Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Rak dojke
PostPoslato: Pet Sep 09, 2011 2:39 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Sep 09, 2011 2:18 pm
Postovi: 4
Molim nekog od lekara koji je na forumu da mi, sto pre je moguce, odgovori na jedno pitanje.

Naime, moja mama (62 godine) je operisala maligni tumor dojke (12mm) koji je odmah odstranjen i upucena je na terapiju - hemio i zračnu terapiju. Hemioterapija (FEC protokol u 6 ciklusa) je uspesno završena, a sada je na "čekanju" za zračenje, pošto su aparati za to u KC Niš (po ko zna koji put već, zbog prevelikog broja pacijenata) pokvareni. Rezultati su joj odlični, prema svim traženim parametrima - krvna slika (ponešto "urušena" tokom trajanja hemioterapije) je u svim granicama normale, tumor markeri u padu (CA-15 pre 3 meseca 23, sada 20), u stratu su limfni nodusi bili negativni, a praćenje ultrazvukom abdomena takodje ne pokazuje nikakve metastaze, EKG i eho srca takodje odlicni.

Trenutno je na terapiji Herceptinom, kojeg su joj prepisali da mora primati još narednih godinu dana.

Ovu predistoriju govorim upravo zato što je danas na kontrolnom pregledu kod svog onkologa, pored toga što je i sam onkolog bio zadovoljan svim propratnim rezultatima, dobila neku sumnju na palpaciju ispod ožiljka od operacije. Doktor je rekao da se tu na dubini od 1,5 cm, tačno ispod ožiljka, nešto palpira i da je za 3 meseca potrebno uraditi kontrolnu mamografiju i sve ostale oprateće pretrage (EHO, KKS, EKG...), s obzirom da nije sigurna je li to zadebljenje od ožiljka ili je neko novo tumorsko tkivo.

Sada - moje pitanje je: ima li opasnosti da se, i pored ove agresivne i uspele hemioterapije, razvije novi malignitet na mestu ožiljka i imamo li, kao porodica, razloge za (novu) zabrinutost?

Hvala unapred svima koji mi mogu dati barem neki odgovor.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Rak dojke
PostPoslato: Sub Sep 10, 2011 12:28 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Maj 31, 2010 1:32 am
Postovi: 332
Može da bude svašta, a jedna od mogućnosti jeste i ponovni razvoj maligniteta. Međutim da bi tumor narastao toliko da može da se pipa, potrebno je određeno vreme. Koliko vremena nakon operacije se to otvrdnuće pojavilo? Mogu biti i benigne stvari, jenda od njih je formiranje ciste, mada može biti i bujanje tog kolagena od ožiljka. Tako da nemojte odmah paničiti ali da znate da nažalost postoji i ta opcija da se malignitet vratio, bez obzira na hemio i radioterapiju.
Pozdrav i svako dobro vam želim...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Rak dojke
PostPoslato: Sub Sep 10, 2011 4:51 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Sep 09, 2011 2:18 pm
Postovi: 4
Od operacije je prošlo nešto malo manje od 7 meseci (20. februara je operisana). Mislite da je to dovoljno vremena da se razvije nešto sumnjivo?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Rak dojke
PostPoslato: Sub Sep 10, 2011 5:57 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Maj 31, 2010 1:32 am
Postovi: 332
Moguće je da je krenuo maligni proces, ali za tako kratko vreme teško da naraste do te mere da može da se palpira, a pogotovo na toj dubini. Međutim nije ni isključeno. Moguće je da se radi i o kombinaciji maligniteta, ciste ili ožiljka ali kao što sam rekla ne mora da bude malignitet u pitanju. To vam se može reći samo mamografijom ili ako budu opet radili biopsiju. Tako da se ne brinete previše, ipak ima nade da nije malignitet u pitanju.
Pozdrav... :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Rak dojke
PostPoslato: Ned Sep 11, 2011 10:41 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Sep 09, 2011 2:18 pm
Postovi: 4
Puno Vam hvala na odgovoru! Mamografija je predložena tek za 3 meseca, pošto je u predoperativnom periodu čak 2 puta rađena, a da nije ove sumnje ionako bi za 6 meseci od sadašnjeg datuma imala kontrolnu mamografiju. Premda znam da rezultati tumor markera mogu biti kako lažno pozitivni, tako i lažno negativni, možemo li se osloniti na njih, s obzirom na to da su u padu (23 pre 3 meseca i 20 sada) i da zapravo nikada i nisu bili iznad "tolerantne" granice (od 32 te jedinice)?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Rak dojke
PostPoslato: Pon Sep 12, 2011 3:15 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Maj 31, 2010 1:32 am
Postovi: 332
Ne postoji visoko specifičan a ni senzitivan tumor marker za dojku. Tako da u odnosu na druge nalaze može im se dati na značaju ali sami za sebe ne moraju značiti ništa.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Rak dojke
PostPoslato: Pon Sep 19, 2011 5:21 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Sep 09, 2011 2:18 pm
Postovi: 4
Bokily, hvala i na ovom odgovoru. Pozdrav!!!!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 95 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: