COPY/PASTE SVAŠTARA

Saznajte sve o nutritivnim svojstvima namirnica koje koristite, podelite svoja iskustva o popularnim dijetama, preparatima, namirnicama, napicima.

Moderatori: mr ph. Silvio, moderato, admin, vlada99

Odgovori
Korisnikov avatar
jesy
Stalni član
Stalni član
Postovi: 2010
Pridružio se: Uto Apr 01, 2008 6:10 pm
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5
Lokacija: tu u vashoj blizini
Kontakt:

Post od jesy »

:D ha hahaaa u super raspolozhenju,valjda se primecuje :D :D :D
nije srecan onaj ko ima shta zheli,
nego onaj koji ne zheli ono shto nema
Korisnikov avatar
Dj.Olivera
Stalni član
Stalni član
Postovi: 2917
Pridružio se: Ned Jul 20, 2008 12:47 pm

Post od Dj.Olivera »

jesy napisao:BOSANSKA LJUBAVNA POEZIJA

Vjetar duva,
šljive otpadaju
trule šljive muve spopadaju.

Krmci jedu da ne propadaju,
tvoje mi se oči dopadaju.

Tvoje oči ko farovi od FIćE
ti si moje omiljeno biće.

Sunce je raspizdilo svoje zrake,
vrapci se deru ko konji,
mene piči depresija,
u duši mi opsesija,
**** mater ako te ne volim!
:lol: :lol: :lol: Jesy bona ti si baš vesela ovih dana :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=4IMT8LLEzdI :lol: :lol:
Korisnikov avatar
jesy
Stalni član
Stalni član
Postovi: 2010
Pridružio se: Uto Apr 01, 2008 6:10 pm
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5
Lokacija: tu u vashoj blizini
Kontakt:

Post od jesy »

Upala Bartolinijeve žlezde (Bartolinitis)


Bartolinijeve žlezde se nalaze u donjoj trećini velikih usana, a njihov sadržaj se izliva na unutrašnjoj strani malih usana stidnice. Kod neadekvatne higijene, nošenja sintetičkog rublja i tesne odeće može doći do infekcije i zapaljenja.

Uzrok nastanka
Najčešće su izazivači streptokoke, stafilokoke, coli bacil i ponekad gonokok.

Klinička slika
Kliničku sliku karakterišu jak bol, otok i crvenilo. Ako je zahvaćen samo izvodni kanal koji je edematozan i eritematozan, na pritisak se iz njega cedi gnojav sekret. Nelečen ili neadekvatno lečen bartolinitis (zapaljenje bartolinijeve žlezde), dovodi do zatvaranja kanala žlezde, prestanka drenaže sekrecije i stvaranja apscesa. Apsces se zapaža kao tumefakt (otečena žlezda) veličine kokošijeg jajeta koji zahvata veliku i malu usnu stidnice. Bolesnica ima jake bolove u predelu tumefakta i otežano hoda i sedi.

Dijagnoza
Postavlja se inspekcijom i palpacijom. Nekada se može ispitati sadržaj apscesa ukoliko se sumnja na gonoreju.

Lečenje
Primenjuju se antibiotici (na osnovu antibiograma) i lokalno se stavljaju hladni oblozi. Ako nastane apsces rade se incizija, drenaža i ispiranje dezinfekcionim sredstvima.

Slika
nije srecan onaj ko ima shta zheli,
nego onaj koji ne zheli ono shto nema
Korisnikov avatar
Dj.Olivera
Stalni član
Stalni član
Postovi: 2917
Pridružio se: Ned Jul 20, 2008 12:47 pm

Post od Dj.Olivera »

" V "
Korisnikov avatar
Dj.Olivera
Stalni član
Stalni član
Postovi: 2917
Pridružio se: Ned Jul 20, 2008 12:47 pm

Post od Dj.Olivera »

Vežbe i ishrana

Redovna fizička aktivnost doprinosi dobrom zdravlju. Svoj pun efekat će imati samo uz adekvatnu ishranu jer u suprotnom, ukoliko se organizam izlaže naporu bez pravog goriva, rezultat će biti više štete nego koristi.

Pravilna ishrana obezbeđuje energiju za fizičku aktivnost, ali i nutriense za adekvatan oporavak. Proizvodi od žitarica se smatraju primarnim izvorom kompleksnih ugljenih hidrata, koji obezbeđuju dugotrajnu energiju što ih čini idealnim izborom za obrok pre treninga. Sadržaj masti je gotovo minimalan, a količina belančevina zavisi od samog proizvoda. Zbog smanjene biološke vrednosti belančevina u svom sastavu odlično se slažu sa mlekom i mlečnim proizvodima. Ovo je naročito važno za obrok nakon treninga kada je potreba za kvalitetnim belančevinama najveća. Nedostatak esencijalnih amino kiselina može biti u potpunosti nadoknađen dodavanjem namirnica životinjskog porekla.

Tu se ne završava spisak za fizičku aktivnost korisnih nutrienasa koji se nalaze u sastavu ovih proizvoda.

Vitamini B kompleksa igraju ključnu ulogu u metabolizmu jer pomažu u oslobađanju energije iz proteina, masti, i ugljenih hidrata. Takođe, oni su esencijalni za pravilno funkcionisanje nervnog sistema.

Folna kiselina je još jedan iz grupe vitamina B i pomaže organizmu u stvaranju crvenih krvnih zrnaca. Od naročitog je značaja za plodnost kako kod muškaraca, tako i kod žena. U ishrani trudnica doprinosi pravilnom razvoju fetusa.

Pored nabrojanih vitamina do izražaja dolazi i sadržaj minerala. Konzumiranjem žitarica i proizvoda obezbeđuje se unos magnezijuma koji je neophodan za izgradnju jakih kostiju i za oslobađanje energije iz mišića. Takođe, sprečava se nastanak bolnih kontrakcija nakon intenzivnih treninga koje nastaju kao posledica njegovog nedostatka.

Selen, iako potreban organizmu u malim količinama, ima veoma važnu funkciju – deluje kao antioksidant u zaštiti ćelije od oksidacije i stvaranja slobodnih radikala, a ima i veoma važnu ulogu u funkcionisanju imuno sistema i tiroidne žlezde.

Gvožđe je takođe jedan od minerala koji se nalaze u sastavu proizvoda od celog zrna. Njegova uloga je veoma važna u transportu kiseonika kroz krv. Nedostatak ovog minerala dovodi do anemije, a obzirom na to da su integralne žitarice jedan od najboljih izvora nehem gvožđa, koje se teže apsorbuje od gvožđa iz namirnica životinjskog porekla, preporučuje se kombinovanje sa namirnicama bogatim vitaminom C.

Nenad Živković, nutricionista
Korisnikov avatar
Dj.Olivera
Stalni član
Stalni član
Postovi: 2917
Pridružio se: Ned Jul 20, 2008 12:47 pm

Post od Dj.Olivera »

Vežbama i ishranom protiv raka
27. februar 2009. | 16:48

PARIZ - Više od 40 odsto slučajeva raka debelog creva i dojke moglo bi da se izbegne u razvijenim zemljama uravnoteženom ishranom, redovnom fizičkom aktivnošću i kontrolom telesne težine, navedeno je u međunarodnom zdravstvenom izveštaju "Mere i aktivnosti za prevenciju raka".

U razvijenim zemljama bi, prema tom izveštaju, broj slučajeva raka debelog creva mogao da se smanji za 43 odsto, a raka dojke za 42 odsto uravnoteženom ishranom i vežbama.

Na taj način bi mogla da se izbegne i četvrtina najčešćih oblika raka u zemljama u razvoju.

U te podatke, međutim, nisu uključeni oblici raka izazvani pušenjem, koji predstavljaju oko trećinu slučajeva te bolesti.

Izveštaj su sačinili francusko humanitarno udruženje Svetski fond za istraživanje raka i američki Institut za istraživanje raka, koji su obavili analizu učestalosti 12 vrsta raka u četiri zemlje - SAD, Velikoj Britaniji, Brazilu i Kini, preneli su francuski mediji.

Izveštajem je obuhvaćen i niz preporuka za sprečavanje raka namenjenih svim društvenim slojevima. Među njima je i posvećivanje pažnje zdravoj ishrani i podsticanje na fizičku aktivnost u školama, zabrana reklamiranja napitaka i prehrambenih proizvoda koji su štetni po zdravlje dece i pozivanje potrošača da čitaju etikete na proizvodima kako bi se uverili da li su proizvodi koje kupuju dobri za njihovo zdravlje.

http://www.rakdojke.iz.rs/prevencija.html


Slika
Korisnikov avatar
Dj.Olivera
Stalni član
Stalni član
Postovi: 2917
Pridružio se: Ned Jul 20, 2008 12:47 pm

Post od Dj.Olivera »

Vazduh znači život


"Mikroklimatski uslovi u prostoriji imaju značajan uticaj na zdravlje osobe koja u njoj boravi. Procenat vlage u prostoriji, pored koncentracije kiseonika, zagađenosti iritativnim česticama prašine, duvana, različitih gasova, je takođe veoma važan parametar. Suv vazduh u prostoriji prouzrokuje smanjenje vlažnosti kože i sluzokože posebno disajnih organa. Kod zdravih osoba sniženi nivo vlažnosti vazduha u protoriji izaziva pojavu suvog nadražajnog kašlja i promuklost.

Osobe koje boluju od akutne upale disajnih puteva, a posebno osobe koje boluju od bronhijalne astme ili hroničnog bronhitisa u prostoriji sa smanjenim procentom vlage mogu dobiti napad gušenja sa kašljem zbog otežanog iskašljavanja gustog lepljivog sekreta. Deca su u većoj opasnosti da dođu u ovakvu situaciju, jer se kod njih isušivanje sluzokože disajnih puteva i zgušnjavanje sekreta odvija znatno brže.



Osobama sa ovakvim tegobama se savetuje da održavaju potreban nivo vlažnosti u prostoriji. Savremeni aparati tipa AIR-O-SWISS i BONECO omogućuju da po potrebi povećamo procenat vlage u prostoriji, i automatski regulišu i održavaju optimalni nivo vlažnosti."



Dr med.sci. Zorica Plavšić

Pulmolog i alergolog

Beograd


Slika

20 000 puta udahnemo svakoga dana i pritom unesemo 12 000 litara vazduha u naša pluća da bismo uneli kiseonik neophodan za preživljavanje. Međutim, ne provodimo većinu našeg vremena na svežem šumskom vazduhu. Naprotiv, provodimo 90% našeg vremena u zatvorenim prostorima. Nažalost, to su mesta gde je kvalitet vazduha najgori.



Vazduh u zatvorenim prostorima sadrži do 20 miliona čestica u jednom kubnom metru. Taj nivo je dvadeset puta veći od onog nađenog u vazduhu na gustom prometnom raskršću, i do dvesto hiljada puta veća od one na moru. Da bi stvari bile gore, prilikom grejanja našeg domaćinstva ili poslovnih prostora zimi, vazduh postaje daleko više suv. Posledice po naše zdravlje zbog suvog i nečistog vazduha mogu biti opasne.



Pročišćavanje i ovlaživanje vazduha mora igrati ključnu ulogu u našim naporima da održimo optimalne sobne klimatske uslove zbog zaštite našeg zdravlja.
Korisnikov avatar
Dj.Olivera
Stalni član
Stalni član
Postovi: 2917
Pridružio se: Ned Jul 20, 2008 12:47 pm

Post od Dj.Olivera »

Posledice nečistog vazduha

Vazduh koji udišemo svaki je dan sve više pun štetnih sastojaka. Kućna prašina, grinje, polen, duvanski dim itd., pospešuju alergijske reakcije i bolesti disajnih organa. Stoga, ne čudi činjenica da je američka agencija za zaštitu okoline svrstala onečišćavanje vazduha u zatvorenim prostorima među pet najopasnijih pretnji okoline po naše zdravlje.


Slika

Broj ljudi koji pate od alergijskih tegoba dramatično se povećava prema stupnju nečistoće vazduha. Danas svaka treća osoba pati od alergije. To ima implikacije čak i na ekonomiju: više od 30 posto odsustva sa radnih mesta prouzrokovano je alergijskim tegobama. Krajnje je vreme da preduzmemo nešto za bolji i zdraviji vazduh!



Šta je očiglednije od činjenice da upotrebom prečistača vazduha poboljšamo kvalitet vazduha u prostoriji, posebno kada su opremljeni HEPA (visoko efikasnim filterima za čestice) filterima, koji su izvorno razvijeni za upotrebu u kliničke svrhe. Sposobni su ukloniti iz vazduha 99.97% čestica manjih od 0.0003 mm (pogledajte grafikon). Ako je i filter od aktivnog ugljenika takođe ugrađen, tada se istovremeno uklanjaju i mirisi, dim i štetni gasovi.

Slika
Korisnikov avatar
Dj.Olivera
Stalni član
Stalni član
Postovi: 2917
Pridružio se: Ned Jul 20, 2008 12:47 pm

Post od Dj.Olivera »

Vazduh znači život

Poslednja generacija prečistača vazduha upotrebljava najmodernije tehnologije filtriranja da bi osigurala optimalno uklanjanje štetnih sastojaka i mirisa iz vazduha u zatvorenim prostorima.

Čovek provodi oko 90% vremena u zatvorenim prostorima. Stoga, što može biti očiglednije od potrebe da se vazduh prečišćava redovno i uspešno. Poslednjih godina, vodeći svetski proizvođači uložili su veliki napor u razvoj uređaja za prečišćivanje vazduha. Poslednja tehnološka dostignuća iskorišćena su u svrhu izrade sastava i filtera koji pouzdano uklanjaju štetne sastojke i mirise iz vazduha u zatvorenim prostorima.

Uspešno protiv dima i mirisa

U poslednjim generacijama prečistača vazduha upotrebljavaju se filteri znani kao HEPA filteri. Ti su filteri izvorno razvijeni za kliničke primene, ali zahvaljujući njihovoj visokoj uspešnosti ubrzo su prilagođeni i za druge primene gde je čistoća vazduha prioritet. HEPA filteri uklanjaju iz vazduha čestice veličine do 0.0003mm sa stupnjem uspešnosti do 99.97%! Oni nude pouzdanu zaštitu protiv kućne prašine, polena, grinja, životinjske dlake i drugih štetnih sastojaka iz vazduha u zatvorenim prostorima.

Poslednja tehnološka dostignuća u filtriranju

Duvanski dim, pare i mirisi iz tepiha, nameštaja, građevinskih materijala, boja i lakova, sprejevi ili ostaci deterdženata i sredstava za čišćenje mogu imati trajne posledice na disajne puteve, koje predstavljaju dodatni rizik po zdravlje za svakog, a ne isključivo za alergičare. Uz HEPA filtere, vrhunski prečistači vazduha takođe poseduju i filter od aktivnog ugljenika, koji uspešno apsorbuje i zadržava dim, pare i mirise. Postoji takođe i kombinovani uređaj - prečistač vazduha sa integrisanim ovlaživačem, koji posebno u zimskim mesecima, osigurava dovoljnu vlažnost vazduha.

Snažan i tih

Svaki kvalitetan prečistač vazduha mora sadržati efikasan filter sa visokom cirkulacijom vazduha da bi osigurao često i jednolično prečišćavanje sobnog vazduha. Vodeći uređaji danas mogu cirkulisati sav vazduh u sobi veličine 20m2 do 4 puta u jednom satu! Sa svom tom snagom, osnovni kriterijum za ocenjivanje kvaliteta prečistača vazduha je njegov najniži mogući nivo buke koju proizvodi za vreme rada. To omogućava da uređaj bez problema koristimo noću u spavaćim sobama. Uređaji koji proizvode zvuk niži od 30 decibela idealni su za tu namenu. I zbog njihove niske potrošnje električne energije, ne morate svaki dan razmišljati da li će uređaj ostati uključen ceo dan. Ovaj sastav zadovoljava sve vaše zahteve za prečišćavanje vazduha
Korisnikov avatar
Dj.Olivera
Stalni član
Stalni član
Postovi: 2917
Pridružio se: Ned Jul 20, 2008 12:47 pm

Post od Dj.Olivera »

Vazduh je žedan

Uz temperaturu i čistoću vazduha, treći važan faktor u održavanju idealne sobne klime je sadržaj vlage u vazduhu. Dok je opasnost od prekomerne vlažnosti vazduha na našim prostorima relativno mala, često, u zimskim mesecima kada uključimo grejanje u sobama, iskusimo prekomerno suv vazduh unutar prostorija. Posledice suvog vazduha mogu biti opasne.

Otvaranje prozora u zimskom periodu neće pomoći da izbegnemo suv vazduh u prostoriji. Umesto toga neophodno je aktivno dodavati vlagu u vazduh. To je zato jer poput ljudi, vazduh postaje takođe žedan. Veština leži u tome da vazduhu dajemo upravo onoliko vode da pije da dosegne idealnu razinu vlage. Ako vlaga nije vešto dodana u vazduh, on će nastojati ublažiti svoju žeđ uzimajući vlagu iz naše kože, sluznice, biljaka, drvenog namještaja, itd. Nivo vlage u vazduhu merljiv je upotrebom instrumenta zvanog higrometar. Očitanja koja dobijamo od strane higrometra nazivamo "relativna vlažnost vazduha".



Zdravstveni stručnjaci preporučuju relativnu vlažnost vazduha između 40 i 60 %. Kod tih nivoa naša čula, nam govore da je vazduh u prostoriji idealno ovlažen. Tada je vlažnost vazduha idealna za naše zdravlje, za životinje i biljke u prostoriji, za nameštaj, muzičke instrumente i još mnogo toga.

Slika
Korisnikov avatar
Dj.Olivera
Stalni član
Stalni član
Postovi: 2917
Pridružio se: Ned Jul 20, 2008 12:47 pm

Post od Dj.Olivera »

Otvaranje prozora nije dovoljno

Kada je vazduh u sobi ustajao i suv, instinktivno otvaramo prozore, manje ili više redovno. Otvaranje prozora omogućava svež dotok kiseonika u prostoriju. Ovo je naročito važno tokom zime. Međutim, iako je vazduh koji ulazi u prostoriju prilično svež on sadrži premalo vlage da bi dovoljno navlažio topli vazduh u prostoriji.

Onima koji žele sačuvati toplinu i vlažnost vazduha tokom hladnijeg vremena je bolje širom otvoriti prozore na tri minute svakih sat vremena nego satima držati neznatno otvoren prozor.


Ako želimo sačuvati dovoljnu količinu vlage u vazduhu tokom hladnijeg vremena potrebno je imati odgovarajući ovlaživač vazduha.



Slika

Iz grafikona se lako vidi kako otvaranje prozora zimi neće nimalo ovlažiti vazduh u prostoriji već će postići suprotan efekat:

Ako spoljašnji vazduh pri NULA stepeni C sa rel. vlažnošću od 70% pustimo u prostoriju zagrejanu na 25 stepeni C relativna vlažnost vazduha će pasti na samo 13% !
Korisnikov avatar
Dj.Olivera
Stalni član
Stalni član
Postovi: 2917
Pridružio se: Ned Jul 20, 2008 12:47 pm

Post od Dj.Olivera »

Saveti za ovlaživanje vazduha

Sledeći saveti će Vam olakšati da postignete optimalnu vlažnost vazduha:

Gde je idealno mesto za ovlaživač vazduha?
Tamo gde je to moguće, postavite ovlaživač vazduha tako da osigurate dovoljan protok vazduha oko uređaja. Idealno bi bilo postaviti ga na mesto gde je prosečna temperatura vazduha. Dakle ne preblizu spoljašnjim zidovima, prozorima, vratima i ostalim prenosnicima toplote.

Zašto se dešava kondenzacija na prozorima i zidnim oblogama čak i kada higrometar pokazuje idealnu vlažnost vazduha od 55%?.
Kondenzacija na prozorima i zidnim oblogama je pokazatelj prisutnosti velikih prenosnika toplote (prozori, vrata...) gde je temperatura niža nego u ostalim delovima prostorije. Na tim mestima vazduh nosi manju količinu vlage što rezultuje kondenzacijom.

Šta se može učiniti kada vlažnost vazduha ne dostiže idealnu meru pored korišćenja ovlaživača vazduha?

- Da bi dobili zadovoljavajuće rezultate kapacitet uređaja mora odgovarati veličini prostorije. Proverite uputstva proizvođača uređaja.

- Moguće je da je prostorija luftirana prečesto. Sa svakim luftiranjem u prostoriju ulazi neovlažen vazduh.

- Materijali koji zadržavaju vlagu poput tepiha, zavesa, nameštaja i drugih tekstila isušuju vazduh. Ako je puno takvih materijala u prostoriji, to će usporiti brzinu postizanja optimalne vlažnosti vazduha.
Korisnikov avatar
Dj.Olivera
Stalni član
Stalni član
Postovi: 2917
Pridružio se: Ned Jul 20, 2008 12:47 pm

Post od Dj.Olivera »

Vantelesna oplodnja


Šta je to bračna neplodnost?

Doc dr Vesna Kopitović

Pod bračnom neplodnošću podrazumeva se stanje kada i nakon godinu dana kontinuiranih seksualnih odnosa, a bez upotrebe kontraceptivnih sredstava, izostane željena trudnoća.

Procenat bračne neplodnosti je danas u razvijenom svetu vrlo visok što je i ozbiljan problem današnjeg društva! Jedna od metoda rešavanja bračne neplodnosti je i VANTELESNA OPLODNJA (VTO).


Koje su indikacije za vantelesnu oplodnju?

Indikacije za vantelesnu oplodnju mogu biti i sterilitet žene i sterilitet muškarca.


Šta spada u sterilitet žene?

Uzroci nemogućnosti ostajanja u drugom stanju mogu biti različiti:

I Sterilitet organskog, genitalnog porekla što obuhvata:

1. Oštećenja jajovoda (30%)

2. Razvojne anomalije materice i Ashermanov sindrom - priraslice unutar materice (8-10%)

3.Oštećenja grlića (2%)

4. Endometriozu (26%)

II Hormonsko funkcionalne uzroke (25%), koji podrazumevaju poremećaj ovulacije i menstruacije. U ovu grupu spada i sindrom policističnih jajnika.

III Sterilitet ekstragenitalnog porekla (2-3%), koji predstavlja poremećaj rada drugih endokrinih žlezda kao što su tireoidna, nadbubrežna, hipotalamus, hipofiza i bubrezi.

IV Imunološki uzroci steriliteta (3-5%)

V Neobjašnjen uzrok steriliteta (5%)


Šta spada u sterilitet muškarca?

Jedno od prvih ispitivanja kod problema steriliteta je ispitivanje spermograma muškarca. Prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji spermogram se klasifikuje na više grupa:

Normospermija je normalan nalaz, predstavlja spermogram gde je broj spermatozoida veći od 20 miliona/ml, pokretljivost veća od 50% i broj normalnih oblika veći od 50%.

Problemi koji mogu da dovedu do steriliteta muškarca su:


Oligospermija - smanjen broj spermatozoida,

Astenospermija – smanjena pokretljivost pokretljivost spermatozoida,

Teratospermija - poremećena morfologija spermatozoida i

Azospermija - nedostatak spermatozoida u semenoj tečnosti.


Šta treba znati o vantelesnoj oplodnji?

Od 1978. godine, kada je rođena Lujza Braun, prva beba iz postupka vantelesne oplodnje, ova metoda omogućila je rađanje preko 3,5 miliona dece širom sveta. Ova metoda lečenja bračne neplodnosti se nikad ne radi prva, nego se predlaže kada druge metode nisu dale rezultate.

Zahvaljujući sve boljoj savremenoj opremi, vantelesna oplodnja pokazuje visok stepen uspešnosti, koji se kreće od 22% do 40% iznetih trudnoća po jednom pokušaju. Zahvaljujući vantelesnoj oplodnji, od kada je 1992. godine u proceduru ušla metoda mikrofertilizacije (intraćelijske injekcije spermatozoida – ICSI), danas je definitivno razrešen i problem steriliteta muškarca.

Mogućnost da se putem ove metode uradi skrining nekih bolesti ploda pre nego što se implantira u matericu, u budućnosti daje rešenje onim bračnim parovima kod kojih ne postoji problem neplodnosti, nego postojanje opterećujućih porodičnih genetskih faktora jednog ili oba roditelja i time odgovori na njihovo pitanje da li će moći imati zdravo dete.


Šta podrazumeva vantelesna oplodnja?

VTO podrazumeva stimulaciju jajnika da proizvede više jajnih ćelija koje se u određenom danu ciklusa, pod kontrolom ultrazvuka izvade zajedno sa folikularnom tečnosti i oplode u spoljnim uslovima (odatle i naziv «in vitro fertilizacija»), te potom u obliku oplođene jajne ćelije ili embriona vraćaju u matericu. Za ovaj proces je potrebno imati zdravu matericu normalnog izgleda, kao i normalne jajnike koji će reagovati na datu stimulaciju. Jajovodi nisu potrebni u ovom procesu, što je vrlo važno kod pacijentkinja koje ih nemaju zbog prethodnih operacija.


Koliko su važne godine za uspeh vantelesne oplodnje?

Godine starosti imaju velikog uticaja na uspeh ove metode!

Stopa trudnoća kod žena mlađih od 30 godina je 30% i više, a kod žena starijih od 40 godina je manja od 5%!!!



Ko sve čini tim za vantelesnu oplodnju?


U timu su ginekolozi, biolog, psiholog, urolog, internista, anesteziolog i medicinske sestre!


Da li je program vantelesne oplodnje naporan za ženu?

Nije, jer vi to želite i nadate se uspehu! Verom u taj uspeh, upornošću, kao Vašim i našim zajedničkim angažovanjem, program je vrlo prihvatljiva metoda lečenja!

http://www.*/index.php?show=cat ... t_catID=18
Korisnikov avatar
Dj.Olivera
Stalni član
Stalni član
Postovi: 2917
Pridružio se: Ned Jul 20, 2008 12:47 pm

Post od Dj.Olivera »

Vanmaterična trudnoća


Pod vanmateričnom trudnoćom podrazumevamo usađivanje i razvijanje oplođenog jajašca izvan materice, najčešće u jajovodima, a u vrlo retkim slučajevima negde u donjem trbuhu ili na jajniku.

Pošto ni jedno od ovih mesta ne pruža oplođenom jajašcu sve potrebne uslove za razvijanje, dolazi ranije ili kasnije do prekida trudnoće.

I kod vanmaterične trudnoće žena primeti da joj je izostala menstruacija, što je navodi da veruje kako je u drugom stanju. Katkada oseća i druge znake trudnoće, kao gađenje, jutarnje povraćanje, nesvesticu itd., ali u manjoj meri nego kod pravilne trudnoće. Obično dve do tri nedelje posle izostale menstruacije, katkada i kasnije, dolazi do raznih teškoća koje su jasni i ne sumnjivi znaci da nije bilo pravilne trudnoće i da je došlo do prekida vanmaterične trudnoće.

U tom slučaju žena iznenada oseti jak bol u donjem trbuhu, jako prebledi, često se onesvesti, puls (bilo) joj je slabo i ubrzano, povraća ili je muči na povraćanje. Iz polnih organa nastaje krvarenje, ali ne jako. Međutim, unutrašnje krvarenje, tj. krvarenje u trbušnu šupljinu koje nastaje usled prskanja krvnih sudova u jajovodu, može biti veoma obilno, tako da život žene dolazi u opasnost. Svi opisani znaci nastaju usled naglog i velikog gubitka krvi u trbušnoj šupljini.

Prekid vanmaterične trudnoće može da nastupi i postepenim stezanjem jajovoda. Žena oseća na mahove jače i slabije bolove, pomalo krvari, a znaci trudnoće, koje je eventualno u početku osećala, postepeno se gube. Krvarenje iz polnih organa proteže se duže vreme, isto tako i bolovi, koji katkad postepeno i uminu.

Pomoć u slučaju vanmaterične trudnoće može da pruži samo lekar, i to u bolnici. Zato ženu treba odmah bio dan ili noć preneti u bolnicu, naročito ako su jaki bolovi propraćeni ostalim znacima. Pri tom treba postupati veoma oprezno. Treba je uneti u kola i smestiti da leži, po hladnom vremenu dobro je pokriti i lagano, bez velikog truckanja voziti.

Uzroci trudnoće izvan materice su najčešće razne nepravilnosti na putu kojim oplođeno jajašce treba da prođe do materice. Nedovoljno razvijena, iskrivljena materica ili prirasli jajovodi, sa odebljalom, neravnom sluzokožom, mogu da budu zapreka da oplođeno jaje dođe u matericu. Ove nepravilnosti su najčešće posledice zapaljenja unutrašnjih polnih organa.

Trudnoća izvan materice može da se utvrdi i pre nego što nastupi prekid trudnoće, ili se bar može posumnjati da je u pitanju vanmaterična trudnoća. U tom slučaju žena mora biti stalno pod nadzorom lekara ili ako se sa sigurnošću utvrdi da postoji vanmaterična trudnoća, preduzima operacija pre nego što nastane unutrašnje i spoljnje krvarenje, tj. znaci prekida vanmaterične trudnoće. Na taj način sprečava se veliko unutrašnje krvarenje koje može biti smrtonosno za ženu.

Zbog toga svaka žena koja posle izostanka menstruacije počne da krvari i oseća bolove, ili primećuje da nema ostalih znakova trudnoće, ili su ti znaci slabiji nego kod drgih trudnoća, treba odmah da potraži pomoć od lekara. U ovom slučaju to je jedini način da se spreči velika opasnost koja preti ženi sa vanmateričnom trudnoćom
Korisnikov avatar
Dj.Olivera
Stalni član
Stalni član
Postovi: 2917
Pridružio se: Ned Jul 20, 2008 12:47 pm

Post od Dj.Olivera »

Vaše dete više nije beba


Upravo kao što je treći rođendan označavao i prelaz između perioda u kome se vaše dete još uvek nalazilo u pelenama i ranog detinjstva, sada kada mu je pet godina ono će postepeno prestajati da bude beba.

Razume se ne na dan svog petog rođendana, već tokom te sledeće godine dete treba da se oprosti sa navikama nejakog mališana i da postane zrelije. Međutim, roditelji ponekad odlaze u krajnost.

Jedna vrsta roditelja dozvoljava da osobine koje karakterišu bebu i dalje traju, pa ih čak i neguje. Oni sprečavaju dete da se prihvatiodgovornosti za koju je odraslo.

Drugi tip roditelja nastoji da stvori malog čoveka od petogodišnjeg deteta, očekiući od njega da obavlja stvari koje daleko premašuju mogućnosti njegovog uzrasta. Sada je bitno da roditelji nađu zlatnu sredinu u svom odnosu prema detinjoj zrelosti koja je u razvoju.

Roditelj koji pokušava da kod svog petogodišnjeg deteta sačuva osobine karakteristične za bebu, mora shvatiti da ono nije više beba, već dete koje uskoro kreće u školu. A roditelj koji je nestrpljiv da njegov mališan što pre odraste mora se podsetiti da je on još samo dete koje ide u zabavište.

Dok je vaše dete bilo mlađe od pet godina povremeno vraćanje infantilnim navikama nije se preterano ozbiljno shvatalo. Prepuštali ste vremenu da s dete samo odiči od izvesnih nezgodnih navika, s tim što sete mu koji put blago i posredno pritrčali u pomoć. Međutim, ako se sisanje palca, mokrenje u krevetu i mucanje nastavi i u šestoj godini, morate sada tome obratiti veću pažnju.

Na prvom mestu, odvešćete dete lakaru na opšti pregled provere radi; možda ste prevideli neki fizički uzrok koji izaziva ova stanja.Tako, na primer, ne možete pomoću psihologije odučiti dete da mokri u postelji, ako ono ima neku deformaciju bubrega ili zapaljenje, zbog čega mu je nemoguće da ovo savlada.

Ako lekar ustanovi da ne postoji nikakav fizički uzrok, morate razmisliti o emocionalnoj tenziji sredine u kojoj dete živi. Dete koje odjednom ponovo počne da sisa palac, ili koje nastavi to da čini i kada uže duboko u šetu godinu, izuzimajući pri tom kratko vreme pre spavanja, na izvestan način nije se prilagodilo i vrlo često nije srećno.

Možda je uzrok ovakvoj potištenosti prejak emocionalni pritisak u kući ili u školi, odnosno nesposobnost deteta da nađe zajednički jezik sa svojim drugovima i drugaricama. Ma šta bilo po sredi, pomozite kako najbolje umete. Sem toga vodite računa da ne sramotite niti sekirate svoje dete zbog toga. Ono si i samo ne oseća sasvim sigurno, inače ne bi sisalo palac. Stoga nemojte bez potree uvećavati njegovu potištenost i osećanje nesigurnosti. Pristupite rešavanju ovog problema staloženo i sa razumevanjem.

Kad god ga vidite da sisa palac, dajte mu znak pogledom ili podizanjem obrve da prestane, jer ćete mu na taj način daleko više pomoći nego ako ga glasno pred svima opominjete.

Dogodili se da vaše dete nastavi da muca i u šestoj godini, porazgovarajte o tome sa svojim lekarom.Nejasno izgovaranje pojedinih glasova ili slogova je veoma česta pojava koja će iščeznuti čim dete ne bude više osećalo pritisak.
Odgovori