Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Visoke jutarnje glikemije
PostPoslato: Uto Maj 27, 2008 10:26 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Maj 27, 2008 10:13 am
Postovi: 5
Pozdrav svima!
Slucajno sam naisla na vas forum i vidim da je pun korisnih savjeta, preporuka i, naravno, podrske za one koji je trebaju. Sve pohvale :lol:
Zato bih molila nekoga da mi pomogne savjetom ako je moguce. Naime, dijabeticar sam tip 1 zadnje dvije godine (sad mi je 36). Do prije pola godine nisam imala znacajnijih problema u regulaciji glikemije, ali pocelo mi se dogadjati nesto s cim se moram doslovno boriti. Radi se o visokim jutarnjim vrijednostima secera. Cijeli dan mi je reguliran, sve je u redu, secer prije spavanja je u granicama normale, da bi ujutro bio iznad 10. Cula sam za onaj famozni fenomen zore, itd. ali ja nisam uvijek u nocnim hipoglikemijama, pa mi je jutarnji secer opet visok. Na terapiji sam Mixtardom 32 jedinice ujutro i 10 navecer, te uz rucak Actrapid 6-10 jedinica, ovisno o glikemiji.
Bila bih zahvalna na savjetu. Sto mi je ciniti? HbA1C mi je uvijek bio u granicama normale, ali zadnja dva puta bio je 7,9%. Svjesna sam da taj prosjek dizu upravo te jutarnje hiperglikemije, jer, ponavljam, ostatak dana mi je reguliran. Molim za savjet! Pozdrav svima


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Maj 27, 2008 12:14 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Hajde dva dana probaj da uveče daš 8 jedinica Mixtarda, pa javi kakve su ti glikemije :wink:

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 28, 2008 10:12 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Maj 27, 2008 10:13 am
Postovi: 5
Probala sam i smanjiti i povecati, i uzeti obrok prije spavanja i ne jesti nista, itd., sve moguce opcije, u zadnje vrijeme mi nista ne uspijeva. Hipoglikemiju nocu uvijek osjetim, ali, ponavljam, nemam je uvijek. Ne znam bi li mi promjena terapije, npr. na Lantus pomogla, mozda neko ima iskustva s tim?
Pricala sam s doktorom o tome, i on se slaze da probamo s Lantusom, ali cu morati pricekati 2-3 mjeseca, tj. dok ga nasi ministri ovdje ne stave na listu, jer trenutno nije ali ce kao biti. Zivim u BiH.
Obratila sam vam se jer vidim da imate savjete za sve, i vjerujem u razmjenu iskustava kakva je vasa ovdje.
:)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 28, 2008 10:36 am 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Ako je takva situacija, onda svakako pređi na Lantus. Žao mi je što je situacija u BiH takva, ali je vredan čekanja :wink:
Da li nekad izmeriš glikemiju u 3 noću?

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 28, 2008 11:04 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Maj 27, 2008 10:13 am
Postovi: 5
da, izmjerim, nekad bude stvarno nizak (to me i probudi), ali nekad bude visok bez obzira sto je pred spavanje bio u normali.
znam da trebam cekati Lantus (premda moj doktor ne vjeruje bas u njega, ne znam zasto). samo sto se stvarno pribojavam ove situacije, jer dijabetes shvacam stvarno ozbiljno - imala sam priliku, nazalost, biti uz oca koji je kao dugogodisnji dijabeticar razvio sve moguce komplikacije i tako smo ga izgubili, pa iz prve ruke znam sta ova bolest moze donijeti ako se pazljivo ne regulira. :( dakle, dokle mogu cekati? a ove ovdje koji zbog lopovskih interesa (sukob medju dobavljacima lijekova) ugrozavaju sve nas bolje da i ne spominjem.
doktor mi je spominjao i ulogu hormona, itd. koji nekad luce ovako, nekad onako, nisam ga najbolje shvatila, ali zakljucak je da neko savrseno rjesenje navodno ne postoji. ja se ipak nadam.
:)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 28, 2008 11:09 am 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Hormoni jesu otežavajuća okolnost, pogotovo kod nas žena. To ne možeš srediti insulinom sve i da hoćeš.
Znam da si sada pomalo i uplašena, ali nisu ti tako strašni rezultati da bi sada morala biti u velikom strahu. Osim toga, dobro si obučena i uopšte ne sumnjam da ćeš biti dobro regulisana. Ovo može biti samo faza, a u terapijama možemo samo da očekujemo napretke. :D

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 28, 2008 11:28 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Feb 18, 2005 3:58 pm
Postovi: 213
Lokacija: Pozarevac
Potpuno isti slucaj je bio samnom dok sam bila na Mixtardu...sve se resilo kad sam presla na Lantus + NovoRapid


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 28, 2008 12:22 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Maj 27, 2008 10:13 am
Postovi: 5
hvala na savjetima i podrsci
onda cu svakako cekati lantus


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 09, 2009 11:16 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 09, 2009 1:04 am
Postovi: 4
Lokacija: ni na nebu ni na zemlji
pozdrav svima!!! ja sam potpuno isti slucaj. inace sam nova u svemu ovaome ali hvatam polako konce kolko mi bolest dopusta :) . prije osam mjeseci sam oboljele od tipa 1, hospitalizovana 13 dana pri prijemu suk bio 21. oni me malo zakrpili, terapija Humulin m3 20 i.j. ujutro i 10 uz veceru. i sve je bilo ok do prije mjesec dana. seceri se kretali od 4-9, jutarnji uvijek dobar. zadnji hba1c bio 6,1.ali onda odjednom jutarnj seceri su mi se povisili. nekad bude i 12 bez obzira sto je prije spavanja bio dobar. i ja sam probala, da povecam, smanjim dozu, mjerila u 3 ujurto... sve sam probala al nista mi nije pomoglo. ja sam iz Bosne i kod nas se po mjesec dva ceka na pregled, do doktora ne mozes doci kad bi na samrti bio. ne znam vise sta da radim, to mi je postalo pravo opterecenje. ujutro kada trebam izmjeriti secer bas me panika hvata. POMOZITEEEE


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 09, 2009 1:40 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Možda je bolje da pređeš na intenziviranu terapiju, odnosno na režim bazalni insulin jednom ili dva puta dnevno i kratkodelujući pred obroke. Verovatno ti ova terapija više ne odgovara. Kako god bilo, zakaži kod doktora što pre. Terapija za Tip 1 mora biri fleksibilnija od ove koju imaš.
Kakvi su ti šećeri bili kada si merila u pola noći?

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 09, 2009 2:24 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 09, 2009 1:04 am
Postovi: 4
Lokacija: ni na nebu ni na zemlji
visoki bez obzira sto su pred spavanje bili dobri. i ja se nadam promjeni terapije samo ne znam zasto mi se sve to odjednom desilo. jedem apsolutno istu hranu kao i prije. u svakom slucaju hvala na odgovorima super ste


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 10, 2009 8:46 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 09, 2009 1:04 am
Postovi: 4
Lokacija: ni na nebu ni na zemlji
evo jutros u 4 sam mjerila i bio je 6,6, a jutros u 8 sati secer je 10,9. pred spavanje 7,2 ??????


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jun 11, 2009 10:24 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Maj 27, 2008 10:13 am
Postovi: 5
Evo mene nakon duže vremena, vidim da vas ima još s "mojim" problemom, ali, evo, srećom, ja sam ga riješila... Dakle, tu nema pomoći s Mixtardom ili takvim "starinskim" inzulinima, jer se radi o "sindromu zore" koji se može riješiti samo prelaskom na novi inzulin, dugodjelujući u mom slučaju. Dakle, prešla sam na Levemir, a uz obroke uzimam kratkodjelujući i napokon se budim s normalnim šećerima. Ne moram ni reći koliko je to olakšanje za mene, već sam bila zaboravila kako je to mirno prespavati noć i ujutro imati normalan šećer. Dakle, dugodjelujući inzulin koji je dovoljno "uporan" da pokrije cijelu noć, i te krizne momente, tj. 24 sata, i kratkodjelujući uz obroke. Veliki pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 12, 2009 5:35 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 09, 2009 1:04 am
Postovi: 4
Lokacija: ni na nebu ni na zemlji
eh i ja se nadam da ce mi se nesto tako desiti. doktoru idem 29-tog pa cemo vidjeti sta ce on reci. drago mi je sto si ti rjesila svoj problem i stvarno se nadam da ce i kod mene tako da bude, iako sam skepticna u pogledu svega ovoga. ja sam svoju bolest prihvatila i u potpunosti joj se prilagodila. bila sam jako sretna sto su mi nalazi bili dobri i mislila da ako tako nastavim, da ce i ubuduce biti dobro. mozete predpostaviti moj strah i razocarenje kada su mi seceri poceli skakati bez ikakvog razloga. sada me je sve vise strah jer ne znam da li cu ikada biti mirna... ali opet mi je mnogo lakse kada vidim da ima ljudi koji su rjesili "moj" problem. i zato jedno veliko hvala i tebi i ovom forumu jer ipak iz razmjene iskustava se mnogo toga moze nauciti i saznati.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 13, 2009 12:29 am 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Nema razloga da kloneš duhom, uvek postoji rešenje. Kada te lekar prebaci na intenziviranu terapiju, sve će biti bolje, čim se malo uhodaš. U međuvremenu tebe, i sve koji to nisu savladali, molim da naučiš da brojiš ugljene hidrate, pogledaš tablice zamene, šećerne jedinice i sl. Sve imaš na diabeta.net. Biće ti lakše da doziraš i da sama regulišeš bilo koju situaciju.

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 34 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: