Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 47 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: da li je ovo suvise hrabro pitanje jednog studenta
PostPoslato: Čet Nov 13, 2008 2:15 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Zamisli te da ste profesor neke grane hirurgije, jedan vas student ne propust ni jednu intervenciju koju vi radite. Posle jedn par meseci vas mrtav ladan pita da mu date da uradi neku intervenciju?

Kako bi ste reagovali?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 13, 2008 9:24 am 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 27, 2007 1:17 pm
Postovi: 40
Lokacija: Beograd
Posle par meseci posmatranja, eventualno asistiranja pri zahvatu?
Morao bi da menja ispitivaca, jer kod "mene" ne bi nikada polozio hirurgiju (ili neku subspecijalizaciju).

U Hipokratovoj zakletvi izmedju ostalog stoji:
" Prema svojim učiteljima sačuvacu dužnu zahvalnost i poštovanje".
Onaj ko bi me pitao nesto takvo, ocigledno ne postuje ni "mene" kao svog profesora, a ni profesiju koju je izabrao.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 13, 2008 9:27 am 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 27, 2007 1:17 pm
Postovi: 40
Lokacija: Beograd
Izvinjavam se, nisam dobro procitao post :( . Ucinilo mi se da ste napisali koliko bih mu dao (platio) da uradi operaciju umesto mene :oops:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 13, 2008 9:32 am 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 27, 2007 1:17 pm
Postovi: 40
Lokacija: Beograd
A sto se tice samostalnog rada, zavisi da li je kolega student osnovnih studija ili specijalizant. Postoje profesori (ja ih znam par) koji svojim studentima na osnovnim studijama dozvoljavaju da urade neke manje intervencije (incizija, ekscizija, ekstirpacija...), ali po pravilu, do specijalizacije hirurgija se slusa (i gleda) na vezbama, ako ne racunamo obdukcije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 13, 2008 9:56 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
Studente iz Beograda,
da sam ja profesor hirurske grane, a da me student pita da li moze da uradi samostalno neku intervenciju, razmislila bih o sledecem:
- ako je u pitanju student na sredini studija stomatologije, prethodno propao na bar 2-3 fakulteta, po godinama blize 30-toj, sin poznatog stomatologa sa ne malo novca i poznanstava, sa dugom istorijom problematicnog ponasanja, neuspesnim pokusajem skolovanja u inostranstvu, ciji brat vec ihahaj na bezobrazluk i preko veze, bez dana rada zavrsava (ili je zavrsio) stomatologiju, ako u njegovoj glavi sve VRVI od kompleksa, nesigurnosti, sa prethodno jasno pokazanim vrlo ambivalentnim stavom prema struci (mrznja i zavist prema ocu i bratu), sa budalastim i nezrelim stavovima prema profesiji, etici, moralu uopste, empatiji, struci.... triput bih razmislila da li ce da uzme skalpel i raspatorij u ruke.
Da sam vam ja profesor takvom studentu, oznojao bi se 1001 put da mi prvo teorijski dokaze da ZNA, da ne govorimo o samopouzdanju, manuelnoj spretnosti i slicnom, dokazivaoi bi mi i godinama da ste tu zbog SVOJE glave na ramenima, a ne tajinom voljom i uticajem. I na hodniku i na ulici bi mi pricao topografiju facijalisa, pre nego i pomisli da izadje na ispit....

No, na srecu, ja (vam) nisam profesor, a i takvi profesori kakve opisujem su sve redji, mozda za malko para i uticaja dobijete da operisete, sto da ne. Zasto se UOPSTE plasite da pitate profesora da samostalno radite?
Da sam na vasem mestu, ja se ne bih plasila ni crnog djavola, ali ja sam druga priroda, i iz drugacije price sam dosla na fakultet.... Ne mislim da ste (sada i inace) los covek, ali imate pretesko breme za ono sto hocete da postanete, ili - preciznije - sto vas otac zeli da vi postanete.

Jos preciznije, ne znam cega se u stvari bojite - sebe? Na hirurgiji, i na stomatologiji uopste - nema "psihicke pripreme", ili jeste - ili niste - lav.

Ako ste nesigurni i previse mozgate oko kojecega, ako nemate znanja i nemate "herca", onda cete biti samo ono od cega se borite da pobegnete: jos jedan tajin sin, jos jedan zlatni papagaj, koji MISLI da se namucio da bi dosao do diplome.... A sta da vam kazem - Bogu da se zahvaljujete triput dnevno da nisam odavno u nastavi. Ne mogu od srca da vam pozelim sve najbolje, jer - kako rekoh - imate tezak teret, ali nadam se da cete nekad postati covek. A - ako da Bog - i pravi doktor. Nekad....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 13, 2008 10:41 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
@miminamama
Odlican post!Upravo u tome lezi srz propasti zdravstva a to je proizvodnja nesposobnih kadrova.Jer da bi se uopste stiglo do neke prakse potrebna je odlicna akademska osnova ,a meni nije jasno da u hirurskim disciplinama postoji tendencija da se sve podvede pod zanat.Da ne pominjem kada neke kolege kazu :"Znate ja sam ispekao zanat" npr. u hitnoj.Koji crni zanat :o !!!Za njihovu informaciju ja sam zavrsio fakultet,i to jedan od najtezih i bio jedan od boljih studenata.I takve se greske prave od primarnog do tercijarnog nivoa.Cedaxi i Panklavi koji se daju za infekcije koje se mogu leciti jeftinijim antibioticima po antibiogramu bez ikakvog znanja o dugorocnim posledicama u vidu rezistencije,naravno sa udarcem na budzet.Ulkusi koji se previjaju u nedogled jer kolega nema pojma da ulkus moze biti arterijski i venski a terapijski pristup je dijametralno suprotan kao i klinicka slika.Dok noga ne ode u gangrenu.Specijalizanti koji idu u sale i nemaju pojma o samoj tehnici operacije(od toga pod kojim naponom pustiti struju u resektoskop pa mu instrumentarka suflira,kada operator kaze uradicemo Pringlov postupak on nema pojma sta je to i kako jos moze da se uradi).Da ne pominjem da pojedini hirurzi nemaju pojma o intenzivnoj terapiji ,preoperativnoj prirpremi i postoperativnom toku koji odradjuje anestezija.Vec svi hoce odmah noz u ruke.Licno ne vidim u tome nista vise od eto zadovoljenja svoje licne sujete.Kao sto su se na fakuletetu hvalisali kako radili resekciju uraslog nokta,a i dan danas ne znaju kako se postavlja dijagnoza pneumonije ni terapiju za pneumoniju koja svuda moze da ih saceka bez obzira cime se kasnije bavili pa cak i psihijatrijom.Ako neko ne zna kojim putem,kojom patofiziologijom nastaju simptomi i znaci bolesti ja stvarno ne znam koji kako on sebe moze nazvati doktorom medicine.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: ....
PostPoslato: Čet Nov 13, 2008 12:25 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
@miminamama

Uopste mi nije jasno, bas ni malo o cemu pricate. Jedino je tacno da sam malo produzio studije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 13, 2008 12:35 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
severus je napisao:
@miminamama
Odlican post!Upravo u tome lezi srz propasti zdravstva a to je proizvodnja nesposobnih kadrova.Jer da bi se uopste stiglo do neke prakse potrebna je odlicna akademska osnova ,a meni nije jasno da u hirurskim disciplinama postoji tendencija da se sve podvede pod zanat.Da ne pominjem kada neke kolege kazu :"Znate ja sam ispekao zanat" npr. u hitnoj.Koji crni zanat :o !!!Za njihovu informaciju ja sam zavrsio fakultet,i to jedan od najtezih i bio jedan od boljih studenata.I takve se greske prave od primarnog do tercijarnog nivoa.Cedaxi i Panklavi koji se daju za infekcije koje se mogu leciti jeftinijim antibioticima po antibiogramu bez ikakvog znanja o dugorocnim posledicama u vidu rezistencije,naravno sa udarcem na budzet.Ulkusi koji se previjaju u nedogled jer kolega nema pojma da ulkus moze biti arterijski i venski a terapijski pristup je dijametralno suprotan kao i klinicka slika.Dok noga ne ode u gangrenu.Specijalizanti koji idu u sale i nemaju pojma o samoj tehnici operacije(od toga pod kojim naponom pustiti struju u resektoskop pa mu instrumentarka suflira,kada operator kaze uradicemo Pringlov postupak on nema pojma sta je to i kako jos moze da se uradi).Da ne pominjem da pojedini hirurzi nemaju pojma o intenzivnoj terapiji ,preoperativnoj prirpremi i postoperativnom toku koji odradjuje anestezija.Vec svi hoce odmah noz u ruke.Licno ne vidim u tome nista vise od eto zadovoljenja svoje licne sujete.Kao sto su se na fakuletetu hvalisali kako radili resekciju uraslog nokta,a i dan danas ne znaju kako se postavlja dijagnoza pneumonije ni terapiju za pneumoniju koja svuda moze da ih saceka bez obzira cime se kasnije bavili pa cak i psihijatrijom.Ako neko ne zna kojim putem,kojom patofiziologijom nastaju simptomi i znaci bolesti ja stvarno ne znam koji kako on sebe moze nazvati doktorom medicine.


To je problem plana i programa na medicinskom fakultetu u Beogradu, cujem da se za nove generacije promenio na bolje i vise osvrnuo stvarima o kojima pricate. Ruku na srce znanje nasih lekara je veliko to sto ce u sita creva da vam deklamuje najredji oblik kancera, do nivoa molekula, a kad mu dodje pacijent sa obicnom upalom slepog creva sedne i pita se "kakvo je ovo medicinsko cudo", to je vec stvar nakaradnog plana i programa osnovih studija. Ali to je vec svima jasna i razradjena tema. Vi ste ipak kako mi se cini radili ili jos radite u americi i ispekli ste njihovu skolu medicine koja je slozicemo se daleko bolje od nase.

I da ako se ja pitam niko bez bar 10 godina rada na klinici ne bi smeo da bude ni pomocnik asistenta na fakultetu. A pri tome mislim i na predmete tima histologije. Iz razloga sto ce neko sa 10 godina rada u medicinskoj struci znati sta je potrebno studentima u zivotu a ne neko da izvinete da nesto blebece a pacijenta u zivotu nije video.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: ....
PostPoslato: Čet Nov 13, 2008 12:56 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
"Cedaxi i Panklavi koji se daju za infekcije koje se mogu leciti jeftinijim antibioticima po antibiogramu....."

Isto kao sto se uce sifre lekova napamet jer niko nije cuo za farmakoloski prirunik tako se bubecaju i antibiotske terapije pa sta ostene u glavi i ona se antibiotici prepisuju napamet. Svaka bakterije pa onda lista antibiotika napamet za svaku ponaosob. Logicno je da ce neko sa takvim znanjem (ili bar veruje da ima takvo znanje) da prepise antibiotik bez antibiograma jer sto bi se zezao sa antibiogramom kad vec sve zna napamet.

Ja sam licno za to da se uvek radi antibiogram i leci po njemu , sta vise smatram da sto manje stvari treba raditi napamet i da uvek kad se moze i ima vremena sve treba temeljno isproveravati, pa cak i ponovo otvoriti knjigu ako postoji ikakva sumnja cak i najmanja. Za ove stavove bi me naravno masa kolega razapela na krst ali vreme ce pokazati ko je u pravu....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ....
PostPoslato: Čet Nov 13, 2008 1:27 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
studentbgd je napisao:
"Cedaxi i Panklavi koji se daju za infekcije koje se mogu leciti jeftinijim antibioticima po antibiogramu....."

Isto kao sto se uce sifre lekova napamet jer niko nije cuo za farmakoloski prirunik tako se bubecaju i antibiotske terapije pa sta ostene u glavi i ona se antibiotici prepisuju napamet. Svaka bakterije pa onda lista antibiotika napamet za svaku ponaosob. Logicno je da ce neko sa takvim znanjem (ili bar veruje da ima takvo znanje) da prepise antibiotik bez antibiograma jer sto bi se zezao sa antibiogramom kad vec sve zna napamet.

Ja sam licno za to da se uvek radi antibiogram i leci po njemu , sta vise smatram da sto manje stvari treba raditi napamet i da uvek kad se moze i ima vremena sve treba temeljno isproveravati, pa cak i ponovo otvoriti knjigu ako postoji ikakva sumnja cak i najmanja. Za ove stavove bi me naravno masa kolega razapela na krst ali vreme ce pokazati ko je u pravu....


Ne radi se o antibiogramu sigurno za svaku glupost ,nesto se moze raditi i empirijski a ako propadne terapija trazices izoloaciju i Ab ovde je poenta da se sve radi bez akademske osnove sto bi rekli "na osecaj".


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ....
PostPoslato: Čet Nov 13, 2008 1:41 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
severus je napisao:
studentbgd je napisao:
"Cedaxi i Panklavi koji se daju za infekcije koje se mogu leciti jeftinijim antibioticima po antibiogramu....."

Isto kao sto se uce sifre lekova napamet jer niko nije cuo za farmakoloski prirunik tako se bubecaju i antibiotske terapije pa sta ostene u glavi i ona se antibiotici prepisuju napamet. Svaka bakterije pa onda lista antibiotika napamet za svaku ponaosob. Logicno je da ce neko sa takvim znanjem (ili bar veruje da ima takvo znanje) da prepise antibiotik bez antibiograma jer sto bi se zezao sa antibiogramom kad vec sve zna napamet.

Ja sam licno za to da se uvek radi antibiogram i leci po njemu , sta vise smatram da sto manje stvari treba raditi napamet i da uvek kad se moze i ima vremena sve treba temeljno isproveravati, pa cak i ponovo otvoriti knjigu ako postoji ikakva sumnja cak i najmanja. Za ove stavove bi me naravno masa kolega razapela na krst ali vreme ce pokazati ko je u pravu....


Ne radi se o antibiogramu sigurno za svaku glupost ,nesto se moze raditi i empirijski a ako propadne terapija trazices izoloaciju i Ab ovde je poenta da se sve radi bez akademske osnove sto bi rekli "na osecaj".


Nema prave akademske osnove to cu se sloziti. A da ima zanja ima. Recimo sifre ATC klasifikacije za svaki lek ponaosob napamet. Mislim zar to nije divno i korisno i siroko primenljivo. Bez toga se prosto ne moze. Farmakoloski prirucnik sta je bre to? Jel se to maze na leb? I tako bi mogli do sutra da nabrajamo masu stvari.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ....
PostPoslato: Čet Nov 13, 2008 2:07 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
studentbgd je napisao:
@miminamama

Uopste mi nije jasno, bas ni malo o cemu pricate. Jedino je tacno da sam malo produzio studije.


Nema problema ako vama nije jasno, bitno da meni jeste :). Vi ste i ranije, prethofnih godina, pravili gresku da mislite da je svet veliki, pa eto da vidite da nije. Cudo, jel'da :).
Ja sam, znate, zastareo model: odlicno se secam, i dugo pamtim, a ono sto mi trenutno nije od velikog znacaja, narezem na CD. Dakle, mogu vam vrlo lako dokazati da ZNAM o cemu govorim :), no necemo se "flekati" ovde. Ocito je da ste odlucili da i sami zaboravite sta je pre bilo, mozda i bolje, ali svejedno imate jos jako, ali JAKO mnogo da radite na tome da postanete sve ono sto sam gore napisala......
Steta sto niste malko vise kao vas otac, bar u tom nekom segmentu rada, znate. On ima svojih mana, po vama je "zaostao" i konzervativan, ali je castan covek i izuzetno radan stomatolog, koji je pokusao od vas da nacini nesto. Daj Boze da mu uspe :).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: ....
PostPoslato: Čet Nov 13, 2008 3:27 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Ako se ovako odnose svi prema stuedntima koji bi da nauce nesto vise i napreduju , tj. unaprede svoja znanja i vestine van nastavnog plana i programa onda nije ni cudo sto imamo nesposoban medicinski kadar u zemlji. Dok u celom normalnom svetu jos na studijama dobijaju pacijente i odgovornosti, sede na klinici sto duze mogu, u Srbiji budui mladi doktori sede mahom po kafanama u slobodno vreme. Ono vreme koje buduci mladi doktori u Srbiji provode u kaficima njihove kolege u Americi provode u salama, ordinacijama i uce. Ali naravno u Americi i ostalim normalnim zemljama je svaka zelja za znanjem pohvalna, i ni jedan student koji zeli da nauci bio sta nece naici na paljbu osuda. U zemlji Srbiji studentima kako se kaze nije mesto na klinici, svaka zelja za nekim vecim znanjem se ubija momentalno (cast izuzetcima), specijalizanti glume sestre instrumentarke, za celu specijalizaciju urade po 1 operaciju mesecno u koliko se svide nekom temo a mozda i ni jednu. Jer zaboga zajebano je za svakog hirurga da sebi stvara konkurenciju nije to zgodno.

I o cemu mi onda pricamo....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ....
PostPoslato: Čet Nov 13, 2008 10:03 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
studentbgd je napisao:
@miminamama

Uopste mi nije jasno, bas ni malo o cemu pricate. Jedino je tacno da sam malo produzio studije.


Produzili studije? U Pancevu, za 4.000 EUR godisnje..? :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ....
PostPoslato: Pet Nov 14, 2008 1:54 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
miminamama je napisao:
studentbgd je napisao:
@miminamama

Uopste mi nije jasno, bas ni malo o cemu pricate. Jedino je tacno da sam malo produzio studije.


Produzili studije? U Pancevu, za 4.000 EUR godisnje..? :)


Ako cemo da se vredjamo.
Ajde ovako.
Ono sto ne znaju sadasnje generacije studenata Beogradskog stomaotloskog fakulteta kad zavrse isti a tice se stomatologije, je sramota i bruka, nivo ne znanja da covek ne poveruje. Zato nemojmo flekati po Pancevu nije lepo. Jer ipak ako se gledaju sasasnje generacije Pancevacki studenti mogu svima da drze casove.

Ako smo vec skrenuli sa teme. A ocemo da se flekamo. Bg stomatoloski upisuje onaj ko mora, a te price o sirini znanja mogu da se okace macku o rep, zna se koji je trenutno najbolji stomatoloski fakultet u zemlji i to je svima jasno i naravno svi bi na taj fakultet ali nemaju pare. Pa posto nemaju para ona pljuju po istom.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 47 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 19 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: