Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 44 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 08, 2005 8:38 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Okt 08, 2005 8:32 pm
Postovi: 3
Ljudi zar vi stvarno mislite da nasa vlada ako se kod nas pojavi pticiji grip ima para da kupi sad ove najefikasnije lekove! Nama jedino preostaje da se malo opustimo!


SVI STE PESIMISTI!!!!!!!!!!!!!!!11 :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 08, 2005 10:28 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 13, 2005 8:14 pm
Postovi: 267
Lokacija: Užice
Fora je u tome sto je sve pod jednim velikim znakom pitanja... ko zna da li ce uopste doci do mixanja pticijeg gripa sa obicnim, ljudskim? I da li ce se umixati patogeni oblik virusa ili ne... Mislim, i sve ovo sto se sada prica, i svo ovo plasenje gradjanstva, sve se bazira na najcrnjim prognozama i neproverenim saznanjima sto samo dovodi do potencijalne panike...
Evo, npr, slusam bas ministra Tomicu kako nam lepo objasnjava kako nam treba oko 3 miliona vakcina, a posle kaze da Torlak tesko moze da proizvede vise od 100.000, eventualno 200.000 vakcina, i to tek kada vec neko drugi uradi odgovarajucu vakcinu, sto, opet, moze da se desi samo kada virus mutira...
Znaci, jedno "ako" vodi do drugog "ako", i sve tako... (heh, rima)
Mislim, ja se oko cele price i ne tangiram preterano (sta cu kada sam fatalista), samo me nervira nesposobnost, da ne kazem nekompetentnost ljudi koji bi trebalo da rukovode zemljom.

_________________
Slika
Never, under any circumstances, take a sleeping pill and a laxative on the same night. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 08, 2005 11:31 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Okt 08, 2005 8:32 pm
Postovi: 3
Ma ja mislim da je nasem narodu u krvi da preuvelicava stvari!Pricali su da ce mo da pomremo od sarsa,a docekali smo i pticiji grip ko zna sta je sledece.



MATREBA MALO DA SE OPUSTIMO!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Pregled vesti
PostPoslato: Sre Okt 12, 2005 1:27 am 
Korisnikov avatar OffLine doktor.rs tim
Pridružio se: Uto Avg 14, 2001 2:00 am
Postovi: 403
Lokacija: Beograd
Zbog velikog interesovanja, postavljena je stranica sa pregledom vesti na ovu temu http://www.doktor.rs/grip/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: zabrinuta
PostPoslato: Sre Okt 12, 2005 11:00 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Okt 12, 2005 10:47 pm
Postovi: 6
Lokacija: kv
Pozdrav svima.Htela bih da saznam sto vise o ovoj posasti-pticijem gripu,tek sam i saznala za njega i nije mi svejedno,zna li neko nesto vise o tome kolike su sanse da dodje do pandemije.Cula sam za neke NANO-maske koje se proizvode u Gornjem Milanovcu i koje su potpuna preventiva za sve vrste virusa pa i za ovaj,ja cu ih sigurno kupiti.A ako neko zna nesto o leku TAMYFLU koji se preporucuje kao neka vrsta preventive neka kaze :roll: :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 13, 2005 10:06 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Mar 20, 2005 3:39 am
Postovi: 106
Tamiflu nije preventivni lek, vec lek koji se uzima na prve simptome pricjeg gripa. Dakle, ima efekta ako se u roku od 24 sata od pojave istih, pocne uzimati. Postoje tablete za decu i odrasle. Cena im je 45 eur, a proizvodi ih Roche.
Maske su dobra prevencija, kao i rukavice ali pre svega izbegavanje kontakta sa zivinom, pticama. I ugrozenim podrucjima. Dakle, nemoj slucajno da pijes taj lek na svoju ruku, nije nimalo naivan, on je jedina alternativa pored jos jednog ako dodje do ne daj Boze pticjeg gripa :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 13, 2005 7:35 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 13, 2005 8:14 pm
Postovi: 267
Lokacija: Užice
Cekajte, koliko sam ja shvatila (a mislim da jesam 8) ), uopste nema feedback-a oko upotrebe Tamiflua, tj niko ne moze da kaze kako ce i da li ce Tamiflu delovati na mutirani H5N1. On se do sada koristio za obican grip (A i B)... pitanje je da li ce moci da zaustavi reprodukciju mutiranog H5N1.
Nazovite me fanom teorija zavere (iako to nisam), ali cini mi se da ce od eventualnog mutiranja najvise koristi imati Roche i farmakomafija.
Sve u svemu, mislim da nemamo nekog preteranog razloga za birgu. Ako do mutacije dodje, "o tom, po tom!" Ako se to zaista desi, malo sta mi obicni gradjani mozemo da uradimo, drzava je ta koja mora da sprovede odredjene mere (vanredne kontrole, blokade, karantini...).

_________________
Slika
Never, under any circumstances, take a sleeping pill and a laxative on the same night. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 13, 2005 11:52 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jul 11, 2005 12:42 am
Postovi: 17
Lokacija: Novi Sad
/me is afraid :strah:
Mada se nadam da cemo proci isto kao sa sarsom - mnogo prasine i panike a malo pravih zaraza.
A gde mogu da se nabave te maske? I koliko kostaju?

_________________
ble


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 14, 2005 12:40 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Okt 12, 2005 10:47 pm
Postovi: 6
Lokacija: kv
ZA SPRLETA-hvala na razjasnjenju oko TAMIFLU-a,da li mozda znas koliko je organizam pokriven posle uzimanja leka i kako se zove taj drugi lek.Da li klasicna vakcina moze biti neka vrsta zastite?
Neko je pitao gde se maske i lek mogu naci,rezultat neresen,nema nekih zaliha pa je sve razgrabljeno.Nadam se da ce nas zaobici cela ova prica.Ako neko nesto zna ili sazna neka podeli sa nama,redovno cu posecivati ovaj forum


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 14, 2005 11:28 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
Sto se tice leka Tamiflu, dobro se secam da sam slusala strucnjaka koji je govorio kako taj lek moze biti i preventiva ako se koristi kada se dodje u kontakt sa obolelom osobom, doduse, tada je bilo reci o obicnoj gripi.
Takodje je rekao da se tada koristi 1tableta dnevno (ne secam se koliko se koristi pri lecenju).
Da li se znaju nuspojave toga leka?

Ja vise verujem u moc vakcine, mada sumnjam da ce se moci napraviti dovoljno.
Takodje mi nije jasno kako se vakcina me davati kada bi virus bio vec u opticaju, s obzirom da bi ukoliko osoba primi vakcinu, a u sebi ima taj virus, klinicka slika bolesti bila mnogo burnija?

Licno verujem da se sve to moze (jos uvek) zaustaviti.... samo je pitanje da li je mozda procenjeno da ima previse ljudi na planeti Zemlji.... :-?

pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 14, 2005 12:17 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 25, 2005 1:42 pm
Postovi: 162
U Beogradu vise nigde ne moze da se kupi TAMIFLU, a ZASTITNE MASKE treba da pocnu da se proizvode za dan-dva u nekoj fabrici u Gornjem Milanovcu.

Inace, kao sto je neko vec napisao, Tamiflu ne deluje na mutirane verzije virusa, tj. ne deluje na one verzije koje su smrtonosne. Za ostale vrste virusa Tamiflu pomaze tako sto smanjuje njegovo dejstvo, tj. napada ga cim udje u prvu celiju i tamo ga ubija.

"Dobra fora" sa Tamiflu je sto ga traba uzeti najkasnije do 30 h po prvim simptomima zaraze. A prvi simptomi mogu da budu: malaksalost, temperatura, kijavica, kasalj, bol u nogama i telu... koliko vas nema neki od ovih simptoma vec sada? Ja imam bar dva :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 14, 2005 12:31 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Mar 20, 2005 3:39 am
Postovi: 106
Tamiflu se zaista uzima samo ukoliko se pojave prvi simptomi i to u roku 24 sata. Oni su daleko gori nego kod obicnog gripa, bol u kostima, groznica, temperatura, kasalj i ostalo. Dakle, tesko da moze liciti na bilo koje stanje koje je iko od nas imao:) Kao sto sam rekla, postoje tablete za decu i odrasle. Ne treba da ga uzimaju ljudi sa ostecenjima bubrega. Klasicna vakcina protiv gripa bi trebalo da coveku omoguci da se lakse izbori sa ovim virusom, medjutim garant da ce potrefiti soj virusa prilikom izrade nije bas veliki. Sustina je u prevenciji. Dakle, ukinuti zivinu, jaja, kontakt sa pticama, maske kad se napolje izlazi, rukavice. Po dolasku kuci, ribanje i unistavanje maski i rukavica ( ukoliko nisu one za nosenje 7 dana, cena im je oko 10 tak dolara ). Ovo je naravno, ukoliko dodje do nas. A, pre svega uzimati vitamine, jacati imunitet, kako ne bi organizam bio pogodan za viruse. Nuspojave postoje, medjutim u odnosu na 70 procenata smrtnosti koju ovaj virus donosi, one su zanemarljive. Poslacu vam Danka veceras kako se tacno koristi lek.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 14, 2005 6:47 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 13, 2005 8:14 pm
Postovi: 267
Lokacija: Užice
http://www.tamiflu.com/consumer_recognizing.asp

Za one u dilemi, na gorepomenutom linku imate mini-test koji odredjuje da li imate grip ili nazeb... :wink:

_________________
Slika
Never, under any circumstances, take a sleeping pill and a laxative on the same night. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 14, 2005 7:09 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 13, 2005 8:14 pm
Postovi: 267
Lokacija: Užice
OK, people, izgleda da se potvrdila informacija o (ne)efikasnosti Tamiflu-a iz mog prethodnog posta. Naime, zabelezeni su slucajevi rezistentnosti prema oseltamiviru, kod jednog oboleleog u Vijetnamu. Ipak, strucnjaci i dalje savetuju terapiju oseltamivirom i zanamivirom.

Vise informacija na http://news.bbc.co.uk/1/hi/health/4343136.stm.

Baj d vej, da li neko mozda zna, da li u Srbiji moze da se nadje lek "Relenza", tj zanamivir?

_________________
Slika
Never, under any circumstances, take a sleeping pill and a laxative on the same night. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 15, 2005 7:49 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Mar 20, 2005 3:39 am
Postovi: 106
Danka, lekar nam je rekao da koristimo Tamiflu na 12 sati, dakle 2 dnevno. Ima ukupno 10 tableta, terapija traje pet. Ozbiljnije nuspojave nije pominjao, sem povracanja i eventualne alergije na supstancu leka, sto ne znas dok ne probas :wink: Eto tako, sada je trenutno prica kako on ne pomaze aktuelna, ali mi smo to uradili pre pouceni predjasnjim iskustvom sa tim virusom.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 44 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 246 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: