Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: slobodna tecnost u perikardu
PostPoslato: Čet Avg 24, 2006 4:19 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Maj 23, 2006 5:22 pm
Postovi: 32
Lokacija: Novi Sad
Molim nekoga za objasnjenje.

Mojoj mami su doktori pronasli slobodnu tecnost u perikardu i oko toga nema nedoumica.

Problem je u izrazito suprotnim misljenjima raznih lekara oko toga koliko te tecnosti ima.

Prema misljenju jedne doktorice, tecnosti ima definitivno oko 800ml.

Lekari sa instituta u Kamenici tvrde da je to nemoguce i da je ima 80-100ml, jer mi se mama oseca dobro (po njihovom misljenju da je u pitanju 800ml ona bi trebala imati gomilu tegoba, a ova prva doktorica ipak tvrdi da postoji 800ml ali da se tecnost sakupljala postepeno pa se organizam adaptirao i zbog toga se mama dobro oseca).

Posto su im misljenja toliko podeljena, mene zanima ko je u pravu?

Stalno spominju neki razmak koji ispunjava tecnost (valjda izmedju perikarda i srcane maramice) koji je 1.50 cm.

Molim Vas, ako neko strucan moze da mi kaze svoje misljenje vezano za kolicinu tecnosti i sta ta tecnost moze da prouzrokuje tj. koliko je opasna?

Hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 24, 2006 9:10 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 17, 2006 5:34 pm
Postovi: 338
Perikardni izliv (izliv izmedju dva lista perikarda tj. srčane maramice) može nastati iz najrazličitijih razloga i najvažnije je otkriti razlog njegovog nastanka, mada izliv može biti i idiopatski.
Teško da će neko na forumu moći da odgovori na vaše pitanje ko je u pravu iz prostog razloga što niko odavde ne može da vidi ehokardiografski nalaz vaše mame :) . (Ako se spominje 1,5 cm onda je izliv najverovatnije veliki jer se velikim izlivom smatra sve preko 1cm).
Za izliv je bitna akutnost samog procesa tj, brzina nakupljanja tečnosti u perikardu. Ako se tečnost brzo nakuplja tada je i 200ml dovoljno da toliko poraste intraperikardni pritisak da dovede do tamponade srca. Ako se tečnost skuplja polako ni 2l tečnosti u perikardu ne moraju da daju bilo kakve simptome.
Komplikacije perikardnog izliva mogu biti : tamponada srca i hronicitet.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 24, 2006 9:28 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Maj 23, 2006 5:22 pm
Postovi: 32
Lokacija: Novi Sad
Kao prvo, hvala na brzom odgovoru.

Uzrok je otkriven i u pitanju je smanjeni rad stitne zlezde.

Stvar je u tome sto su se lekari bukvalno posvadjali oko toga koliko tecnosti ima.

Kako su meni oni sami objasnili, na ultrazvuku se vidi taj neki razmak kog ne bi trebalo uopste da bude.

Po tom razmaku se procenjuje kolicina tecnosti.

Razmak kod moje mame je 1.5 cm pa zbog toga jedni tvrde da je nemoguce da u tolikom prostoru bude samo 80-100 ml tecnosti, vec da ga ima 800 ml, dok lekari sa instituta kazu da ga ima manje.

Koliko vidim, razumete se u ovo pa me interesuje vase misljenje, ako uopste mozete da mi odgovorite ovako bez slike ultrazvuka.

Dakle, razmak je 1.5 cm - da li je moguce da se tu nalazi 800ml tecnosti? Meni to zvuci jako mnogo, prosto ne mogu da zamislim da se u srcu moze nalaziti skoro litra vode.

Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 24, 2006 10:07 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 17, 2006 5:34 pm
Postovi: 338
Kada je perikardni izliv na ehokardiografiji veći od 1 cm smatra se velikim i tada se u perikardu nalazi preko 500ml tečnost. Izliv može biti i lokalizovan pa onda tih 1cm mogu da znače manje od 100 ml tečnosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 24, 2006 10:48 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Maj 23, 2006 5:22 pm
Postovi: 32
Lokacija: Novi Sad
Hvala puno.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 86 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: