Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 53 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 29, 2007 9:42 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Apr 17, 2007 2:58 pm
Postovi: 436
Па жутица је само симптом, није болест. :) Али ако Ваш ујак болује од хепатитиса B i C, то је већ друга ствар.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 29, 2007 11:42 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Jan 03, 2007 7:29 pm
Postovi: 64
Lokacija: Beograd
jos kao dete sam prelezala "standardnu" zuticu, hepatitis A ("bolest prljavih ruku" kako je jos zovu). nisam zbog toga bila odbijena i dajem krv vec deset godina bez problema...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 29, 2007 11:49 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Apr 17, 2007 2:58 pm
Postovi: 436
Хепатитис А је хепатитис А. Он се преноси феко-орално, а не крвљу и сексуалним контактом. Такође Хепатитис А кад се прележи не оставља хронично клицоноштво.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 29, 2007 7:48 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 01, 2007 12:48 am
Postovi: 472
Ja sam mislila da je hepatitis B obična žutica.

Nije tema za ovo ali baš me zanima, koji sve tipovi žutice postoje i nak koji način se prenose.

Ja sam mislia da obzirom da je moje dete primilo vakcinu protiv Hepatitisa B zaštićeno od žutice uopšte a sad vidim da grešim :cry:

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 29, 2007 9:44 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Apr 17, 2007 2:58 pm
Postovi: 436
јој Оља, немојте се љутити али то је много велика прича... и не знам и кад бих вам је целу испричала, да ли би вам то било нешто корисно знати.

Укратко, жутица је само симптом , који се среће код великог броја болести, што инфективних, што метаболичких, што генетских....

оно што вас занима, колико разумем су вирусни хепатитиси.

Хепатитис изазван вирусом хепатитиса А и Е се преносе феко-орално. ( прљавим рукама, загађеном водом, храном..) , то и јесте често код деце, она се играју, испрљају, ставе руке у уста...

е, а ови гадни су изазвани хепатитисом B и C и D( он иде заједно са B)- они се преносе крвљу, сексуалним контактом ( значи оболели од њих не могу давати крв)

Док ови који су прележали А они могу дати.

Осим ових сад има и неких новооткривених G,F TT, али није битно да о њима сад причамо.


поздрав


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 30, 2007 12:39 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
OljaA je napisao:
Ja sam mislila da je hepatitis B obična žutica.

Nije tema za ovo ali baš me zanima, koji sve tipovi žutice postoje i nak koji način se prenose.

Ja sam mislia da obzirom da je moje dete primilo vakcinu protiv Hepatitisa B zaštićeno od žutice uopšte a sad vidim da grešim :cry:


Hepatitis B je daleko od "obicne zutice", cesto se desava da se "prelezi u hodu" (ako je u pitanju akutni), ali ako predje u hronicni (da se ima duze od 6 meseci), postaje tezi i od hepatitisa C.

Kod nas su najcesci A, B i C od kojih je A najbenigniji oblik hepatitisa i obicno se manifestuje zutom bojom koze i beonjaca te ga je lako prepoznati.

Hepatitis B i C su teze prepoznatljivi, moze se javiti zutilo, ali veoma retko.
Vrlo cesto je bolest bez ikakvih simptoma (ovde mislim na C) imoze se imati i po 20-30 godina a da covek ni ne sluti to, a za to vreme jetra propada (jer je jetra ciljani organ koji napada hepatitis!), i desava se da za taj period dodje cak i do ciroze i kancera jetre.

Simptomi uglavnom ne postoje a ako se i jave, to su obicno umor, pospanost, bolovi u kostima, nekada temperatura oko 37 koja moze potrajati duze vremena, uvecane limfne zlezde.

Jednom godisnje bi trebalo uraditi proveru krvi na hepatitise B i C, kao i na HIV infekciju , jer su putevi zaraze mnogobrojni (od stomatologa, preko pirsinga, tetovaza, kozmetickih salona, prilikom hirurskih intervencija, primaoci transfuzije, nezasticenog analnog ili bilo kog grubljeg seksa, prlikom kog dolazi do krvarenja!!).

Najrizicnija grupa za prenos zaraze su narkomani i homoseksuaci, ali niko od nas nije povlascena grupa, bolest ne bira ni godine, ni pol, ni rasu....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 30, 2007 3:43 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Apr 17, 2007 2:58 pm
Postovi: 436
majja je napisao:
Jednom godisnje bi trebalo uraditi proveru krvi na hepatitise B i C, kao i na HIV infekciju , jer su putevi zaraze mnogobrojni (od stomatologa, preko pirsinga, tetovaza, kozmetickih salona, prilikom hirurskih intervencija, primaoci transfuzije, nezasticenog analnog ili bilo kog grubljeg seksa, prlikom kog dolazi do krvarenja!!).



Верујем да сте ово случајно ставили. Сигурно не желите да стварате непотребну панику :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 30, 2007 8:59 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 01, 2007 12:48 am
Postovi: 472
Pa ja npr. kao što rekoh dobrovoljno dajem krv tako da verovatno tada i ispituju.

Valjda nikada ništa neće da nađu! :(

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 30, 2007 4:37 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Jefimija je napisao:
majja je napisao:
Jednom godisnje bi trebalo uraditi proveru krvi na hepatitise B i C, kao i na HIV infekciju , jer su putevi zaraze mnogobrojni (od stomatologa, preko pirsinga, tetovaza, kozmetickih salona, prilikom hirurskih intervencija, primaoci transfuzije, nezasticenog analnog ili bilo kog grubljeg seksa, prlikom kog dolazi do krvarenja!!).



Верујем да сте ово случајно ставили. Сигурно не желите да стварате непотребну панику :)


Nisam stavila slucajno, namerno sam stavila, ali NE da bih "stvarala nepotrebnu paniku", nego da bi sto vise ljudi moglo da se obavesti (bar na ovaj nacin, posto ocigledno drugi ne postoje!!) o mogucim nacinima zaraze!!


To nije za paniku, vec za preventivu, jer kad se zna nacin zaraze, moguce ga je izbeci. Naravno ne uvek, ali zasto da ne tamo gde mozemo.

Hepatitis C je toliko rasprostranjen da to ne moze ni da se zamisli.

A zasto je to tako??!!

Zato sto ljudi nemaju gde da cuju o toj bolesti, nacinima prenosenja, lecenju i sl.

Imam tu nesrecu da zivim oko 20 godina (a mozda i vise) sa prisustvom tog virusa u svojoj najblizoj okolini a da to nisam znala. :o

Imam tu srecu da se nisam zarazila!! :roll:

Treba se sto vise obavestavati i uciti o tome, prenositi ta saznanja i bar na taj nacin raditi na preventivi.

To sto sam ja napisala, nije moj zakljucak, profesori, doktori i magistri u nasoj zemlji i svetu vec dugi niz godina rade na izucavanju tog virusa, a ovo sto sam ja napisala je samo kratak size onog najbitnijeg na zadatu temu od svega sto sam uspela da pronadjem o toj bolesti.

Koliko god se mi protivili da to prihvatimo kao cinjenicno stanje, na zalost, to jeste surova realnost.

I zato opet ponavljam, testirajte se redovno, vodite racuna o sebi i svom zdravlju i "osvestite" se na vreme. Kad se bolest otkrije, onda neke druge stvari postanu prioritet u zivotu, onda je najvaznije sacuvati ljude u svojoj okolini od moguce zaraze. :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 30, 2007 4:37 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
OljaA, na zalost, nekada se desavaju takvi propusti (koje ja smatram kardinalnim greskama!!).

Ima dosta o tim temama na ovom forumu, pretrazi malo, videces koliko ima primera da zastane dah!! :o


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 30, 2007 7:23 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Apr 17, 2007 2:58 pm
Postovi: 436
па ставили сте и да се сида преноси на све ове начине, па сам осенчила како се не преноси...остало супер и хвала


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 30, 2007 8:39 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 01, 2007 12:48 am
Postovi: 472
Jefimija, ja te npr.ništa sad nisam razumela :roll:

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 30, 2007 8:44 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Apr 17, 2007 2:58 pm
Postovi: 436
само хоћу да кажем да се сида не преноси преко стоматолога, козметичких салона и слично. Пошто је мајја и то сместила у причу.

Jednom godisnje bi trebalo uraditi proveru krvi na hepatitise B i C, kao i na [b]HIV infekciju , jer su putevi zaraze mnogobrojni (od stomatologa, preko pirsinga, tetovaza, kozmetickih salona, prilikom hirurskih intervencija, primaoci transfuzije, nezasticenog analnog ili bilo kog grubljeg seksa, prlikom kog dolazi do krvarenja!!). [/b]

само путем сексуалног контакта, путем крви и са мајке на дете( чак , са данашњим лековима и ако лечење почне на време...постоје велике шансе да се дете роди здраво)

И да...није битно да ли је сексуални контакт груб или не...свеједно се преноси


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 30, 2007 9:54 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Maj 22, 2005 9:18 pm
Postovi: 931
Jefimija je napisao:
Пошто је мајја и то сместила у причу.


Sta, nisi znala da je zovu Maja Hepatitis?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 31, 2007 3:57 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Jefimija je napisao:
И да...није битно да ли је сексуални контакт груб или не...свеједно се преноси


Sad ja ne razumem :lol: , jel sad mislis na HIV??!!

Za njega nisam sigurna, ali za Hepatit C sam sigurna da se prenosi ako ima otvorenih ranica i krvarenja, ma bilo kako, samo ako ima "otvorenog" kontakta sa zarazenom krvlju.

Bez otvorene ranice + zarazene krvi, C se ne prenosi seksualnim kontaktom. Garantovano i provereno! :lol:

A hiv se isto prenosi ako instrumenti nisu dobro sterilisani. Ne znam koliko HIV moze da opstane na vazduhu, sobnoj temperaturi ili "vantelesnim" uslovima, za hepatitis C znam da moze i do 48 ili 72 sata, sad sam vec zaboravila. Cak i ako se skori zarazena krv, a to dodje u kontakt sa nekom otvorenom ranicom, zaraza je moguca.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 53 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 229 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: