Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 21 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2
Autor Poruka
 Tema posta: Re: PREPOZNAVANJE BOJA
PostPoslato: Ned Dec 20, 2009 9:08 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Jun 09, 2004 2:00 am
Postovi: 778
remi je napisao:
Ko je izvršio "dijagnostiku" hiperaktivnog nemira? Hiperaktivnost je bolest


Uze mi rec iz usta.

Ko je, zaista, dao ovu dijagnozu? :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PREPOZNAVANJE BOJA
PostPoslato: Pon Dec 21, 2009 12:42 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Nov 10, 2008 3:33 am
Postovi: 56
Uh bas :-?
Ovako,Remi hvala na odgovoru...dalje,nije mu zvanicno dijagnostikovan hiperaktivni nemir,nego kada smo bili kod lekara zadnjeg puta,njegova doktorka gledajuci ga kako joj blago receno demolira ordinaciju je nehajno prokomentarisala on ima hiperaktivni nemir,i nije se ni osvrnula na to,ali je kod mene to ostalo urezano,i ne znam zasto joj nisam postavila pitanje,kako,zasto...?
Verovatno sam se bacila na sredjivanje ordinacije u tom momentu.
Dalje,on npr,ako mu kazem kao sto si spomenula da mi donese crvene papuce,on i donese crvene,ali sam ja mislila da je pogodio crvene jer je vec zapamtio da su te i te papuce te boje,inace u ostalim slucajevima donese predmet razlicitih boja i nikada nije pogodio pravu boju.
Inace u porodici i sa moje i sa suprugove strane nema daltonista. Mozda neki pra pra bas,ali ne bih vezivala za to.
Jos uvek smo kod osnovnih boja,crna,bela,plava,crvena,ali za sada nema uspeha :(
Ne znam da li preterujem,i da li je mozda potrebno da posetimo nekog specijalistu,zapravo ne znam koliko je to opasno....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PREPOZNAVANJE BOJA
PostPoslato: Pon Dec 21, 2009 1:53 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Feb 25, 2007 4:28 pm
Postovi: 420
Blondice, idi na sajt bebinsvet.net,klikni na "dete" i pronađi tekst koji govori o hiperaktivnoj deci i nedostatku pažnje.
http://www.bebinsvet.net/tekstovi/dete/ ... tatak.html

U principu, kako su nas učili na faksu, hiperaktivnost kod dece treba korigovati i nipošto ne ići logikom da će proći samo od sebe kako dete bude raslo.
Sve najbolje


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PREPOZNAVANJE BOJA
PostPoslato: Pon Dec 21, 2009 10:16 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Nov 06, 2008 9:32 pm
Postovi: 1074
[Jos uvek smo kod osnovnih boja,crna,bela,plava,crvena,ali za sada nema uspeha :(
Ne znam da li preterujem,i da li je mozda potrebno da posetimo nekog specijalistu,zapravo ne znam koliko je to opasno....[/quote]

Mozda to definitivno nije njegova sfera interesovanja trenutno.
Sto se tice hiperaktivnosti, procitala sam da se definitivno da se karakterise kao "poremecaj".ADHD-attention deficit hyperactivity disorder

_________________
Dajte mi dete od tri godine da od njega napravim coveka!






Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PREPOZNAVANJE BOJA
PostPoslato: Uto Feb 02, 2010 9:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Dec 19, 2008 11:29 pm
Postovi: 48
Dete bi trebalo da raspoznaje boje sa pune 4 godine.
Sa 3 godine dete vrsi klasifikaciju predmeta po boji,recimo odvaja iz grupe crvenih i zutih zetona na jednu gomilu crvene a na drugu zute;uz predhodno pokazivanje gde koji idu.
A sa 4god. vec treba da imenuje boje!
Ovo je razvojan tabela,one se obicno prave na osnovu ispitivanja velikog broja dece (sta najveci broj dece tog uzrasta moze da uradi-odprilike tako). Ja sam defektolog i radim u savetovalistu decjeg dispanzera i na sistematskim pregledima dece sa 3god.ispitujemo klasifikaciju boja ali ne i prepoznavenje.
Tako da nema potrebe da opterecujete rano decu sa tim informacijama jer nije od znacaja ,ima toliko drugih informacija koje mozete da im pruzite koje su prikladnije i vrednije za njihovo iskustvo.
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PREPOZNAVANJE BOJA
PostPoslato: Uto Feb 02, 2010 11:16 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
elektra je napisao:
Dete bi trebalo da raspoznaje boje sa pune 4 godine.
Sa 3 godine dete vrsi klasifikaciju predmeta po boji,recimo odvaja iz grupe crvenih i zutih zetona na jednu gomilu crvene a na drugu zute;uz predhodno pokazivanje gde koji idu.
A sa 4god. vec treba da imenuje boje!
Ovo je razvojan tabela,one se obicno prave na osnovu ispitivanja velikog broja dece (sta najveci broj dece tog uzrasta moze da uradi-odprilike tako). Ja sam defektolog i radim u savetovalistu decjeg dispanzera i na sistematskim pregledima dece sa 3god.ispitujemo klasifikaciju boja ali ne i prepoznavenje.
Tako da nema potrebe da opterecujete rano decu sa tim informacijama jer nije od znacaja ,ima toliko drugih informacija koje mozete da im pruzite koje su prikladnije i vrednije za njihovo iskustvo.
Pozdrav


Ne mogu da odolim. U pitanju je devojčica od skoro 2,5 godine.
Ja: "Dodaj mi tu crvenu olovku" (na stolu ih ima više različite boje, meni treba baš ta)
Ona (uzima je i drži u ruci, baš tu olovku): "Ovo je zeleno"
Ja: "Nije zeleno, već crveno"
Ona: "Zeleno"
...
Ja: "Dobro, daj mi tu zelenu olovku"
Ona (daje mi tu crvenu olovku)

Nisam primetila da odvaja različite boje, da ih klasifikuje, još manje da ih imenuje sem možda, najverovatnije, par slučajnih pogodaka (samostalnih) ali zato u 99% slučajeva, bar što se tiče osnovnih boja, donese ono što je baš traženo od nje (kada hoće a kada neće, ima da stoji ispred toga i neće videti).

Ali je zato jako pametna kada njoj nešto lično treba. Ima čak i da mi objasni do najsitnih detalja kako da dođem do faze da budem u mogućnosti da joj uslišim želju. I to tečno, gramatički ispravno. A ovako, ima samo nešto da mrmlja, pa ko dešifruje.
Generalno, ispravljanje ne pomaže. Mislim da je bitnije da sluša ispravan govor i da će ona to kasnije, kada joj se bude htelo, da sama usvoji.
Kada se setim samo koliko smo je "ubeđivali" da kamen nije pamen i na kraju digli ruke... (krevet je bio uveliko krevet ili kevet, kako kad) i odjednom jednoga dana kamen postade kamen.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 21 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 70 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: