Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Ravni tabani
PostPoslato: Pon Mar 29, 2010 4:06 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 08, 2006 2:55 pm
Postovi: 24
Spustena stopala – da ili ne? Molim Vas za komentar.
Imam troje dece i do sada nisam imala iskustva sa ovim problemom. Moj sin ima 6 godina i na svim pregledima do sada od strane pedijatra, nikada mu nije receno da ima neki problem sa stopalima. Vec godinu dana smo u Nemakoj, i pred njegov polazak u vrtic ovde, u martu prosle godine, imao je kompletni pregled lekara i tada je sve bilo u redu. Medjutim posle letnje pauze u vrticu i ponovnog polaska u isti odradili smo opet lekarski pregled, u avgustu prosle godine, ali ovaj put kod pedijatra koji se u medjuvremenu ustalio kao nas kucni lekar, i on nam je rekao kako dete ima spustena stopala i da treba da odemo kod ortopeda na kontrolu. Bila sam iznenadjena tim komentarom, a jos vise kada nam je ortoped rekao da treba da nosi uloske za cipele pola godine i da posle dodjemo na kontrolu. Na kontroli za 6 meseci, nije bilo nista novo, ortoped je rekao da je stanje bolje, ali da treba da nosi uloske jos 6 meseci, pa ce mo dalje videti posle kontrole. Ono sto se meni nikako nije dopalo u celoj prici je pregled kod ortopeda – doktor je stajao na 1-2m udaljen ispred moga sina, koji je trebao da zavrne nogavice, podigne jednu nogu, pa drugi, propne se na prste a zatim se izdigne na pete, i to je sve. Pregled traje manje od jednog minuta, moje dete ni carape nije trebalo da skine, stvarno nisam strucnjak i opet ponavljam da nemam iskustva sa ovim, ali mi sve nekako delovalo neozbiljno. Ono sto me muci ovde u Nemackoj, je to sto smo stranci, sto sam jednom uhvatila jednog lekara da za pregled pise i ono sto nije postojalo u pregledu (to se desilo slucajno, jer inace nemam mogucnosti kontrole toga), mi imamo zdravstveno osiguranje iz Bg na osnovu Nemacko-Srpskog sporazuma i oni to ne naplacuju iz mog dzepa vec od naseg zdravstvenog osiguranja, i ja se sada pitam da li je i ova prica sa ortopedom samo uzimanje para, a s druge strane to su lekari i ko daje meni za pravo da kazem da to nije istina i da je sa stopalimam moga sina sve u redu. Na kontroli smo dobili i recept za nove uloske za cipele i na njemu pise: Dg. Pes calcaneovalgus. Meni to naravno nista ne znaci, ali ako se neko razume u celu ovu moju pricu, zaista Vas molim za komentar .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ravni tabani
PostPoslato: Ned Apr 11, 2010 2:57 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 12:09 am
Postovi: 612
ako vec sumnjate u dijagnozu lekara, zasto onda Vi sami ne proverite da li Vase dete ima ravne tabane ili ne?
To se vidi po nacinu hoda Vaseg deteta.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ravni tabani
PostPoslato: Ned Apr 11, 2010 6:00 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Nov 06, 2008 9:32 pm
Postovi: 1074
Marijaft,

Kako se to moze videti na osnovu hodanja?Moje dete ima 22 meseca, pretpostavljam da se ne moze videti do trece godine, ali ipak da znamo?

Hvala!

Pozdrav!

_________________
Dajte mi dete od tri godine da od njega napravim coveka!






Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ravni tabani
PostPoslato: Ned Apr 11, 2010 6:01 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Mar 16, 2009 6:28 pm
Postovi: 160
kako se vidi, i ja vec jedno vreme posmatram svog klinca i opasno mi se cini da ima ravna stopala, cak sam letos probala da mokrom nogom stane na beton da vidim otisak, da li ima jos neki metod


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ravni tabani
PostPoslato: Uto Apr 13, 2010 11:24 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Apr 14, 2006 2:13 pm
Postovi: 347
Lokacija: Beograd
Evo sta je rekao terapeut na jednom od postova:

''Ravna stopala nisu deformitet sam za sebe,ona su uglavnom posledica hipotonije.To su deca koja su elasticna i labavih zglobova,ako se takvo dete pri tom stavi u dubak ili prohoda pre prve godine zivota eto vam ravnih stopala kao posledice svega ovoga.
Ravna stopala se dakle ne nasledjuju,ali sklonost ka deformitetu da.''
''
'''Ulosci su pasivna potpora koja samo ulenji misic i ne tera ga da se razvija.Nemojte ziveti u zabludi da ce ulozak detetu "iskriviti" stopala.To moze samo nesputano hodanje po neravnom terenu koje tera misice u punu aktivnost,''


Ja mom detetu mogu da ''vidim'' od pozadi kad hoda...inace ja imam ravna stopala...kakav je zglob i kako hoda...mislim nisam nikakav strucnjak, ali znam kako ja hodam i kako mi zglobovi izgledaju od pozadi sa sve spustenim ''svodovima''...e sad, on je mozda jos mali da se to vidi 22 meseca...ali nije zgoreg pratiti sve to...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ravni tabani
PostPoslato: Uto Apr 13, 2010 12:43 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Nov 06, 2008 9:32 pm
Postovi: 1074
Ja mislim da to nista ne moze definitivno da se vidi pre trece godine,jer do tada se formira svod.

_________________
Dajte mi dete od tri godine da od njega napravim coveka!






Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ravni tabani
PostPoslato: Ned Maj 02, 2010 9:43 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 12:09 am
Postovi: 612
Mislim da se vidi po hodu, ako mu stopala idu ka unutrasnjosti...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 19 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: