Proleću treba da se radujemo jer donosi mnogo lepih stvari, ali prehlade i alergije nisu u toj grupi. Ovo su dva najčešća i podjednako naporna stanja koja zahvataju skoro svaku osobu tokom proleća. Iako simptomi podsećaju na prehladu, kod alergijskog rinitisa ne postoji infekcija.
Period cvetanja drveća i biljki i rađanja plodova zna biti problematičan za osobe sklone alergijama. Najčešći uzrok prolećnih alergija jeste polen. Polen je alergen na koji će reagovati alergijskom reakcijom više od 80% svetske populacije barem jednom u svom životu.
Svako doba godine je savršeno za neki vid oboljenja, posebno kada su u pitanju osobe sa hroničnim oboljenjima. Period ranog proleća nikada nije lak period za sve ljude koji imaju alergije. Alergije se, naravno, javljaju i muče ljude i tokom ostalih dana u godini.
U proleće se, kao što svi i znamo, budi cela priroda koja je tokom perioda zima bila uspavana i skrivena ispod snega, a sa prvim zracima Sunca biljke počinju novi ciklus u svom životu. Ove promene u prirodi u velikoj meri utiču i na ljudski organizam.
Imate li slab imunitet i spavate loše? Sve ovo se može bitno promeniti samo ukoliko na pravi način iskoristite proleće i sve ono što Sunce i priroda može da Vam pruži u tom peirodu. Konačno možete da jedete sveže voće i povrće a ne zamrznuto i ono koje je genetski modifikovano.
Najčešći alergeni koji izazivaju alergijsku kijavicu su kućna prašina, najviše prašina iz dušeka, pa se simptomi alergije pojačavaju noću, što se kasnije može povezati i sa hrkanjem. Ipak kijavica kao simptom alergijske reakcije se najčešće javlja u periodu proleća, zbog polena.