Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 36 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 23, 2007 3:45 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Sep 23, 2007 12:20 am
Postovi: 576
Lokacija: Beograd, Srbija
Naravno, slucajnost uvek postoji... kontakt sa zarazenom krvlju itd.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Dec 02, 2007 12:12 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Okt 27, 2007 12:56 am
Postovi: 23
Lokacija: Beograd
Okej, znači i ja isto skoro mesec dana kašljem i sad odem da se testiram i negde piše ne može da se vidi da li sam zaražena u početku tj u prvoj fazi, a zašto se onda uopšte testiram? Ne razumem ništa.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Dec 02, 2007 5:41 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Sep 23, 2007 12:20 am
Postovi: 576
Lokacija: Beograd, Srbija
Pa mozda nece biti realan rezultat testa na antitela jer jos nije nastala imuno reakcija organizma, ali postoje i druge metode testiranja, PCR test, ili trazenje antigena p24 karakteristicnog za HIV (mada se ovo retko radi rutinski).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Dec 02, 2007 3:32 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Okt 27, 2007 12:56 am
Postovi: 23
Lokacija: Beograd
A jel' možeš da mi napišeš kako se radi taj PCR test, pleaase :( :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 03, 2007 5:10 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Sep 23, 2007 12:20 am
Postovi: 576
Lokacija: Beograd, Srbija
Citiraj:
Primena tehnika molekularne biologije u medicini i dijagnostici

Posebno mesto u nasoj laboratoriji zauzima PCR centar, u kome se lancanom reakcijom polimeraze (Polymerase Chain Reaction) detektuju virusi, bakterije i paraziti, na osnovu prisustva njihovog genetickog materijala.



Standardne metode se uglavnom zasnivaju na detekciji antitela koja stvara inficirani organizam posle odredjenog vremenskog perioda od ulaska stranog tela, koji moze trajati od nekoliko dana pa cak do nekoliko meseci, kao npr. u slucaju HIV virusa. Za vreme trajanja ovog perioda nalaz je (lazno) negativan, iako to ne mora da znaci da do infekcije nije ni doslo.

Velika pouzdanost PCR metode se zasniva bas na cinjenici da se detekcija ne vrsi na osnovu prisustva antitela vec genetickog materijala (DNK ili RNK) samog parazita, virusa ili bakterije.

Koristeci ovu metodu tacne rezultate je moguce dobiti neposredno posle infekcije, tj. kontakta sa parazitom.


http://www.hexalab.co.yu/pcr.html


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 03, 2007 6:03 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Okt 27, 2007 12:56 am
Postovi: 23
Lokacija: Beograd
Hvala ti, Jesen stiže dunjo moja :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 07, 2007 3:19 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Sep 23, 2007 12:20 am
Postovi: 576
Lokacija: Beograd, Srbija
Nema na cemu, ali ipak najlakse ti je da sacekas jos malo pa da uradis klasican ELISA test koji trazi anti tela.
poz
;)

_________________
Bye bye little lady


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 07, 2008 12:29 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jul 07, 2008 12:17 am
Postovi: 2
kako mi je drago da ima jos ljudi koji se sekiraju dok cekaju rezultate. ja sam sad aplicirala za zelenu kartu i imigraciono me je poslalo da uradim test na hiv i mada znam da u principu nemam razloga da se brinem...ipak to i dalje radim a jos vise se sekiram jer moram da cekam razultate minimum 5 dana, sto je neverovatno duuuuugo....i daje prostora za razmisljanje i neprekidno tumbanje po glavi....elem moje pitanje, dok cekam da me bar malo utesite, je: posto nisam imala promiskutitetan sexualni ziot u poslednje 4 godine da li bi se javili bar neki simptomi hiv-a do sad? taj period 'prozora' izgleda kao grip pa sam se pitala da li ima nesto specificno za taj virus u tom periodu?
i jos nesto, da li je istina da rane i posekotine mnogo sporije zarastaju kod zarazenih osoba?
hvala u napred, cekacu vas odgovor strpljivo ahhhh ko da pa radim nesto drugo ovih dana.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 10, 2008 3:22 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Sep 23, 2007 12:20 am
Postovi: 576
Lokacija: Beograd, Srbija
Sta sve nece izmisliti... rane sporije zarastaju :) To je kod dijabetesa tako... zasto bi bilo i kod HIV infekcije... sustina infekcije je da se kod svakog organizma moze razlicito manifestovati... dakle nema 'spiska' po kome bi se moglo uociti bilo sta... pritajeni tigar, skriveni zmaj...

Inace to sto ti imigraciono trazi (btw koja zemlja ako nije tajna) je debelo izvan zakonskih okvira jer svugde u svetu niko nema pravo da te tera da se testiras, osim ako to sam/sama ne zelis... dakle to je krsenje osnovnih ljudskih prava i prava na privatnost!

_________________
Bye bye little lady


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 17, 2008 11:53 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Dec 15, 2008 1:27 pm
Postovi: 19
Lokacija: kragujuevac
Cao svima, moram da se prilljucim.Sto se tice tastiranja, znam da mora za Rusiju,a za ostale ne znam.Ja imam jedno pitanje.Koliko je pouzdan test ako sam se testirala u drzavnoj bolnici, posle skoro dve godine od rizicnog odnosa,test je bio negativan i doktor je rekao da nema nikakvih sumnji da bilo sta postoji.Radila sam hiv 1,2 hepatitis A B C.Trebam li opet da se testiram :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 17, 2008 5:35 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Jun 09, 2008 1:58 pm
Postovi: 168
Test na hiv i hepatitis je pouzdan vec nakon tri mjeseca od rizicnog kontakta.....
Mnogi ljudi mogu da umisle simptome ove bolesti (zato sto svaki simtom skoro moze biti pokazatelj ove bolest ali i neke druge banalne)
Sumnje se naravno otklanjaju testiranjem....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 17, 2008 5:44 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Jun 09, 2008 1:58 pm
Postovi: 168
[quote="cjocja"]Uvek sam koristila kondom, ali nisam znala da se hiv moze preneti i oralnim putem. Mislim da treba poceti malo vise to naglasavati..Ja sam takav `nezasticen odnos` imala pre oko pola godine...Pre jedno mesec dana sam imala neke bolove u stomaku koji su trajali 10ak dana i prosli. Odmah posle toga sam pocela da kasljem i slinavim ko luda. To traje vec mesec dana mada mi je zadnjih nekoliko dana dosta bolje..Inace, i koza me zadnjih dana cesto svrbi na raznim mestima. Izadje nesto nalik ujedu komarca pa nestane. Bas sam smorena, i sumnjivo mi je da se sve tako zaredja jedno za drugim..non stop mislim na najgore. Utesilo bi me cak i da ovo nije zadnja faza hiv-a, jer tripujem da jeste i da cu umreti, da sam ja medju tih 1% koje to strefi za manje od godinu.. :([/quote]


Oralni prenos hiva je dosta rijedan i prakticno je nemoguc bez velike rane kod oba partnera koje jako krvare.....ne zaborabite za prenos hiv-a je potreban i odredjen faktor a to je kolicina i svjezina krvi....
Taj svrab je mozda gljivicne prirode(imamo je svi kao normalnog stanovnika ali npr.pod stresom moze da se aktivira i razmnozava i to izaziva reakciju)....
U zadnjoj fazi hiv.-a se desavaju velike infekcije kao sto su teska upala pluca i tuberculoza a tada bi vec bili iscrpljeni do kraja


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 23, 2008 5:16 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Dec 23, 2008 5:08 am
Postovi: 1
Jel moze neko da mi kaze gde tacno (adresa) mogu da se testiram na hiv, tj gde rade iskljucivo testiranja na hiv, gde se najmanje cekaju rezultati? Mislim da postoji testiranje blizu Studentske Poliklinike ali ne znam tacno gde. Hocu da se testiram sto pre, u suprotnom cu poludeti od nocnih mora koje me progone. :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 23, 2008 11:41 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Apr 12, 2007 8:52 pm
Postovi: 547
micha je napisao:
Jel moze neko da mi kaze gde tacno (adresa) mogu da se testiram na hiv, tj gde rade iskljucivo testiranja na hiv, gde se najmanje cekaju rezultati? Mislim da postoji testiranje blizu Studentske Poliklinike ali ne znam tacno gde. Hocu da se testiram sto pre, u suprotnom cu poludeti od nocnih mora koje me progone. :(


Idi u strudentsku polikliniku, oni rade besplatno testiranje na HIV i HCV. Prvo odes kod njihove dr na razgovor pa onda na vadjenje krvi.
Ili uradi test u bilo kojoj privatnoj laboratoriji.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 25, 2008 5:35 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Sep 23, 2007 12:20 am
Postovi: 576
Lokacija: Beograd, Srbija
E kad smo kod privatnih lab, Djuu da li znas kakvi su ti testovi? ELISA? Posto samo napisu HIV 1/2 ali me takodje buni zasto navode kod cene npr. 2x1200 dinara, a u stvari naplate samo 1200? Da li je ono 2x u slucaju da se vadi krv iz obe ruke, radi preciznosti, pa onda dva testa logicno 2x cena?

I koja je svrishodnost toga iz obe ruke, na infektivnoj u BG sve testove rade samo iz jedne (nebitno leva ili desna) i taj rezultat se smatra validnim.

_________________
Bye bye little lady


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 36 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 68 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: