Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Zaključan forum Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 6 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Sep 04, 2003 10:20 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 04, 2003 2:00 am
Postovi: 6
Lokacija: U.S.A.
Kao prvo jedan veliki pozdrav svima na forumu. Javljam se iz inostranstva zato bih vas zamolila ako neko zna koja je to dijagnoza F25.1. Na osnovu leka koji pacijentkinja pije mislim da se radi o nekoj vrsti shizofrenije ali nisam sigurna. Naziv leka je Abilify (aripiprazole). Molim vas ako mozete da mi pomognete, puno ce mi znaciti. Hvala unapred.
P.S. Ako je nekome potreban savet ili ima neko pitanje u vezi major depression volela bih da mi se javi posto se i ja lecim od toga pa mozda moje iskustvo moze nekome da pomogne. :smile:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 13, 2003 11:16 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Sep 13, 2003 2:00 am
Postovi: 3
Dijagnoze u obliku sifre su bas zato i izmisljane da pacijenti ne bi znali od cega boluju. One sluze da se lekari medjusobno sporzumeju, kao sto je i latinski jezik, jezik medicine, da pacijenti ne bi mogli da znaju sta im pise u dijagnozi, ili na otpusnoj listi ( ako ne znaju latinski :smile:. Ako lekar nije hteo da kaze o cemu je rec, onda je sigurno za to imao razlog. S druge strane shvatam tvoju radoznalost, mozda bi nesto vise htele da znas o bolesti, a lakse bi ti bio kad bi znala njen naziv. Te sifre su jedinstvene u celom svetu i mozes ih naci u knjizi "Medjunarodna klasifikacija bolesti" (MKB), ako ti je bas stalo, a knjigu, verovatno u nekoj biblioteci, ali razmisli da li zelis da sama kopkas po sajtovima i knjigama, ili da verujes lekaru i pustis da leci tu osobu, onako kako on najbolje zna. Tvoja znanja mogu biti tek sporaicna, neces videti celinu problema, a mozda ce te to zavesti i odvesti u pogresnom pravcu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Sep 22, 2003 7:25 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 04, 2003 2:00 am
Postovi: 6
Lokacija: U.S.A.
Spomenka hvala na vasem odgovoru. Ne razumem zasto bi nasi lekari krili od cega pacijentkinja boluje. Ja mislim licno da ona ima pravo da zna od cega boluje. Bar je to tako kod nas u U.S.A. Ovde se codovi t.j. sifre koriste najvise zbog zdravstvenog osiguranja i mozda zato sto je lakse i krace napisati cod nego celu dijagnozu. U svakom slucaju lekari nikada ne kriju od cega pacijenat boluje. I licno smatram da su u pravu. Ja sam pokusala preko interneta da pronadjem i prevedem ovu sifru ali nisam uspela. To zelim da saznam iz tog razloga jer joj je potrebna pomoc oko lekova. Trazili su gore navedeni lek da im posaljem, jer navodno to joj pomaze. A u Srbiji je jako tesko naci ga i preskup je. Ja sam procitala informacije o ovom leku sto sam mogla naci na internetu i uglavnom se koristi u slucajevima sizofrenije. Ali ne mora da znaci mozda da je to to.
U svakom slucaju hvala jos jednom na paznji i odgovoru.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 20, 2004 4:50 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 19, 2004 2:00 am
Postovi: 45
F25.1 je shizoafektivni poremecaj depresivnog tipa -- kraj diskusije.

"F25" oznacava grupu shizoafektivnih poremecaja, a ".1" je podvrsta, tj. depresivni tip (postoji manicni, itd).

Shizoafektivni poremecaj NIJE shizofrenija! On oznacava da pacijent ima delimicne uplive u psihoticna stanja koja odgovaraju tzv. shizotipalnoj licnosti, ali NISU razvijeni u punu shizofreniju. Ova dijagnoza znaci da su razvijeni afektivni (emotivni, spoljasnji) simptomi koji korespondiraju sa nekim shizofrenim, kao sto je u ovoj dijagnozi to odredjena vrsta depresije.

Kao ne-lekar, ne bih smeo da dajem iscrpnija ni dalja objasnjenja jer za to nisam strucan.

Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 21, 2004 11:15 pm 
OffLine (!) Multi Level Trgovac (!) Multi Level Trgovac
Pridružio se: Sub Jan 17, 2004 2:00 am
Postovi: 93
Slazem se sa svojim predhodnikom, uz napomenu da se ova dijagnoza daje pretezno u slucajevima kada se ne moze odrediti tacnija dijagnoza poremecaja, te je bitno da se i dalje prati stanje pacijenta da bi se dobila preciznija dijagnoza. Pozdrav.

_________________
(!)Multi Level Trgovac - i ponosna sam na to.
Volim - i ne smeta mi da pomazem ljudima.
Posto ne smem da spominjem proizvode i linkove na ovom sajtu slobodno mi se javite ako Vam treba neki savet!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 25, 2004 1:06 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 04, 2003 2:00 am
Postovi: 6
Lokacija: U.S.A.
Sada su mi malo jasnije neke stvari. Owim, Cali hvala puno :smile:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Zaključan forum Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: