"Gorušica je jedan od najcešcih simptoma u bolestima organa za varenje, posebno gornjeg dela (jednjak, želudac i dvancstopalacnog creva). Rec dolazi od grcke reci pyrosis, što u prevodu znaci vatra ili oganj. Sam simptom vrlo je neugodan i retki od nas nisu ga osetili kao pecenje u želutcu ili iza grudne kosti, a ponekad se oseca i u grlu i ustima. cešce se javljaju kod saginjanja i u ležecem položaju, a ucestalija je kod debljih osoba i trudnica.
Uzroci gorušice
Treba naglasiti da treba biti oprezan kod procene bola iza grudne kosti, jer osim kod gorušice, isti bol se javlja kod bolesti srca, lokomotornog aparata i nešto rede kod bolesti pluca.
Najcešce je uzrok nastanka gorušice oslabljeni donji sfinkter jednjaka koji, kao i drugi sfinkteri u sistemu za varenje, sprecava vracanje sadržaja u suprotnom smeru. Razlog oslabljenog tonusa može biti u slabijoj inervaciji, uticaju nekih hormona i lekova ili pak urodena ili stecena anomalija.
Ima više poremecaja koji pogoduju nastanku gorušice ili im je ona jedan od simptoma: povecani volumen hrane, to jest preobilnost obroka, posebno pre spavanja, masna hrana, što je opaženo u zimskim mesecima kad ona smanjuje tonus donjeg sfinktera jednjaka i usporava pražnjenje želtuca. Osim toga, gazirana pica i slatka hrana, konzumiranje alkohola i nikotina imaju za posledicu vrlo cesto gorušicu. Na oslabljeni tonus sfinktera utice otežano pražnjenje želutca (njegova atonija ili suženje pilorusa - izlaznog dela želutca, koja može biti posledica zapaljenja ili malignog oboljenja).
Stanje kada se operativno odstrani celi želudac takode je popraceno gorušicom i izrazitim zapaljenskim promenama jednjaka. Povišena kolicina sone kiseline i pepsina uzrokuje gorušicu, a to je pak redovna pojava kod gastroduedenalnog ulkusa. Isto tako, i vracanje alkalnoga soka iz duodenuma pogoduje nastanku te pojave. No, razlicita oboljenja takoder mogu biti uzrok gorušice. Na prvom mestu je hijatalna hernija, kada dolazi do prolapsa želtuca u jednjak.
Šta uciniti
Lecenje gorušice vezano je za uzrok. Ipak, postoje neke opšte prihvacene mere, kao dijeta bez masnoca, cesti i mali obroci, ne piti gazirana pica i ne pušiti , smanjiti caj i kafu; ne jesti nekoliko sati prie spavanja; ne leci posle obroka; pokušati spavati s uzvišenim uzglavljem.
Od lekova se preporucuje upotreba onih koji neutralizuju kiselinu, najbolje kombinacija magnezijuma i aluminijuma, lekova koji oblažu sluznicu jednjaka ili želutca, zatim onih koji snižavaju stvaranje kiseline, pojacavaju tonus donjeg sfinktera jednjaka i lekova koji pojacavaju pražnjenje želutca.
I na kraju, treba naglasiti da se u pojedinim stanjima koja su patološka, a pracena upornom gorušicom, pribegava i operativnom lecenju."
Ne zanemarujte znake koje dobijate od vaseg organizma, za pocetak, mozemo da prodiskutujemo o tome i podelimo iskustva...
