Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Tumacenje nalaza sa patologije
PostPoslato: Sre Nov 25, 2015 4:18 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Nov 25, 2015 4:05 pm
Postovi: 5
Dobar dan svima!
Danas sam dobio nalaz sa patologije od moje jako bliske osobe.Ne razumijem ga bas pa moze li mi ga neko od doktora protumacit.
Ovako ide:
Klinicka diagnoza:
Limphaden opathia axilae sin post laringetomiam totalis es disectiame colli sin pp Neo laringis.

Makroskopski nalaz:
Masno tkivo precnika 3 cm bjelkaste boje na poprecnom presjeku i jos 3 manja cvora promjera od 2 cm.

Mikroskopsi nalaz:
Radi se o metastazi CARCINOM PKANOCELLULARNE NON KERATHODES.

Ja se izvinjavam ako sam sta pogresno napisao.
Pozdrav Milan!
Hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tumacenje nalaza sa patologije
PostPoslato: Sre Nov 25, 2015 4:54 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Nov 03, 2015 7:20 pm
Postovi: 133
U pitanju je primarni karcinom larinksa (grkljana) koji je dao metastazu na lijevu pazusnu jamu.
Odmah da vam kazem stanje je jako lose.

_____________
Prof.Dr.Dzindo Z.
specijalista patoloske anatomije


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tumacenje nalaza sa patologije
PostPoslato: Sre Nov 25, 2015 4:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Nov 25, 2015 4:05 pm
Postovi: 5
Hvala Dr.Dzindo na brzom odgovoru.Rekli su nam da je stanje jako lose.Zakazali su hitnu operaciju.
Da li znate kako se radi operacija,je li jako opasna?Osoba ima 53 godine i teski je pusac.
Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tumacenje nalaza sa patologije
PostPoslato: Sre Nov 25, 2015 5:14 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Nov 03, 2015 7:20 pm
Postovi: 133
Da,operacija se mora hitno izvesti.Izvodi se operacija pod nazivom potpuna ili totalna laringektomija.Gdje se ukanja grkljan i glasne zice,na prednjem dijelu vratu se formira otvor traheostoma.Gdje se stavlja trahealna kanila.Taheostoma se ne zatvara jer osoba preko nje dise.
Osoba nakon izvodenja ove operacije kasnije mora primiti hemoterapiju i ici na radioterapiju odnosno zracenje.


______________
Prof.Dr.Dzindo Z.
specijalista patoloske anatomije


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tumacenje nalaza sa patologije
PostPoslato: Sre Nov 25, 2015 5:20 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Nov 25, 2015 4:05 pm
Postovi: 5
Hvala vam puno doktore.Mene jos zanima da li ce osoba moci pricati,koliko je operacija rizicna i koliko vremeniski traje i koliko traje oporavak nako te operacije?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tumacenje nalaza sa patologije
PostPoslato: Sre Nov 25, 2015 5:33 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Nov 03, 2015 7:20 pm
Postovi: 133
Osoba nakon ove operacije ne moze pricati.U pocetku ce dobiti obicnu bolnicku kanilu i hrani se preko sonde putem nosa prvu sedmicu nakon toga se sve mora miksati,nakon obavljene hemoterapije i zracenja osoba ce dobiti silikonsku kanilu koju mora nositi..Nakon silionske kanile osoba moze sebi kupiti metalnu kanilu koja ima u sebi ugraden aparatic za govor.Naravno,nakon odradene hemoterapije i zracenja osoba ce ici i kod logopeda.Sto se tici rizika sva operacija za sobom nosi odredeni rizik pa tako i ova.Na operaciji ove vrste budu prisutna dva doktora specijalista i jedan magistar,takode je na operaciji obavezno prisustvo patologa i 3-4 tehnicara.Operacija traje oko 5 sati.Oporavak nakon nje traje oko 3 mjeseca,a i zavisi koliko ce dugo trajati zracenje i koliko ima ciklusa hemoterapije..Hemoterapija se prima u ovom slucaju preko vene.

_______________
Prof.Dr.Dzindo Z.
specijalista patoloske anatomije


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tumacenje nalaza sa patologije
PostPoslato: Sre Nov 25, 2015 7:48 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Nov 25, 2015 4:05 pm
Postovi: 5
Hvala vam puno.Samo me sad zabrinjava ta hemoterapija kazu da nakn primanja bude jako lose.I da li patolog bude prisutan inace na operacijam,cuo sam za prisustvo patologa na operacijam pa sad ne znam cim patolog bude prisutan na operaciji nesto nije dobro,jesam li u pravu?Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tumacenje nalaza sa patologije
PostPoslato: Sre Nov 25, 2015 8:04 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Nov 03, 2015 7:20 pm
Postovi: 133
Hemoterapija jeste nezgodna stvar,ali i to zavisi od organizma,kako podnese terapiju.Osjeti ce mucnine,moze doci i do gubitka kose.Treci ciklus terapije je najgori,ali sve se moze podnijeti.Sto se tice patologa,patolog bude prisutan na svim operacijama otklanjanja tumora i tezim operacijama radi analiziranja tkiva itd.


_____________
Prof.Dr.Dzindo Z.
specijalista patoloske anatomije


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tumacenje nalaza sa patologije
PostPoslato: Čet Nov 26, 2015 11:57 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Nov 25, 2015 4:05 pm
Postovi: 5
Operacija je malo ubrzana,zakazana je za 27(sutra) po hitnom nalogu patologa.Culi smo se sa doktorima koji ce vrsit operaciju i rekao nam je kako to ide,sve ste nam tacno rekli i mnogo pomogli hvala puno.Samo da vas pitam kako i kad se ide na hemoterapiju i kako se radi zracenje)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tumacenje nalaza sa patologije
PostPoslato: Čet Nov 26, 2015 12:30 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Nov 03, 2015 7:20 pm
Postovi: 133
To ce vam sve pisati u otpusnom pismu,u nakon obavljene operacije.Ali,to ide vako naruce osobu za zracenja ona ide koliko kazu,prije toga mora obavit CT vrata.Zracenje traje oko 5-10 min na dnevnoj bazi ide se svaki radni dan,subota i nedjelja se odmara.Hemoterapija ide sa zracenjam kad je krvna slika uredu.Zracenje kvari krvnu sliku pa ce se svaku drugu-trecu sedmicu morati vaditi krv.


_____________
Prof.Dr.Dzindo Z.
specijalista patoloske anatomije


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 301 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: