Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Kontracepcijske pilule i problemi sa zelucem
PostPoslato: Sub Sep 27, 2008 12:22 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Sep 27, 2008 12:03 am
Postovi: 7
Imam 19 godina. Prije pet/sest mjeseci sam imala problema sa zelucem, nakon uradjene gastroskopije je utvrdjeno da imam gastritis erosiva nakon cega sam nekoliko sedmica pila trojnu terapiju, a Yasmin pilule pijem vec treci mjesec. Bila sam prethodno kod ginekologa koji mi je pregledao nalaze za krv i urin i odobrio koristenje tih pilula ali u posljednjih mjesec dana imam ponovo nekih manjih problema sa probavom, ponekad mucnine, urijetko i nagon za povracanjem, i to navece (a Yasmin pijem u 8 sati navece). Po danu ne osjecam nikakve mucnine ali mi se zeludac upali ako premalo ili previse jedem, ali nista alarmantno da bi trebala kod doktora ici za to. Moram strogu dijetu cuvati, ali me zanima da li bi ove pilule mogle biti stetne za mene, posebno s obzirom na tu historiju problema sa zelucem i da li neke simptome nuspojava vezane za pilule prepisujem zelucanim problemima. Da li da ih prestanem piti? Prvi mjesec uzimanja pilula mi je menstruacija trajala skoro 2 sedmice, drugi mjesec je bio uredu, a treci mjesec sam dobila nakon 29 dana, sto mi se i prije nekada desavalo. Zanima me jesu li opcenito sigurne s obzirom na posljednje vijesti o ovim pilulama, a posebno u mom slucaju...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 27, 2008 1:03 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 05, 2008 4:12 am
Postovi: 40
stvarno bi neko mogao od strucnjaka da kaze jos koju rec jer se digla velika prasina oko kontracepcije! i muka mi je vise da se raspravljam sa ljudima koji samo pljuju po njoj a pojma nemaju niti idu kod ginekologa! ja licno koristim yasmin skoro godinu dana i samo pozitivne stvari mogu da kazem, a prepisao mi ih je ginekolog prilikom jednog od pregleda!
iskreno stvarno je znam jel ti one kvare zeludac... trebas to ispitati...ali ja generalno nisam protiv pilula... :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 27, 2008 10:52 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Pregledajte tekst o nuspojavama tableta koej pijete, ako imate neku od njih obratite se ginekologu koji vam ih je prepisao, recite za komplikacije i ako nema druge prestanite da koristite takav nachin zashtite...

Nema svrhe da unishtite druge oorgane samo zbot uzimanja kontracepcije....shta vishe suludo je!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 27, 2008 11:30 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Sep 27, 2008 12:03 am
Postovi: 7
Sve sam procitala i nisam imala nikakva stanja zbog kojih ne bi trebala koristiti pilule, postoji historija raka dojke u mojoj porodici ali o tome sam obavijestila ginekologa i odobrio mi je koristenje. Ove mucnine i nagon za povracanje su normalne nuspojave koje ima jedna od 100 zena koja koristi pilule ali ja ih prvi put u trecem mjesecu osjecam, izuzev prvih par dana koristenja pilule. Ali mi je problem zeludac koji je nakon nekoliko mjeseci ponovo postao jako osjetljiv pa me zanima je li preosjetljiv za koristenje pilula. Ili da napravim pauzu nekoliko mjeseci dok mi se zeludac ne smiri malo?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 27, 2008 2:50 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 05, 2008 4:12 am
Postovi: 40
jel koristis mozda alkohol za vreme uzimanja tableta? znam da se to ne sme raditi...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 27, 2008 3:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Sep 27, 2008 12:03 am
Postovi: 7
Ne, ni alkohol ni cigare. Razmisljala sam da prestanem par mjeseci da vidim hoce li mi se stanje sa zelucem popraviti ili da prekinem skroz. U svakom slucaju ne vjerujem ni da cu zavrsiti paket do kraja...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 27, 2008 4:34 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Sep 27, 2008 12:03 am
Postovi: 7
Kakve su reakcije tijela kad se prestane piti pilula...jel` se sve vrati na staro, kao prije koristenja? Ako se pije zbog akni, jel` se lice pogorsa ponovo nakon prestanka koristenja???


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 185 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: