lokacija: Luksemburg
Sve dodje vremenom, vjeruj mi. Ja imam diab vec 17 godina i rijetko kada mislim na njega.. vec samo onda kada nesto nije u redu. A aceton dodje i ode isto kao i visok secer, samo normalno, treba i to izbjegavati. Ono cega on treba da se cuva je visok pritisak zbog krvnih sudova u ocima i bubrezima i isto tako treba da vadi kompletne nalaze jednom godisnje, da bi preventivom mogle da se sprijece nepozeljne posljedice.

_________________
Tip 1 od sept 1990. Minimed & Humalog od feb 1998.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 29, 2007 2:36 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Apr 06, 2006 12:06 pm
Postovi: 102
Mislim da sve sto te interesuje o dijabetesu treba da pitas svog decka, jer on ga ima dugo i koloko mi se cini dobro je regulisan, pa sam sigurna da bas zato zna sve i svasta.
Nemoj da se ljutis na njega sto je krio, to je sigurno zato sto zivimo okruzeni gomilom predrasuda ljudi koji pojma nemaju sta je to, i imaju iskrivljenu sliku da je dijabetes opaka bolest gde obavezno oslepis, ostanes bez jednog bubrega i jedne noge, a dani su ti odbrojani... I zato se verovatno bojao da ce tvoja reakcija biti slicna, pa ako mu je stalo do tebe, verovatno mu se cinilo da je bolje da ne znas..
Ono sto je naj vaznije je cinjenica da tvoj momak zivi najnormalniji zivot, osim sto pre obroka mora uzeti insulin (za razliku od tebe gde to uradi tvoj pankreas), pa je njegov secer u krvi skoro kao i tvoj, uz izvesna odstupanja. To sto za 2 godine nisi primetila nista "cudno" je samo dokaz da on zivi i funkcionise najnormalnije: jede, radi / uci, bavi se aktivno sportom, svadja se, nervira, smeje, izlazi, sta god vec...
I da, pitala si sta bih ti mogla pomoci: evo ti jedan srdacan predlog: potrudi se da mu pokazes da to tvoje novo saznanje nece ni malo uticati na vas odnos, da to nece promeniti tvoj dozivljaj njega (ako je tako, a nadam se iskreno da jeste). Toga se sigurno najvise bojao, zato ti nije rekao.
PS kao sto ti je Bojjo rekao poseti Diabeta.net
Opustite se i uzivajte, bas kao i do sada! Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 59 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: