Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 314 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 21  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Kolonoskopija - sa ili bez totalne anestezije?
PostPoslato: Pet Nov 06, 2009 2:26 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 15, 2009 1:29 pm
Postovi: 19
Biljo, obavezno napiši svoja iskustva-da li boli ili ne i ostalo...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kolonoskopija - sa ili bez totalne anestezije?
PostPoslato: Pet Nov 06, 2009 3:21 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 03, 2009 9:41 am
Postovi: 2
Kolonokopiju sam radila pre 5 godina,bez anestezije.Mogu reći da imam loše iskustvo,imala sam jake bolove tako da nisam izdržala pregled do kraja,mada mi je lekar rekao da je ostalo još nekih 15-tak cm debelog creva i da je pregled uspeo.Teško da bi ponovo išla na snimanje bez anestezije.Tada mi je lekar koji je inače bio jako pažljiv rekao da žene teže podnose ovu vrstu snimanja zbog blizine jajnika.Dijagnoza je bila iritabilni kolon,pa je zbog spazma debelog creva bilo još teže.Pregled je trajao nekih 15 minuta,a bolovi počinju od polovine snimanja.Prvo lagani,a pri kraju vrlo jaki.Kako je neko već rekao,to je 15 minuta za tvoj život.Ako čovek nema drugog izbora onda bolje i to da istrpi,nego da luta od dijagnoze do dijagnoze i nikada nije siguran šta mu je.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kolonoskopija - sa ili bez totalne anestezije?
PostPoslato: Pet Nov 06, 2009 3:23 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 9:05 pm
Postovi: 673
Mislim da sam vec 100x rekao. U najvecem broju slucajeva ce VRASKI boleti na zivo ako se radi totalna kolonoskopija. Ako se radi u analgosedaciji (delimicna opsta anestezija 50-75% okvirno) tu se ne spava kao kod operacije, znaci budni ste, ali to nece boleti jako kod nekih nimalo, moze se malko osetiti bol ali nije nista strasno. To isto zavisi kolika je doza koktela. Raditi na zivo u najcesce nehumano jer se bol tesko moze uporediti sa drugim bolovima, jer ne znate gde vas sve ne boli. Ne kazem, boli i upala zivca i busenje, i struganje bubne opne aspiratorom i cevcicom...ali ovo :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kolonoskopija - sa ili bez totalne anestezije?
PostPoslato: Pet Nov 06, 2009 3:26 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Apr 19, 2007 4:56 pm
Postovi: 102
I ja sam chula da boli


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kolonoskopija - sa ili bez totalne anestezije?
PostPoslato: Pet Nov 06, 2009 5:43 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Apr 12, 2008 1:47 pm
Postovi: 18
snzn je napisao:
Biljo, obavezno napiši svoja iskustva-da li boli ili ne i ostalo...


Podelicu sa vama svoje iskustvo obavezno! Ja se iskreno nadam da ce sve biti ok.
Ova priprema je uzasna! Ali sta je tu je,bez toga ne moze.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kolonoskopija - sa ili bez totalne anestezije?
PostPoslato: Pet Nov 06, 2009 6:34 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 9:05 pm
Postovi: 673
Fortrans???

Ja nisam uspeo vise od 2l popiti jer su elektroliti jako uzasnog ukusa. Bitno je da sto vise ocistis debelo crevo. Dakle min 10 stolica i 10l popijene tecnosti...zadrzavaj u sebi i tek kad ane mozes izbaci...kako bi pod pritiskom sve otislo...pregled ce biti bolji i tebi lakse jer nece pupmpavati previse vazduha i vode da ocisti mesta pri kolonoskopiji. Ako ti se povraca na francuski Fortrans onda u 1dl mlake vode prastvori 20-40g magnezijum sulfat (gorka so) i popij na eks. Grozno jeste ali je manja kolicina pa potom pij sto vise caja i sokova (izbegavaj crevene boje) i smao bistro. Takvih tura gorki soli ti je dosta 3x. ALi verujem da si vec pri kraju i da nemas jos mnogo, ja sma do 12h uvece sede na solji


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kolonoskopija - sa ili bez totalne anestezije?
PostPoslato: Pet Nov 06, 2009 10:49 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Apr 12, 2008 1:47 pm
Postovi: 18
Da pri kraju sam,valjda! Sada pijem trecu kesicu Fortransa i mislim da necu moci do kraja,uzasno je,povraca mi se od toga! Pijem caj i sok od jabuke.Vec sam imala otprilike 10 stolica i ko zna koliko ce ih jos biti! Skroz sam malaksala,mogu da zamislim kako cu se osecati za dva sata. Ali izdrzacu nekako,valjda.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kolonoskopija - sa ili bez totalne anestezije?
PostPoslato: Pet Nov 06, 2009 11:23 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 9:05 pm
Postovi: 673
Ja sam popio 2l + jednu kesicu od 20g gorke soli...i citavih 20l tecnosti!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kolonoskopija - sa ili bez totalne anestezije?
PostPoslato: Sub Nov 07, 2009 11:29 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jun 24, 2009 1:51 pm
Postovi: 1352
jbt,zar ne postoji neki drugi nacin da se snimi debelocrevo,nego kolonoskopijom?mislim,ovo je mucenje naroda,jedna zna je bila,i rekla:nikad vise...ja nebi otisao na taj pregled,radije na ct ili magnet,ako mogu da otkriju bolest,ego kolonoskopija...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kolonoskopija - sa ili bez totalne anestezije?
PostPoslato: Sub Nov 07, 2009 8:38 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Apr 12, 2008 1:47 pm
Postovi: 18
Evo da podelim sa vama svoje iskustvo od jutros,radila sam gastroskopiju i kolonoskopiju u kratkotrajnoj opstoj anesteziji.

Juce sam radila pripremu,popila sam oko 5l. tecnosti i 3 kesice Fortransa,bljak! I danas me drzi ciscenje.

Jutros sam otisla na zakazan pregled.Doktor me uveo u ordinaciju,kratak razgovor sa anesteziologom uz pitanja da li sam dosad bila u opstoj anesteziji i da li imam alergiju na neke od lekova.Mislim da nije prosao ni ceo minut i zaspala sam.Obukli su me,obuli i nasla sam se u cekaonici gde me je cekao suprug,anesteziolog me izveo pod ruku.Apsolutno niceg se ne secam! Posle 15 min. kada sam dosla sebi dosao je doktor sa nalazima i pitao me da li mozemo da porazgovaramo,tj. da li sam potpuno dobro.Suprug mi kaze da je sve ukupno trajalo 27 min.
Doktor mi je rekao da je imao uzasno tezak pregled,iz razloga sto je kolon nezgodan,tj. ima neke neobicne krivine pa je bilo teze nego obicno.Al sva sreca u anesteziji tako da ja pojma nemam kako bi to inace bolelo,a dr. kaze da bi bolelo i dosta,i pitanje da li bi uspeo pregled do kraja.
Sve u svemu,osecam se odlicno,kao da jutros nisam obavljala nikakav pregled.Jedino pomalo imam gasove i pretakanje u crevima,i male tracice krvi(po prvi put u zivotu),ali verujem da je to posledica pregleda i da sutra nece biti vise niceg.
Svakom bih od srca preporucila da ukoliko mora na ovaj pregled,obavi iskljucivo sa anestezijom,jer zaista kao sto je neko vec napisao,ovo je konfor i za doktora i za pacijenta.

I ono sto je najvaznije za mene,nije rec o IBD u sta su 99% bili sigurni,vec su svi moji problemi i mucenje dugo 2 meseca bili vezani za tesku upalu zeludca i jednjaka,i neki cep koji ne zatvara dobro.Sreca da sam odlucila da ujedno obavim i gastroskopiju pa se to i otkrilo.Tu su jos malcice nervozna creva,spoljasnji i unutrasnji hemoroidi.

MACHINE,poseban pozdrav tebi i veliko hvala na svim savetima koji su mi mnogo znacili!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kolonoskopija - sa ili bez totalne anestezije?
PostPoslato: Sub Nov 07, 2009 9:24 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 9:05 pm
Postovi: 673
Ja sam ti i na PM i rekao (uprkos navodima Dodera da sumnja na Krona) da ne verujem da imas IBD :D ne znam da li su ti uzimali uzorke biopsije? Ako jesu najcesce se slazu sa radnom dijagnozom tj. naznakom endoskopiste. Ne znam ko je radio endoskopije? Ali posto ne sumnjaju na upalnu bolest kolona ne verujem da ce PH nalaz dati nesto drugo. Naravno, ne ocekuj da on bude kao u knjigama jer to nisam video ni kod astronauta :lol: Uvek nadju neku vrstu makar nespecificne inflamacije bilo akutne bilo hronicne, koja nema medicinski znacaj. Iskreno ja nisam cuo primer da je nekome napisano da je sve 100% OK. Dobro je sto je obican IBS a ne IBD. Javni i ostalo i svako dobro! Ako mozes i kad stignes ispisi detlajno sta je na papiru ispisano za ezofagogastroduodenoskopiju i retrogradnu ileoskopiju sa pnakolonoskopijom.

#BILJA# je napisao:
Evo da podelim sa vama svoje iskustvo od jutros,radila sam gastroskopiju i kolonoskopiju u kratkotrajnoj opstoj anesteziji.

Juce sam radila pripremu,popila sam oko 5l. tecnosti i 3 kesice Fortransa,bljak! I danas me drzi ciscenje.

Jutros sam otisla na zakazan pregled.Doktor me uveo u ordinaciju,kratak razgovor sa anesteziologom uz pitanja da li sam dosad bila u opstoj anesteziji i da li imam alergiju na neke od lekova.Mislim da nije prosao ni ceo minut i zaspala sam.Obukli su me,obuli i nasla sam se u cekaonici gde me je cekao suprug,anesteziolog me izveo pod ruku.Apsolutno niceg se ne secam! Posle 15 min. kada sam dosla sebi dosao je doktor sa nalazima i pitao me da li mozemo da porazgovaramo,tj. da li sam potpuno dobro.Suprug mi kaze da je sve ukupno trajalo 27 min.
Doktor mi je rekao da je imao uzasno tezak pregled,iz razloga sto je kolon nezgodan,tj. ima neke neobicne krivine pa je bilo teze nego obicno.Al sva sreca u anesteziji tako da ja pojma nemam kako bi to inace bolelo,a dr. kaze da bi bolelo i dosta,i pitanje da li bi uspeo pregled do kraja.
Sve u svemu,osecam se odlicno,kao da jutros nisam obavljala nikakav pregled.Jedino pomalo imam gasove i pretakanje u crevima,i male tracice krvi(po prvi put u zivotu),ali verujem da je to posledica pregleda i da sutra nece biti vise niceg.
Svakom bih od srca preporucila da ukoliko mora na ovaj pregled,obavi iskljucivo sa anestezijom,jer zaista kao sto je neko vec napisao,ovo je konfor i za doktora i za pacijenta.

I ono sto je najvaznije za mene,nije rec o IBD u sta su 99% bili sigurni,vec su svi moji problemi i mucenje dugo 2 meseca bili vezani za tesku upalu zeludca i jednjaka,i neki cep koji ne zatvara dobro.Sreca da sam odlucila da ujedno obavim i gastroskopiju pa se to i otkrilo.Tu su jos malcice nervozna creva,spoljasnji i unutrasnji hemoroidi.

MACHINE,poseban pozdrav tebi i veliko hvala na svim savetima koji su mi mnogo znacili!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kolonoskopija - sa ili bez totalne anestezije?
PostPoslato: Pon Nov 09, 2009 1:35 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 15, 2009 1:29 pm
Postovi: 19
Biljo, ako nije problem, napiši gde si radila pregled, koji doktor, s obzirom na tako dobra iskustva. Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kolonoskopija - sa ili bez totalne anestezije?
PostPoslato: Sre Nov 11, 2009 9:40 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jul 22, 2009 12:06 pm
Postovi: 8
Ja sam radio 6 puta naživo tj mesarski. Na VMA sam radio prvi put 2001 i nisam bio psihički spreman a i pod žestokom upalom. Na pola pregleda sam hteo da deknem nekog dr-a od 100kg koji mi je jašio po stomaku. Tolko su me izj.....li da su mi se noge i ruke tresle. Pregled je trajao preko sat vremena a neki super dr mr je polako objasnjavao specijalizantima sta vide na ekranima i još rekao gde da se zaustavljaju da bi on izneo neke komentare. Sad bih mu, posle toliko godina, otišao da mu malo prebrojim kosti.
Elem, pre mesec dana sam radio pod anestezijom, privatno i pregled je protekao super. Posto mi je bio zakazan za 17h počeo sam pripremu prethodni dan popodne sa Fortrans 2 kesice (sipam u casu od pola litre i rashladim pa pijem kolko mogu, ide nekako..). Sutradan pre podne opet 2 kesice Fortrans-a i pregleda se ne sećam ni malo. Dr je uspeo da uđe 15ak cm u tanko crevo da se uveri da nema tu Crohn-a i to je bilo prvi put da je neko dotle došao. Probudio sam se, odležao sat vremena i odvezao se kući. Apsolutno nikakve tegobe od pregleda nisam imao osim uobičajenih gasova itd.
Ranije sam se pripremao sa Dulcolax tabletama ali traje 2 dana. Nije gadno pa ko hoće neka proba, ujutro oko 10 se popiju 4tbl i pola litre Sena čaja. Taj dan se mora popiti bar 5l tečnosti, bistre supe, sok od jabuke itd. Drugi dan isto. Meni je to predugo tako da pijem Fortrans sa uživanjem :) a i bolje se isčistim sa njim.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kolonoskopija - sa ili bez totalne anestezije?
PostPoslato: Sre Nov 11, 2009 3:22 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 9:05 pm
Postovi: 673
@Igor77

Aj napisi kakve promene imas, sta je MC zahvatio, koje tegobe imas, koja terapija je, ko je radio preglede...sta vec mozes...dobro ce doci


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kolonoskopija - sa ili bez totalne anestezije?
PostPoslato: Sre Nov 11, 2009 10:37 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jul 22, 2009 12:06 pm
Postovi: 8
Napisao sam sve već na http://forum.crohncolitis.org/viewtopic.php?f=2&t=9 pa vidi tamo. Bilo bi lepo kad bi mi sa IBD malo i tamo počeli da nešto pišemo (malo reklame, he he).


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 314 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 21  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 84 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: