Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Antibiotici i dojenje
PostPoslato: Sub Jun 30, 2007 11:07 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Dobila sam od ginekologa zbog upale bubrega i mokracnih kanala antibiotik (Cefuroximaxetil). S obzirom da zaista osecam bol u predelu bubrega, moram da uzimam ovu terapiju.
Moja beba ima 30 dana i dojim je, a lekarka to zna. Na uputstvu pise da se deo prenosi mlekom na bebu i da moze kod nje da izazove probleme u digestivnom traktu (grceve, proliv.....) i gljivicne infekcije u ustima i predelima pokrivenim sluzokozom.
Ne znam sta da radim, jer beba vec i bez toga ima problema sa grcevima a ja ne bih htela da joj to pogorsavam ili ne daj boze da joj remetim floru u crevima.
Da li da je dojim ili jednostavno tih 6 dana da se izmuzavam a bebu hranim bebi hranom (koju joj dajem otprilike jednom do dva puta dnevno, jer nemam dovoljno mleka). Koliko vremena je potrebno posle poslednjeg antibiotika da se telo (a samim tim i mleko) ocisti od njega?
Sta vi mislite?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 30, 2007 9:33 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Avg 27, 2005 10:52 pm
Postovi: 324
Da li si pravilno napisala ime antibiotika tj. aktivne supstance u njemu? Pod tim imenom ne mogu da pronađem ništa u bazi o kompatibilnosti dojenja i raznih lekova, tj. najsličnije ime je Cefuroxime axetil za koji piše da ima oznaku 0 za sigurnost (najbolja moguća), što znači da se minimalno izlučuje u majčino mleko i da slobodno možeš da dojiš dok si pod tim antibiotikom (ako je to isti koji si dobila, obavezno proveri šta piše na leku!).

Evo linka do baze: http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp pa pokušaj sama s imenom leka ili iz uputstva pročitaj koja je aktivna supstanca antibiotika (klikni "search by product" i potraži po imenu, klikni "go" i ispisaće ti podatke o tome kako se lek prenosi dojenjem i koliko utiče na bebu).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 04, 2007 10:43 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Posle koliko vremena od poslednje tablete antibiotika se on potpuno iscisti iz tela (naravno i iz mleka)?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 05, 2007 6:02 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Avg 27, 2005 10:52 pm
Postovi: 324
Da to izračunaš moraš da znaš "vreme poluraspada" (nisam sigurna da se tako kaže na srpskom, ali to je vreme posle koga se količina aktivne supstance smanji za polovinu). Za gore spominjani antibiotik piše da je to vreme 0,75h tj. 45 minuta. Dakle, posle sat i po je samo još 1/4 itd. od poslednje doze antibiotika u telu i isto toliko od količine koja je dospela u mleko (što je, ponovo, za gore spomenuti antibiotik minimalno).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 05, 2007 8:02 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Super, vracamo se ujutru na moje mlekce.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 74 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: