Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Leukoplakija i lichen sclerosis
PostPoslato: Sre Dec 05, 2012 8:18 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Okt 20, 2005 11:36 am
Postovi: 105
Ako sam pravilno napisala lichen sclerosis atroficus mi je dijagnostikovana od strane dermatologa pre godinu dana, danas sam radila kolposkopski pregled i na grlicu je vidjen mali deo od nekoliko mm koji se ne boji jodom i koji je u ravni ostalog tkiva sa normalnim rasporedom krvnih sudova. Dr je napisao leukoplakija in observa, uzeo je i papa i briseve na analizu. Negde sam procitala da Lichen i leukoplakija mogu da budu povezani. Dr mi je rekao da ako papa bude uredu, da ne radimo nista i kontrola za 8-9 meseci. Biopsiju nije pominjao, a vidim da je to uobicajno kod leukoplakije. Sad ne znam da li da trazim jos jedno misljenje odnosno da insistiram na biopsiji ili je ovo ok.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Leukoplakija i lichen sclerosis
PostPoslato: Čet Dec 06, 2012 6:00 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Maj 31, 2010 1:32 am
Postovi: 332
Gde vam se nalaze lichen sclerosus promene??? Pošto kažete da vam je dermatolog ustanovio, pretpostavljam da je negde na koži jer postoji i tzv. vulvarni oblik (vulva=spoljašnje genitalije) koji obično otkrije ginekolog.
L.sclerosus je bolest koja je nepoznate etiologije (ne zna se tačno zašto nastaje).
Leuko (sa grčkog prevedeno belo), leukoplakija označava belu promenu. Dakle leukoplakija nije bolest već samo promena koja kada se detaljnije ispita može da bude rezultat upale, premaligne i maligne promene.
L. sclerosus jako retko ''napada grlić'' već je obično na vulvi, mada u medicini ništa nije 100%.
Ja bih na vašem mestu uradila biopsiju bez obzira na papa test. To je intervencija koja traje kratko a daje nam jako važne informacije.
Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Leukoplakija i lichen sclerosis
PostPoslato: Čet Dec 06, 2012 9:39 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Okt 20, 2005 11:36 am
Postovi: 105
Hvala vam na odgovoru!
Lichen mi je dijagnostikovan na perianalnoj i perivaginalnoj regiji.
Danas sam dobila nelaz papa koji i druga grupa, a bris treca grupa. Dr je izricit da nema potrebe za biopsiom, jer mu kolposkopski nalaz ne ukazuje na to. Cak mi je napomenuo da on nije napisao leukoplakija kao dijagnoza nego in observa. Kaze da je za papa test uzeo uzorak bas sa tog dela. Sad nisam pametna sta da radim, ako mislite da je biopsija potrebna oticicu kod drugog ginekologa da je uradi


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 156 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: