Prema istraživanju koje je sprovedeno na 500 000 ljudi, pokazalo se da osobe koje redovno jedu ribu zahvaljujući toj navici smanjuju rizik od kolorektalnog karcinoma...
Američki naučnici su nedavno utvrdili da bi redovno konzumiranje koštunjavog voća kao što su bademi, orasi, lešnici i indijski orasi moglo da smanji rizik od recidiva kolorektalnog karcinoma...
Kao što smo već pomenuli, više istraživanja je ukazalo na ulogu kapsaicina u prevenciji raka. Pre dve godine, američki istraživači su utvrdili da bi kapsaicin mogao da pomogne u borbi protiv raka prostate i raka debelog creva.
Kafa je bogata polifenolima koji deluju kao antioksidansi i pomažu u prevenciji bolesti. Poslednjih godina, više istraživanja je pokazalo da bi osobe koje redovno piju kafu mogle da imaju manji rizik od pojave malignih bolesti.
Prema rezultatima nedavnog istraživanja američkih naučnika, muškarci koji svakodnevno jedu 30 g oraha dnevno imaju manji rizik od kolorektalnog karcinoma.
Više američkih istraživanja je pokazalo da redovno uzimanje male doze aspirina može pomoći u prevenciji srčanog udara i smanjiti rizik od kolorektalnog karcinoma i melanoma.
Povrće iz porodice lukova u koju spada vlašac već dugo se proučava u kontekstu prevencije karcinoma, pre svega kolorektalnog karcinoma i karcinoma želuca.
Stručnjaci smatraju da bi 50% slučajeva kolorektalnog karcinoma moglo da se spreči kombinacijom životnih navika koje se odnose na ishranu, nivo fizičke aktivnosti i održavanje zdrave telesne težine.
Dobra vest za osobe koje po preporuci lekara redovno uzimaju aspirin kao prevenciju kardiovaskularnih oboljenja - male doze aspirina svakog dana smanjuju rizik i od raka.
U šargarepi se nalazi niz karotenoida (alfa-karoten, beta-karoten, lutein) koji kao moćni antioksidansi ispoljavaju antikancerogeno dejstvo. Ishrana bogata beta-karotenom može smanjiti rizik od raka prostate.
Ranija istraživanja su pokazala da aspirin može da smanji rizik od nastanka raka debelog creva, a sada je jedna nova studija ukazala na slično dejstvo drugih nesteroidnih antiinflamatornih lekova.
Prema nedavnoj studiji američkih istraživača, jedan aktivni sastojak cimeta bi mogao da pomogne u prevenciji kolorektalnog karcinoma. Reč je o cinamaldehidu, jedinjenju koje cimetu daje karakterisičnu aromu i miris.
Istraživanja su pokazala da aktivni sastojci koji se nalaze u breskvama mogu da nas zaštite od nekih tipova raka. O kojim jedinjenjima je reč i koje ih još namirnice sadrže?
Različita istraživanja ukazala su na potencijalno antikancerogeno dejstvo zelenog čaja. Šta su istraživanja pokazala - kako nas redovno konzumiranje zelenog čaja štiti od raka?
Prošle nedelje smo pisali o važnosti folne kiseline za buduće majke i pravilan razvoj ploda, kao i za prevenciju anemije i staračke nagluvosti. Danas govorimo o još jednom povoljnom efektu folne kiseline na zdravlje.
Naučnici su uvereni da je MIND režim ishrane efikasan u prevenciji Alchajmerove bolesti, naročito ukoliko ga se ljudi pridržavaju na duge staze. I ne samo to, ova ishrana blagotvorno deluje i na naše kardiovaskularno zdravlje.
Copyright ©2002- Doktor.rs