Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Cervikalna lordoza i vrtoglavica
PostPoslato: Sub Sep 27, 2008 3:22 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Okt 02, 2006 5:14 pm
Postovi: 13
Postovani, zanima me jedna stvar...
U poslednje vreme (tri nedelje recimo) imam vrtoglavice i omaglice koje me ometaju u svakodnevnim aktivnostima. Toga je bilo i pre par meseci ali je prestalo i to sam prepisao umoru. Bavim se fizichkim poslom inache...
Otishao sam kod doktora koji me je poslao na analizu kompletne krvne slike i biohemije, i to je sve okej.
Poslala me je kod neurologa koji me je uputio na rendgen C kichme.
I dijagnoza je ispravljena fizioloska lordoza.
Jel moze to da bude uzrok vrtoglavica?

Inache, da napomenem da sam chesto vezan i za kompjuter i da pre pochetka obavljanja ovih fizichkih poslova uopshte nisam bio aktivan u tom smislu...

U ponedeljak bi trebalo da odem kod neurologa, ali posto ja to ne mogu da docekam odlucio sam vama da se obratim za pomoc.

Hvala unapred.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 27, 2008 5:02 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Da da ispravljena ili brisana cervikalna krivina daje takve simptome.

Javite se posle neurologa!

Dobicete kineziterapiju i fizikalnu kao terapiju, nauchicete vezbice radicete ih i to je to.

Verovatno je problem to shto se niste pripremili fizichki pre promene posla od kompjutera do fizikalisanja!

Izbegavaj brze i nagle pokrete vratom i glavom, da ne provocitash pojavu vrtoglavice a ako se jave vrtoglavice nikako ne zatvarati ochi, vec otvorenih ochiju se koncentrisati na jednu tachku i sachekati bez panike da prodje.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 27, 2008 5:17 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Okt 02, 2006 5:14 pm
Postovi: 13
Hvala puno na odgovoru, posto sam umislio milion ipo bolesti...
Inache, istrazivajuci po netu, saznao sam da lordoza uzrokuje trnjenje ruku i glavobolje.
Ja to i imam (ranije sam to trnjenje dozivljavao kao bolove vena ?!, mishica i kostiju), ali me bole i svi ostali mishici.

Jel sve to dolazi od lordoze? A inache sam i anksiozan, po neurologovoj dijagnozi.

Hvala na odgovoru pa se chujemo za dva-tri dana.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 27, 2008 5:33 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Eh da razjasnimo neke stvarchice, lordoza je naziv koji se koristi za opis krivine kichmenog stuba i predstavlja krivljenje kichme u sagitalnoj ravni.

Fizioloshki postoej 2 lordoze, u lumbalnom i cervikalnom delu kao shto postoje normalno i kifoze kichmenog stuba. To je fiziologija.

A ako prichamo patoloshkim lordozama to je vec druga stvar!

Ali isto tako ej i sasvim logichno za zakljuchiti da ce svako povecanej ili smanjenje ovih fizioloshki dozvoljenih krivina kichme sa sobom doneti i odredjene smetnje i simptome zbog kojih se i javljamo doktorima!

Zashto se sad osecam kao profeorka? :)

A kome ce se pojavilti i kada i kako i chime izazvano povecanje ili smanjenje neke od fizioloshkih krivina kichmenog stuba to je sve individualnoa li je najcheshce u pitanju slabost mishica, tj neovoljan utreniraost mishicnog midera oko kichme koji treba da nosi tezinu tela a ne da to radi iskljuchivo kichma i diskusi izmedju prshljenova!


I da promena krivine cervikalne lordoze moze da da simptome kao shto su vrtoglavice, povracanje, muchnine, poremecaj ravnoteze, ogranichenje obima pokreta u vratnom delu kichme, poremecaj funkcije tog dela kichmenog stuba, pojachan tonus mishica kichmenog stuba, a kasnije daje i promene na ostalim strukturama kichme, vaskularno, metabolizam, ubrzava javlajnje lokalnog i opshteg zamora, nastaju deformiteti na ostalim krivinama kichme itd.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 27, 2008 5:39 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Okt 02, 2006 5:14 pm
Postovi: 13
Profesorko, hvala na vrlo iscrpnom i "umirujucem" odgovoru! :D

Javljam u ponedeljak sta sam uradio! :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 27, 2008 5:44 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Slika

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 03, 2008 7:10 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 22, 2008 10:44 am
Postovi: 4
Da li ispravljena fizioloska lordoza i kifoza vratnog dela kicme, mogu da dovedu do povecanja krvnog pritiska?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 03, 2008 10:27 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Vrtoglavica je neodređen izraz koji bolesnici upotrebljavaju kako bi opisali nekoliko posve različitih subjektivnih stanja.
Stoga je nužno dobiti iscrpan opis bolesnikovog subjektivnog doživljaja, a ne samo rečima "vrti mi se".

Vrtoglavice mogu biti centralnog (oštećenja različitih moždanih struktura) ili perifernog (oštećenje struktura unutarnjeg uha) porekla.

Kod perifernih oštećenja, uz vrtoglavicu su češće prisutni gubitak sluha, mučnina, povraćanje, znojenje i specifičan neurološki znak - nistagmus (nevoljni trzajevi očne jabučice u određenom smeru), koji je pokazatelj poremećene funkcije centra za ravnotežu u unutarnjem uhu.

Ovisno o mestu oštećenja, brzina i smer nevoljnih trzaja očnih jabučica su različiti. Obično postoje i drugi neurološki znaci i ispadi, osim u slučajevima kad je vrtoglavica izazvana toksičnim preparatima.
Bolničko lečenje potrebno je ako se sumnja na infarkt moždanog stabla, malog mozga i kod teže izraženih simptoma.


Obrada bolesnika s vrtoglavicom zahtijeva poznavanje međudelovanja vestibularnog sastava (centra za ravnotežu u unutarnjem uhu) s okulomotornim (motorikom očiju), slušnim i spinocerebelarnim sastavima (putevima koji vode iz kicmene moždine u mali mozak). Stoga se bolesnici s vrtoglavicom najčešće obrađuju neurološki, internistički, tj. kardiološki te kod otorinolaringologa i okulista.

Vrtoglavica se može podeliti u četiri kategorije:


* Vertigo - Iluzija je kretanja bolesnika ili njegove okoline. Osećaj vrtoglavice može se opisati kao okretanje, vrtenja oko osi, ljuljanje ili naginjanje, što je često popraćeno vegetativnim simptomima kao što su mučnina, povraćanje, strah, neravnoteža i nistagmus s ili bez zamagljenja vida. Postojanje vrtoglavice podrazumeva poremećaj središnjih ili perifernih živčanih puteva vestibularnog sastava (centra za ravnotežu). Povezanost vertiga i vegetativnih simptoma pripisuje se brojnim vezama između vestibularnih i autonomnih centara.

* Sinkope ili presinkope - Podrazumevaju osećaj neposredna gubitka svesti ili nesvestice. Često su praćene neugodnim osećanjem, mučninom, strahom i prolaznim obostranim gubitkom vida. Do sinkope dolazi kad snabdevenost mozga krvlju padne ispod razine potrebne za dostatnu opskrbu kisikom i glukozom. Obično su posledica cirkulacijskog ili srčanog poremećaja i imaju posve drukčije implikacije od vertiga.

* Poremećaj ravnoteže - Osećaj neravnoteže, nesigurnosti ili "pijanstva" bez vrtoglavice javlja se u bolesnika u kojih nije usklađen ulazak informacija iz sustava koji služe prostornoj orijentaciji. Bolesnici s poremećajem sastava za održavanje ravnoteže u unutarnjem uhu (vestibularnog), osetnog, tj. dodirnog (proprioceptivnog), onog u malom mozgu (cerebelarnog), kao i onog koji je odgovoran za nevoljne pokrete (vidni ili ekstrapiramidalni), često će opisivati svoj osećaj neravnoteže kao vrtoglavicu.

* Neodređena vrtoglavica javlja se u bolesnika s emocionalnim smetnjama, a nastaje kao posledica ubrzana disanja (hiperventilacije). Obično je reč o laganoj ošamućenosti, omaglici ili strahu od padanja, što se razlikuje od prethodno opisane vrtoglavice, presinkope ili neravnoteže. Svi oblici vrtoglavice u znatnoj meri mogu izazvati bolesnikovu teskobu.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 06, 2008 4:05 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Okt 05, 2008 12:02 pm
Postovi: 3
Posto sam ja terapeut mislim da mogu pomoci sa ponekim savjetom.Obavezno se javiti fizijatru i otici na terapije ako nista bar ce ublaziti bolove i da naucite poneku vjezbu koju trebate raditi svakodnevno radi zaustavljanja daljeg progresa krivljenja kicme.Obavezno otici i na masazu bar jednom u 15 dana zbog opustanja misica...Pokusaj nabaviti anatomski jastuk zaista pomaze samo je tesko navici se na njega.Vrtoglavice ce se postepeno povuci ali nece nestati isto kao i glavobolja koja nastaje usljed slabijeg dotoka krvi u mozak...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Cervikalna lordoza i vrtoglavica
PostPoslato: Sub Maj 30, 2015 2:20 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Maj 30, 2015 1:39 pm
Postovi: 1
Meni je dijagnostifikovan početni stadijum lordoze u vratnom delu. Imam neki anatomski jastuk ali mi se u snu pomerio i sad imam osećaj tenzije i ukočenosti ramena (kao da imam vešalicu umesto kostiju) i naravno blagu vrtoglavicu.

Zahvaljujem se na gore datim savetima...pre svega za masažu, jer ja zaista osećam da mi masažu traže ramena, naježim se kad me neko onako iz fazona malo ''uštine'' za rame jer mi popusti tenzija.

Imam za početak jedno pitanje, pošto mi je fizikalna terapija zakazana za mesec i po dana, i ništa pre toga ne mogu više da saznam:
-Gde imaju da se nabave nekakvi pravi medicinski anatomski jastuci...razumem da je verovatno svima zajednički proizvodjač Kina, ali verujem da nije isto kakav jastuk kupimo?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Cervikalna lordoza i vrtoglavica
PostPoslato: Ned Maj 31, 2015 8:15 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Имаш одличну вежбу за опуштање раменог појаса. Погледај шта сам писао на мом сајту www. aca. rs у Савети, Здравље под Рамена-рачунари.

Користим медицински јастук који је патентирао наш лекар др Димитријевић. Први јастук сам користио десетак година и онда је превише омекшао па сам морао да купим други. Код тог јастука најважније је да узмеш тврдоћу јастука која ти одговара.

Продавница је у Молеровој 41 у Београду (близу Вуковог споменика). Телефон је био 2435-608.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 95 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: