Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: keratodermia palmoplantaris
PostPoslato: Sre Feb 01, 2006 9:46 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 01, 2006 9:01 pm
Postovi: 2
Imam jedan specifičan dermatološki problem, nadam se da će mi neko dati savet kako da ga rešim.
Imam 57 godina i od strane prvog dermatologa kod koga sam bila dijagnostikovana mi je keratodermia palmoplantaris i predložena mi je hospitalizacija na Kožnoj klinici, što sam i poslušala. U bolnici sam provela 3 nedelje i dijagnostikovana mi je psoriasis palmoplantaris L40, dermatitis e contacta L 25 . Data mi je terapija od koje mi je bilo malo bolje, ali osnovni simptomi bolesti se nisu povukli ni posle bolničkog tretmana. Ono što me je neprijatno iznenadilo je da kad sam posle jedne nedelje dosla na kontrolu u bolnicu, doktor u ambulanti bolnice mi je na papiru napisao ecnema chr in ob i keratoderma in ob bez obzira sto mi je nedelju dana ranije sasvim druga bolest bila na otpusnoj listi!!! Nezadovoljna postignutim, otisla sam na VMA. Dermatovenerolog mi je sad dijagnostikovao eczema tyloticym naum et pedum, Dermatitis eczematoides.
Dakle 4 lekara, 4 dijagnoze. Ono što sam videla na internetu (sliku obolelog od keratodermie palmoplantaris) izgleda mi kao moj problem, dakle najpribližnije onome od čega ja bolujem.

Imam promene na dlanovima i tabanima u vidu debelih mrko-žućkastih keratotičkih naslaga i većeg broja dubokih ragada.

Terapija koja mi je data na Kožnoj klinici:
sol Eosini aq 2 %, Gentamycin ung, 10% AC. Salycilici u Bornom kremu, Emolliens ung, Borni krem.
Terapija koja mi je data na VMA:
Dipropphos amp I im
Emelliens krema za negu koze 2x dnevno
Diprosalic mast za stopala i sake 2xdnevno

Sa stvarno ne znam koja mi je dijagnoza i sta dalje da radim, tj koju terapiju da upotrebljavam. Pomozite mi sa Vasim savetom.

Unapred zahvalna
M.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 05, 2006 6:23 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 05, 2005 12:31 am
Postovi: 599
Lokacija: Kragujevac
Izbegavam da dajem odgovore na ovom forumu jer ima dosta stručnog sveta (koji je malo utihnuo u poslednje vreme, osim DRAGANE 15), a i ne razumem se baš u kozmetiku. Ali, pošto je ovo interesantan slučaj i to dermatološki /ne kozmetički/, mogu da Vam dam svoje viđenje situacije.

4 doktora, 4 dijagnoze. Nije baš tako, pre će biti 4 doktora, 1 klinička slika (keratodermia) i 2 dijagnoze (psorijaza i ekcem).
Stečena keratodermija palmoplantaris, kao stanje koje Vi trenutno imate može da nastane kao posledica PSORIJAZE i tada je to Psoriasis palmoplantaris, a može da bude i posledica EKCEMA. Sve dijagnoze koje su Vam dali vezano za ekcem su sinonimi, dakle jedno te isto oboljenje koje samo različiti lekari različito nazivaju, pod jednom MKB šifrom L25.
Pošto se obe bolesti prezentuju na isti način, teško je odrediti šta je šta dok se ne pojava neke druge promene na koži koje bi ukazale na pravilnu dijagnozu, ili dok se eventualno ne uradi biopsija (retko).
Ja bih Vam preporučio terapiju sa VMA jer ima sve što i ona sa Kliničkog centra + betametazon (u Diprosalicu i Diprophosu) kortikosteroid koji može imati povoljno dejstvo, a deluje i kod psorijaze i kod ekcema. Eozin i gentamicin treba primenjivati samo ako ima neke infekcije, nema potrebe rutinski primenjivate takve preparate. Eventualno eozin može češće da se koristi jer nije antibiotik pa i nema takve neželjene efekte.
Dakle Vama prava dijagnoza verovatnije glasi ekcem, jer više njih to zastupa, ali se to (u Vašem slučaju) ne razlikuje mnogo od psoriasis palmoplantaris.

_________________
Internet ne sme da bude zamena za posetu lekaru!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 14, 2006 3:32 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 01, 2006 9:01 pm
Postovi: 2
Hvala Filipe na iscrpnom odgovoru. Mnogo ste mi pomogli.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: keratodermia palmoplantaris
PostPoslato: Uto Jul 21, 2015 8:20 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jul 21, 2015 8:01 pm
Postovi: 1
Imam isti problem kao i gospodja Mira. Zamolila bih nju, ili nekog ko ima slican problem da mi preporuci lekara
Unapred hvala od srca!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 132 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: