Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 29 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: ektopija na grlicu
PostPoslato: Sre Apr 04, 2007 11:58 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Mar 24, 2007 11:23 am
Postovi: 14
Lokacija: Uzice
Volela bih kad bi mi neko objasnio koliko je to opasno za pocetak.Znam sta je ektopija,stomatolog sam po struci i dosta stvari mi je poznato u vezi sa tim.Mene konkretno interesuje,jer ja to imam i prosle nedelje mi je uradjen PAPA test i dvojka je. Pise nesto jos da je na 9 sati mozaik.Sta je to?I da li ja to mogu da izlecim bez hirurskih metoda,laserskih itd.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 06, 2007 6:30 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Draga koleginice,
ektopija je normalan nalaz u reproduktivnom periodu. Predstavlja cilindričan epitel (crvene boje) iz materičnog kavuma koji se često pruža van kanala na pod spekulumom vidljivi deo grlića, zamenivši pločasto slojeviti epitel (ružičast), te se lako uočava.
Mozaik nije "normalan" kolposkopski nalaz, predstavlja tzv. prekancerozu, koja će u najvećem br.slučajeva ozdraviti, a u manjem napredovati, te zahteva praćenje.

Pozdrav Dr PeđaDj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: AW epitel
PostPoslato: Sub Jul 07, 2007 8:31 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Okt 15, 2006 11:36 am
Postovi: 2
Lokacija: beograd
Ja sam takode koleginica po struci, tacnije farmaceut, pa me zanima da li je nezgodno sto mi je na Papa testu pronadena III/a gr.
Puno pozdrava za dr.PedjaDj
:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 07, 2007 1:32 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Draga makicce,
mogli ste da napišete koliko imate godina, dali ste rađali, da li planirate rađanje, kakav je kolposkopski nalaz itd itd?
Što više informacija bliže smo rešenju! :)

Pozdrav Dr PeđaDj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 08, 2007 7:13 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Okt 15, 2006 11:36 am
Postovi: 2
Lokacija: beograd
Dragi Dr,
Skroz ste u pravu, moja greska zbog nedovoljno inform.
Dakle imam 28 god, nisam do sad radala niti imala nikakve spontane pobacaje niti abortus.
Do sad, zadnjih par god, kao i nalaz pre laserske vaporizac. kondiloma na Papa test bila je IIgr.
Tu intervenciju sam radila pre 2.5god u Narodnom frontu.
Ovaj nalaz je sa ginek. pregleda u jednoj privatnoj ambulanti pre 3 dana.Svi ostali nalazi su mi dobri. Recidivne kondilome nemam.
Puno pozdrava uz veliku zahvalnost,
Makicca!
:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 08, 2007 8:11 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Draga makicce,
da li vam je rađen samo pregled ili i kolposkopija, ukoliko nije urađena uradite je možda su potrebna dopunska ispitivanja.
U suštini ništa strašno samo treba stvari razjasniti do kraja.

Pozdrav Dr PeđaDj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 22, 2007 9:39 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Jun 25, 2007 12:37 pm
Postovi: 60
Lokacija: Beograd
Imam slicna pitanja

Da li se radi biopsija ukoliko:

Mozaik na grlicu
PAPA II sa leukocitima i eritrocitima
VS III
Hlamidija, urea i mikroplazma - nemam
Cervikalni OK
Prati se skoro 2 godine ta promena, imam 29g

gde ste uradile biopsiju i da li boli???

da li se istovremeno uradi i tretman spaljivanjem ili zamrzavanjem??


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ektopija na grlicu
PostPoslato: Čet Apr 14, 2016 3:07 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Apr 14, 2016 3:00 pm
Postovi: 9
Postovani,
Nemam ektopiju, ali ne znam da se snadjem na forumu, pa pisem ovde.
U decembru mi je papa bio IIIa ascus, krajem marta (rezultate sam dobila sada) isto IIIa ascus. HPV bris mi je negativan, a na nalazu kolposkopije pise da se aw epiteli javljaju na 12h nakon bojenja sircetnom kiselinom. Imam 24 godine, nisam radjala, niti imala pobacaje ili nesto slicno. Imam li razloga za brigu?
Hvala unapred na odgovoru. Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ektopija na grlicu
PostPoslato: Čet Apr 14, 2016 11:24 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Feb 12, 2016 12:43 am
Postovi: 572
Nema razloga za brigu.Samo ces pratiti malo cesce.Moja drugarica je pre 10 godina(tad je imala 20) imala PA III(CIN2) teza i nalazom biopsije prekancerogena,koju je biopsijom i odstranila u celosti.Nikakav problem nije imala i dete je rodila.Na pocetku je imala kontrole na svaka 3 meseca.Ona je imala inace i prisustvo Hpv.A da te pitam,na koji nacin ja mogu da utvrdim imam li prisustvo Hpv?Ja sam 3 godine unazad na siler test i kolposkopiji imala jod nemo polje za koje kazu da je posledica sekreta.Papa uvek II grupa NILM(negativno na inter...leziju i malignitet)Kazu sve ok.Ja bih da uradim i nalaz na prisustvo hpvvirusa


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ektopija na grlicu
PostPoslato: Pet Apr 15, 2016 7:27 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Apr 14, 2016 3:00 pm
Postovi: 9
Hvala, sada mi je malo lakse :) Ja sam uzela uput iz Doma zdravlja za hpv tipizaciju i u Visegradskoj mi je dr uzela bris i to je to.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ektopija na grlicu
PostPoslato: Pet Apr 15, 2016 2:21 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Feb 12, 2016 12:43 am
Postovi: 572
Ja nisam iz Beograda..pa ću videti da li u mom gradu to ima.Možda i ima,al meni niko nikad nije smatrao da je potrebno,a ja sama tražila nisam.Raspitaću se.Hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ektopija na grlicu
PostPoslato: Pet Apr 15, 2016 2:27 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Feb 12, 2016 12:43 am
Postovi: 572
A ti zaista nemaš razloga za brigu,jer ta ascus grupa je reaktivne prirode i sama iščezava,tj promene su reaktivne i tip ćelija nije prekancerogeni.Pošto i prilikom drugog ti se nije povukla promena,reći će ti doktor šta dalje..pratićeš.eventualno neke vaginalete.ja sam neke dobijala zbog mog nemog polja..zato što sam jako jako insistirala :lol: :lol: ne znam tačno naziv vaginaleta..al novije generacije su,i koriste se kod iritacija grlića sekretom,ili prilikom postojanja ranica,il posle odstranjivanja istih.Jer one pomažu da se taj epitel regeneriše.Videću kući baš kako se zovu,pa ću ti napisati.Al ništa ti to nemoj na svoju ruku uzimati.Već šta doktor kaže,možeš ga samo pitati za mišljenje..šta misli o tim vaginaletama


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ektopija na grlicu
PostPoslato: Pet Apr 15, 2016 4:07 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Apr 14, 2016 3:00 pm
Postovi: 9
Hvala opet :) Evo, moja dr u Domu mi je rekla da je i ona na prethodnom sustematskom uocila ipak tu ektopiju, ali mi je tada nije spominjala, vec sada kada sam joj odnela ove rezultate. Sl.nedelje cu opet u Visegradsku da se konsultujem sta dalje sa tom dr tamo. Ali mi znaci svakako ovo sto si mi rekla :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ektopija na grlicu
PostPoslato: Pet Apr 15, 2016 6:48 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Feb 12, 2016 12:43 am
Postovi: 572
Ektopiju imam i ja,sa papa II grupa.Ektopija je normalna u reprodukcionom stadijumu.Ja od 2013. imam to jod nemo polje.Evo moj nalaz od 2014. Siler test,oko OEU uzano polje ektopije,oko njega cirkularno nemo Jod negativno polje,ostali epitel skvamozan Jod pozitivan.Papa II grupa.Vaginalni bris III grupa,kultura brisa grlica i vaginalnog-patogeni mikroorganizmi nisu nadjeni.Prepisane polyginax vaginalete.I receno da je ta ektopija i nemo polje iritacija od sekreta.Povremeno imam pa nemam sekret.Nalaz 2015.kolposkopija polje jedva vidljivog mozaika koji je slabije pozitivan.Gde je rekla da je bolje,povlaci se iritacija,jer vise nije nemo i negativno polje,vec slabije pozitivno.Gore procitah da je neko napisao,neki dr da je mozaik prekancerogeni oblik sto je cista glupost.Sam mozaik to ne znaci.Doduse napisao je da u vecini slucajeva sam iscezava.Na istom tom pregledu papa mi je bio II NILM(negativno na intraepitelnu leziju i malignitet,nepromenjene celije,normalan nalaz).Za 20 dana idem ponovo na ovogodisnju redovnu kontrolu,sistematski u Bg.Inace one vaginalete sto sam dobila za tu ektopiju,iritaciju..i kazem ti u slucaju ranica one se daju.Radi obnavljanja epitela grlica materice.Zovu se Cicatridina vaginalete.Pitaj bas doktorku pa mi javi sta je rekla


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ektopija na grlicu
PostPoslato: Pet Apr 15, 2016 7:37 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Feb 12, 2016 12:43 am
Postovi: 572
Takodje ektopija ne prestavlja promenu sumnjivu na malignitet.Mozaik moze da predstavlja a i ne mora.Najsumnjivija je promena erosio vera.Il leukoplaiija.Sumnjiva na malignitet ili prekancerogeni oblik.To nepremazivanje jodom,tj jod negativno polje je i tebi bilo,cim imas ektopiju.Ono je vezano za glikogen,tako da polja ektopije i drugih promena su isto jod negativna.A ne samo kancerogena.Mozaik sto je izrazeniji i grublji to je sumnjiviji.Meni je bilo recimo napisah ti polje jedva vidljivog mozaika.Papa II NILM.Zato je tu kolposkopija i papa citoloski nalaz u korelaciji.Takodje to bojenje,meni je tek posle cetvtog bojenja pokazalo to jod negativno polje.A od prosle godine nije vise ni negativno,vec slabije pozitivno posle cetvrtog premaza.Sto se pre pokaze to je teza promena.Malignost se vec kod prvog bojenja jasno pokaze(tj ne oboji).Majka mi je pre 14 godina umrla od karcinoma grlica materice,pa sam zato ovo jako dobro izucila :lol: i trazila da mi detaljno objasnjavaju :lol: Pa se kontrolisem redovno..samo jos to na hpv nikad nisam radila.Al sad cu traziti i to.Napisi mi,sta je tebi pisalo u prethodnim kolposkopskom pregledu,siler test..?sta je tacno pisalo?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 29 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 175 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: