ENTEROCOCCUS SPP i trichomonas vaginalis

Pravo mesto za diskusije u vezi sa urinarnim traktom i zdravljem muških polnih organa. Podelite svoje tegobe, pitanja, savete, dileme sa urolozima, seksolozima i lekarima opšte prakse.

Moderatori: vlada99, moderato, admin, Vragolasta Amfibija, Dr.VinkaVukotic

Odgovori
young&dumb
Novi član
Novi član
Postovi: 5
Pridružio se: Uto Jun 20, 2006 11:16 am

ENTEROCOCCUS SPP i trichomonas vaginalis

Post od young&dumb »

Znam da je enterococcus spp vec spominjan na forumu, i sve sto sam nasao, procitao sam, ali su neke teme toliko stare, da sumnjam da bih dobio odgovor. Zato, kao prvo, nemojte me odmah pljuvati i govoriti mi da odem na Google ili da pogledam ranije teme... :oops:
Na internetu, inace, nisam uspeo da nadjem bas neke korisne informacije o ovoj bakteriji - ili su u pitanju izrazito strucni podaci, ili je sve pojednostavljeno, a nigde nije navedeno koliko je bakterija opasna, niti koji su simptomi infekcije.
Ja je, naravno, imam - pre neki dan sam dobio rezultate urinokulture (sa AB), nadjeno je vise od 100 000 bakterija u 1ml urina. (Uzorak je uzet po propisu - srednji mlaz, prva jutarnja mokraca.) Testirao sam se, jer sam, naime, ocekivao da mi pronadju Trichomonas vaginalis - devojka sa kojom sam vec duze vreme ga ima, a upraznjavali smo nezasticen seks. Da li je moguce da stvarno nisam zarazen Trichomonas-om i da li ova moja infekcija moze imati veze sa njenom (posto se ona od Trichomonas-a leci neuspesno vec godinu dana)? I, naravno, koliko je tesko za muskarca da se izleci od enterococcus-a?
Unapred se zahvaljujem na savetima i pomoci! :D
Gandra
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 150
Pridružio se: Pet Jun 02, 2006 9:32 am
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5
Lokacija: Beograd

Post od Gandra »

Sto se tice Trichomonas vaginalis tesko da ce se izolovati iz urinokulture,ako sumnjas na je imas trebalo bi uzeti bris uretre(citoskopski).Ipak ti predlazem posetu urologu!!!
Filip
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 599
Pridružio se: Ned Dec 04, 2005 11:31 pm
Lokacija: Kragujevac

Post od Filip »

Pa nema nešto preterano što bi trebalo da znaš o Enterococcusu. Kao i ostala gamad sličnog tipa (Escherichia coli, Proteus spp. i drugi) živi u crevima. Kod žena anus i otvor mokraćne cevi i vagine su relativno blizu jedno drugog pa one češće nego muškarci imaju infekcije tim koliformnim (koje žive u kolonu, tj. debelom crevu) bakterijama.
Ta bakterija može da se leči i obično ne ostavlja neke posledice. Leči se davanjem antibiotika po antibiogramu.
Trichomonas vaginalis može da se dokaže na nekoliko načina. Najednostavnije je da se pravi vlažni razmaz brisa uretre (uvede se štapić sa vatom kroz otvor mokraćne cevi na penisu jedno 3-4 cm unutra, malo provrti i izvuče) ili da se traži u sedimentu urina (to je talog koji se dobije kada se mokraća izcentrifugira). Ako nijedna od te dve metode ne da rezultat, a što je relativno često jer su vrlo nepouzdane, onda je moguće da se uradi kultivacija, uzgajanje Trichomonasa na poseban način. U svakom slučaju potrebno je posebno naglasiti da se traži Trichomonas vaginalis jer se metodologija razlikuje od obične urinokulture i od običnog pregleda urina.
Internet ne sme da bude zamena za posetu lekaru!
young&dumb
Novi član
Novi član
Postovi: 5
Pridružio se: Uto Jun 20, 2006 11:16 am

Post od young&dumb »

Hvala na savetima! :)
young&dumb
Novi član
Novi član
Postovi: 5
Pridružio se: Uto Jun 20, 2006 11:16 am

Post od young&dumb »

Jos samo nesto - da li je i enterococcus polno prenosiv, i da li se trichomonas moze preneti i putem oralnog seksa? Takodje, koliko bih trebao da obratim paznju na higijenu, tj. kako da zastitim ljude koji zive sa mnom da se ne zaraze enterococcus-om i trichomonas-om (pod uslovom da ga imam)?
Filip
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 599
Pridružio se: Ned Dec 04, 2005 11:31 pm
Lokacija: Kragujevac

Post od Filip »

Enterococcus može da se prenese polnim odnosom, a najčešće se dobija analinim seksom bez zaštite (ali ni drugi putevi nisu isključeni).
Za Trichomonas nisam baš siguran, ali je to otporna protozoa pa bi verovatno mogla da opstane neko vreme u ustima i da se prenese. Ali mislim da je šansa za to ipak vrlo mala (mada recimo da teoretski postoji, ali nisam baš siguran, da naglasim još jednom, za to nisam čuo).

Ljude iz okoline zaštitićeš tako što ćeš da odvojiš svoja sredstva za higijenu i da vodiš računa da svojim sekretima ne zagađuješ predmete koje svi morate da upotrebljavate (daska na WC šolji npr.).
Internet ne sme da bude zamena za posetu lekaru!
young&dumb
Novi član
Novi član
Postovi: 5
Pridružio se: Uto Jun 20, 2006 11:16 am

Post od young&dumb »

Hvala! Vec sam preduzimao ove mere, ali sam hteo da budem siguran. Ovaj forum mi je od velike pomoci.
Odgovori