Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Genetsko savetovaliste-Disenova distrofija misica
PostPoslato: Sre Nov 28, 2007 3:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 12, 2007 2:07 pm
Postovi: 17
Bio bih veoma zahvalan kada bi mi pomogao u vezi genetskog savetovalista.
Problem je sledeci....

Interesuje me da li neko zna neku privatnu kliniku u Beogradu koja radi genetsko predvijanje za verovatnocu pojavljuvanja Disenove distrofije misica na plodu.

Devojka je nosioc gena koji dovodi do Disenove distrofije misica i interesuje me verovatnoca pojavljivanja distrofije misica na plodu...tj kombinacija mene i nje...jer koliko sam saznao verovatnoca nije ista kod svih parova, vec verovatnoca zavisi od para.

Znam da se ispitivanje vrsi na Institutu Majka i Dete ali su guzve velike, pa me interesuje neka privatna klinika i eventulano cena kostanja.

Unapred zahvalan


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 28, 2007 7:31 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Maj 20, 2007 10:39 pm
Postovi: 123
Mislim da ti niko ne moze 100% reci da li ce vase dete to naslediti vec samo sanse,ako ti nisi nosilac.Koliko znam za neke druge nasledne bolesti obicno se gen prenosi sa majke na musko dete,a zenska deca imaju mnogo manju sansu za nasledjivanje.Vaznije je da se raspitas da li se taj test radi prilikom amniocenteze,pa kad budete trudni ispitajte plod i to je najsigurnije.Puno srece.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 28, 2007 8:48 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Maj 22, 2007 11:16 pm
Postovi: 614
Lokacija: beograd
gloriamum je napisao:
Mislim da ti niko ne moze 100% reci da li ce vase dete to naslediti vec samo sanse,ako ti nisi nosilac.Koliko znam za neke druge nasledne bolesti obicno se gen prenosi sa majke na musko dete,a zenska deca imaju mnogo manju sansu za nasledjivanje.Vaznije je da se raspitas da li se taj test radi prilikom amniocenteze,pa kad budete trudni ispitajte plod i to je najsigurnije.Puno srece.


Mislim da ovo nije bas tacno!Svrha genetskog savetovanja je u tome da se pre ostajanja u drugom stanju,roditeljima koji nose izvesne gene,kaze da li mogu da imaju zdravo potomstvo! Nista u zivotu nije sigurno,ali kad se uradi amniocenteza,plod se vec uveliko razvio i tu pomoci nema!
Zasto ne probate da se obratite Institutu za deciju neurologiju u Dr Subotica,oni genetska savetovanja rade stalno,mozda oni imaju neki savet za vas


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 29, 2007 12:55 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 12, 2007 2:07 pm
Postovi: 17
Zamolio bih Vas za jos jedan odgovor.
Rekli ste

Zasto ne probate da se obratite Institutu za deciju neurologiju u Dr Subotica,oni genetska savetovanja rade stalno,mozda oni imaju neki savet za vas


Mislili ste na ustanovu...

Klinika za neurologiju i psihijatriju za decu i omladinu, Dr Subotića 6a, 645-064.

Hvala jos jednom.[/b]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 29, 2007 5:51 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Maj 22, 2007 11:16 pm
Postovi: 614
Lokacija: beograd
Da,mislila sam na njih.Oni se bave bas samo decom i cesto im se obracaju ljudi sa genetsko savetovanje.Ne znam proceduru,da li cete dugo cekati,ali probajte...
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Institut za Majku i dete
PostPoslato: Ned Dec 02, 2007 11:43 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 12, 2007 2:07 pm
Postovi: 17
Hvala puno na odgovoru.

Iako sam mislio da analiza moze da se organizuje na neki brzi nacin a ne na cekanje u vec pomenutim institutima, ipak su ove dve ustanove po onome sto sam cuo najrelevantnije za ovakve analize.

Jos jednom zahvalan.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Rezultati
PostPoslato: Ned Dec 02, 2007 12:01 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 12, 2007 2:07 pm
Postovi: 17
U svakom slucaju zakazacu termin u Institutima ali me interesuje da li neko zna u kom obliku se dobijaju rezultati.

Tipa:... kombinacijom vas dvoje moguca pojave distrofije kod muskog ili zenskog deteta je tolika i tolika (u procentima ).

Da li je rezultat izrazen u procentima ili kako vec..???


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Dec 02, 2007 5:15 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Maj 22, 2007 11:16 pm
Postovi: 614
Lokacija: beograd
Iskreno,pitate bas strucnu stvar,ali mislim da dolaze u obzir i neki procenti.Ali,kakav god oblik rezultata bio,on je konacan,mislim da posle njega cete konacno znati na cemu ste...
Srecno i javite se,ako ima nesto novo


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Malo nejasni odgovori
PostPoslato: Uto Dec 04, 2007 9:29 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 12, 2007 2:07 pm
Postovi: 17
Da ne kazem da sam malo zbunjen.

Dobio sam par odgovora u kome se kaze da moze da se odredi verovatnoca pre planiranja porodice o pojavljivanju distrofije kod ploda ali danas sam dobio neku informaciju da je genetsko savetovaliste u stvari samo ukazivanje na analize koje trebaju da se urade pre trudnoce
a samim tim

"Geneticko savetovaliste ce vam predociti verovatnocu da vase budece dete bude nosilac mutiranog gena"

verovatnoca ne moze da se odredi i da se nesto kaze PRE ZACECA BEBE.

Ne znam da li sam u pravu ili ne.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 04, 2007 10:57 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Maj 22, 2007 11:16 pm
Postovi: 614
Lokacija: beograd
Sad sam i ja zbunjena,ne znam ko vam je to rekao.Pa,vama ne treba genetsko savetovaliste da vam kaze da li ce biti nosioc,mislim da rizik vec postoji,ako je jedan roditelj nosilac mutiranog gena.Koliko se secam vas je ineteresovala kombinacija gena vas i vase devojke.
Mislim da je ovo osetljivo polje,kojim se bavi ne bas mnogo ljudi,pa je najbolje da vi ipak odete na pregled u neku od ustanova o kojima smo pricali.Dalje sirenje price ce vas samo udaljiti od cilja...
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Distrofija
PostPoslato: Uto Dec 04, 2007 11:58 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 12, 2007 2:07 pm
Postovi: 17
U pravu ste.

Definitivno cemo se raspitati u nekim od ovih ustanova.

Jedino sto nas interesuje je VEROVATNOCA pojavljivanja gena kod deteta.

Hvala puno.

P.S
Mnogo je informacija a izgleda malo onih pravih i malo ljudi znaju DA JE UOPSTE moguce uraditi ispitivanje NJEGA I NJE pre zaceca kako bi dobili neku informaciju o mogucnosti pojavljivanja gena kod deteta.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 05, 2007 4:06 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Okt 30, 2006 7:30 am
Postovi: 50
Lokacija: USA
Ako znate engleski, pogledajte sta pise wikipedia:

http://en.wikipedia.org/wiki/Duchenne_m ... _dystrophy

Koliko vidim, decaci mogu da obole (sansa 50% za musko dete) jer nasledjuju x hromozom od majke, a devojcice imaju sansu 50% da budu nosioci, a ne mogu da obole, jer dobijaju drugi (zdrav)x hromozom od oca

Moze se amniocentezom testirati da li je dete nasledilo mutiran gen


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 05, 2007 2:55 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Maj 20, 2007 10:39 pm
Postovi: 123
Probajte u genetskom savetovalistu u Institutu za majku i dete.Oni rade tu analizu kod trudnica koje su pod rizikom.Unapred necete nikad dobiti skroz precizan odgovor.Uvek postoje sanse da se dobije potpuno zdravo dete,priroda je cudo.Znam ljude koji su oboje gluvonemi i imaju tri potpuno zdrave cerke,cak vec i zdravo unuce.Puno srece.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 06, 2007 12:16 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 04, 2007 12:59 pm
Postovi: 253
Lokacija: Beograd
dakle ovako-ova bolest je vazana za nasledjivanje na polnim hromozomima,preciznije za nasledjivanje na x polnom hromozomu.svaki covek-zdrav muskog pola ima jedan x jedan y hromozom.,zenskog pola ima dva x hromozoma! muskarac xy zena xx kako je kod dmd greska na jednom x hromozomu devojcica je sigurno zdrava jer i ako bi nasledila hromozom sa greskom drugi x bi to"popravio" i ona bi bila samo prenosilac bolesti. za decake je druga prica jer njihov Y hromozom nije u stanju da "popravi" eventualnu gresku.zbog toga sa 50 posto sanse mogu da naslede zdrav x hromozom od majke i da budu potpuno zdravi ili bolestan pa da budu sigurno bolesni.nema veze sa vama u smislu nasledjivanja ove bolesti,sto ne vazi za ostale genske i hromozomske anomalije!uvek postoji mogucnost da se i kod vas i kod devojke i u kombinaciji,javi neka od gresaka,hvala bogu sa malom verovatnocom,a to je rizik kome svi mi pristupamo kad odlucimo da imamo dece!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 243 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: