Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: ALT AST
PostPoslato: Uto Maj 08, 2007 9:20 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Maj 08, 2007 8:35 am
Postovi: 4
Krajem prsole godine sam bila pod velikim stresom i na poslu i u privatnom zivotu, malo sna, puno jurcanja, puno sekiranja, i to je trajalo nekoliko meseci. U januaru ove godine sam pocela da imam tegobe za zelucem: bolovi nalik na grceve, koji su se pogorsavali na prazan zeludac, budili me nocu, izazivali povracanja neke gorke zute tecnosti (verovatno kiseline). Dijagnoza koja mi je postavljena je bila cir na dvanaestopalacnom crevu i tronedeljna terapija Nexiumom. Cim sam pocela da uzimam lek, odmah mi se stanje popravilo, prestali su bolovi i tegobe. Po zuimanju terapije, nastavil sam povremeno da uzimam Ranisan radi ublazavanj blazih tegoba koje mi se i do danas javljaju. Pregledom krvi ustanovljeno je povecanje nekih parametarA, i to: AMY 134, AST 39, ALT 46, HOL 6.55, HDL 2.23. Ostali rezultati su u granicama.
Receno mi je da bi analize trebalo da se ponove kroz neki period, kako bi se videlo o kakvom poremecaju se radi i kako ce se parametri menjati, ali mi niko nista odredjeno nije rekao.
Da li mi mozete dati vase misljenje?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Maj 08, 2007 3:50 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Zbog razlicitih metoda za odredjivanje transaminaza, potrebno je da posaljete i referntne vrednosti. Sto s tice holesterola, izgleda da ste vi u grupoi srecnika koji maju povisen "dobar" holesterol, HDL, pa je to jos i protektivni faktor (ima oko 1:100 takvih ljudi, teorijski, mogu da jedu koliko hoce, masnoca im ne moze nista) :lol: Moguce je da imate blago biohemijsko stecenje jetre, ali bez referentnih (granicnih) vrednosti se ne moze sa sigurnoscu to tvrditi.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Maj 08, 2007 4:19 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Maj 08, 2007 8:35 am
Postovi: 4
Postovani dr.Ivice, ref.vrednosti su: za AMY - od 25 do 125 U/L, za AST - od 5 do 34 U/L, za ALT - od 5 do 42 U/I.
Unapred hvala na brzom odgovoru.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Maj 08, 2007 11:09 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Potreban je ultrazvuk abdomena, odredjivanje amilaza (pankreatcnih dijastaza) i u urinu, kao i da se urade GGT i alkalna fosfataza. naravno, moze se odmah traziti i odredjivanje HBsAg i anti-HCV. U medjuvremenu, zabrana alkohola, gaziranih pica, uvodjenje vitamina B grupe (Beviplex 3x1) i dijeta bez puno masti....

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 09, 2007 2:32 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Maj 08, 2007 8:35 am
Postovi: 4
Hvala puno, pokusacu da za sledecu nedelju zakazem sve preglede i analize koje ste mi preporucili, pa cu se javiti.
Hvala jos jednom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 25, 2007 3:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Maj 08, 2007 8:35 am
Postovi: 4
Postovani,

Evo i mene opet. Sve preglede koje ste napisali sam uradila: ponovljena analiza krvi i urina, ultrazvuk gornjeg abdomena i gastroskopija.
U analizi krvi vrednosti za holetereol su i dalje malo povecane, kao i parametar AMY, ostalo ok.
Urin je uredan.
Ultrazvuk uredan.
Gastroskopijom je ustanovljeno: u bulbusu duodenuma jedna akutna aftoidna erozija sluznice, u zelucu obilan regurgitat zuci i izrazito hiperemicna sluznica, kardija i jednjak b.o.
Lekar mi je rekao da sumnja na Helicobacter.
Dobila sam terapiju: Loseprasol, Kleromicin, Amoxicilin
Od ponedeljka cu krenuti sa terapijom, pa da vidimo...
Samo bih pitala jos nesto: da li je Helicobacter prenosiv izmedju partnera?
Moj momak vec duze vreme ima povecano lucenje zeludacne kiseline, sta god da pojede od hrane, oseca se naduven, ima gorusice, i ne moze da neutralise pojacanu kiselinu nikako drugacije nego lekovima - Ranisan.
Do sada nije isao ne preglede niti na analize povodom toga.
Koja je verovatnoca da mozda i on ima Helicobacter i da sam tu bakteriju dobila od njega?
Ukoliko je i on ima i ukoliko je prenosiva, da li je neophodna terapija za oboje, kako se infekcija ne bi povratila?
Unapred hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 25, 2007 4:54 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Pojedini izvori tvrde da i preko 80% odraslih Evropljana ima bakteriju Helicobacter u zelucu, ali nemaju svi gastritis. Nije potrebno leciti ukucane onoga ko je pozitivan na ureaza testu ili drugim testovima za dokazivanje Helicobactera.

Pozdrav!

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 40 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: