Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 33 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 11, 2008 11:01 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 26, 2008 3:03 am
Postovi: 17
Lokacija: beograd
Ja sam pre nedelju dana uradila test na HIV 1+2 i bio je negativan. Kazu da se krv testira merenjem, brojenjem anti-tela. Zanima me dali se tom analizom mogu prepoznati i druga anti-tela npr Hepatitisa C ili je potrebno drugacije testiranje? Ja nemam nikakve simptome od svih navedenih mozda osim zaboravnosti, losijeg pamcenja, rasejanosti i malo losijeg imuniteta kao i vecina ljudi novog vremena.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Nov 14, 2008 12:21 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Apr 12, 2007 8:52 pm
Postovi: 547
Za hepatitise se rade drugi testovi, ukupni anti HCV za hep. C i HBs Ag za hep. B.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Nov 14, 2008 9:47 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 26, 2008 3:03 am
Postovi: 17
Lokacija: beograd
Zahvaljujem na odgovoru Djuu ali imam jos jedno pitanje. kolika je verovatnoca da se hepatitis C ili neki drugi prenese polnim putem?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Nov 14, 2008 10:04 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Apr 12, 2007 8:52 pm
Postovi: 547
beauty82 je napisao:
Zahvaljujem na odgovoru Djuu ali imam jos jedno pitanje. kolika je verovatnoca da se hepatitis C ili neki drugi prenese polnim putem?


Hepatitis B se prenosi polnim putem, za hepatitis C se pretpostavlja da se prenosi, tj. navodi se cifra od nekih 5% ali mora da postoje ranice i krvarenja kod oba partnera. Ja nisam upoznala jos ni jedan par da su oboje zarazeni, znaci postoji verovatnoca ali ...
U svakom slucaju - kondom glavu cuva :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Nov 14, 2008 10:30 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 26, 2008 3:03 am
Postovi: 17
Lokacija: beograd
Hvala puno Djuu!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Nov 14, 2008 10:42 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Apr 12, 2007 8:52 pm
Postovi: 547
Nema na cemu, samo ti pitaj sve sto te zanima :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Nov 15, 2008 12:21 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Maj 18, 2007 9:48 am
Postovi: 36
Lokacija: Beograd
Posle toliko cekanja odgovora za PCR, dobila sam rezultat da je HCV kvalitativno +. Znaci nikakav podatak za broj kopija virusa...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Nov 15, 2008 1:00 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Apr 12, 2007 8:52 pm
Postovi: 547
lunass je napisao:
Posle toliko cekanja odgovora za PCR, dobila sam rezultat da je HCV kvalitativno +. Znaci nikakav podatak za broj kopija virusa...


Kvalitativni PCR se radi kao potvrdna analiza za HCV. Kvantitativni pokazuje broj kopija.
Gde si radila analize?
Ja nisam nikada radila kvalitativni jer sam sve analize radila o svom trosku. Odmah sam uradila kvantitativni da bih znala br. kopija, jer ako je on pozitivan podrazumeva se da je i kvalitativni +


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Nov 15, 2008 9:57 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 26, 2008 3:03 am
Postovi: 17
Lokacija: beograd
Djuu je napisao:
Nema na cemu, samo ti pitaj sve sto te zanima :wink:
Hvala ti Djuu! Imala bih sto sta jos da te pitam posto vidim iz tvojih postova da imas dosta iskustva i boris se kao lavica. Samo da ne postanem dosadna :D Reci mi koji je hepatitis opasniji, kakve su posledice kad se ne otkrije na vreme i dali postoji mogucnost potpunog izlecenja?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Nov 15, 2008 11:11 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Apr 12, 2007 8:52 pm
Postovi: 547
beauty82 je napisao:
Djuu je napisao:
Nema na cemu, samo ti pitaj sve sto te zanima :wink:
Hvala ti Djuu! Imala bih sto sta jos da te pitam posto vidim iz tvojih postova da imas dosta iskustva i boris se kao lavica. Samo da ne postanem dosadna :D Reci mi koji je hepatitis opasniji, kakve su posledice kad se ne otkrije na vreme i dali postoji mogucnost potpunog izlecenja?


A kakvi dosadna.
Postoji citava abeceda virusa. Uglavnom su "najrasprostranjeniji" A,B i C.
A se spontano izleci u akutnoj fazi i ne prelazi u hroicnu fazu.
B se u nekih 95% slucajeva eliminise iz organizma u akutnoj fazi, tada organizam stvara antitela na hep. B koja ostaju u organizmu kao znak da je pacijent prelezao HBV i kao zastita (to ti je kao da si dobila vakcinu protiv HBV-a, najprostije receno). Dobra stvar kod HBV-a (sto nije slucaj sa HCV-om) je da je bolest u akutnoj fazi(uglavnom) propracena zutilom koze i beonjaca, bolovima u stomaku... pa se na vreme moze otkriti i dati sve od sebe da se pojaca imunitet da bi se pomoglo organizmu da se izbori sa bolescu. Akutna faza traje 6 meseci.
Kod hepatitisa C bolest pocinje bez ikakvim simptoma, postoji mogucnost da se izbaci u akutnoj fazi ali su sanse minimalne. Ja napr. ne poznajem nikoga ko je to uspeo.
Bolest se obicno otkriva slucajno jer mnogi nemaju bas nikakve simptome sem mozda blagog umora. Ja sam je takodje otkrila slucajno, radila sam u laboratoriji pa sam bezveze izvadila krv da isprobamo novi aparat.
Vec mesecima su mi transaminaze u normali, kao i sve ostale analize , kao kod najzdravijeg coveka a opet imam hronicni hepatitis, sto znaci da je najsigurnji nacin uraditi test na HCV , ukupni anti HCV.
HBV i HCV mogu da se nose godinama u organizmu a da ne stvaraju nikakve posledice, sve zavisi od slucaja do slucaja, od organizma do organizma.
U najgorem slucaju dolazi do fibroze (stvaranja oziljaka na jetri) koji kasnije (ako se ne lece) prelaze u cirozu odnosno rak jetre.
Lekovi postoje, terapija je mnogo skupa i dovodi do izlecenja u nekih 80 - 90% slucajeva u zavisnosti od genotipa. Ukoliko terapija uspe virus se "ucauri" odnosno PCR test koji pokazuje br kopija u krvi je negativan ali se virus nikada potpuno ne izbaci iz organizma. On "spava" , ne radi nista jetri, ne replikuje se ali je test na HCV uvek pozitivan.
Za HCV na zalost ne postoji vakcina.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 16, 2008 1:32 am 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 26, 2008 3:03 am
Postovi: 17
Lokacija: beograd
Djuu je napisao:
beauty82 je napisao:
Djuu je napisao:
Nema na cemu, samo ti pitaj sve sto te zanima :wink:
Hvala ti Djuu! Imala bih sto sta jos da te pitam posto vidim iz tvojih postova da imas dosta iskustva i boris se kao lavica. Samo da ne postanem dosadna :D Reci mi koji je hepatitis opasniji, kakve su posledice kad se ne otkrije na vreme i dali postoji mogucnost potpunog izlecenja?


A kakvi dosadna.
Postoji citava abeceda virusa. Uglavnom su "najrasprostranjeniji" A,B i C.
A se spontano izleci u akutnoj fazi i ne prelazi u hroicnu fazu.
B se u nekih 95% slucajeva eliminise iz organizma u akutnoj fazi, tada organizam stvara antitela na hep. B koja ostaju u organizmu kao znak da je pacijent prelezao HBV i kao zastita (to ti je kao da si dobila vakcinu protiv HBV-a, najprostije receno). Dobra stvar kod HBV-a (sto nije slucaj sa HCV-om) je da je bolest u akutnoj fazi(uglavnom) propracena zutilom koze i beonjaca, bolovima u stomaku... pa se na vreme moze otkriti i dati sve od sebe da se pojaca imunitet da bi se pomoglo organizmu da se izbori sa bolescu. Akutna faza traje 6 meseci.
Kod hepatitisa C bolest pocinje bez ikakvim simptoma, postoji mogucnost da se izbaci u akutnoj fazi ali su sanse minimalne. Ja napr. ne poznajem nikoga ko je to uspeo.
Bolest se obicno otkriva slucajno jer mnogi nemaju bas nikakve simptome sem mozda blagog umora. Ja sam je takodje otkrila slucajno, radila sam u laboratoriji pa sam bezveze izvadila krv da isprobamo novi aparat.
Vec mesecima su mi transaminaze u normali, kao i sve ostale analize , kao kod najzdravijeg coveka a opet imam hronicni hepatitis, sto znaci da je najsigurnji nacin uraditi test na HCV , ukupni anti HCV.
HBV i HCV mogu da se nose godinama u organizmu a da ne stvaraju nikakve posledice, sve zavisi od slucaja do slucaja, od organizma do organizma.
U najgorem slucaju dolazi do fibroze (stvaranja oziljaka na jetri) koji kasnije (ako se ne lece) prelaze u cirozu odnosno rak jetre.
Lekovi postoje, terapija je mnogo skupa i dovodi do izlecenja u nekih 80 - 90% slucajeva u zavisnosti od genotipa. Ukoliko terapija uspe virus se "ucauri" odnosno PCR test koji pokazuje br kopija u krvi je negativan ali se virus nikada potpuno ne izbaci iz organizma. On "spava" , ne radi nista jetri, ne replikuje se ali je test na HCV uvek pozitivan.
Za HCV na zalost ne postoji vakcina.
Znaci hepatitis nemoze ni u kom slucaju da se poredi sa hiv-om. Cini mi se daleko je komplikovanije imati hiv virus nego hepatitis. Jos jedna stvar, rekla si mi da radis u laboratoriji ili si radila. Jedna moja komsinica je otisla da izvadi krv jer joj je kasnila menst. Zapravo ispostavilo se da je u drugom stanju sa deckom koji joj je bio samo kao kres-kombinacija i koga nije ni poznavala najbolje. Njeni je bukvalno nateraju da se uda za njega i rodi dete. Nebitno sada necu da te smaram tom pricom, ja sam je pitala dali se testirala na hiv, hepatitis itd, posto planira da rodi a buduceg muza cak i ne poznaje :roll: Ona je meni odgovorila pa valjda je njihova duznost kada su mi ustanovili trudnocu da krv testiraju i na viruse. Ja mislim da nije u pravu i da su oboje trebali da se testiraju. Oni su ti fakultetski obrazovani ljudi kojima nista nesmes da kazes jer misle da su popili svu pamet ovog sveta :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 20, 2008 12:39 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Apr 12, 2007 8:52 pm
Postovi: 547
NAravno da joj u laboratoriji nisu uradili testove na viruse kad su joj radili test na trudnocu. Trudnice se obavezno testiraju na hepatitis B ali to ce joj reci ginekolog kad treba da uradi. Eventualno ce uraditi i TORCH ali da li ce da se testira na HIV i ostale hepatitise, to je njena licna stvar.
Ne mogu da verujem da ona stvarno misli da su joj odmah u laboratoriji uradili sve te testove. Bilo bi lepo kada bi bilo tako ali to je jos u domenu naucne fantastike.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 20, 2008 2:25 am 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 26, 2008 3:03 am
Postovi: 17
Lokacija: beograd
Djuu je napisao:
NAravno da joj u laboratoriji nisu uradili testove na viruse kad su joj radili test na trudnocu. Trudnice se obavezno testiraju na hepatitis B ali to ce joj reci ginekolog kad treba da uradi. Eventualno ce uraditi i TORCH ali da li ce da se testira na HIV i ostale hepatitise, to je njena licna stvar.
Ne mogu da verujem da ona stvarno misli da su joj odmah u laboratoriji uradili sve te testove. Bilo bi lepo kada bi bilo tako ali to je jos u domenu naucne fantastike.
Pa to sam i predpostavila! Verovatno je mislila da se krv testira na viruse isto kao kad se dobrovoljno da ali opet zasto bi oni nju testirali bez njenog znanja i na kraju neke potvrde da su uradili te testove. Koliko znam, jednom mesecno je vadila krv do kraja trudnoce i to je po njenoj prici bila samo krvna slika i nista vise. Toliko o tome, izvini sto sam te smorila ovom pricom ni ja nisam mogla da verujem ali ipak sam htela da potvrdim. Pozdravljam te!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 05, 2008 11:39 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Sep 23, 2007 12:20 am
Postovi: 576
Lokacija: Beograd, Srbija
U Srbiji se ne testira, ali u Nemackoj npr. da ;)

Mada zar i kod nas ne testiraju trudnice na HIV i HBsAG?! Jedino sto ne rade rutinski je Anti HCV... mada verovatno gresim za sve ovo?/


Inace neko je pitao za HCV i sexualni put prenosa:

"Sexual transmission of HCV is considered to be rare. Studies show the risk of sexual transmission in heterosexual, monogamous relationships is extremely rare or even null.
The CDC does not recommend the use of condoms between long-term monogamous discordant couples (where one partner is positive and the other is negative)."

Naravno zbog HBV-a i HIV-a zastita je primarna, onda nema ni potrebe razmisljati da li moze ili ne moze HCV :D

_________________
Bye bye little lady


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Dec 06, 2008 12:00 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Apr 12, 2007 8:52 pm
Postovi: 547
Jeseni, trudnice se testiraju na HBsAg, ali nisi shvatio, ta devojka je tvrdila da su joj u laboratoriji odmah uradili sve te testove cim su potvrdili trudnocu.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 33 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: