Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Punkcija kostne srži?
PostPoslato: Čet Nov 06, 2008 8:50 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Jan 29, 2007 9:54 pm
Postovi: 89
Lokacija: Beograd
Na redovnom sistematskom pregledu utvrđen poremećaj krvne slike u smislu smanjenja Le (2,5!!!) i Hb - 90. Dodatnom analizom ustanovljene normalne vrednosti ER, gvožđa i većine ostalih parametara.
Nema uvećanih limfnih žlezda. Hemangiom na slezini, potvrđen na skeneru. Pacijent 45 god, dijabetes tipa II.
Predložena punkcija kostne srži. Da li je neophodna radi dalje dijagnostike i u kom pravcu vodi?
Ako treba da se radi, gde je to najbolje uraditi u Beogradu?
Moguća Dg?

_________________
Ja bih da pevam još malo, jer je život samo jedan i do njega mi je stalo, meni je vredan...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 06, 2008 10:46 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Punkcija tj biopsija koshtane srzi se radi u cilju dolazka do poadtaka o stanju i funkcionisanju same koshtane srzi, sundjeraste tvorevine unutar kosti koja je zaduzena za proizvodnju eritrocita, leukocita i trombocita. Pa se ova dijagnostichka procedura koristi za utvrdjivanje, nekih vrsta anemija, leukopenija ili trombopenija.

Lekar verovatno sumnja na leukopeniju-smanjem broj leukocita u organizmy, tj i jeste u pitanju leukopenija a biopsijom ce utvrditi da li je za to direktno odgovorna koshtana srz. Moze se ovim uzorkom i utvrditi eventualna infekcija, tumorska promena, uznapredovanost nekih od bolesti...

Procedura se sprovodi u sedaciji ili uz lokalni anestetik u predelu kosti iz koje ce se vaditi uzorak, sternum, butna kost, karlica, oseticete tup bol, kao pri udarcu u kost. Igla se uvlachi u kost, izvlachi se odredjena kolichina koshtane srzi, igla se izvlachi a zatim se mesto ulaska igle povije, uz preporuku da se zavoj ne skida 48 sati. Mozete se desiti da posl eprocedure osetite bol, i slobodno popijte neki analgetik.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Nov 07, 2008 12:19 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Jan 29, 2007 9:54 pm
Postovi: 89
Lokacija: Beograd
Hvala Tamaraft :P ,

Trebalo mi je još nečije mišljenje, da mogu bar malo da ohrabrim supruga, a i sama da malo "ohladim" glavu posle šoka. Dakle i dalje nema nekih ozbiljnih simptoma, a jedna od koleginica je čak pominjala i leukemiju kao potencijalnu Dg i zato je rekla da ipak treba da se radi biopsija ks. Bez obzira na sve što čovek čuje i nauči tokom života, ipak se "smrzne" na pomen ozbiljnih dijagnoza.
Rekli su nam da bi se radilo iz sternuma i da je vrlo bolno, bez obzira na lokalnu anesteziju. Prosto tražimo i druge mogućnosti dijagnosticiranja.

Hvala još jednom na brzom odgovoru :wink:

_________________
Ja bih da pevam još malo, jer je život samo jedan i do njega mi je stalo, meni je vredan...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 24 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: