Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: za tartufu
PostPoslato: Čet Maj 10, 2007 5:31 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Dec 15, 2006 9:17 pm
Postovi: 60
Lokacija: Beograd
Draga tartufa,

Opet ja, vezano za moj prethodni mejl i CT snimak toraksa. Interesuje me, da li, barem teoretski, postoji mogucnost da radiolog koji gleda snimak pogresi, odnosno, da ono sto - moze samo da pretpostavi - da je sekundarni depozit na plucima - u smislu mekotkivne promene, bude na primer nesto drugo? U tom smislu, jos samo nesto bih da napomenem - da je moja majka dok se nije razbolela bila pusac 30 godina, da joj je davno otkrivena bronhijalna astma, pocetni emfizem itd... Dok su nagadjali koja joj je dijagnoza na VMA, odnosno pre nego sto su joj uzeli isecak putem bronhoskopije, pominjali su cak i fibrozu.

Posto smo razgovarli sa radiologom koji je uradio onaj CT snimak toraksa, rekao nam je da potvrdjuje da nema vise nista na bronhijama, dakle to je nestalo, a da je ovo sto je napisao u svom izvestaju pretpostavka.

Pozdrav i hvala,

Ana


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 10, 2007 11:48 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Feb 28, 2007 8:12 pm
Postovi: 272
Teoretski-sve može. Naročito ako je specijalizant u pitanju. Iskusnom radiologu to ne može da se dogodi. Osim toga, takve mekotkivne ,pečataste, okrugle senke nikako ne mogu (radiološki) da odgovaraju astmi, bronhitisu,"pušačkim plućima", fibrozi ili...bilo kom drugom plućnom oboljenju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: za tartufu
PostPoslato: Pet Maj 11, 2007 9:46 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Dec 15, 2006 9:17 pm
Postovi: 60
Lokacija: Beograd
Draga tartufa, hvala.

Interesuje me, opet, kakva terapija se obicno sprovodi u tom slucaju?

Da li onda hemoterapija uopste deluje? Koji su obicno sledeci koraci lekara?

Pozdrav

Ana


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 12, 2007 12:15 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Feb 28, 2007 8:12 pm
Postovi: 272
Ako nisu metastaze na plućima, dolazi u obzir zračna terapija.
Ako jesu, hemioterapija više nema efekta jer bi se inače povukle.
U tom slučaju, staje se sa onkološkom terapijom i prelazi samo na simptomatsku terapiju i praćenje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: simptomatska terapija
PostPoslato: Sub Maj 12, 2007 12:47 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Dec 15, 2006 9:17 pm
Postovi: 60
Lokacija: Beograd
Tartufa,

A sta je to simptomatska terapija?

I postoji li bilo koji drugi nacin osim magnetne rezonance da se pouzdano utvrdi da li su to metastaze?

Ana


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 13, 2007 12:50 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Feb 28, 2007 8:12 pm
Postovi: 272
Simptomatska terapija je ona terapija koja je usmerena na smirivanje simptoma i tegoba a ne na sam uzrok bolesti.To će reći-ona terapija koja će omogućiti bolji kvalitet života- ako ima bolove-dati lekove protiv blova, ako ima temperaturu-lekove protiv povišene temperature, ako ima gušenje-lekove koji će to gušenje ublažiti .. etc..etc...
Postoji- PET scan i nema ga u Srbiji, već u Madjarskoj(Debrecinu, Budimpešti) ...možda i u Rumuniji...i košta oko 1000 EUR.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: za tartufu
PostPoslato: Ned Maj 13, 2007 1:34 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Dec 15, 2006 9:17 pm
Postovi: 60
Lokacija: Beograd
Draga tartufa,


hvala ti na informaciji. Verujem u zvanicnu medicinu, ali ponekad i u njene promasaje.

Na primer, ,,tesi" me, izmedju ostalog i sledece - jedan covek, moj poznanik, koji je relativno javna licnost, i koji je imao dovoljno novca (tacnije, njegova politicka stranka) da plati najvece strucnjake, nekoliko meseci je bolovao. Ti najveci strucnjaci su mu na osnovu CT-a i raznih ispitivanja ustanovili tuberkulozu. Od nje je, bezuspesno, lecen, mesecima. Da bi se potom ustavnovilo da je u pitanju sitna riblja kost koju je udahnuo i koja je odavno pocela da stvara gnojni proces u plucima?!!! i stvara neke senke.

Covek je umro u od srca, u dubokoj starosti, pre neki mesec.

Sad, objasni mi, da li je to moguce.

pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 13, 2007 12:40 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Apr 07, 2007 12:30 am
Postovi: 54
Citiraj:
tartufa:
Postoji PET scan i nema ga u Srbij, već u Mađarskoj (Debrecinu, Budimšešti)...možda u Rumuniji... i košta oko 1000 EUR


Draga ANAANAANA,
iako nisam lekar, mogu ti dati savet iz ličnog iskustva. Da bi bila sigurna da li su u pitanju metastaze,odnosno da li se uopšte radi o malignom procesu bilo bi dobro, ako ste u mogućnosti da uradite PET scan, kao što je i tartufa pomenula. Ima ga u Mađarskoj, Austriji, uskoro stiže u Ljubljanu, a biće ga i kod nas u Kamenici do kraja godine. Ali ovaj kod nas neće proraditi još nekoliko meseci(do godinu dana), dok se osoblje ne osposobi za rad na njemu.... Elem, moj suprug je bio u Debrecenu na PET-u. Otklonjena mu je cistična metastaza sa vrata. Ovde su lekari tvrdili da mu je limfni čvor metastatski izmenjen i odstranjen ,a nije ni jedno ni drugo. Pa su nas ubedjivali da sigurno ima karcinom pluća iako je CT bio čist. Bili smo toliko zbunjeni da smo počeli da sumnjamo da tkivo nije njegovo.
Elem da ne dužim. Sve pretrage ovde, uklučujući i endoskopske preglege sa biopsijom bile su negativne. PET je pokazao patološko nakupljanje radiofarmaka u parajugularnom nodusu vrata. Lekar je pretpostavio da je inflamatorna reakcija ali nije isključio malignitet. Jeste bio reaktivni čvor koji se sada povukao, ali tik iznad njega, na limfnom tkivu krajnika moj suprug ima karcinom promera oko 2 mm. Nalaz sa PET scan-a je lekarima pomogao da ga lokalizuju i sada će mu biti urađena disekcija vrata i eventualna radio terapija. Doktor koji će da operisati nam je rekao da ga ne bi pronašao da nije bilo ovog nalaza. Verovatno bi i oni odlučili da izvade taj krajnik i urade histopatologiju, ali dok bi došli do toga verovatno bi i dosta vremena izgubili.
Cena je [b]250 000 forinti (1050 eura)[b].Vredi svaku paru. Skraćuje agoniju i iščekivanje. Nakon tog snimanja znaćeš na čemu si. Neće se dogoditi da jedan radiolog očita ovako a drugi onako. Ukoliko se odlučite za ovo javi mi se na pp i poslaću ti sve neophodne informacije.
Od srca vam želim sve najbolje.
pozz

_________________
što me ne slomi, ojača me


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: pet sken
PostPoslato: Ned Maj 13, 2007 12:54 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Dec 15, 2006 9:17 pm
Postovi: 60
Lokacija: Beograd
Muffy,

hvala ti! Medjutim, ne znam odakle mi ta informacija, ali ako je u pitanju neki petoslojni skener (ako je to skracenica od toga), zar on nije nedavno nabavljen na VMA? To je navodno skener koji dublje prodire u tkivo i jasnije analizira svaku promenu, a cena mislim da mu je mnogo manja. Je to isto?

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 13, 2007 6:20 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Apr 07, 2007 12:30 am
Postovi: 54
Draga ANAANAANA,
petoslajsni skener koji ima na VMA nije isto što i PET/CT scan. Ovaj skener još uvek ne postoji u Srbiji. Otprilike za 3 meseca treba da stigne u Kamenicu, ali par meseci nakon toga će početi sa radom. Ovo su sve sto posto pouzdane informacije. Dobra stvar kod PET-a je što registruje promene u ćelijskom metabolizmu tako da može da otkrije tumore u začeću. Naravno, postoji oko 5 % verovatnoće da ga ne otkrije ukoliko je izuzetno mali. Ali i tada se registruju izvesne promene, povećana akumulacija izotopa pa pruža mogućnost da se prati dalji tok i na vreme reaguje. Mislim da bi kod vas bio od koristi jer će sa sigurnošću pokazati da li su u pitanju metastaze ili ne.
pozz

_________________
što me ne slomi, ojača me


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 13, 2007 8:06 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Feb 17, 2007 9:52 am
Postovi: 92
Pokušajte da u KC Srbije, potražite dr RUŽU STEVIĆ, radiologa.
Radi na Institutu za plućne bolesti. Ono što ona vidi na snimku, sigurno je 100% Srećno!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 13, 2007 10:03 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Apr 17, 2007 2:58 pm
Postovi: 436
vlada99 je napisao:
Pokušajte da u KC Srbije, potražite dr RUŽU STEVIĆ, radiologa.
Radi na Institutu za plućne bolesti. Ono što ona vidi na snimku, sigurno je 100% Srećno!!!


I ja glasam za Ružu :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: za tartufu
PostPoslato: Pon Maj 14, 2007 12:54 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Feb 28, 2007 8:12 pm
Postovi: 272
ANAANAANA je napisao:
Draga tartufa,


hvala ti na informaciji. Verujem u zvanicnu medicinu, ali ponekad i u njene promasaje.

Na primer, ,,tesi" me, izmedju ostalog i sledece - jedan covek, moj poznanik, koji je relativno javna licnost, i koji je imao dovoljno novca (tacnije, njegova politicka stranka) da plati najvece strucnjake, nekoliko meseci je bolovao. Ti najveci strucnjaci su mu na osnovu CT-a i raznih ispitivanja ustanovili tuberkulozu. Od nje je, bezuspesno, lecen, mesecima. Da bi se potom ustavnovilo da je u pitanju sitna riblja kost koju je udahnuo i koja je odavno pocela da stvara gnojni proces u plucima?!!! i stvara neke senke.

Covek je umro u od srca, u dubokoj starosti, pre neki mesec.

Sad, objasni mi, da li je to moguce.

pozdrav


Naravno da je moguće! Živi ljudi greše, a doktori su (itekako )živi!
Šalu na stranu! Dijagnoza tuberkuloze se postavlja samo na jedan način-izolacijom bacila Mycobacteruim tuberculosis iz ispljuvka(najčešće) i to direktnim pregledom sputuma ili pak njegovim zasejavanjem na tvrdoj jajčanoj tzv Lowenstain-ovoj podlozi. Znači, doktori su skroz omašili i kljukali čoveka nepotrebno svaki dan, šakom punom lekova ili prijatelj prećutkuje istinu( znaš, i to je moguće, tuberkuloza je i danas u zemlji Srbiji "socijlna "bolest, što naravno nije tačno dok je u svetu njena pojava direktno vezana za neke bolsti koje idu sa "slomom imuniteta"-npr. HIV infekcija...Ali, ostavimo prijatelja i njegovu bolest a i njegova iskustva sa lekarima.
Aparat za koji pitaš je MSCT(multislice skener) i on pravi "rezove" kroz telo na 2mm te može da prikaže sve promene kojima tu mesto nije. Al' opet dolazimo do ključnog pitanja- koji radiolog će to pravilmo pročitati? Dobar, naravno! Zato predlažem prvo MSCT pa tek onda treba razmišljati o PET-scanu.Pozz


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 110 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: