Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: potrebna pomoc u vezi ishrane bebe!!!!
PostPoslato: Pet Nov 24, 2006 6:31 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 09, 2006 4:09 pm
Postovi: 2
Imam cerkicu od tri meseca, to mi je prvo dete. Dojila sam je samo 12 dana, od tada koristim iskljucivo NAN1. Beba divno napreduje i na poslednjoj kontroli su mi rekli da pocnem sa sokicima, malo vocne kasice, ...
Sve je to lepo, ali ja njoj do sada nisam davala nista osim mleka, (ni vodu!) jer su mi u porodilistu rekli da do 6 meseci ne dajem nista. MOLIM VAS ZA SAVET I POMOC!!!!
KOJA VODA?
KOJE VOCE?
KOMPOT ILI SVEZE?
SECER?
KOLIKO PUTA DNEVNO?...
HVALA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Nov 24, 2006 7:38 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Okt 17, 2006 12:30 pm
Postovi: 79
Lokacija: Beograd
Evo napisacu Vam kako sam ja pocela:
1. Voda... Koristila sam Rosu, jer je ona po hemijskom sastavu najbolja za dete (ne sme da sadrzi Na i K preko 10mg/l, jer onda se opterecuju bebini bubrezi). Naravno, voda je prokuvavana do pune godine dana. Posle sam cula da Rosa nije bakterioloski ispravna, pa sam presla na Bistru, mada ju je jako tesko naci. Negde sam procitala da i pedijatri preporucuju Bistru.
2. Kad je beba NAPUNILA 4 meseca, davala sam joj Juvitanine i Hippove vocne kasice, a na svakoj teglici pise od koliko meseci se koja koristi. Ako sam sama pripremala voce, bilo je sitno rendano ili pasirano (moze i u blenderu, ali ne preko 8. meseca, da beba kasnije ne bi imala problema sa stolicom. Naime, ako joj samo blendirate hranu, creva nisu uposlena i postaju "lenja", pa se desava da dete ima zatvore). Davala sam jabuku i bananu.
Takodje sam kupila instant kasice u prahu, koje se pripremaju sa vodom, Milupine, i pravila sam joj prema uputstvu na kutiji. Na kutiji takodje pise od kog meseca moze da se koristi.
3. Kompot nisam davala.
4. Uzela sam smedji secer, ali joj nigde nisam stavljala.
5. Voce sam davala jednom dnevno, i kasicu jednom. Mleko - kasica - mleko - voce - mleko. I nocu mleko, ako trazi.
Bice mi drago ako sam vam bar malo pomogla. Mada, sve je individualno, i svako radi drugacije. Sve najbolje, i neka su nam decica zdrava! :) [/b]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 28, 2006 5:10 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 28, 2006 2:30 pm
Postovi: 12
To sto su vam rekli u porodilistu za prvih 6 meseci odnosi se na one majke koje iskljucivo doje, a za one koje to ne rade preporucuje se sto manji unos vode u prva 4 meseca zbog toga sto to moze da bebi ostavi malo prostora za hranu koju koju dobija kroz mleko (iz flasice). Sto bi rekao nas narod: Kabasto je za tako mali zeludac. Znaci sve sto ste uradili uradili ste kako treba, a to vam samo ustvari majcinski instikt govori. Kao sto ste i sami rekli, beba odlicno napreduje. Ostalu hranu po preporuci "guci" mozete slobodno krajem cetvrtog meseca, polako i oprezno, minimalno, pa sve vise i vise. Mleko uvek ostaje kao dodatak. Voda posle obroka (voda voda, viva, jana ili prokuvana cesmovaca).
Slobodno krenite sa kasicama vocnim, kupovnim, jer su one najsigurnije za bebe, nemojte ih menjati, opredelite se za jednog proizvodjaca (ja sam koristila Juvitana kasice). Kasice su bezbedne jer pre svega ne sadrze gluten koji moze da bude uzasan za bebu. Od kraja 6.meseca mozete poceti da sami pripremate kasice od povrca, pa kasnije i nemasnog mesa, supice i ne brinite sto ce to vremenom postati dosadno. Pomislicete da imate slab izbor, da vam dete jede stalno istu hranu - nije tako. Ima ceo zivot pred sobom da jede svasta. U prvoj godini zivota zavisi iskljucivo i samo od vas sta cete mu ponuditi da jede. Vocne kasice od 8.meseca mozete sami da pravite, naravno prokuvane u pocetku. Do tada kupujte vocne kasice ili pravite sami bez secera i obavezno prokuvane ako vam je to jeftinije. Vrlo je vazno da secer izbegavate, njega ima dovoljno u obliku fruktoze u svakom vocu i vocnom soku, a ima ga naravno i u keksu, u krompiru. Rafinisani secer uopste nije potreban - ja bi ga zabranila. Kao sto "guci" kaze za zuti secer - kupila ga je ali ga nije koristila.
Ja sam imala srece sa dojenjem, pa sam imala mleka za blizance na obe dojke je teklo u mlazevima, pa sam dojila 16 meseci. Ali sam bez obzira na to u prvih 6 meseci uvek bila u strahu da mi se nesto ne desi pa da mi mleko stane, tako da sam stalno pratila ishranu beba, zatrpavala sebe raznim knjigama, i naravno - uvek se konsultovala sa nutricionistom koga imate u svakom domu zdravlja na pedijatriji.
Kad bude doslo vreme za recepte - tu sam.
Pozdrav - Jelena


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 61 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: