Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 30 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Da li postoji doktorska etika?.
PostPoslato: Sre Mar 18, 2009 2:37 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 18, 2009 2:05 pm
Postovi: 7
Lokacija: Beograd
Imam lose iskustvo sa svojim ginekologom, pa bih htela da vas pitam da li je neko imao slicno ili cak isto. Imam 36 godina i sada sam u 24 nedelji trudnoce- druga po redu. Prva je uspesno vodjena od strane dr. iz Fronta, privatno a potom i porodjaj u Frontu pre 2 godine, sve je proteklo u najboljem redu.Doktorom sam bila vise nego zadovoljna- odgovori na brojna pitanja zabrinute trudnice, briga posle porodjaja, sve je bilo izuzetno. Narednu trudnocu ustanovljavamo 2 godine posle prve. Redovne kontrole u privatnoj ordinaicji i Frontu se nastavljaju, no primetno dr. je nervozan, impulsivan, nema strpljenja da odgovara na pitanja... skoro me svaki put ostavi na ivici suza.Dan pred zakazivanje amniocinteze- radim je zbog godina- ja pomalo zabrinuto pitam sto nismo radili dabl i tripl test, sto izazove totalnu eksploziju u mom finom i inteligentnom dr., i njegov odgovor "Od sutra vise niste moj pacijent, ne mogu da odgovaram na vasa glupa pitanja 100 puta! Amniocintezu ce vam odraditi po dogovoru moj kolega, ali meni vise nemojte da se javljate ."
Ja ostadoh zapanjena, iznenadjena i naravno opet u suzama. No, sta je tu je i spremam se da lagano potrazim normalnijeg doktorar. Amniocintezu naravno odradim sutradan, kao i svaki drugi pacijent, od doktorovog kolege ni traga ni glasa, ali interesantno je cekati satima svoj red i posmatrati odeljenje klinike puno trudnica gde se sestre i doktori ponosito setaju, visoko podignutih glava, i stava kao da su bogovi a mi im prepusteni na milost i nemilost. Posle desetak dana dobijem jake kontrakcije - to je 17.nedelja , i kako vise nemam svog doktora odem kod dr. u Siminu- gde me doceka sa stavom '' Sto si dosla kod mene, sto ne ides kod svog doktora koji ti vodi trudnocu, ja necu da te pregledam .... '' Tu je ja uverim da sam lose i da sam u vrlo nezavidnoj situaciji i ona pristane na pregled. Posle pregleda se jako brzo odluzi sa Ginipral, koji sam sumnjicavo prihvatila, i odlucila se da se ipak prokonsultujem sa jos jednim lekarom. Tu naravno pozovem ordinaciju gde sam isla kod svog prvobitnog ''o.k.'' doktora- no oni su se u medjuvremenu posle aktuelnih desavanja sa privatnim praksama, pridruzili jednoj vecoj privatnoj klinici u Beogradu, i jako mi je tesko da dodjem do njihovog novog kontakta. U tim neizvesnim trenucima ispunjenim strahom i beznadeznoscu, opet se usudim da pozovem svog dr. iz Fronta- koji me je tako lepo otkacio da sam se izvinula na pozivu uz obecanje da ga zaista vise necu kontaktirati. Nastavim sa besomucnim potragama za preseljenom ordinacijom i na kraju uspem da zakazem kontrolu isto vece kod nekog od doktora. Na kontroli me naravno dr. koji me prvi put vidi, jako brzo ohrabri da samo nastavim sa Ginipralom i da je to dobar izbor.
Eto , tome ima mesec dana, u medjuvremenu sam bila na par kontrola kod dr. u SIminoj, koja me svaki put pita sto dolazim kod nje? A da bih bila sigurnija nasla sam i privatnog dr. - koji je kao jedan od poznatijih u Bg. kako bi nastavila vodjenje trudnoce i eventualno me porodio u radno vreme, ili svoje dezurstvo.
Pijem Ginipral i vag. Utrogestan , prolaze dani, Ginipral nikako ne prija, ali doktori ga mnogo vole pa ga konzumiram, i cekam , cekam da vidim kako ce se odvijati moja trudnoca posle stresova koje imam sa doktorima.
da li je neko imao slicno iskustvo? Da li bi ovom dr. koji je sve zapoceo bila dovoljna sljiva na oku, ili neke vece i mere kako bi ga malo upozorila da njegovo ponasanje ipak nije o.k. prema pacijentu koji je uz to i trudnica.
Nisam navodila imena lekara, ako nekog zanima mogu i to.
Pozdrav svima i srecno


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 18, 2009 5:14 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Avg 19, 2008 10:34 pm
Postovi: 275
Mislim da treba i imenovati one koji se ponasaju neodgovorno i ne dostojanstveno na kraju i nenormalno, i nadam se da ce jednog da takvi lekari dobiti orkaz jer u ovoj zemlji ima 5000 nezaposlenih lekara koji jedva cekaju da pocnu da rade!!!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 18, 2009 7:56 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Maj 22, 2005 9:18 pm
Postovi: 931
Moja zena je trudnica u 31 nedelji trudnoce i mogu da ti kazem da bih reagovao VRLO EXTREMNO kada bi se neki doktor ponasao tako prema njoj. Posto sam se naslusao prica o losem ophodjenju prema trudnicama na samom porodjaju kao i neposredno posle njega te o nekakvom silnom potplacivanju ovog ili onog, vec mesecima sam besan zbog toga i samo cekam da je neko popreko pogleda u bolnici da im sve porazbijam tamo...

Naravno, slazem se sa Elisab, ne vredi nista sto si napisala ako ne napises imena!

Nadam se da nisi samohrana majka i da imas nekoga ko bi se izborio za tvoja prava.
[/b]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Da li postoji doktorska etika?.
PostPoslato: Čet Mar 19, 2009 10:35 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 18, 2009 2:05 pm
Postovi: 7
Lokacija: Beograd
Doktor koji mi je vodio trudnocu je Dr. ** obrisano na zahtev korisnika **,radi u N.Frontu, a doktorka iz Simine koja me na pregled primi sa recima ''sto ste dosli kod mene " a zatim sve vreme popunjava karton, ne odgovori ni na jedno moje pitanje, i zavrsi celokupan pregled za 3 minuta je Dr. Nauzerovic iz Doma zdravlja ''Stari grad''. Mislim da su oboje izuzetno strucni i dobro obuceni, no o etici i stavu prema pacijentu sam vec pisala. Sada sam nastavila kod dr. Jurisica privatno u D.Tucovica u nadi da ce me i poroditi,a ovu u Siminoj treba da promenim.
Nisam samohrana majka, no moj suprug je za mirne nacine resavanja problema, pa je sve prepustio slucaju.
Pozdrav svima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Da li postoji doktorska etika-2
PostPoslato: Čet Mar 19, 2009 10:36 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 18, 2009 2:05 pm
Postovi: 7
Lokacija: Beograd
Doktor koji mi je vodio trudnocu je Dr. ** obrisano na zahtev korisnika **,radi u N.Frontu, a doktorka iz Simine koja me na pregled primi sa recima ''sto ste dosli kod mene " a zatim sve vreme popunjava karton, ne odgovori ni na jedno moje pitanje, i zavrsi celokupan pregled za 3 minuta je Dr. Nauzerovic iz Doma zdravlja ''Stari grad''. Mislim da su oboje izuzetno strucni i dobro obuceni, no o etici i stavu prema pacijentu sam vec pisala. Sada sam nastavila kod dr. Jurisica privatno u D.Tucovica u nadi da ce me i poroditi,a ovu u Siminoj treba da promenim.
Nisam samohrana majka, no moj suprug je za mirne nacine resavanja problema, pa je sve prepustio slucaju.
Pozdrav svima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 20, 2009 2:11 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Maj 16, 2007 1:31 pm
Postovi: 62
Sram ih bilo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li postoji doktorska etika-2
PostPoslato: Sub Mar 21, 2009 1:30 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 27, 2008 10:57 am
Postovi: 254
ivanalazarevic je napisao:
Doktor koji mi je vodio trudnocu je Dr. ** obrisano na zahtev korisnika **,radi u N.Frontu, a doktorka iz Simine koja me na pregled primi sa recima ''sto ste dosli kod mene " a zatim sve vreme popunjava karton, ne odgovori ni na jedno moje pitanje, i zavrsi celokupan pregled za 3 minuta je Dr. Nauzerovic iz Doma zdravlja ''Stari grad''. Mislim da su oboje izuzetno strucni i dobro obuceni, no o etici i stavu prema pacijentu sam vec pisala. Sada sam nastavila kod dr. Jurisica privatno u D.Tucovica u nadi da ce me i poroditi,a ovu u Siminoj treba da promenim.
Nisam samohrana majka, no moj suprug je za mirne nacine resavanja problema, pa je sve prepustio slucaju.
Pozdrav svima.


Hvala ti sto si posvedocila o tim kvazi-lekarima. Sve to potice sa njihovog Fakulteta. Tamo se stancaju takvi eticari.

Bolje je da tvoj suprug nikoga ne razbuca, iako bi imao pravo i obavezu, ali mislim da bi se na taj nacin resio samo jedna problem. A koliko je samo takvih u zdravstvu. Nemoguce je sagledati problem koliki je.

Za vas je pametnije da se apsolutno ne nervirate jer sve to utice na bebu. Ali bi bilo jako korisno da se obratite licno u UG "Majka hrabrost" i da podelite sve podatke i iskustvo. Samo u udruzenom poduhvatu se moze nesto dobro uciniti na duze staze. Jedan doktor, manje vise! Ali kad se preko udruzenja gradjana i pritiska javnosti postigne efekat, onda ce kad tad morati da dodje do dramaticnih promena u zdravstvenom sistemu. Da se pociste svi oni koji neodgovorno obavljaju svoju duznost. Toliko ima mladih lekara koji jos nisu moralno upropasteni i koji cekaju na posao.

Mislim da ce vam "Majka hrabrost" pruziti i zastitu i pomoc. Nazalost samo je jedno takvo udruzenje poznato u javnosti. Potrebno je osnovati jos puno takvih udruzenja i udruzivati se u zajednicke projekte za suzbijanje zloupotreba, neodgovornosti i korupcije u zdravstvu.
Nije tesko osnovati udruzenje gradjana, pokusajte i vi da okupite istomisljnike.

Pozdrav i svako dobro, sa zeljom da se ne nervirate i da se uspesno porodite.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 21, 2009 2:01 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
@ivanalazarevic,
dr tajfl pripada "cuvenoj" dinastiji tajfl (majka profesorka ginekologije, radila u visegradskoj) i deo je opste pojave da se radno mesto dobija prema dinastickom pravu, partijskoj pripadnosti itd.. pomenuta dr iz simine je vecita nacelnica ginekologije koja opstaje u svim rukovodecim garniturama.
u siminoj imate divnu dr draganu djordjevic, daleko strucniju od pomenute koleginice, koja je prvi deo svog radnog staza provela i kao akuser u bolnici.
prema vazecim propisima, lekar ima pravo da odbije da leci pacijenta koji nije zivotno ugrozen, ukoliko postoji neko drugi u istoj ustanovi da ga preuzme, i to je zapravo dobro i za pacijente, ali se to ne sme saopstiti na nacin na koji je vama saopsteno.
za svoja prava se svako mora boriti odmah, na licu nesta tako sto ce jasno da saopsti da ne dozvoljava da se sa njim neko tako obraca! takodje, ne treba da oklevate da takve lekare prozovete po imenu i prezimenu, iz vise razloga: 1* oni su manjina, vecina radi savesno, 2* na taj nacin ce u najkracem roku snositi konsekvence
sto se tice ustanove, svakako front (bolja varijanta od visegradske, u svakom pogledu)

@Bee2,

Citiraj:
tvoj suprug ... bi imao pravo i obavezu da razbuca............

da li je ovakva obaveza eticka, moralna...ili mozda hriscanska?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 21, 2009 10:34 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Maj 22, 2005 9:18 pm
Postovi: 931
drbgd je napisao:
oni su manjina, vecina radi savesno, 2


Haha, ovo je stvarno smesno! :lol:


Citiraj:
tvoj suprug ... bi imao pravo i obavezu da razbuca............

Citiraj:
da li je ovakva obaveza eticka, moralna...ili mozda hriscanska?


Kakvo glupavo pitanje... nego sta treba, da pusti da doktori seru po njoj a da se ona zali na forumu i da to bude maximum njene borbe za svoja prava? Ma samo batine tu pomazu, i nista drugo!!! Ponasati se isto tako bahato, drsko i bezobrazno prema tim djubradima od ljudi kao sto se oni ponasaju prema tebi ZATO STO CE TEK TADA DA POKAZU SVOJE PRAVO LICE ODNOSNO DA SU TO U STVARI PICKICE OD LJUDI KOJI SE IZIVLJAVAJU NA NEJAKIM ZENAMA TRUDNICAMA !!! A tom vasom filozofijom nista ne moze postici! I nije takva stvar samo samo u lekarskoj praksi nego svuda u drzavi jer se u raznim institucijama ponasaju tako bahato da je to nesto neverovatno!

Poenta je u tome da oni MISLE DA SU BOGOVI A TO MISLE ZATO STO IM LJUDI KOJE ONI MALTRETIRAJU TO DOZVOLJAVAJU I NE SMEJU DA IM POKAZU ZUBE I NEMAJU NEKOGA KO BI IH ZASTITIO !!! A SAMO JEDNOM KADA BI IM NEKO "POKAZAO" TOM NEKOM VISE NE BI PALO NA PAMET DA SE TAKO PONASA. Ne daj Boze da se neki lekar IKADA tako ponasa prema mojoj zeni, ne odgovaram za posledice pa makar isao u zatvor! Jer, pazi, kada bi ga neko sacekao ispred bolnice i sve koske mu polomio on bi se posle zapitao ko je to i zasto uradio... i sumnjam da bi se vise tako ponasao...

Evo jedan banalan primer... nas prijatelj je pre neki dan bio kod Liona kolima, stajao... autobus je prolazio, citavu levu stranu mu je odvalio, od zmigavca do prednjeg svetla mu je sve unistio i nastavio da vozi, nije ni stao... unistio mu auto... covek je imao infarkt pre koji mesec i dobro je sto mu se to od straha i stresa ponovo nije desilo... to je generalna pojava bahatosti u saobracaju, policiji (pre neki dan ubili decka bez razloga), novinarstvu, taxi sluzbi... da sam ja bio na mestu tog prijatelja, ja bih trcao za autobusom i probao bi da ga stignem a ako bih ga stigao... bolje da ne pricam sta bi bilo... a onda bi se to djubre verovatno sledeci put zapitalo da li zaista zeli da ucini tako nesto...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 21, 2009 10:49 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Okt 23, 2008 1:43 pm
Postovi: 233
@ka1

decko, batina ima 2 kraja :evil:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 21, 2009 10:58 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Maj 22, 2005 9:18 pm
Postovi: 931
Znam to, naravno. To je cinjenica. Mozda se moji metodi nece dopasti nekome ali cinjenica je da prema takvim ljudima (u stvari to je sekta) nikakva udruzenja i slicne gluposti ne pomazu vec samo individualna akcija.

Mene je oduvek strasno interesovalo odakle bre njima ideja da se tako ponasaju, kako smeju, sta ako je taj neko prema kome se tako ponasaju lud covek i moze posle sa bombom da se vrati i pobije ih sve, sta ako ima nekog ko ce doci i obracunati se tim nekim... kako, kako su tako ludo hrabri i bestidni!?? Pa bre cuknes se sa nekim na ulici pa ne smes da vices na coveka jer ne znas da li ima pistolj ispod sedista a kamoli da trudnoj zeni govoris onakve stvari! Pa recite da nisam u pravu!

A da ne pricam o pojavi trgovine bebama, porodis se, oni ti ukradu bebu i kazu da je umrla a posle sa njom rade ko zna sta...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 21, 2009 11:19 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
@Ka1,

pas koji laje ne ujeda. sumnjam da biste nesto uradili i da stignete taj svoj hipoteticki autobus. kazete generalna pojava bahatosti - pa krenite da cistite sopstveno dvoriste! pogldajte samo recnik kojim ste pisali post!

da se vratimo temi - protiv neetickih postupaka se bori tako to se jasno i glasno, po imenu i prezimenu oznaci ko se ponasao bahato i obrati se ministarstvu zdravlja, ukoliko ne moze da se iznadje resenje unutar same ustanove.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 21, 2009 11:39 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Nov 06, 2008 9:32 pm
Postovi: 1074
[
u siminoj imate divnu dr draganu djordjevic, daleko strucniju od pomenute koleginice, koja je prvi deo svog radnog staza provela i kao akuser u bolnici.


Tako je drbg, slazem se za divnu Draganu DJordjevic, uvek cu ici kod nje.Ona je men uvek lepo primila, pregledala, imala strpljenje zza sva moja pitanja.UZ radi izuzetno lepo,profesionano, pitala sma je sve sto se tice tumacenja uz, sve mi je lepo pojasnila.Izuzetna!!!!!!!

Sto se tice , nf, ja sam radila 4d u jednoj privatnoj poliklinici, Ivana imate na pp koje to.Ja sam njime bila zadovoljna.

Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 21, 2009 11:53 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 08, 2008 6:19 pm
Postovi: 234
Potpuno se slazem sa stavovima dr bgd
Slazem se da treba imenovati takve lekare, pa i na forumima nije to bas tako beskorisno.
Takodje je tacno da mnogi od njih dolaze do polozaja porodicnim vezama.
Slozicu se i sa tim da u svakoj ustanovi ima dobrih i savesnih lekara i da iz tog razloga ne treba generalizovati profesiju vec imenovati one koji ne rade svoj posao kako treba.
Stavovi Ka1 su mi stvarno primitivni, mozda se zbog takvih ljudi neki lekari i ponasaju neljubazno. U cemu se vi to razlikujete od njih?
Da li vas mozak ne iznalazi nijedno drugo resenje za problem osim upotrebe sile?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 21, 2009 12:05 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Avg 28, 2008 10:24 pm
Postovi: 1893
ne branim nikog i ja sam za to da se imenuje svaki doktor koji nesavesno radi svoj posao!

ali,ali,ali....s obzirom na to kakvog sve sveta ima ,nije ni cudo sto nailazimo na neljubaznost pojedinih doktora!o.k. ne bi trebali da se tako ponasaju ali zaboga,pa i oni su ljudi a zamislite prepodnevnu smenu ,u ginekoloskom dispanzeru,kroz ordinaciju prodje po 20 i vise zena,sve sa istim,ponekad glupim pitanjima ...pa i najstalozenijem doktoru bi nekada 'puko' film!
al ce me sada rastrgnuti oni sa stavom"to nije opravdanje" ,i nije ,evo odmah kazem ,ali.....pa i ovde na forumu pa nam pukne film kad procitamo necije glupo pitanje,tipa,"imala sam odnos,partner kinuo,da li sam ostala trudna" (a bilo je takvih pitanja,priznacete!)

opet kazem,ne podrzavam takvo ponasanje ali ipak ....Ka1,prebijanje i upotreba bilo kakve sile...mislim stvarno... ne resava problem!

_________________
Ko ne zna, a misli da zna, budala je, ignorishi ga!!!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 30 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 137 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: