ISPITIVANJE DISAJNE FUNKCIJE

Postavite pitanja ili podeliti savete i iskustva o oboljenjima disajnih organa. Saznajte kako se astma, hronična opstruktivna bolest pluća, emfizem, tumori pluća, hronična ili akutna, bakterijska ili virusna upala pluća, preveniraju, dijagnostikuju i leče.

Moderatori: moderato, vlada99, Dr Branislav

Odgovori
mislimsvojimmozgom
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 333
Pridružio se: Pet Dec 26, 2008 8:42 am
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5

ISPITIVANJE DISAJNE FUNKCIJE

Post od mislimsvojimmozgom »

ISPITIVANJE DISAJNE FUNKCIJE

Obicno se u narodu govori spirometrija a ustvari podrazumeva ispitivanje disajne funkcije koje se sastoji od ispitivanja pomocu vise testova , medju kojim , naravno spirometriju koja je ujedno i osnovni test i sa kojom se pocinje ispitivanje disajne funkcije cak sta vise na osnovu koje se , dalje , odredjuje koji ce se testovi jos upotrebiti da bi se rasvetlio tip funkcionalnog ostecenja /ili dokazalo da je disajna funkcija neostecena. U Srbiji( tada je bila SFRJ!) se spirometrija radi od 1954 godine a prvi spirograf nabavljen je na zahtev postovanih(pokojnog) Profesora Dr Manojla Laban i Prim.Dr Milana Budimir).

SPIROMETRIJA: Metoda kojom se odredjuje sposobnost ventilisanja pluca .Izvodi se ne aparatu koji se naziva spirograf na kom se dobije graficki zapis .Rezultati se uporedjuju i odredjuje procenat ostvarene vrednosti u odnosu na tablicne vrednosti ( sacinjene na osnovu pola, visine, tezine ).

Grafickim zapisom odredjuju se razni volumeni ( volumen pri mirnom disanju , volumen pri najdubljem udahu, volumen pri najdubljem izdahu) i kapaciteti :
sabiranjem volumena u inspirijumu u toku mirnog disanja + volumen pri najdubljem udahu( inspiratorni kapacitet) ,
sabiranjem volumena pri mirnom ekspirijuma sa volimenom pri najdubljem ekspirijumu ( ekspiratorni kapacitet).

Ima jos jedan daleko najvazniji kapacitet a to je funkcionalni rezidualni kapacitet(FRC ) koji sacinjava vrednost rezidualnog volumena ( ne moze se odrediti spirometrijom vec drugom metodom ) i ekspiratornog volumena ( odredjenog spirografski). (samo da napomenem - rezidualni volumen je volumen vazduha koji u plucima ostaje nakon najdubljeg izdaha )
Rezime:

VITALNI KAPACITET (VC)
ispitarorni volumen+volumen pri mirnom disanju+ekspiratorni volumen=VC.

TOTALNI PLUCNI KAPACITET (TLC) :
Kada se odredili rezidualni volume(drugom metodom- ne moze spirografski) mozemo saznati koliki nam je totalni plucni kapacitet.
Vitalni kapacitet + rezidualni volumen = TLC

Sama spirografska metoda je bezbolna , tehnicar sa iskustvom vam objasni kako da izvedete sve manevre disanja. Morate dobro saradjivati odnosno doslovice slediti uputstva kako sta da izvedete. .Sa aparatom ste spojeni preko "usnika" za koji priljubljujete usnice da vazduh pri ispitivanju ne izlazi pored usnica i usnika( GRESKA!) koji se za svakog pacijenta menja a nos biva zapusen stipaljkom.

Sami testovi su :
staticni (izvodi ih ipsitanik nezavisno od vremena zakoje ce to izvesti ) i
dinamski - zavisni o jedinici vremena , najcesce- volumen vazduha koji ispitanik izdahne sto je moguce brze pa se na dobivenoj krivi forsiranog izdaha odredi vreme od 1 sekunde i izracuna ( tzv MEVS ili (FEV /sec).

Shvatili ste da se spirometrijom odredjuju razni (zavisno od faze respiracije ) volumeni pluca: volumeni pri mirnom disanju (udah-izdah), ( volumen ostvaren pri najdubljem inspirijumu(udahu- racunajuci od gornje tacke zapisa pri mirnom udahu), volumen ostvaren u ekspirijumu racunajuvi od najnize tacke pri mirnom izdahu(izdaju).

( zamislite sledece :
da bi ste provetrili sobu treba da otvorite prozor - svez vazduh koji udje u sobu (udah) a izdah -vazduh iz sobe koji izadje kroz prozor .Koliko ce se soba dobro provetriti i kojom brzinom zavisi od toga koliko ste odskrinuli- otvorili prozor ) >koliko vam je funkcija diasnja ocuvana.

Lekar vidi graficki zapis(posebno izgled pojedinih krivulja) svih delova VC i dinamskog(FRV1.sec),pogleda i brojcane vrednosti ostvarene- uporedi ih sa tablicnim i odredjuje testove koji ce se jos uraditi da bi dobio preciznu sliku funkcionalnog poremecaja disajna(koji se danas zahvaljujuci raspolozivoj aparaturi mogu ispitati do detalja i odrediti tip poremecaja ).Rezultati ispitivanja disajne funkcije veoma su velika pomoc za postavljanje dijagnoze plucnih oboljenja.
U svakodnevnom radu :
-spirometrija,
-bodi-pletizmografija(meri se ukupno prisutni vazduh u telu a veoma je vazno sto se odredjuju otpori u disajnim cevima u taku svake faze disanja,
-odredjivanje rezidualnog volumena,
-merenje difuzijskog kapaciteta pluca i koeficijenta difuzije,
-uzimanjem uzorka arterijske krvi (gasne analize)odredjuje se kiseonik , ugljendioksid,odredjuje pH krvi .
Mnogi od ovih testova rade se pre i posle upotrebe lekova ( recimo bronhodilatatorni test kojim se moze cak i sagledati da u datoh pacijenta postoji tzv hiperreaktivnost traheobronhnog stabla- povecana spremnost da reaguju ), bronhoprovokativni testovi, gasne analize u miru i u naporu ) i drugi , pojedini vazni za naucna ispitivanja te se ovde ne navode.

Samo da napomenem da se vec posle jedne godine pusackog staza testovima merenja protocnosti moze otkriti poremecaj( i otkriva se jer vec postoji) u tzv malim disajnim putevima ciji je promer 2mm i manji.

Preporuka: Pogledajte tekst pulmologija /nekakvi brojevi u naslovu/ gde ce te saznati o mehanizmu nastanka emfzema i nadam se posle toga prestati da pusite.. pozz R.
[quote][/quote]
Ako si licem okrenut prema suncu sve će senke biti iza tebe.R.:)))
mislimsvojimmozgom
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 333
Pridružio se: Pet Dec 26, 2008 8:42 am
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5

FUNKCIONALNI GRAFIKONI

Post od mislimsvojimmozgom »

EVO poneka FOTOGRAFIJA
Slika spirogram ( disjani volumen, inspiratorni volume, ekspiratorni volumen(ispod horizontale, i ceo vitalni kapacitet(zbir ova tri volumena)
Slika Iz ove krive dobijaju se komponente VC( vitalnog kapaciteta i navedeni volumeni) i protok / volumen) tzb P/V krivulja) u svim partijama sa posebnim osvrtom na ekspiratorni deo krive(od horizontale navise je eskpiratorni deo) i dr.Zapazite da se i na osnovu izgelda ove krive moze ustanoviti da je u pitanju opstrukcija d. puteva ...( inspiratorni deo (ispod horizontale je uredan).
Nize je prikazana normalna P/V kriva( spoljasnja crvena kriva-unutar koje je ucrtanopstruktivni poremecaj u ekspiratornom delu. Inspiratorni deo( ovakav inspirijum govori da postoji opstrukcija u gornjem delu respiratornog trakta).
Zapazite da se i na osnovu izgelda ove krive mozemo ustanoviti da je u pitanju opstrukcija d. puteva ...
Slika[/img]
***
P/V kriva(protok volumen kriva ) belezi protuke kroz disajne cevi pri razlicitim volumenima pluca (pro 100% VC, pri 50% VC , pri 75-25% VC - ovaj poslednji ukazuje na partiju koja govori o malim disajnim putevima ( onim koji imaju unutyrasnji promer 2mm i manji) odnosno kada je izduvano 75%VC .
R.
R.
Ako si licem okrenut prema suncu sve će senke biti iza tebe.R.:)))
mislimsvojimmozgom
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 333
Pridružio se: Pet Dec 26, 2008 8:42 am
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5

MERENJE VRSNOG EKSPIRIJUMSKOG PROTOKA PIKFLOUMETROM

Post od mislimsvojimmozgom »

MERENJE VRSNOG EKSPIRIJUMSKOG PROTOKA PIKFLOUMETROM

Slika klikom uvelicaj

Prilozena fotografija pokazuje unutrasnji promer bronha normalnog bronha i lumen bronha u astmaticnog bolesnika pri cemu se zapaza da je u astmo lumen bronha u odnosu na normalni , jako suzen. I, znati da je odnos promera lumena bronha i velicine odnosno brzine protoka vazduha 1na4(stepen).
Testovima plucne funkcije dokazuje se postojanje opstrukcije u disajnim putevima odnosno postavljanje dijagnoze, procene tezine bolesti i efekata terapije.
Za astmu , da bi se procenio stepen reverzibilnosti opstrukcije kao i za pracenje toka bolesti disajnu funkciju ispitujemo u toku napada i u remisijama bolesti.
Astma je oboljenje u kojem postoji izrazena varijabilnost opstrukcije i na dnevnom nivou , posebno kod dece.

Slika
Jednostavni test koji sam bolesnik izvodi uz pomoc jednostavnog aparata( i jeftinog) koji je bolesniku dostupan i danju i nocu je pikfolumetar pomocu kog se izvodi test kojim se meri maksimalna brzina protoka tokom forsiranog izdisanja vazduha i odrazava opstrukciju u velikim disajnim putevima ( ne i opstrukciju u tzv malim disajnim putevima – onim koji imaju promer unutrasnjeg lumena2mm i manji od 2mm –sto je nedostatak ove metode, [sto prakticno znaci da vrednost PEF moze biti normalna u oboljenjima u kojih postoji opstrukcija na nivou ovih malih disajnih puteva.].

Tezina astme se procenjuje ne samo stepenom smanjenja vrsnog protoka nego i njegovim dnevnim varijacijama.Pomocu ovog testa bolesnik( za decu roditelji) sam moze da prati efekat lekova kao i to da na vreme otkrije pogorsanje svoje bolesti.
Bolesnik treba da meri i uredno belezi vrednosti vrsnog protoka najmanje tri puta dnevo( ujutru, tokom dana i uvece)jer se tezina astme ( posebno u dece) procenjuje ne samo na osnovu vrednosti smanjenja PEFa nego i na osnovu dnevnih varijacija ovih vrednosti jer je opseg varijacija priblizno jednak tezini oboljenja.
Ovaj test se kod dece može izvoditi već od treće godine života
Razlika u vrednosti vrsnog protoka kod astmaticara izmedju jutarnjeg merenja(odmah posle ustajanja kada su najnize ) i vecernjeg merenja> vece su od 20%.
Potrebno je da bolesnik uredno i pedantno belezi vrednosti svakog merenja i vreme merenja ...i kada se to cini u duzem vremenskom intervalu( mesec , dva) omogucava odredjivanje tzv Koeficijenta varijacije koji se izracunava kada se razlika izmedju maksimalne i minimalne vrednosti podeli sa srednjom vrednoscu i pomnozi sa 100.
[(maksimalna vrednost - minimalna vrednost / srednja vrednost) x 100 ]
Vrednostkoeficijenta izrazava se u procentima.
Kod zdravog deteta ovaj je koeficijent manji od 20%

Iz svega recenog proizilazi i zakljucak da je za pracenje oboljenja i njegovih varijacija..
značajnija ponavljana primena jednostavnijih testova( kao merenje PEF-a), nego jednokratno korišćenje složenih testova kojim se ispituje disajna funkcija.
Sve u svemu potrebna je veoma dobra saradnja lekara i bolesnika sto pored ostalog doprinosi i veoma vaznom osecanju da se bolesnik oseca da mu je njegov lekar uvek dostupan kad mu zatreba i da ce brzo biti otklonjene sve tegoba kad stigne do lekara ( ne treba smetnuti sa uma da bolesnici koji su imali teske astmaticne statuse cesto izjavljuju kao da su imali iskustvo- “susret “ sa smrcu).
Poz.R.
PS: Umalo da zaboravim( u ime istinite i potpune informacije) da navedem da je standardna greška instrumenta( pikfoumetra) dosta visoka (i do 15%)sto ovoj metodi ne umanjuje znacaj.
Ako si licem okrenut prema suncu sve će senke biti iza tebe.R.:)))
Odgovori