Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Molim objasnjenje
PostPoslato: Uto Maj 23, 2006 12:49 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 23, 2006 6:32 pm
Postovi: 23
Danas sam bila kod kardiologa i nije mi jasno sta znaci sledece (a nisam stigla da ga pitam!):
"Na vrhu srca I ton pojacan a nad uscem aorte cuje se dijastolni sum tipa regurgitacije II-III stepena. TA. 140/70.
EKG nalaz: sin.ritam fr.92/min
znaci HLKS i patoloske repolarizacije (snizeni ili aplatirani T-talasi u levim perikord. odvodima).

Dg: Insuff. valv. semil. aortae.

Napominjem da sam ja do sada znala da imam aortnu regurgitaciju 2+, ali niko do sada nije "prigovarao" nista kada je EKG bio u pitanju.
Lekar insistira da odem da uradim i UZ srca (nije rekao da gori pod nogama, ali bi to trebalo uraditi - ostalo mi je nejasno sta ce nalaz UZ-a znaciti za moj svakodnevni zivot - ako uopste bude od nekog znacaja).
(Sta je to HLKS...)
Hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 24, 2006 8:09 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 05, 2005 12:31 am
Postovi: 599
Lokacija: Kragujevac
To HLKS znači Hipertrofija Leve Komore Srca i znači da je malo zadebljao zid leve komore. Kod aortne regurgitacije vremenom dolazi do ovoga. Ta patološka repolarizacija znači da je zbog zadebljanja zida malo smanjeno snabdevanje krvlju zida leve komore, ali ne previše, to je prvi stadijum. Da li imate neke tegobe?

UZ treba da uradite da bi se taj EKG nalaz proverio, a i da se precizno izmeri koliko je to vraćanje krvi u levu komoru, koliki je zid leve komore itd... pa da se vidi kakvo lečenje da se preduzme. Dakle, UZ ima značaja u izboru dalje terapije.

_________________
Internet ne sme da bude zamena za posetu lekaru!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 24, 2006 9:40 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 23, 2006 6:32 pm
Postovi: 23
Filipe, hvala na odgovoru.
Na UZ od pre pola godine je potvrdjena AI 2+, ali ću onda svakako otići ponovo, jer je komentar EKG-a u vreme kada je rađen taj UZ bio "normogram". Ovaj poslednji EKG nisam shvatila kao "normogram".

Što se tiče tegoba - osim blago povišenog krvnog pritiska, ono što mene najviše muči u poslednje vreme je što se često umaram (naročito to primećujem kad se penjem uz stepenice, npr.) kao i to da mi se puls u stanju mirovanja retko spušta ispod 90 (čim nešto počnem da radim skače i na 115). Posle prehlade ili bolesti mi treba po nekoliko nedelja da se vratim u normalu (da prevazidjem malaksalost i slabost). Poslednjih par nedelja osećam nelagodnost u grudima, otežano disanje, povremene vrtoglavice, a i par puta u toku noći sam morala da podignem jastuk kako bih lakše disala. Povremeno osećam trnjenje leve ruke.
Od lekova pijem Propranolol (1-2 puta po četvrtinu) i to mi odgovara.
Pazim šta i koliko jedem i pijem, šetam se po nekoliko puta u toku dana, lagano (u društvu psa i ponekog člana porodice).
Lekari su mi već par puta pominjali operaciju (ako sam dobro zapamtila - aortnih zalistaka) koja me čeka kad-tad u životu, s tim da treba da se proceni kad je vreme da se ista obavi, u smislu da je srce dovoljno "sačuvano".
Šta vi možete da mi kažete o ovome i na koji način mogu operaciju da odložim/izbegnem na što duži period?
Hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 24, 2006 11:12 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 05, 2005 12:31 am
Postovi: 599
Lokacija: Kragujevac
UZ je jedan od polaznih metoda u proceni da li je operacija potrebna ili nije. Posle se radi kateterizacija srca radi preciznog merenja regurgitacije i pritisaka u aorti i srčanim šupljinama.
Međutim, pojava tih simptoma ipak ukazuje da je vreme za operaciju blizu. Simptomi koje imate su početni znaci srčane insuficijencije. Pre operacije da bi vam bile olakšane tegobe u terapiju mogu da se dodaju digitalis i ACE inhibitori. Primenjujete sve preventivne mere što se tiče načina života, ja ne znam šta bi još moglo da vam se preporuči. Jedino niste spomenuli da li ste pušač, u tom slučaju ostavite cigarete.
Da li ćete uzbeći operaciju na duži period sad zavisi isključivo od UZ nalaza.

_________________
Internet ne sme da bude zamena za posetu lekaru!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 25, 2006 10:57 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 23, 2006 6:32 pm
Postovi: 23
Jos jednom hvala.
Da dopunim - nisam pusac.
"Drzite mi palceve" za UZ nalaz.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 25, 2006 7:14 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 05, 2005 12:31 am
Postovi: 599
Lokacija: Kragujevac
Teta41 je napisao:
"Drzite mi palceve" za UZ nalaz.


Važi! :wink:

_________________
Internet ne sme da bude zamena za posetu lekaru!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 55 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: