Hvala Dux-u i Kichi na ekspresnom i odličnom savetu. Izvinjavam se što vam se tek sada zahvaljujem, imao sam problema sa kompom prethodnih dana. Poslušao sam vas i od prvog dana dijete imam urednu stolicu. Prethodnih 10 dana sam se uz tu dijetu pio Nistatin, juče sam završio sa njim a dijetu ću još malo držati.
Evo nekih pametnih linkova i saveta a obavezno treba uzeti u obzir dijetu i za kolitis, pošto su ove dijete predviđene samo za kandidu.
http://www.doktor.rs/forum/viewtopic ... dida+creva
http://www.doktor.rs/forum/viewtopic ... ht=kandida
>>> Prehrana / Gljivična infekcija i prehrana
Prehrana kod mioma | PMS i prehrana | Dismenoreja i prehrana
Prehrana kod endometrioze | Prehrana u menopauzi | Osteoporoza
Utjecaj prehrane na nastanak raka | Rak dojke i prehrana
Gljivična infekcija i prehrana | Herpes i prehrana | HPV i prehrana
Zadnja izmjena: 10.1.2006
Najčešći uzročnik gljivične infekcije je Candida albicans (90 - 95%), gljivica koja se i prirodno u manjem broju nalazi u naborima našeg crijeva. Pod različitim utjecajima, a prije svega kod liječenja antibioticima, kod oslabljene reakcije imunološkog sustava ili uporabe imunosupresivnih lijekova, oralnih kontraceptiva, hormonske nadomjestne terapije ili antiandrogena, kod dijabetesa melitusa kao i u trudnoći, dolazi do njihovog neprirodnog razmnožavanja. Posljedica ovog bujanja gljivica nije samo lokalna infekcija rodnice, već i utjecaj na propustljivost sluznice crijevnog trakta, tako da je na ovaj način omogućena apsorpcija mnogih štetnih tvari i alergena iz hrane, koje bi inače bile u potpunosti eliminirane kod očuvane funkcije sluznice crijeva.
Uobičajeni simptomi gljivične infekcije su peckanje, crvenilo, neugodan osjećaj i svrbež, te bjelkasto-žućkasti sirasti iscjedak iz rodnice. Uklanjanje ovih simptoma relativno je jednostavno i za to postoje brojni lijekovi, kako u klasičnoj tako i u homeopatskoj medicini. Holistička medicina ukazuje kako je neophodno izliječiti sveukupnu gljivičnu bolest, a ne samo lokalnu infekciju, te simptome kandidijaze svrstava u pet kategorija:
* Opći simptomi: umor i nedostatak snage, depresija, glavobolje, bolovi u mišićima i zglobovima, gubitak pamćenja, izrazita osjetljivost prema kemikalijama, ponavljane mokraćne infekcije, osjećaj ošamućenosti.
* Probavni simptomi: plinovi, nadutost, učestali zatvor i proljevi, probavne smetnje, grčevi u crijevima.
* Respiratorni simptomi: kronični iscjedak iz nosne šupljine koji se cijedi po stražnjem dijelu ždrijela, čest kašalj, grlobolja, prehlada, astma, alergije.
* Kožni simptomi: ekcem, peckanje, osip, infekcije drugim vrstama gljivica.
* Hormonalne smetnje: neredovita mjesečnica, menstrualni grčevi, predmenstrualni sindrom, promjene raspoloženja, poremećaj rada žlijezda s unutrašnjim lučenjem, hipotireoza, hipoglikemija.
Prehrana kod gljivične infekcije podrazumijeva na prvom mjestu prehranu bez kvasnih gljivica. Ovakova prehrana je istodobno i dijagnostička i terapijska. Učinke treba pratiti najmanje nekoliko tjedana, a s ovim načinom prehrane može se nastaviti onoliko dugo koliko nekome odgovara. Neke se žene osjećaju mnogo bolje odabirući namirnice po ovim preporukama i odlučuju se nadalje zadržati ovaj način prehrane. Ipak, dobro je postupno vraćati namirnice u svakodnevnu prehranu kako bi se ustanovio njihov učinak. Ukoliko se simptomi koji upućuju na gljivice ponovno javljaju, tako ćete točno znati koju hranu doista trebate izbjegavati.
Prehrana bez kvasnih gljivica podrazumijeva
* izbjegavati šećer, kao i
* izbjegavati namirnice koje sadrže gljivice i plijesni.
Izbjegavati šećer: Gljivice se hrane šećerom, razlažući ga do ugljičnog dioksida i vode. Pri tome nastaju mnogobrojni simptomi, a najčešće se javljaju probavne smetnje kao što su stvaranje plinova i nadutost. Izbjegavati šećer znači mnogo više od jednostavnog prestanka dodavanja šećera u jelo ili čaj, to znači provjeravati prisutnost šećera u svim jelima kojima se hranimo. Na svakom proizvodu je potrebno ponaosob pratiti oznake proizvođača o svim sastojcima koji su korišteni u proizvodnji. Potrebno je izbjegavati: maltozu, kukuruzni sirup, umjetna sladila, fruktozu, kukuruzni škrob, sodu, laktozu, mliječni šećer sadržan u mliječnim proizvodima.
Izbjegavati namirnice koje sadrže gljivice i plijesni: Ovo prije svega znači izbjegavati namirnice kao što su kruh, kolači, keksi i drugi rafinirani ugljikohidrati, industrijski voćni sokovi, umak od rajčice (osim "domaćeg" pripremljenog od svježih rajčica), potom izbjegavati hranu koja sadrži ocat, ukiseljeno povrće, dimljenu hranu, alkohol, fermentiranu hranu, sušeno meso i voće, gljive, pistacije i kikiriki.
Umjesto toga jedite zdravu hranu koja ne sadrži gljivice i plijesni: cjelovite žitarice popute smeđe riže, prosa, ječma, te svježe povrće. Veoma je korisno zeleno povrće pripremljeno na pari jer obiluje klorofilom koji djeluje pročišćavajuće. Dopuštene su i morske biljke, raženi kruh, kukuruzne kokice, tortilje, tofu, miso, obični jogurt, krto meso, svježa riba, meso prirodno hranjene peradi i jaja prirodno hranjenih kokoši. Novija istraživanja pokazuju kako i prirodno čisto maslinovo ulje, uzimano u malim količinima suzbija neprirodno razmnožavanje gljivica. Češnjak, kako sirov, tako i kratko prokuhan pomaže u procesu uklanjanja kandide iz crijeva.
Suplementi: Pokatkad promjena načina prehrane nije dovoljna u obrani od gljivica. U suzbijanju gljivične infekcije od koristi mogu biti i slijedeći dodaci prehrani:
* Lactobacillus acidophyllus: radi se o "prijateljskim" bakterijama koje u prirodnim uvjetima naseljavaju kako crijeva, tako i rodnicu. Ove bakterije stvaraju iz glikogena mliječnu kiselinu koja osigurava nizak pH sredine u kojoj se nalaze, te na taj način čine prvu obrambenu liniju u nastupanju različitih infekcija. Prirodni izvor laktobacilusa je obični jogurt (Acidofil, LGG, Biojogurt itd). Također su mnogobrojni suplementi koji sadrže ove bakterije: tablete, kapsule, prah i napitci.
* Sredstva protiv gljivica: Osim lijekova, od pomoći mogu biti ekstrakt limunovih sjemenki, češnjak, kaprilna kiselina i berberin, koje možete potražiti u nekoj od trgovina zdrave hrane. Ova sredstva se ne resorbiraju u krv, pa ih možete uzimati i za vrijeme trudnoće i dojenja.
* Candida Yeast: homeopatski pripravak koji potpomaže uspostaviti zdravu ravnotežu gljivica u organizmu.
* Multivitamnski preparati: vitamin C; vitamini B kompleksa (ali ne iz kvasca), cink, magnezij, elementi u tragovima i esencijalne masne kiseline pospješuju obrambenu sposobnost organizma i sprječavaju povrat gljivične infekcije.
OPASNE CANDIDA - GLJIVICE
Znaci infekcije sa candida gljivicama su veoma različite. Često nailazimo na nespecifične znake, koje mogu pripasti bilo kojoj drugoj bolesti.
U sledećim slučajevima možemo ozbiljno pomisliti na candida infekcije:
neizmenični zatvor i proliv pored normalnih laboratorijskih nalaza kao i pored negativnih ultrazvučnih i endoskopskih nalaza; sindroma - Roemheld (snažna naduvenost ispod prečage); povećane vrednost hepatograma, koje ukazuju na neku bolest jetre; neobjašnjive fleke po koži; kurjaški glad u naletima, naročito velika neodoljiva želja za slatkišima; intolerancija prema alkoholu, neobjašnjive tegobe od strane zglobova; neobjašnjive niske vrednosti gvožđa, odnosno cinka; hronično nisko vrednost leukocita; aftozne promene u ustima; bakterijske urinarne infekcije; svrab u predelu čmara.
SVAKODNEVNI RAZLOZI
Uzimanje oralnih kontraceptivnih sredstava pogoduje razvoju Candida-gljivicama.I veštački zubi su odlična podloga njihovom razvoju: ne samo između zuba nego i ispod i na samoj protezi mogu da se nakupljaju izazivači.
Kod izvesnih kožnih bolesti kao na pr. Psoriaza, neurodermatitis, seboroični ekcem u 90% slučajeva pridružuju se Candida gljivice u crevnom traktu. Antibiotska kao i hemo terapija , makar u obliku sprejova protiv astme. Prema tome ako upotrebljivamo ovakve lekove, povremeno je preporučljivo prokontrolisati, dali su se pojavile gljivice u našem organizmu.
Provokativni faktori mogu biti i materije koje nastaju prilikom raspada bakterija. Pri neadekvatnoj ishrani puno ugljenih hidrata unosimo u organizam malo vlaknastih materija, što pogoduje razvoju Candida-infekcije, kao i unos hrane spremljene od svežih cerealija ostavljene noću da stoje. Prema ispitivanjima izbegavanje ove hrane ili barem smanjen njihov unos u organizam uspešno proteruje gljivice iz organizma. Infekcije
Candidijaza često nastaje kod vegetarijanaca, koji opterećuju svoj probavni sistem sa puno unešenom sirovom hranom. Infekcija Candidom je uvek bolest već bolesnog organizma, i znak je slabog imunog sistema. Zato nije dovoljan samo lek protiv gljivice. Gljivice će se nastaniti uvek tamo gde postoje najbolji uslovi za njihov razvoj. Zato je neophodno potrebno sumirati sve inficirane teritorije. U najvećem broju slučajeva, borba se vodi na više nivoa i pravaca.
GDE SE NALAZE GLJIVICE?
Najčešće ih možemo naći na zidu debelog creva u vidu kolonija micela. Dobro mesto je im i tanko crevo, gde prolaze još nepotpuno svarene hranljive materije.
U želucu, želudačna kiselina sprečava njihov razvoj. Međutim ova odbrana nije uvek zadovoljavajuća, s obzirom da puno ljudi nemaju dovoljnu količinu želudačne kiseline, kod drugih pak uzimanje sredstva protiv povećane količine želudačne kiseline stvara povoljne uslove. Izazivači mogu da se pojave i u usnoj duplji, kako smo već pomenuli, materijal za izradu proteza pruža im dobru podlugu za razvoj.
U vagini najčešće se pojavljuje Candida galabra, koja tu dospeva najverovatnije iz debelog creva. Ali i polni odnos može da bude put unošenja. Naime u puno slučajeva originalno gnezdo se nalazi u prostati muškarca. U ovakvim slučajevima pomaže ciljano lečenje.
SIMPTOMI I TERAPIJE
Candida simptomi mogu biti:
bijele naslage na jeziku i u usnoj supljini, nadrazaj na kasalj,
suvo kasljucanje, osjecaj knedle u zdrijelu, grebanje u zdrijelu, nadrazaj za iskasljavanje, otezano disanje, suvi bronhijalni kasalj, hronicno zapusen nos, hrkanje, kratkoca daha, hronicno kijanje ili kasljanje, stalne ponovljene prehlade i crvenilo grla,
nadutost, gubitak apetita, poremecaj rada crijeva, promjene stolice od tecne do tvrde, slabo varenje, smanjen apetit, pokidan jezik sa fisurama, proliv, sluzava stolica, analni svrab,
depresija, emotivna ranjivost, nervoza, zadrzavanje tecnosti, muka, glavobolja, neredovni ciklusi, gruba suva ili ispucala koza, hronicne i ceste gljivicne infekcije koze i noktiju, utrnulost, slaba memorija, vrtoglavica, nesanica, gubitak koncentracije, osecaj opijenosti, uznemirenost, psihoze, zvonjenje u usima, zapaljenje usiju, svrab u usima,
vaginalni svrab, svrab i upala vagine, cest prostatitis ili upala prostate, cest uretritis i cistitis, iritiranost besike,
slabost misica, oticanje zglobova, misicni bol, poremecaj cula mirisa, ukusa, vida i sluha, slani ili metalni ukus u ustima, zamagljen nejasan pogled.
Osobama koje pate od sistematske candidijaze smeta dim cigarete, miris gasa, farbe, izduvni gasovi, novi tepisi, rastvaraci.
Ova terapija je 100% efikasna kod razlicitih sojeva candide i to:
CANDIDA U ZDRIJELU
CANDI SEPT kapi piti 3 x 15 kapi prije jela. Terapija za izlijecenje traje od 1-2 i po mjeseca. Radi brzeg lijecenja moze se uz kapi piti caj CANDIDA.
CANDIDA U BRONHIJAMA
CANDI SEPT kapi piti 3 x 15 kapi, caj CANDIDA piti od 0,5 do 1l dnevno. Terapija traje od 2 do 10 mjeseci u zavisnosti koliko je candida vremenski bila prisutna u bronhijama. U toku terapije vec poslije 10 do 15 dana nastupa proces zrelog kaslja sa izbacivanjem sekreta iz bronhija ili nastupa proces smanjenja nadrazaja na kasalj. Olaksano disanje. Svakim danom nastupa olaksanje. Ali terapiju koristiti dok nestanu svi siptomi candide i do sterilnog brisa sputuma. U slucaju imunoloskog pada organizma ukljuciti IMUNOENERGETIK 3 kafene kasicice prije jela da bi doslo do brzeg oporavka. Bitno je naglasiti da ova terapija odlicno utice na komplet organizam i njegovu prirodnu otpornost.
CANDIDA U CRIJEVIMA
CANDI SEPT kapi 3 x 15 kapi, CANDIDA caj od 0,5 do 1l.Terapija traje od 2-4 mjeseca. Prvo poboljsanje se manifestuje u boljem radu crijeva gubitku nadutosti i sredjivanju stolice, povratku apetita. Preventivno - ako ste prinudjeni da pijete antibiotike ili neke druge medikamente, uzimajte u toku terapije CANDI SEPT kapi 3 x 15 kapi da ne bi doslo do pojave CANDIDE. Ova prirodna terapija nije kontraindikovana nijednoj medikamentnoj terapiji i mogu je koristiti djeca od 1 godine pa nadalje i odrasli.
VAGINALNA CANDIDA
Pored pica Candi Sept kapi 3x15, Candida caja i odgovarajuce ishrane, 2 puta sedmicno se isprati vaginalno irigatorom ili spricem, Candida cajem, a redovno se svako vece spolja isprati, mazati "Proposan" - propolisno biljna mast linije "EKO MONTENEGRO" .
CANDIDA NA NOKTIMA
pored pica Candi Sept kapi 3X15, Candida caja, svako vece potopiti u Candida caj (ruke ili noge u zavisnosti koji su nokti u pitanju) i redovno ujutru i uvece mazati "Proposan" - propolisno biljna mast linije "EKO MONTENEGRO"
ISHRANA KOJA UBRZAVA LIJECENJE CANDIDE - Uz ekoloske dijetetske preparate na bazi meda, polena, propolisa i ljekovitog bilja CANDI SEPT KAPI - CANDIDA CAJ - IMUNOENERGETIK
CANDIDA DIETA I SAVETI ZA ISHRANU
Gljivica Candida može biti prisutna:
u usnoj supljini, u ždrijelu, na jeziku, u nosu, u sputumu, u bronhijama, u plućima, u digestivnom traktu, u urinu, u ušima, vaginalno, spolja na koži, na noktima, u krvi, sistemska kandidijaza.
Ova ishrana važi za sve vrste Candide nezavisno gdje je sve prisutna u organizmu ili spolja na koži ili na noktima.
IZBACITI IZ ISHRANE
- Izbaciti tijesta i peciva od bijelog brašna
- Izbaciti sva gazirana pića (kisela voda, Coca Cola, Fanta, sumeće vitamine itd),
- ne koristiti pivski kvasac,
- izbaciti slatko mlijeko,
- ne koristiti B kompleks vitamina,
- izbaciti jako kisela jela (sa esencijama i vještačkim konzervansima),
- izbaciti ili drastično smanjiti u ishrani čokoladu, torte, kolače...
- Po mogučnosti izbaciti alkohol, nikotin i kafu, radi bržeg oporavka.
UMJESTO TOGA KORISTITI
- Koristiti integralni hleb i peciva,
- Mogu se koristiti samo prirodni sokovi (gusti ili bistri),
- Koristiti sto više bijeli luk, a ko ne može neka koristi perle bijelog luka,
- Može se koristiti jogurt i kiselo mlijeko (sa acdofilusom, probiotski),
- Mogu se koristiti prirodni multivitamini i minerali koji u sebi imaju dovoljno selena i C vitamina,
- Koristiti jabukovo sirće u ishrani,
- Koristiti prirodni med, džem bez konzervansa, mateks-ječmeni slad,
- Staviti u šolju jogurta izrendanu šargarepu, cimet kao začin, djumbir kao začin (po pola male kafene kašike) jedan ili dva čena bijelog luka i sve to jesti kao salatu jednom dnevno.
Od Severusa:
Zabranjeno: menta, pistaci, kikiriki, lesnik, orah, sve grickalice, zvake, bonbone