Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 267 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 18  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 01, 2008 1:04 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Ned Jul 20, 2008 12:47 pm
Postovi: 2917
Ishrana odojčeta od 8. do 12. meseca

Dnevni obrok odojčeta sa navršenih osam meseci:

Rano jutro: podoj ili adaptirana formula
Doručak: žitarice ili kuvano žumance, jogurt, integralna kifla
Užina: voćni sok
Ručak: meso ili riba sa povrćem
Užina 2 : voće
Večera: pita ili pasta sa sirom

Dnevni obrok odojčeta od 9 do 12 meseci:


Rano jutro: podoj ili adaptirana formula
Doručak: žitarice sa jogurtom
Užina: voćni sok
Ručak: meso, riba, povrće
Užina 2: voće
Večera: palenta, makaroni ili štrudla sa sirom, jabukama

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=xB7pQpNx-F4&feature=fvst


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 01, 2008 1:06 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Ned Jul 20, 2008 12:47 pm
Postovi: 2917
Druga godina


Druga godina je period stalnih promena. U drugoj godini rast se znatno usporava nego u periodu odojčeta, ali energija u ovom periodu je neophodna zbog neprestane aktivnosti. Dete je vrlo aktivno, radoznalo i počinje da se osamostaljuje, koristi čašu, slamčicu, pribor za jelo...
Hrana za njih postaje još jedna avantura koju treba istražiti, zato tokom jela dodiruju hranu, mašu i lupkaju tanjirom, kašikom, stavljaju je usta. Koordinacija ruke-oči se izuzetno poboljšava, pa kontroliše veličinu zalogaja. Nema brljanja, jedu različitu hranu, bez straha da se zagrcnu.
Deca u drugoj godini imaju manji apetit od odojčadi i postaju probirljiva pri jelu. Roditelji treba da budu strpljivi i da shvate da njihovu mališani mogu da imaju neobične navike u ishrani. Jednog dana će jesti više, drugog manje ili će želeti da jede samo meso ili samo povrće. Najvažnije je da se zadovolje sve nutritivne potrebe neophodne za pravilan rast i razvoj.


DNEVNI JELOVNIK

Doručak: Kuvano jaje, pola parčeta crnog hleba, kašičica butera , šolja mleka ili žitarice sa mlekom.

Užina: Razblaženi voćni sok, jogurt ili voće

Ručak: Junetina, ¼ šolje povrća ili testenine

Užina: Voće

Večera: Pečena riba, pola kuvanog krompira, pola parčeta hleba, jogurt ili mleko.


DNEVNE POTREBE

2- 3 porcije mlečnih proizvoda - 450/ 600 ml mleka.
2 porcije voća
2 porcije povrća. Jedna porcija je ¼ šolje.
2 porcije mesa. Jedna porcija je 30 gr.
4 porcije žitarica. Jedna porcija je pola parčeta hleba, ¼ šolje pirinča, žitarica, paste ili jedan krompir

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=xB7pQpNx-F4&feature=fvst


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 01, 2008 9:53 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Avg 28, 2008 10:24 pm
Postovi: 1893
sledeci recept mogu da jedu deca od trece godine zivota...

RIBLJI PILAV

# 1 šolja integralnog pirinča
# 1 glavica crnog luka očišćena i isitnjena
# 1 kafena kašičica maslinovog ulja
# 1 konzerva tunjevine
# 200 g mladog kukuruza
# 2 kafene kašičice iseckanog peršuna
# malo butera

Pirinač operite i skuvajte u ključaloj vodi ( 25 -30 min). U međuvremenu izdinstajte luk na ulju, sipajte ga u vatrostalni sud, dodajte kuvani pirinač, tunjevinu, kukuruz i peršun, poprskajte istopljenim buterom i zapecite u rerni 20 min na 175 C.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 01, 2008 9:55 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Avg 28, 2008 10:24 pm
Postovi: 1893
DINSTANA RIBA SA POVRĆEM

# 1 glavica crnog luka oljuštena, isitnjena
# 1 čen belog luka isitnjen
# 1 kafena kašičica maslinovog ulja
# 450 g ribljih fileta
# 1 šargarepa rendana
# 2 kafene kašičice isitnjenog peršuna
# 250 ml supe
# 2 zrela paradajza
# 1 supena kašika paradajz pirea
# 1 list lorbera

U šerpi zagrejte maslinovo ulje, propržite na njemu crni i beli luk,, dodatjte ribu i dinstajte 5 min. Tada dodajte šargarepu, supu, ostale sastojke sem peršuna i kuvajte 35 minuta.

Pospite seckanim peršunom i servirajte.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 01, 2008 1:14 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Avg 28, 2008 10:24 pm
Postovi: 1893
evo jednog starog recepta moje bake!!!secam se mirisa gibanice dok se pece u sporetu na drva!!!
ja je pecem u elektricnom stednjaku i nije to onaj miris i ukus koji pamtim!!!!


GIBANICA OD KUKURUZNOG BRAŠNA

# 250 gr masti
# 250 gr kajmaka
# 7 jaja
# 1 l mleka
# 1/2 kg kukuruznog brašna
# kašičica sode bikarbone
# so


Umutite dobro masti kajmak, malo posolite, a zasebno umutite jaja pa ih dodajte masi od masti i kajmaka. Sve dobro umutite. U drugom sudu umešajte u litar mleka kukuruz. Dobro razmutite da ne bude grudvica, malo posolite, pa neka odstoji desetak minuta. Sada sve zajedno dobro promešajte, dodajte sodu bikarbonu (ili prašak za pecivo), prespite u pdmazanu šerpu (vodite računa da šerpa bude dovoljno duboka pošto će gibanica da naraste) i pecite u rerni koju ste prethodno zagrejali. Otprilike se peče 45 minuta. Gibanicu prohladite pa je onda secite na kocke i služite.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 01, 2008 3:40 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Avg 28, 2008 10:24 pm
Postovi: 1893
imam jedno pitanje za sve koji citaju ovu temu pa ako neko zna neka mi pomogne i posavetuje me!
naime,deca mi imaju cetiri i dve godine!!!!dobijam savete da deci ne dajem susam ,razlog mi niko nije rekao ,obicno je objasnjenje -pa,mali su jos!!!!

da li je to istina ili zabluda i naklapanja zaludnih baba???ako je istina,pitanje je zasto???

ako znate,pomagajte!!!!!!!!!!!!!! :roll:

inace,ja licno obozavam susam a koliko vidim i sin ga voli!!!!!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 02, 2008 12:30 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Iskreno ja kada nesto pecem znam da pospem susam odozgore i moja cera ga smaze. S obzirom da je to s vremena na vreme ne verujem da moze biti stetno, pogotovo sto su same semenke susama jako zdrave. One se i onako ako se dobro ne samelju i izgrizu ( a retko ko od nas to stvarno uspe da uradi) izbacuju ne svarene iz organizma.
Susamove semenke
Polovinu sadržaja semenki susama cine ulja koja sadrže visok procenat oleinske i linolne masne kiseline, dok oko petinu sadržaja cine proteini visoke biološke vrednosti. Susamove semenke su vrlo dobar izvor bakra i mangana, a isticu se i sadržajem magnezijuma, kalcijuma, gvoždja, vitamina B1, cinka i prehrambenih vlakana.

Semenke susama sadrže i dva jedinstvena spoja iz grupe lignana: sezamin i sezamolin. Lignani su fitohemikalije koje se odlikuju brojnim pozitivnim svojstvima, medju ostalim imaju svojstvo snižavanja holesterola i krvnog pritiska. Osim toga, svrstavaju se i u grupu fitoestrogena, koji se pod uticajem enzimskog sistema u našim crevima pretvaraju u materije slicne hormonima i na taj nacin pružaju zaštitu od tumora osetljivih na hormone, na primer karcinoma dojke. Dodatno, pokazalo se da susam štiti jetru od oksidativnih oštecenja.

Ukoliko se samlevene semenke pomešaju sa susamovim uljem, dobije se namaz tahini. Tahini se može dodati u razne umake, namazati na hleb umesto maslaca, ali i koristiti u pripremi kolača i keksa. Što se susamovog ulja tiče, ono se može koristiti za dinstanje, pečenje, prženje, ali i za pripremu umaka i salatnih preliva.

Kašičica susamovih semenki može se dodati i omiljenim žitaricama za doručak ili jogurtu. Kombinacijom sirćeta od pirinča, tamarija (umak od soje), zgnječenog belog luka i pečenih semenki susama, dobija se salatni preliv koji će dati poseban ukus svakoj salati.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 02, 2008 12:33 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Koju ribu najcesce dajete deci?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 02, 2008 12:34 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Nov 17, 2008 2:46 am
Postovi: 1687
Lokacija: Lugar i PSIHOLOG ANALITICKE ORIJENTACIJE VODJEN LJUBAVLJU KRENU' U BESPUCE OHHHHH ZMEJEVI, ZMAJEVI!
Oslica i dimljenog lososa!
Oslic od najmanjih nogu, losos je malo prejak, ali dimljeni amur ili sharan su idealni, nemaju mnogo kosti, lako se odvaja meso od kosti i deca ga prosto obozavaju!

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=X4U7VgUQ ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=fYia6tAd_EY&NR=1
Kad je struju izmislio Tesla, ameriko sisala si vesla!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 02, 2008 12:52 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Ja sam juce pravila soma i moje dete je olizalo tanjir.
Iako licno ne jedem cesto ribu (moja majka je ne voli i nikada nas nije naucila da ovu zaista zdravu hranu redovno jedemo), trudim se otkad imamo dete da je posluzim bar jednom nedeljno.
Cula sam da nije dobro precesto jesti tunjevinu jer je (navodno) puna antibiotika....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 02, 2008 12:56 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Ned Jul 20, 2008 12:47 pm
Postovi: 2917
Između prve i treće godine, dete svakog dana treba da unosi:

• Proteine (meso, riba, jaja) i to svega od 25 do 35 g. Ne zaboravite da jedno jaje odgovara komadu mesa ili ribe od 50 g. Znači, dete između prve i druge godine ne treba da jede više od polovine jednog jajeta. U suprotnom, deca starosti od devetnaest do dvadesetčetiri meseca unosila bi tri i po puta više proteina nego što im je potrebno, a deca od dvadesetpet do tridesetšest meseci – čak četiri i po puta više!
• Lipide (30-40 g), koji su detetu neophodni naročito za razvoj mozga. Najbolje su sirove biljne masti (ulje repice, maslinovo i sojino ulje) i to jedna supena kašika dnevno, kao i malo putera.
• Glucidi (125-165 g): skrobne namirnice moraju biti prisutne u svakom obroku do druge godine, a onda jednom dnevno. Testenina i pirinač se u ishranu uvode u osmom mesecu, hleb posle navršene prve godine i to najpre beli.
• Mlečni proizvodi (500 ml dnevno): tu se misli najpre na mleko, po mogućstvu veštačku formulu za rast, zbog gvožđa (sadrži ga 25 puta više nego kravlje), masnih kiselina (naročito omega 3 i 6 neophodnih za dobar rad moždanih ćelija), vitamina D. Ipak, ovo je nešto skuplja varijanta, te ukoliko to ne možete da priuštite svom detetu, preporučuje se punomasno kravlje mleko zbog dovoljne količine lipida. Konačno, korisno je znati da flašica od 250 ml mleka ima istu vrednost kao dva jogurta ili 300 g belog sira.
• Voće i povrće (200 g dnevno): njihova konzumacija je prosečna, čak i veoma mala. Sve vrste voća se mogu jesti kuvane, ispasirane, a zatim u malim komadima, osim suvog voća. Ne zaboravite koštunjave plodove. Isto važi za povrće, osim za nepasirano suvo povrće koje treba izbegavati do osamnaestog meseca.
• Tečnost, pri čemu se misli uglavnom na vodu, koja je jedina bebi neophodna i koju treba unositi u priličnoj količini.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=xB7pQpNx-F4&feature=fvst


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 02, 2008 12:57 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Ned Jul 20, 2008 12:47 pm
Postovi: 2917
Hrana za pametnu decu



Želite da vaše dete ima bolji uspeh u školi? Verovali ili ne, hrana može pomoći u tome. Neke namirnice pomažu razvijanje moždanih ćelija, podstiču poboljšanje memorije i koncentracije.

Činjenica je da je mozak vrlo "gladan" organ - prvi od telesnih organa koji apsorbuje elemente iz pojedene hrane. Telu u razvoju potrebni su mnogi hranljivi elementi. A u nekim namirnicama ima ih sasvim dovoljno i zato je neophodno da budu deo dečije ishrane. Pomenućemo ih.



Losos


Masna riba kao što je losos predstavlja izvanredan izvor omega-3 masnih kiselina, koje su od esencijalne važnosti za razvoj i rast organizma. Istraživanja su pokazala da ljudi koji jedu dosta lososovine pokazuju bolje rezultate na testovima inteligencije. Tunjevina je takođe bogata omega-3 kiselinama, ali ne kao losos.

Deca uglavnom vole ovu ribu, ali uvek ih možete podsticati da jedu više koristeći maštu. Napravite ukusne sendviče sa lososom pomešanim sa nemasnim majonezom. Dobro se slaže i uz niskokalorični jogurt, iseckan celer ili šargarepu. Servirajte uz integralni hleb, koji je takođe hrana za mozak.

Evo jedne ideje za supu: dodajte iseckani losos u kremastu supu od brokolija. Ovo je ukusno i zdravo jelo.


Jaja


Jaja su dobro poznata kao moćan izvor proteina, a žumance sadrži hranljive elemente koji podstiču razvoj memorije. Ima mnogo načina za pripremu jaja: sa sirom, na oko, kajgana... Saznajte koji je omiljen vašem detetu.


Kikiriki puter

Kikiriki i kikiriki puter su dobar izvor vitamina E, moćnog antioksidanta koji štiti nervne membrane. A tu je i tiamin, koji pomaže mozgu i nervnom sistemu da iskoristi glukozu i dobije energiju.

Deca obično vole sendviče sa ovim ukusnim namazom, ali ih možete učiniti i boljim: dodajte kolutiće banane ili kriške jabuke. A kada pravite salatu, možete je posuti iseckanim plodovima kikirikija.


Integralne žitarice

Mozgu je potrebno stalno snabdevanje glukozom, a njen bogati izvor su integralne žitarice. Vlakna pomažu da se reguliše unos glukoze u organizam. Ove namirnice su bogate i B vitaminima, koji održavaju zdravlje nervnog sistema.

Cerealije sa jogurtom ili mlekom odličan su doručak. Ali, spremite svojoj deci i nemasne kokice za užinu. Integralni hleb za sendviče se podrazumeva.

Ovas i ovsena kaša



Ova namirnica obezbeđuje dovoljno energije koja je deci potrebna čim se probude. Budući da je ovas pun vlakana, deca ostaju sita sve vreme provedeno u školi. Ovas je takođe dobar izvor vitamina E, B-vitamina, magnezijuma i cinka - što je dovoljno da mozak funkcioniše punim kapacitetom.

Ako deca ne vole ovsenu kašu, uvek možete dodati neke ukusne sastojke i učiniti je zanimljivijom za mališane. Možete dodati sos od jabuke, cimet, sušeno voće, mleko od soje, iseckane bademe, malo meda, svežu iseckanu bananu i sl. Istražite šta vaše dete voli i neće biti problema.

Bobice


Jagode, trešnje, borovnice, maline... Stručnjaci kažu - što intenzivnija boja, to hranljiviji plod. U njima je visok nivo antioksidanata, naročito vitamina C, što je važno za prevenciju kancera. Istraživanja su pokazala da čak i ekstrakti borovnica i jagoda pozitivno utiču na memoriju. Svež plod je, naravno, još zdraviji. Semenke u bobicama takođe su dobar izvor omega-3.

Probajte nešto novo, možda će i vašoj deci biti zanimljivo - mešajte ukuse voća i povrća. Na primer, poslužite slatke trešnje sa brokolijem, ili jagode sa graškom. Dodajte bobice u zelenu salatu.

Mahunarke

One su specifične jer daju energiju zbog proteina i složenih ugljenih hidrata koje sadrže, a sadrže i vlakna i razne vitamine i minerale. Stručnjaci kažu: ako vaše dete bude za ručak imalo jelo od mahunarki, imaće puno energije za igru tokom čitavog popodneva i večeri.

Mahunarke možete jesti kao kuvano jelo ili u salatama. Odojčad voli izmiksani pasulj sa sosom od jabuke.

Povrće živopisnih boja

Paradajz, mladi krompiri, bundeva, šargarepa, spanać i dr. - sve su to povrtarske biljke lepe boje, a ujedno bogati izvori antioksidanata, koji održavaju moždane ćelije jakim i zdravim.

Deca vole pržene mlade krompiriće, a uz njih kao prilog možete servirati kuvano razno povrće.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=xB7pQpNx-F4&feature=fvst


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 02, 2008 1:02 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Nov 17, 2008 2:46 am
Postovi: 1687
Lokacija: Lugar i PSIHOLOG ANALITICKE ORIJENTACIJE VODJEN LJUBAVLJU KRENU' U BESPUCE OHHHHH ZMEJEVI, ZMAJEVI!
Dea je napisao:
Ja sam juce pravila soma i moje dete je olizalo tanjir.
Iako licno ne jedem cesto ribu (moja majka je ne voli i nikada nas nije naucila da ovu zaista zdravu hranu redovno jedemo), trudim se otkad imamo dete da je posluzim bar jednom nedeljno.
Cula sam da nije dobro precesto jesti tunjevinu jer je (navodno) puna antibiotika....

Mislim da je puna konzervansa i emulgatora! Som je isto ok! Bez ustrucavanja davaj detetu svu ribu, ali vodi racuna o kostima! Raza je idealna, kao i kechiga! Moj prijatelj sirijac mi je pricao da onu srz (zilicu, ona nema kosti) iz kecige, sitno seckaju i daju deci jer pozitivno utice na imunitet!

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=X4U7VgUQ ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=fYia6tAd_EY&NR=1
Kad je struju izmislio Tesla, ameriko sisala si vesla!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 03, 2008 10:12 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Avg 28, 2008 10:24 pm
Postovi: 1893
vole li vasa deca ovo???

Slika

evo i recepta :

Proja sa jogurtom
Potrebno: 500gr kukuruznog griza, 100gr brašna, 1 jaje, 500ml jogurta od obranog mleka, so, 1 supena kašika ulja, 400gr mladog sira, list zelene salate

U odgovarajuću posudu sipati kukuruzni griz, pomešati sa brašnom, dodati jaje, so i uz stalno mešanje dodavati jogurt i usitnjen mladi sir. Masu sipati u podmazani pleh i peći na 220C, dok ne porumeni. Proju malo prohladiti, iseći na kocke pa servirati .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 03, 2008 10:56 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Avg 28, 2008 10:24 pm
Postovi: 1893
Pileca prsa sa parmezanom

sastojci:
* 4 parceta pileceg belog mesa
* 1 jaje
* 1/2 solje parmezana
* 1/2 solje prezli
* 1 kasicica italijanskog zacina
* 1/4 solje maslinovog ulja
* 1/4 solje ribani mozzarella sir
* po ukusu so i biber
* 1 pakovanje deblje spagete ili debeli rezanci
* 1 1/4 solje marinara sos
Priprema: Komade pileceg belog mesa posolite, pobiberite i umocite u izlupano jaje. Potom umocite u smesu koju ste napravili od prezli i parmezana. Pecite na zagrejanom ulju oko 6 minuta sa jedne i 6 minuta sa druge strane s' tim sto cete smanjiti temperaturu. Kada je meso skoro gotovo, stavite odozgo mozzarellu i vise nemojte da okrecete meso. Kada je mozzarella istopljena sklonite komade mesa na kuhinjski papir koji ce upiti masnocu. Dok se meso pece skuvajte u posoljenoj vodi kesu debelih rezanaca. Na gotove rezance stavite marinara sos, koji ste perthodno zagejali pa preko toga pilece belo meso sa parmezanom.


napomena:ovako spremljeno,meso je mekano,socno i cak i moja cera od dve godine ga smaze sa slascu!!!!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 267 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 18  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 125 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: