Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: savjet oko antibiotika
PostPoslato: Čet Nov 23, 2006 8:28 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Nov 23, 2006 8:26 pm
Postovi: 1
Postovanje,
Kcer vec 20-ak dana ima problema s izuzetno povecanim mandulama (taj termin koristi lijecnik specijalist) i zelio bih vam sto je krace moguce opisati tijek:

Mandule su se iznenada naglo upalile i drasticno povecale (oko 5.11.), a kako je bio vikend isli smo dezurnom specijalistu u gradskoj bolnici - buduci je ona na proljece (tijekom jedine dotadasnje epizode s mandulama) imala osip nakon prve doze Silapena, lijecnik je prepisao Klavocin i bris grla.
Po pocetku uzimanja situacija se odmah popravila, isla je u skolu, temperature nije bilo, no bris nije pronasao nikakvu bakteriju - mandule su se bitno smanjile, iako su jos uvijek bile vidljive.

Po zavrsetku kursa antibiotika (9 dana), tri dana je sve bilo okej i onda se ponovno (proslog petka) pocela zaliti na grlobolju - jedna mandula bila je drasticno povecana, druga je bila povecana ali bitno manje i osobna lijecnica je prepisala Sumamed (i ponovni bris grla). Popila je Sumamed, grlobolja se smanjila (ne i nestala), mandula ostala povecana. Bris grla opet nije pronasao bas nista (doktorica kaze da se bakterije nekad ucahure unutar mandule).

Kako je mandula i dalje ostala povecana (nema temperature, kompletno ponasanje normalno, normalna prehrana i pice) jucer smo bili kod specijalista koji je kazao kako mandule ponekad ostanu povecane i po nekoliko tjedana i kako ni slucajno ne bi isao na nove antibiotike, jer je 80% upala mandula virusnog tipa.
Medjutim, bas za napast, kako smo se vratili od njega, predvecer se ona po svojim rijecima pocela lose osjecati, dobila je temperaturu 37,6 i grlo je pocelo jako boljeti. Povecala se i druga mandula.

Njena doktorica je sada preporucila Eritromicin, no kako je specijalist rekao da ne bi davao antibiotike (a i popila je dva u posljednjih 20-ak dana) zeljeli bismo cuti jos jedno misljenje, pa unaprijed zahvaljujem, buduci smo zbunjeni s tim razlikama u preporuci.

Djevojcica ima 7 godina, nema kronicnih bolesti, danas je radila diferencijalnu krvnu sliku - sve je potpuno unutar referentnih granica (iz meni nepoznatog razloga nije napravljena sedimentacija, mozda zato sto je doktorica trazila hitno kako bi vidjela nalaz jos za radnog vremena) - uz to radjeni su ALT, AST i LHD - sve vrijednosti u redu, te CRP koji je povecan i iznosi 32.
Inace, danas nema temperature, zivahna je, jede i pije normalno, mandule su izuzetno povecane i osjeca grlobolju.

Znam da je nezahvalno davati savjete kada niste osobno vidjeli dijete, ali posto smo totalno zbunjeni ipak bih vam bio zahvalan da nam barem kazete cijem ste misljenju skloniji oko uzimanja treceg antibiotika.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 01, 2006 4:44 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 28, 2006 2:30 pm
Postovi: 12
Vidim da Vam niko nije nista odgovorio. Ja nisam doktor, ali mogu Vam opisati moj slucaj:
Naime, celo svoje detinjstvo, pa sve do 17-te godine, provela sam sa uvecanim krajnicima (mandule). Uzas!!! Nisu hteli da me operisu jer su me tako navodno cuvali od plucnih infekcija. Pravo da Vam kazem - to je bez veze! Ne zelim da minimiziram znanje i trud lekara, ali sam se ja toliko namucila bez potrebe. Imala sam alergijski bronhitis, znaci napade gusenja nakon boravka u prasini, budjavim i vlaznim prostorima, spavanja na perjanim jastucima. Sve to mi je proslo sasvim kada sam navrsila 21 godinu.
Sve do 17-te godine sam zbog toga drzala djubre u ustima. Krajnici su mi toliko bili uvecani da sam ponekad mislila da cu ih i sama progutati. Male supljine na njima ponekad su bile popunjene nekim trvdjim zuto-belim ugruscima, koji su jos i smrdeli. I to nije bilo dovoljno da me podvrgnu operaciji. Kada sam dosla u "opasnost" da sebi priustim prvi poljubac u zivotu, odbila sam jer nisam znala da li imam zadah ili ne :-? . Ovo sve pisem da bi shvatili koliko Vasoj cerkici ti krajnici mogu napraviti drugih problema. Upale grla koje sam stalno imala, ne od infekcija nego od BOLESNIH, NEUPOTREBLJIVIH KRAJNIKA KOJI SU BILI BOLESNI SAMI OD SEBE :evil: , lecili su mi iskljucivo PENICILINOM - injekcije. Znaci toliko su me izboli da mi je to u jednom trenutku postalo normalno. Tablete nisam mogla ni da gutam jer BOLI !!!!!!!!
Na operaciju krajnika sam otisla, da tako kazem SAMA. Nisam vise mogla samu sebe da podnesem. Imala sam 17 godina i jako sam tesko to podnela. Mnogo me bolelo, dugo sam se oporavljala. Kazu da je to zbog toga sto vise nisam bila dete. Da sam to uradila ranije ne bi me bolelo. Posle toga sam sve normalno mogla da pijem, npr. gazirane napitke koje sam pre morala prvo da promuckam u ustima da bi ih progutala. To je proslo onoga dana kada sam se vratila iz bolnice i nategla "pice vase i nase mladosti" - COCTU (najgaziranije pice na svetu) iz frizidera. Uopste nisam obratila paznju da ja to ranije nisam smela niti mogla da pijem. Shvatila sam sta sam uradila kada je moj otac, po navici, poceo da vice na mene: Ej, sta to radis ? To ne smes ti da pijes ! Ja sam ga zacudjeno pogledala i nasmejano odgovorila: Tata, ali ja vise tih problema IZGLEDA nemam ????? :roll: Stvarno nisam ni bila svesna sta sam uradila, bila sam samo jako zedna od tih postoperacionih skramica na grlu. Plucne infekcije ili neke komplikacije nisu se nikada dogodile.
Eto - nadam se da ste razumeli moju "tuznu" pricu sa srecnim krajem.
Savet: Raspitajte se u vezi operacije krajnika. Na vreme, da se dete ne muci bez veze. Ja sam morala tako velika pod lokalnom anestezijom da "prisustvujem" operaciji. Znam da malu decu operisu u totalnoj i da mnogo lakse podnose sve. Ja sam htela da crknem - bukvalno.
Ipak se nadam da ce Vam neko strucno odgovorii na pitanje u vezi antibiotika. Meni su antibiotici bili uzalud, pa su presli na injekcije, ali se sve stalno vracalo i vracalo. Na kraju "smo" ih bacili u kantu za djubre i tako resili sve nedoumice :wink: .
Pozdrav - Jelena


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 75 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: