RAZVOJ GOVORA KOD DETETA

Diskusije o razvoju dece, zdravlju i najčešćim dečijim bolestima, prevenciji i lečenju dečijih oboljenja. Sve na jednom mestu što Vam može zatrebati ukoliko imate pitanje o dečijoj anatomini, fiziologiji ili patologiji.

Moderatori: ModeratA, moderato, vlada99

Odgovori
brizna-mama
Stalni član
Stalni  član
Postovi: 75
Pridružio se: Sre Apr 29, 2009 10:47 pm

RAZVOJ GOVORA KOD DETETA

Post od brizna-mama »

Caos svima,

Moj bebac ima 15,5 meseci, zna nekoliko reci, ali do pola, npr.za macu, kaze ma, za kamion kam.Da li je to normalno?Nesto imam utisak da je vec trebao da prica voda, mleko...Kakva su vasa iskustva?
Dea
Stalni član
Stalni član
Postovi: 2202
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 6:22 pm
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5
Lokacija: Nemacka
Kontakt:

Re: RAZVOJ GOVORA KOD DETETA

Post od Dea »

To je ok tako je bilo i kod nas, pa da vidis sad kako moja torokusa trtlja, nekada se pozelim tisine. Pretpostavljam da je rec o decaku, oni su ionako malo tezi na progovaranju od devojcica.
misty
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 160
Pridružio se: Pon Mar 16, 2009 5:28 pm

Re: RAZVOJ GOVORA KOD DETETA

Post od misty »

Bez problema to je sasvim normalno, posle kada progovori i pocne da vergla molices ga da stane
Korisnikov avatar
tamaraft
Stalni član
Stalni član
Postovi: 6556
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 1:32 pm
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5
Lokacija: Planeta Zemlja

Re: RAZVOJ GOVORA KOD DETETA

Post od tamaraft »

Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.
Korisnikov avatar
dolce-vita
Stalni član
Stalni član
Postovi: 1074
Pridružio se: Čet Nov 06, 2008 8:32 pm

Re: RAZVOJ GOVORA KOD DETETA

Post od dolce-vita »

Autor:
Uredništvo Ringaraja.net

Govorom dete razvija intelektualne veštine – kada nešto kaže, ono pokušava rečima izraziti misli. Tako misli postaju jasnije.


Govor je povezan sa celokupnim razvojem deteta, a posebno razvojem mišljenja. To je komplikovan psihofiziološki proces koji se razvija na osnovu bioloških i psiholoških faktora i okoline. Govor je važan faktor za razvoj ličnosti i socijalizaciju.

Govorom dete razvija intelektualne veštine – kada nešto kaže, ono pokušava rečima izraziti misli. Tako misli postaju jasnije. Dete napreduje od »spoznajno-praktičnog« ka »verbalno-apstraktnom mišljenju«. Dete izgovara ono što spozna, razvija sposobnost imenovanja, kombinovanja, predviđanja - to su reči stvaralaštva. Govor se najintenzivnije razvija u predškolskom periodu, a usavršava se celi život.

Uslovi za razvoj govora

Za pravilan razvoj govora moraju biti ispunjeni određeni uslovi. Osnova za taj razvoj je zdrav nervni sistem sa intraktnim govornim centrima i nervnim vezama između njih, a čiji je zadatak nadzor i usklađivanje delovanja govornog aparata. Osim toga, moraju biti pravilno i dobro razvijene i psihičke funkcije kao što su: pažnja, zapažanje, mišljenje i pamćenje sa slušnim pamćenjem. Čula moraju biti razvijena, a govorni aparat zdrav. I na kraju, vrlo je bitan i pravilan i uzoran govor dečje okoline.

Početak govora je oko 15. meseca starosti. Obično devojčice progovore pre dečaka. Među decom su, naravno, i individualne razlike koje su uslovljene izrazitijom dispozicijom za komunikaciju, boljim uzorima za govor, jačim pobudama za govornu aktivnost i većom spremnošću za slušanje i imitiranje. Do 3. godine je govor oblikovan u grubim potezima. Dete izgovara većinu glasova i upotrebljava skoro sve vrste reči. Naučene reči već može povezati u kratke rečenice.

Prva godina

U prvoj godini imamo fazu koju zovemo »pripremni predfonetički period«.
Ima više nivoa:
- VRIŠTANJE (vokalizacija) Svi glasovi koje beba proizvodi instinktivno su neopredeljeni, ali su slični samoglasnicima (vokalima). Ti glasovi su neka vrsta pripreme za kasniju izvedbu samoglasnika.
- BRBLJANJE Brbljanje je slučajno i refleksno. Ono je tek izraz dečjeg (ne)zadovoljstva.
- TEPANJE U drugoj polovici prve godine beba počinje ritmički ponavljati slogove.
- EHOLALIJA Eholalija je period kada dete počne oponašati govor odraslih. Ta pojava bitno utiče na dalji razvoj govora. Dete sluša govor okoline, razne šumove i zvukove i sve to pokušava imitirati mimikom i pokretima. To imitiranje je još uvek instinktivno, ali slušanjem i imitiranjem okoline, počne mu prelaziti u svest. Pred kraj prve godine jako se razvije detetovo slušno razumevanje i zato se popravi i njegovo razumevanje govora. Uticaj pozitivnih emocija jako utiče na razvoj sposobnosti razumevanja govora, a sve to doprinosi detetovom bržem celokupnom razvoju.
Dajte mi dete od tri godine da od njega napravim coveka!






Slika
D.J.
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 347
Pridružio se: Pet Apr 14, 2006 2:13 pm
Lokacija: Beograd

Re: RAZVOJ GOVORA KOD DETETA

Post od D.J. »

Samo da prokomentarisem ko pre proprica...moj bebac od 18 meseci svasta brblja..nesto cisto nesto polovicno..a nesto samo zvukovno, samo ga ja mogu razumeti...elem, sta sam htele da kazem, ja cesto kazem mom muzu kako statistika kaze da decaci kasnije progovore da ne kazem da su lenji..a on se ljuti, jer je on propricao sa godinu dana, a njegova sestra sa 3...za nju su se brinuli i vodili je kod dr-a ili vec logopeda...
i evo sad...ona ima troje dece...decka i dve devojcice...i njen decko je brze progovorio( najstariji je) nego ove dve...

Sve zavisi od deteta...ovaj nas ima cak i recenice tipa mama daj me me (mleko) ...eto ne zna da kaze mleko...ili baci meni optu (loptu)...itd. ali smo ga naucili kad ga pitaju koliko ima godina, on pokaze jedan prst (kaziprst) i kaze edam (jedan)...a edem mu je za ne znam i za jedem...a sto je najsmesnije kad ga slusate zvukovno isti ima naglasak kao ja...upis zivi...
Odgovori