Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 398 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 27  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 26, 2009 4:58 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 13, 2007 4:29 pm
Postovi: 33
Pa dobro, u Srbiji retko ko i ima mogucnosti da se bavi medicinom na jedan krajnje ozbiljan nacin iz milion razloga, tako da se slazem sa tom konstatacijom...

Inace, zar IBD nisu neizlecive bolesti pa u tom smislu njihova "nemoc" i jeste opravdana...?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 26, 2009 7:08 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 9:05 pm
Postovi: 673
Zapravo ne. Sve bolesti su izlecive...imao sam ovde raspravu o tome da je lekarski kadar taj koji je apsolutno nesposoban iz XYZ razloga...ili pak taji lekove i metode zarad profita...ne postoji 3. stvar

http://doktor.rs/forum/viewtopic.php ... ef94dd3c11

ako vas ne mrzi, procitajte moje postove na slicnu temu...prosta logika stvari...potpuno utemeljena na nauci


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 27, 2009 9:22 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Mar 02, 2009 8:25 pm
Postovi: 78
Pozdrav. Postavio sam temu IK ili nesto gore, ali posto ima gomila takvih tema, valjda niko ne odgovara. Pitanje: Vec duze vreme imam problema sa pojacanom zeludacnom kiselinom, po preporuci lekara pio sam cesto gelusil lak, ali posle puno njih primetio sam neki cudan osecaj u deelom crevu, kao neki nadrazaj. E sad, vremenom je taj cudan osecaj prerasto u blagi bol i puno gasova. Posebno me boli "donji stomak" u visini besike, ali napred i levi spoljni deo stomaka ispod rebara. Bol mi se pojavljuje nakon dugog sedenja, a znatno opada kada setam ili plivam. Imam ponekad "brabonjaste" stolice, nemam proliv, niti vidljivu krv u stolici ili neku sluz, ponekad idem 2-3 puta u WC, ali to su te brabonjaste stolice. Posto sam citao o ulceroznom kolitisu, a laik sam oko toga, juce sam uradio krvnu sliku (jos uvek aktivan bol) i sedimentacija mi je 3, CRP 0.5 (ref do5), KKS odlicna, urea 3.7, kreatinin 77... Posto bih kod drzavnog gastroenterologa u KCS (ne bih navodio ime) dobio kolonoskopiju za oko 1.5 god, bio bih zahvalan da mi neko da savet da li je potrebno da radim kolonoskopiju privatno, posto i nije bas nesto jeftina? Mislim, da li sa ovakvim simptomima i sa povremenim bolom u stomatku, treba da sumnjam na kolitis, ili je to samo iritirani kolon. Veoma vazno: kada redovno pijem probiotik, varenje mi se poboljsava i smanjuju gasovi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 27, 2009 10:55 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Mar 02, 2009 8:25 pm
Postovi: 78
Zaboravih da napisem da povremeno imam bol u predelu slepog creva, ali samo nakon pojacanih napora (trcanje, podizanje tereta...). Tu bol sam osetio prvi put pre oko 3-4 godine, ali su ispitivanja pokazala da nemam upalu slepog creva.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 28, 2009 9:21 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Feb 19, 2008 1:00 pm
Postovi: 175
Jo prijatelju, nemoj ništa da ti bude skupo kada je zdravlje u pitanju. Ako sačekaš da se bolest razvije tek ćeš onda videti šta je skupo. Veruj mi, pričam ti iz svog ličnog iskustva. Kada sam u decembru 2000-te posle skoro godinu dana aktivnog kolitisa ušao u stabilnu remisiju, bio sam dužan prijateljima i familiji 10 svojih tadašnjih plata :cry: !!!
Prema tome, pregled kod specijaliste u Intertimu (moj predlog) od 2000 i nešto + kolonoskopija sa anestezijom od 15 - 16 000 din., je smešno mala cifra u odnosu na ono što može da te zadesi.
Znači pravac kod dobrog specijaliste i ne žali pare. Nemoj očekivati da ti neko od nas sa foruma postavi dijagnozu, neka to lekar uradi pa se onda javi. I slobodno se pregledaj kod nekoliko lekara, znaš kako se kaže - svi sve znamo :D

_________________
- Volja i akcija, to je jedini život -
Jovan Dučić


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Psihosomatski aspekti bolesti
PostPoslato: Uto Apr 28, 2009 10:45 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Feb 19, 2008 1:00 pm
Postovi: 175
Pošto sam na prethodnoj strani video nekoliko postova na temu psihosomatskih aspekata bolesti, evo isečka iz jednog teksta od Dr.Jelene Kostić (ne znam ko je, ali vidim da se razume u ovo što piše):

Ulcerozni kolitis

“Kliničku sliku čine bolni grčevi, sluzavokrvave stolice, povišena temperatura. Ovo teško oboljenje, u svetlu psihosomatske medicine, tumači se kao posledica emocionalnog poremećaja koji se somatizuje na sluzokoži kolona. U stanjima straha i depresije sluzokoža je bleda, pokreti creva usporeni, lučenje sluzi nedovoljno. U besu, gnevu i agresiji sluzokoža je prokrvljenja, pokreti ubrzani, a sluz bogata lizozimom. Dugotrajno stanje ljutnje i besa dovodi do submukoznih krvarenja i ulceracija.

Oboleli su često opsesivno - kompulsivne strukture – presavesni, u oskudici sa vremenom, nezavršenim poslom, povučeni, sa potrebom za redom, čistoćom i tačnošću. Dominira duboko potisnuta agresivnost sa reaktivnom formacijom miroljubivosti i pasivnosti . Retko ispoljavaju agresiju, a kad je ispolje doživljavaju jako osećanje krivice. Životni stil odlikuje pasivnost, zavisnost, povlačenje iz borbe, predavanje sudbini. Patofiziološki, i ovde je reč o hiperfunkcija parasimpatikusa.”

Ostatak teksta sam postavio na:
http://rapidshare.com/files/226855320/P ... olesti.doc

Inače meni dosta pomaže bavljenje sportom i to pogotovo dizanje tegova i udaranje u džak. Pošto imamo potisnuti bes u sebi to je idealan način da ga se oslobodimo. I to je ono što nama treba, a ne nekakve joge, meditacije i slično, to je čisto potiskivanje problema i ništa više (malo sam probao a i pročitao sam i dosta literature o tome, znam šta pričam). Znači, samo žestoko :evil: , izbaciti bes iz sebe. I lekari su mi preporučivali sport, naravno u periodima remisije, ali su mi uvek naglašavali da se ne smem PREMARATI. Znači ne praviti nerealne planove sportskih dostignuća, čemu smo mi skloni, nego vežbati za svoju dušu, onoliko koliko nam odgovara.
A ako neko smatra da mu baš ne leže tegovi i džak, toplo mu preporučujem ples, i to neki žešći, latino :D .

A što se tiče menjanja ličnosti (vidim da me je Caca citirala :lol:) kao Pravoslavac mogu da kažem sledeće - Bog je čoveka stvorio nesavršenog i nedovršenog i postavio mu zadatak da se usavršava. Kako? Uz Crkvu koju mu je dao. Uz Svetitelje koji su dali primere za to. Uz molitvu, post, ispovest i pričest. Uz ljubav prema Bogu, ljudima i životinjama... U Pravoslavnoj Svetootačkoj literaturi su jasno data objašnjenja svih ljudskih osobina, i dobrih i loših, i tu treba tražiti uzroke naših psihičkih problema (naravno nije loše otići kod psihologa, oni su ipak profi za te stvari).

I još jednom na pomenem - kada sam po prvi put u životu počeo Bogu da se molim (a to je bilo nakon skoro godinu dana mučenja one godine kada sam se i razboleo) ušao sam u stabilnu remisiju :D

_________________
- Volja i akcija, to je jedini život -
Jovan Dučić


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 28, 2009 11:59 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 9:05 pm
Postovi: 673
Sve sto si napisao o psihosomatskim aspektima je APSOLUTNO tacno, u promil...nema nikakvih odstupanja...po ponasanju, zivotu i svemu ostalom mozes prepoznati osobu koja ima ili ce zakacito Kron...takav sam i ja, u dlaku :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 29, 2009 7:22 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Feb 19, 2008 1:00 pm
Postovi: 175
Pa menjaj se, bre, Macshine!!! Nema ti druge.
Jednom sam u emisiji Agape na Studiju B čuo dr. Vladetu Jerotića kako kaže sledeće:
"Kada su Amerikanci slali vojnike u Vjetnam, psihijatri koji su ih pregledali su od prilike pretpostavili koji od njih će dobiti čir na želucu, koji povišen krvni pritisak, koji dijabetes, koji ulcerozni kolitis, koji će pomeriti pameću... I u ogromnoj većini slučajeva su pogodili"

Inače, ja od kako sam se razboleo izbegavam bilo kakve rasprave, praćenje politike, gledanje nasilnih filmova i svega što mi izaziva nervozu. Al eto, pre neki dan to prekrših pa uđoh u jednu žustriju verbalnu raspravu. Iako je bila, što se kaže prijateljska i konsruktivna :D , meni od tad stomak ne radi kako treba. I celo to veče i dobar deo sutrašnjeg dana sam osećao grč i blagi bol u o obolelom delu debelog creva.
Jbg, šta da se radi, moramo paziti šta radimo.

_________________
- Volja i akcija, to je jedini život -
Jovan Dučić


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 01, 2009 1:45 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Feb 19, 2008 1:00 pm
Postovi: 175
Postavio sam još neke tekstove o UK i o zdravlju uopšte, pa ako je neko zainteresovan...

http://rapidshare.com/files/227875759/O ... onesto.rar

_________________
- Volja i akcija, to je jedini život -
Jovan Dučić


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 08, 2009 8:58 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Feb 19, 2008 1:00 pm
Postovi: 175
Pa zar je sve već ispričano o ulceroznom kolitisu :D
Verovatno sam ja malo dosadan, i možda se nekom čini da nekad pišem jedno a nekad drugo, i da nisam ni sam siguran u ovo što pišem, ali izgleda da su ova bolest, a i sam organizam, mnogo komplikovani pa se stalno nešto novo otkriva i saznaje. u tom duhu otkrivanja i saznavanja evo mene opet sa nekim novostima:

Imao sam proletos, a i trenutno, nekih malo jačih stresova, u suštini pozitivnih :lol: , ali mi se život poprilično okrenuo naopačke, po plus malo grešaka u ishrani, premaranje... Uglavnom, od oktobra prošle godine i onih neviđenih muka sa kandidom dobio sam 5kg (što je za moju konstituciju odlično), ali nikako da uđem u onu baš stabilnu remisiju. Malo malo pa mi se stomak pokvari. Davao sam stolicu na analizu više puta - nema kandide ni bilo čega što ne bi trebalo da bude. A po simtomima mi se čini da se kolitis povampiruje. Da stvar bude zanimljivija, čajevi koji su mi u prethodnim akutnim napadima pomagali, sad nemaju nikakvog dejstva, kao ni sulfasalazin. A ono što ima dejstva je demetrin i čaj od valerijane :roll:

E odem ja pre neki dan kod moje doktorke gastroenterologa na redovni pregled i ona mi kaže sledeće - "Ma kakav bre kolitis, pa radio si kolonoskopiju jesenas, znaš da je to sve u redu. To je tebi sve od nervoze i napetosti". I to mi ispriča pre nego što sam pomenuo ova sredstva za smirenje koje ponekad koristim. I prepisa mi Ksalol tablete 0.25mg, jedna uveče. I otkako sam počeo da ih pijem, plus rudakol koji pijem već skoro godinu dana, meni se stomak popravio.
E sad još kad bi taj ksalol mogao večno da se pije, svi moji problemi bi bili rešeni :D . Međutim duža upotreba ovog leka (ne piše kolika), dovodi do zavisnosti. Danas ponovo idem kod dr. pa ću se detaljno raspitati koliko dugo smem da ga pijem, ali me u svakom slučaju interesuje da li je neko imao dodira sa ovim lekom i kakva su njegova iskustva_
Unapred zahvalan :D

_________________
- Volja i akcija, to je jedini život -
Jovan Dučić


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ulcerozni kolitis
PostPoslato: Pet Okt 16, 2009 2:32 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Okt 16, 2009 2:25 pm
Postovi: 1
Pozdrav svima
Da li je neko mozda pokusao sa testom intolerancije na hranu? Da li pomaze?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ulcerozni kolitis
PostPoslato: Pet Okt 16, 2009 8:38 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 9:05 pm
Postovi: 673
Vredi probati ali ti testovi kostaju preko 100e za par stotina namirnica. Laboratorija Analiza u Zemunu (kod DZ u Silerovoj)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ulcerozni kolitis
PostPoslato: Pet Okt 23, 2009 9:47 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Jan 26, 2005 5:11 pm
Postovi: 140
imam nekoliko pitanja

utvrdjen mi je ulcerozni proktitis,ja nemam nikakve bolove ,ni proljev,samo ponekad poslije stolice krvarenje,ne puno
doktorica mi je dala salofalk koji sam pila 2 sedmice,stanje isto
sad (znaci nakon samo 2 sedmice salofalka)preporucuje mi da pijem medrol i to mesec dana po 40mg,a kasnije nesto manje,2 i po meseca
napominjem da nisam imala nikakav napad,pa mi je cudno da mi odmah daje kortikosteroide?

takodje,je li normalno da se nakon 5 meseci se ponovo radi kolonoskopija?
imam puno pitanja,pravo da vam kazem nemam poverenja u ovu doktoricu,cini mi se da uopste ne razmatra svakog pacijenta pojedinacno,vec svakome daje istu terapiju?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ulcerozni kolitis
PostPoslato: Pet Okt 23, 2009 3:09 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 9:05 pm
Postovi: 673
NIJEDAN oralni mesalamisnki preparat NE DELUJE na rektum ni u max. dozama od 4.8g - to je urabana legenda da moze pomoci. Proktitis je upala poslednjih 10cm debelog creva. Jedina Th. su klizme ili cepici 5-ASA (Salofalk, Pentasa...) ili steroidne pene. Za sada ti en treba oralna terapija ali bolest ima difuzno svojtvo tj. progredira ka tankom crevu, vremenom. Znaci trazi iskljucivo lokalnu terapiju mesalazinom koja se primenjuje direktno na rektum, odozdo a ne od usta. Ne znam kako ti je ustanovljen proktit, morala bi biti uradjana pankolonoskopija i patohistologija!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ulcerozni kolitis
PostPoslato: Ned Okt 25, 2009 4:58 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 13, 2007 4:29 pm
Postovi: 33
Da li neko ima iskustva sa lekom ASACOL?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 398 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 27  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 85 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: