Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Da li sam trudna?
PostPoslato: Čet Jan 17, 2013 3:49 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 16, 2013 11:52 pm
Postovi: 4
Imala sam rizican odnos, decko je ejakulirao u mene.Nisu mi bili plodni dani.Jel mogu da ostanem trudna.? hitno mi je potreban odgovor..Unapred zahvalna.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li sam trudna?
PostPoslato: Čet Jan 17, 2013 4:09 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 17, 2013 3:33 am
Postovi: 4
Pročitaj dobro ovo što sam ti napisao,pa protumači sama:Žena može ostati trudna čak i ako ima nezaštićene polne odnose za vreme menstruacije.
Iako je mogućnost za trudnoću tokom ’neplodnih’ dana manja, ne može se predvideti vreme u mesecu kada ne postoji mogućnost začeća.
Tokom svakog menstrualnog ciklusa žena iz jajnika otpušta jajašce. To se naziva ovulacija. Tipično se ovaj proces događa 14 dana pre početka sledeće menstruacije, međutim to varira iz meseca u mesec čak i kod iste žene. Ponekad se ovulacija uopšte ne događa pa žene nemaju menstruaciju i neplodne su.
Nakon ovulacije jajašce se kreće prema materici kroz jajovod i tu se najčešće događa oplodnja.
Neoplođeno jajašce može živeti 24 sata, a ako se ne oplodi izbacuje se tokom menstruacije zajedno s površinskom sluznicom maternice.
Žena će najverovatnije postati trudna ako je seksualni odnos bio neposredno pre ili posle ovulacije. Spermatozoidi u polnim organima žene mogu preživeti nekoliko dana, tipično dva ili tri. U idealnim slučajevima mogu ostati vitalni čak i pet dana. Tako, ako je sperma odložena ranije, npr. tokom menstruacije ili neposredno nakon nje, može ostati u telu dok se stvore uslovi za oplodnju.
Tokom tromesečnog istraživanja naučnici su prikupili podatke o hormonalnom I ovulacijskom uzorku koji su činile 221 zdrava žena koje su pokušavale zatrudneti. Pronašli su kako je kod otprilike 2% žena imalo plodni prozor u prva četiri dana ciklusa (prvi dan ciklusa je prvi dan menstruacije), a 17% do sedmog dana. Svaki dan između 6. i 21. dana ciklusa je postojala prosečna verovatnoća od 10% za trudnoću. Osim toga, žene koje su imale prethodno pravilne cikluse imale su do 6% verovatnost da budu plodne na dan kad je trebala početi menstruacija. Ovulaciju je bilo još teze predvideti ako žena ima neredovite menstruacije. Istraživači su stoga zaključili kako je teško precizno odrediti veme kad bi polni odnos trebao omogućiti (ili izbeći) trudnoću.
Tzv. plodni dani su period kad je najverovatnije da će se dogoditi ovulacija, međutim tačno vreme kad se može zatrudneti tokom meseca je očito vrlo nepredvidivo za većinu žena. U navedenom istraživanju je kod svega 30% žena plodni prozor bio između 10. I 17. dana ciklusa, koji se obično navode kao plodni dani.
Zbog toga je najbolje uviek koristiti kontracepciju za zaštitu od neželjene trudnoće, bez obzira na dan ciklusa, sve dok ne odlučite imati decu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 17, 2013 4:52 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 16, 2013 11:52 pm
Postovi: 4
Hvala vam punooo :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li sam trudna?
PostPoslato: Sre Feb 27, 2013 1:07 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 17, 2013 3:33 am
Postovi: 4
Ništa...Drago mi je da sam pomogao...;)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 163 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: