blagotvorna za disajne organe
Ovu magicnu biljku, koja kod nas raste kao korov, nosio je Odisej kao zastitu od cini carobnice Kirke. U doba Rimljana smela se brati samo uz magicne reci, a hriscani su osvestanim buketicima, u kojima se divizma obavezno nalazila, kadili kuce na Jovandan...
Impozantna i uocljiva, obavijena zlacanim krunicama, raste uz puteve, po suncanim, suvim, peskovitim zemljistima. Gornja polovina stabljike je klasasta cvast, gusto okicena krupnim zutim cvetovima, zbog kojih je u narodu zovu jos i kraljevska sveca. Svezi cvetovi su neugodnog mirisa, a suvu veoma prijatnog, koji podseca na med. Ukus im je slatkast, sluzast. Cveta tokom celog leta i jeseni.
Cvet divizme sadrzi saponin (od koga potice i peckanje u grlu), sluz, secer, malo gume, zute boje krocetina, flavonida, tanina i vrlo malo etarskog ulja. List i koren su lekoviti u manjoj meri, a seme je blago otrovno.
Cvet se bere preko celog leta i jeseni, po suvom i suncanom vremenu, najbolje rano ujutru, cim ispari rosa. Cvet se slabo drzi na stabljici - opadne vec drugog dana. Najlakse se beru tako sto se ispod stabljike prostre cisto platno i stapicem blago udari po biljci. tako otpadnu samo casicni listici sa prasnicima.
Lekovita moc divizme je povezana sa zutom bojom, pa cvetove ne treba sabijati u korpe, vec susiti u tankom sloju u hladu na prozracnom mestu, kako bi se boja ocuvala. Suvi cvetovi lako povuku vlagu, pa ih odmah po susenju treba spremiti u staklene posude i cuvati na tamnom mestu. brzo gube lekovita svojstva, te ih ne treba cuvati duze od godinu dana. Listovi se rasprostiru i suse
Caj od cvetova divizme jedan je od najboljih prirodnih lekova za zapaljenje disajnih puteva, promuklost, kasalj, katar bronhija, bronhitis, magareci kasalj... Preporucuje se i protiv astme, nervoze, teskobe, drhtanja, smetnji u srcanom ritmu, grceva u stomaku, bolova u zeludcu i neuralgija... Deluje i kao diuretik.
U spoljnjoj upotrebi sluzi za lecenje zapaljenih i gnojnih rana, uboja, cireva, lisaja... Isitnjeni i zgnjeceni cvetovi pomesani sa medom hlade opekotine i izvlace bol.
Saka cvetova u litri rakije sredstvo su za masazu kod gihta i reumatizma. Od svezih cvetova stavljenih u teglu i na sunce brzo ce postati uljasta tecnost dobra za masazu, ali i za lecenje rana (nakapa se i pusti da se osusi.
Mirisni cvetovi se upotrebljavaju za aromatizaciju likera.
Omeksavaju i neguju kozu, pa se primenjuju i u kozmetici, u kremama i parnim kupkama za lice. Jak caj od cvetova posvetlice svetliju kosu.
List divizme moze prakticno posluziti u cipelama, kada se potplata smanji
Od suvo lisca se mogu zavijati cigarete. Njihov dim umiruje grlo, a mogu biti i zamena za duvan.
ZA BOLJI VID I SLUH
Lagano popareni cvetovi, zavijeni u platnenu vrecicu ili maramicu, prethodno namocenu u uvarak, odlican su oblog protiv svih upala ociju.
Od svezih cvetova, prelivenih slatkim bademovim ili maslinovim uljem i ostavljenih da odstoje na toplom 4-6 nedelja, dobija se lekovito ulje. njime se 2-3 putadnevno mazu oci, radi jacanja vida. Gluvoca ili slab sluh mogu se popraviti ako se 3-5 kap kapne u bolesno uvo.
Suvo lisce i cvece moze se smrviti u prah i usmrkavati protiv prehlade.
Osusena stabljika, namocena u loj ili mazivo, daje dugotrajnu baklju, koja se preliva u duginim bojama.
Lekovite su sve vrste sa krupnim cvetovima, dok se sitnocvetne divizme ne koriste.
Upozorenje: svi delovi divizme, osim cvetova, blago su otrovni!
