Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Novi
PostPoslato: Uto Dec 20, 2005 2:59 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 20, 2005 2:46 pm
Postovi: 435
Lokacija: Luksemburg
Posto sam novi, samo bih da se predstavim na brzinu, a onda mozete da izbrisete ovu temu, da nebi zatrpali forum.

Elem, ime Bojan, godina 26 nedavno napunjenih, dijabeticar T1 od septembra 1990-e za sada, da kucnem u glavu, bez posljedica. Diab sam dobio u Tuzli, gdje sam inace rodjen, a u Svedskoj sam od aprila 1993.
Za sada sam imao dvije zesce hipoglikemije, koje su rezultirale u hitnoj pomoci, inace oba ispada su bili rezultat moje nepaznje.

Od februara 1998 sam na ins. pumpi i Humalogu.

Za ovaj sajt sam inace cuo na RTS-u gledajuci Kljuc.

Posto sam iskusio oba sistema lijecenja i kontrole ove bolesti, znaci i balkanski a i ovaj svedski, mozda cu moci da vam pomognem sa nekim komentarima.

Za pocetak mogu da kazem da je sistem tretmana bolesti i zivota sa njom u drustvu mnogo liberalniji nego dole kod vas, sto me je ispocetka malo sokiralo, dok mi je sada sasvim logicno.

U svakom slucaju, nadam se da cu moci da doprinesem sa mojim iskustvom.

_________________
Tip 1 od sept 1990. Minimed & Humalog od feb 1998.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Novi
PostPoslato: Čet Dec 22, 2005 12:51 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Jan 20, 2005 5:11 pm
Postovi: 67
BoJJo je napisao:
Posto sam novi, samo bih da se predstavim na brzinu, a onda mozete da izbrisete ovu temu, da nebi zatrpali forum.

Elem, ime Bojan, godina 26 nedavno napunjenih, dijabeticar T1 od septembra 1990-e za sada, da kucnem u glavu, bez posljedica. Diab sam dobio u Tuzli, gdje sam inace rodjen, a u Svedskoj sam od aprila 1993.
Za sada sam imao dvije zesce hipoglikemije, koje su rezultirale u hitnoj pomoci, inace oba ispada su bili rezultat moje nepaznje.

Od februara 1998 sam na ins. pumpi i Humalogu.

Za ovaj sajt sam inace cuo na RTS-u gledajuci Kljuc.

Posto sam iskusio oba sistema lijecenja i kontrole ove bolesti, znaci i balkanski a i ovaj svedski, mozda cu moci da vam pomognem sa nekim komentarima.

Za pocetak mogu da kazem da je sistem tretmana bolesti i zivota sa njom u drustvu mnogo liberalniji nego dole kod vas, sto me je ispocetka malo sokiralo, dok mi je sada sasvim logicno.

U svakom slucaju, nadam se da cu moci da doprinesem sa mojim iskustvom.



dobro dosao, molim te prenesi nam svedska iskustva.... meni je dobro poznato da su razvijene zemlje mnogo liberalnije u tretmanu dijabetesa, da ne govorimo da su greske u terapiji mnogo redje i tretman pacijenata mnogo bolji, kao i da je vecina napora medicine i drustva usmerena da omoguci dobar zivotni komfor pacijenata. sad bih napisao da cete retko naci poslasticarnicu u kojoj nema bar nesto za dijabeticare ali ce neki da me popljuju da zagovaram jedenje kolaca;) salim se, jedva cekam da cujem tvoja iskustva a ja bih samo da dodam da su skandavci i ovde jako prisutni novo nordisk ciji novonorm predstavlja jedan od najboljih lekova za tretman dij.2 na nasem trzistu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 23, 2005 3:40 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Okt 22, 2005 5:07 pm
Postovi: 166
Lokacija: Novi Sad
Bojane, kakve vrednosti HbA1c postizes sa insulinskom pumpom?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 02, 2006 5:27 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 20, 2005 2:46 pm
Postovi: 435
Lokacija: Luksemburg
Evo odgovora sa malim zakasnjenjem i zeljama za srecnu novu:

Danijela - Hba1c mi se krece izmedju 5.2-6.2 zavisno od toga kako se pazim, tj kakav je zivot u proslom periodu. Pumpa mi nije znamenitije promijenila Hba1c osim sto ga je stabilizovala u ovom intervalu i sto mi je prakticki pojednostavila zivot - ono, nema sheme rucak tada, vecera tada itd.

Gazza - kao sto sam rekao, Svedska medicina za dijabetes je liberalna, sto znaci da ti doktor prepusti da budes sam svoj doktor. Svaki dijabeticar ima svog specijalistu u jednoj od bolnica i svoju dijabetes sestru (medicinsku). Doktora srecem jednom godisnje, sestru 1-2 puta. Sav ostali kontakt (recepti, nalazi, rezervisanje vremena, raznorazne potvrde za npr. * removed * ili za carinu itd.) se odvijaju telefonom ili e-mailom. Isto mozes i doktora da kontaktiras mailom bilo kada i dobijas odgovor obicno isti dan. Sestra je vise upucena u svakodnevnicu i njih dvoje su nerazdvojiv tim. Na dostupu isto imas i dijeticara ako ti je potreban kao i neku vrstu psiholoskog savjetnika.

Elem, da se vratim na terapiju, inzulin sa spricama se obicno prima oko 5-6 puta dnevno od cega dva puta po dvije sprice (jutro i vece). Normalno, doktor ti odmah kaze da doziras shodno ishrani, te ako pojedes pola torte - moras da uzmes ekstra dozu.
Pumpa isto tako, samo je pumpa od samog pocetka na tvojim ledjima. Znaci imas kao "kurs" dva dana gdje se ucis programiranje, testiranje itd i na kraju te prepuste samom sebi. Kao sto sam vec pomenuo, meni je trebalo par godina da ustanovim da mi je 64 jedinice idealna doza pri normalnoj ishrani i aktivitetima.

Osim gore pomenutih kontrola, jednom godisnje se ide na snimanje "dna ociju" uz pomoc cega se rano ustanove eventualne promjene na krvnim sudovima i koje se onda laserom koriguju tako da nebi doslo do sljepila. To doduse ne znaci da niko ne oslijepi. Isto se jednom godisnje (kada sretnem doktora) radi i kompletna analiza krvi i mokrace. U mokraci izmedju ostalog gledaju proteine, koji pokazuju ako su bubrezi u opasnosti, nakon cega mogu da ubace lijekove za snizenje pritiska. (valjda da spasu kapilare od pucanja). Doktor ujedno tada pregleda i noge (stopala) ako ima rana, osjetljivost zivaca na nogama i rukama kao i mjesta gdje se covjek bode da se nebi stvorili tzv "masni jastucici".. to ono gdje bude tvrdo posle injekcije.

Hba1c se vadi 2-3 puta godisnje. Nekada mi posalju kuci u koverti onu pipeticu koju ja sam napunim krvi i posaljem nazad, da bi par dana kasnije dobio rezultat.

Eto to je to sto se tice terapije.

Ja sam inace dole kod nas uzimao samo dvije doze inzulina dnevno i to one 30/70 miksove, ovde sam odmah prebacen na 5 doza Actrapid/Insulatard, da bi od cini mi se 1996 presao na Humalog/ins. Pumpu sam dobio u februaru 1998 i od tada sam samo na Humalogu, osim ljeti kada predjem na sprice radi suncanja, a i malo da se odmorim :)
Krv vadim nekad 10 puta na dan, nekad 2 puta nedeljno, sve zavisno od toga kako se osjecam. Znaci kad osjetim da nesto nije kako treba, onda izvadim da vidim o cemu je rijec.

I, sva hrana je dozvoljena, u granicama, kao i alkohol - osim cigareta. Cigarete su zabranjene.

Eto toliko za sada.

_________________
Tip 1 od sept 1990. Minimed & Humalog od feb 1998.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 03, 2006 12:39 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Okt 22, 2005 5:07 pm
Postovi: 166
Lokacija: Novi Sad
Bojane, svaka cast, rezultati su ti sjajni! Moja devojcica ima 7,5 godina, a dijabeticar je 1,5 godinu. Njene vrednosti su do pre par meseci bile izmedju 6.5 i 7%, a poslednji put je bilo 7.7%, uz samo jutarnju dozu insulina. Nas doktor kaze da je za nju jos rano za pumpu. Verovatno cemo morati nesto u terapiji da menjamo ako i naredni put bude preko 7%. Puno pozdrav, Danijela


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 09, 2006 5:53 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Ja pumpu promovisem kao najbolje resenje za tip 1, najvise iz sopstvenog iskustva. Nakon vise decenija mucenja, konacno imam zivot kakav zelim! Moj poslednji HbA1c od pre mesec dana je 6.3, pre toga je bio 6.5%, itd. Za decu, adolescente, aktivne ljude i trudnice mislim da za sada nema boljeg resenja... :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 09, 2006 6:21 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Okt 22, 2005 5:07 pm
Postovi: 166
Lokacija: Novi Sad
Da li neko ima iskustva sa pumpom kod dece (ispod 10 godina)? Nas lekar kaze da nasoj devojcici jos uvek nije potrebna pumpa, jer su nam jos uvek zadovoljavajuce vrednosti glikemija (mada ja ne mislim vise tako, jer je poslednji put HBAc1 bio 7.7%) Da li dete da bi dobilo pumpu mora da ima "ozbiljne" indikacije ili se moze dobiti jednostavno na osnovu zelje? Da li pumpe koriste iskljucivo kratkodelujuci insulin, a dugodelujuci se posebno daje?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 10, 2006 12:10 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 03, 2005 12:13 am
Postovi: 291
kako detetu od 2 god. bezbedno instalirati pumpu koja je kako vi kazete odlicna....?I jos jedno glupo pitanje kako se pojavi vrednost hbac1 8,3 ako seceri ne prelaze 10?tj preko dana joj budu od 4 -6 a uvece 8-10........ujutru 3-5.....?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 10, 2006 11:18 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 20, 2005 2:46 pm
Postovi: 435
Lokacija: Luksemburg
Mislim da pumpa zahtijeva da njen korisnik moze da preuzme veliku odgovornost na sebe - od testiranja, preko doziranja, do programiranja. Osim toga, desava se (cuo sam) da kabl moze da se probije ili da se igla odlijepi itd.. Dati takvu odgovornost u ruke jednom djetetu ne zvuci idealno.

Tamo negdje oko 15-e godine zivota je ja mislim bolje.

_________________
Tip 1 od sept 1990. Minimed & Humalog od feb 1998.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 11, 2006 12:09 am 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Pumpa ima "child lock", tako da roditelj vodi racuna o svemu u pocetku. Naravno da se radi obuka za celu porodicu u trajanju od 3 dana, pa tek onda se krece sa pumpom na klinici.
Pumpu predlaze ordinirajuci lekar, jer se ona dobija preko Fonda i postoje odredjene indikacije. Nema starosne granice, vec je stanje dijabetesa ono sto odredjuje da li je neko za pumpu ili ne. Vec imamo decicu ispod 10 godina koja su na pumpi, a cak je i jedna beba u proceduri.
Na neka od preostalih postavljenih pitanja odgovore mozete naci na nasem www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 66 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: